Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Identificare font

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri
 Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...
 

Pasare de Noapte

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#19
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Nu a trecut mult de cand o corporatista a murit pur si simplu in somn din pricina epuizarii.
     Asta faci si tu.
     Trebuie sa lasi munca la serviciu.
     Chiar si astia de la Microsoft le-au interzis angajatilor sa lucreze peste program. Cu cat lucrezi mai multe ore pe zi, ramdamentul scade.
      Te chinui o ora sa gasesti solutie la o problema la 12 noaptea. Dupa ce dormi gasesti solutia in 5 minute. Era chiar acolo. Asta e doar un exemplu.



#20
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,471
  • Înscris: 04.05.2006

View PostVillefort, on 22 martie 2019 - 05:06, said:

Salut,

De regula am program corporatist, 9-17, uneori mai mult, alteori mai putin. Numai ca la mine ciclul biologic e dat peste cap, ajung acasa pe la 18 rupt, fac un dus si ma arunc in pat 1 ora, 2 uneori, dupa care gatesc ceva si ma apuc sa lucrez la proiecte pana la 2-3 dimineata fara probleme, ma concentrez si sunt productiv, odihnit, mi-e mai mare dragul.

Insa chinul vine dimineata la 6-7-8 cand trebuie sa ma trezesc (mai mult trezesc vecinii cu alarmele). Efectiv abia ma ridic, sunt praf. Imi ia o ora sa ma ridic in pat. Apoi incep sa fac ce face tot omul dimineta, mic dejun etc. Abia pe la un 10 dimineata ma dezmeticesc complet.

Vreo 2-3 zile am reusit (cu multe sacrificii) sa am program sanatos, somn la 22, trezit la 5 dimineta. Citit, sport, mancat, apoi la treaba. Efectiv nu suportam sa fac asta odata cu rasaritul, parca ma dureau si ochii, mi se parea super ciudat si nu era deloc odihnitor pentru mine, chiar obositor si am lasat-o balta.

Sunt eu pur si simplu "programat" asa, sau poate fi reparata chestia asta?

Multumesc.
Da, ești programat astfel, însă nu cum crezi tu :). Nu e ceva genetic, e cevs dobândit prin obiceiuri. Și la fel se poate și schimba. Dacă îți dorești intr-adevăr, trebuie faci eforturi și sa te disciplinezi. In maxim o luna îți vei schimba programul după cum îți vei dori.


View Postburkina, on 22 martie 2019 - 06:14, said:

Daca te simti bine asa, te trezesti fresh si energic n shit, e foarte bine.

Daca te trezesti terminat si ai nevoie sa zaci in pat + cafele n shit, you're doing it wrong.
Aiurea. Va invartiti in propriul cerc vicios.

#21
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019

View PostVillefort, on 22 martie 2019 - 05:06, said:

Salut,

De regula am program corporatist, 9-17, uneori mai mult, alteori mai putin. Numai ca la mine ciclul biologic e dat peste cap, ajung acasa pe la 18 rupt, fac un dus si ma arunc in pat 1 ora, 2 uneori, dupa care gatesc ceva si ma apuc sa lucrez la proiecte pana la 2-3 dimineata fara probleme, ma concentrez si sunt productiv, odihnit, mi-e mai mare dragul.

Insa chinul vine dimineata la 6-7-8 cand trebuie sa ma trezesc (mai mult trezesc vecinii cu alarmele). Efectiv abia ma ridic, sunt praf. Imi ia o ora sa ma ridic in pat. Apoi incep sa fac ce face tot omul dimineta, mic dejun etc. Abia pe la un 10 dimineata ma dezmeticesc complet.

Asta se petrece din cauza imbecilitatii programului de corporatie.. Un om care e productiv noaptea si lucreaza la tot felul de proiecte, ar trebui lasat sa poata veni la 10-11 la job.. adica sa-si recupereze intr-un fel orele pierdute noaptea.. Ca daca reusesti sa dormi suficient.. programul asta, asa dereglat cum e, nu te da peste cap.  Daca insa trebuie sa te trezesti la 6 ca sa ajungi la 8.30 la job in Pipera, ascest program, da, te poate da peste cap.

Ideal ar fi sa poti baga somn macar 23-06  (asta ar presupune sa ai si vecini care chiar sa respecte programu de liniste si sa nu foiasca pana la ore tarzii sau care sa nu se activeze pe la 5 - acest lucru nu se intampla, fiecare e cu ale lui, la bloc).

Deci, discuta cu firma.. daca nu e de acord sa-ti faca program flexibil pentru orele pe care le prestezi noaptea.... baga-ti picioarele in proiectele lor si gata.

#22
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
Bunicul meu se scula la ora 6:00 fara alarma, zilnic....era ca un robot...se barbierea odata la doua zile, in ziua barbieritului se scula cu 10 min mai devreme Posted Image....robot

PS. Mama mi-a zis ca te-ai nascut noaptea :))

Edited by jimi91, 22 March 2019 - 08:53.


#23
NaeCicolae

NaeCicolae

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 19.03.2019

View PostKres, on 22 martie 2019 - 08:35, said:

Asta se petrece din cauza imbecilitatii programului de corporatie.
Asta este valabil in corproatiile de tip  vataf unde angajatii sunt iobagii pe tarlaua  managerului.

Quote

Deci, discuta cu firma.. daca nu e de acord sa-ti faca program flexibil pentru orele pe care le prestezi noaptea.... baga-ti picioarele in proiectele lor si gata.
Pai degeaba cere program flexibil, doarece daca ii acorda atunci o sa-i puna taskuri sa lucreze si sambata si duminica pt seful lor.
Programul flexibil nu-l scapa de mentalitatea de vataf de iobagii ale sefilor sai.

#24
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019
Nu vad rostul sa lucrezi noaptea la proiectele firmei, atunci cand ar trebui sa crapi somn, daca nu primesti niste ore libere in schimb.   Pentru ca ajungi, practic, la epuizare mai devreme sau mai tarziu.
Cat esti tanar nu prea se vede.. dar mai incolo sigur se vede.

#25
vali

vali

    forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,890
  • Înscris: 03.12.2001
avut aceeași problemă. rezolvat cu o cafea slabă pe la 5-6pm. acum mă ia somnul pe la 10pm.
și m-am reglat și cu trezitul, 6 luni n-am trezit la 6.30 cu alarmă, acum mă trezesc la fel, dar fără alarmă.

#26
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
valmont, gresesti pentru ca dormi dupa-amiaza, de aceea esti fresh pana tarziu in noapte si ti-ai dat peste cap ritmul circadian.
daca vrei sa-ti reglezi orele de somn, renunta la somnul de dupa-amiaza, foloseste ceva gen melatonina pentru a adormi mai devreme seara. incet-incet vei ajunge la un program "omenesc".
renunta sa mai lucrezi noaptea la proiecte, sanatatea e mai importanta. pentru ce sunt acele proiecte, pentru firma sau pentru tine, sa mai faci un ban in plus ? obisnuiesti sa procrastinezi (ca sa folosesc un termen corporatist :-) ?
daca proiectele sunt pentru firma, sa stii ca n-o sa-ti ridice nimeni statuie in fata sediului firmei.

acum nu iti dai seama, dar lipsa somnului de calitate isi va spune cuvantul, poti sa dai intr-un sindrom de burn-out de toata frumusetea.

#27
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
ce înseamnă somn de calitate si cum poate fi recunoscut somnul de necalitate si cat este normal sa dormi?

#28
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

View PostLex404, on 22 martie 2019 - 05:33, said:

Vezi ca nu e sanatos deloc ce faci. Si ti-o zic din proprie experienta.

Regleaza-ti somnul, hai 10 e devreme, dar la 11:30 dormi. Te trezesti la 6:30. Ai timp dimineata linistit de toate alea + relax.

Mergi pe la farmacii (mai mari) si cauta CBD ulei (Cannabidiol). E legal dar sper ca-l produce cineva in Romania... (aparent e produs)

Am gasit ceva importatori pe google chiar si o ferma din Romania care il vinde pe siteul propriu si pe eMag:

https://www.emag.ro/...rch-Action=view

Tu trebuie sa iti reglezi musai somnul altfel dai intr-un sleeping disorder de nici nu stii cum sa iesi din el (probabil o sa iesi doar cu alprazolam ceea ce nu e deloc recomandat, devii leguma).

am gasit la ei pe site pachet o singura sticla: https://domnitamaria...bd-oil-tm-.html

Citeste despre CBD surse in engleza despre insomnie/ anxietate.



Boala secolului XXI...

Succes!

https://www.ncbi.nlm...les/PMC6326553/


Uite si articol stiintific (NCBI nu can can-uri)


Eu sunt curios de o chestie...daca tu crezi ca e benefic pentru tine sa dormi ziua si noaptea sa lucrezi, oare chiar e bine pentru corpul tau? Stiu ca exista studii care arata ca problemele psihologice se reflecta fizic...asa ca, daca tu n-ai nicio problema psihica cu un astfel de bioritm....fizic ar trebui sa te simti bine...

Nu stiu daca e chiar placebo...

#29
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009

View Postsilesax, on 22 martie 2019 - 10:25, said:

ce înseamnă somn de calitate si cum poate fi recunoscut somnul de necalitate si cat este normal sa dormi?

https://ehealthroman...somn-odihnitor/
http://www.epsiholog...i-somnului.html

#30
sergiuop

sergiuop

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 984
  • Înscris: 18.06.2009
E chestie de obisnuinta, baga miscare si efort fizic si inceraca sa te bagi la nani cel tarziu la 11 - 11.30, sa vezi cum te trezesti dimineata la 6-7 fara ceas. Eu personal abia astept sa se treaca la ora de vara, pana se intuneca la ora 21 am timp sa-mi fac o groaza de treaba. Daca af fi dupa mine as vrea sa incep programul la 7 si la 15 sa plec acasa. Problema cu trezitul tarziu dimineata este tipic bucurestenilor dupa ce ies de la munca se lungesc in pat "un pic" vreo 2 ore apoi ii apuca bantuitul prin hipermerket pana la miezul noptii, normal ca dimineata esti zombi.

#31
TruthHurts

TruthHurts

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,155
  • Înscris: 06.10.2018
Nu dormi suficient. Aia-i toata smecheria.

#32
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,381
  • Înscris: 24.09.2017
am trecut si inca trec prin chestia asta de care o zici tu.
cand eram mic si era vacanta aveam program dala de ma culcam la 8 dimineata si ma trezeam la 4-5 dupa masa.
cand am inceput serviciul ma trezeam la 6 si bagam 2-3 ore dupa masa. eu citesc si studiez destul de mult si trebuie sa am mintea fresh. daca ma pui sa-ti car lucruri sau sa ma uit la tv sau youtube, pot sa-ti fac chestiile alea fara somn de dupa-masa. daca citesc, trebuie sa am mintea odihnita altfel nu ma pot concentra.daca dormeam 2-3 ore, iti dai seama ca ma culcam pe la 1-2 si ma trezeam la 6.CRUNT.
salvarea mea a fost fimiu, cand s-a nascut. si faptul ca mi-am schimbat programul de la 8:30. asa ca acum, dorm pe la 00-00:30 si ma trezesc la 8. cand vin de la servici stau cu el ca mi-e drag si ma fortez, pana la un 7:30 cand se duce la somn. dupa care incep sa mananc si sa beau ceai ca sa raman treaz sa pot sa ma relaxez si eu. plus timp pentru studiu.la o luna se mai intampla sa mai bag si un somn de dupa-masa, ori sa ma culc la 8 seara.

normal ca poti sa-ti schimbi programul. eu am reusit sa ma adaptez si nu a fost mare lucru. depinde ce vrei sa faci cand vii de la servici, daca ai o activitate la care tii si nu poti sa o faci fara somn, atunci asta e. daca te joci cu copilul sau te duci la shoping, asta poti sa o faci si fara sa dormi, si asa sa ajungi la 8 ore de somn dintr-o bucata.

sper sa se fi inteles ceva din tot ce am scris.

Edited by bobitad, 22 March 2019 - 11:50.


#33
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,664
  • Înscris: 05.02.2012

View PostVillefort, on 22 martie 2019 - 05:06, said:

De regula am program corporatist, 9-17, uneori mai mult, alteori mai putin. Numai ca la mine ciclul biologic e dat peste cap, ajung acasa pe la 18 rupt

Aceasi problema am avut-o si eu insa am facut urmatorul lucru .. ajungeam acasa si daca ma puneam in pat, in 5 minute adormeam lemn.  Chestia e sa nu te pui in pat. Eu ma pun la pc , mai lucrez una-alta, ma joc pe consola, gatesc, etc ... iar de vreo cateva saptamani la ora 11 sau maxim 12, stingerea. De trezit ma trezesc pe la 7:30-8:00 , depinde

#34
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Din pacate astea sunt efectele unei vieti trepidante. Avem prea multe de facut iar durata unei zile nu ne mai ajunge. Timpul pare comprimat, asteptarile sunt mari, munca toata ziua, putin timp efectiv  ramas pentru placerea noastra proprie. Facem totul pentru ca asa trebuie, nu pentru ca ne-o dorim. Ce bine ar fi fost sa pice totul din cer. Cat timp ne ramanea pentru noi...

#35
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,471
  • Înscris: 04.05.2006
Nu exista “pentru ca trebuie”.
Nimic nu trebuie. Totul e doar alegere personală, nimic mai mult. Alegi sa ai nu știu ce casa, alegi sa ai copii, alegi sa...
Iar 90% dintre nevoie care stau la baza acestor alegeri, sunt false

Nu e nimeni altcineva vinovat pentru ce ni se întâmpla, in afara de noi înșine.

#36
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Alegerile noastre sunt preponderent canalizate pe satisfacerea acestor nevoi de supravietuire fara de care nu putem exista.

Edited by Aimeeee, 23 March 2019 - 13:03.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate