Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 Primele zile ale internetului per...

Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...
 De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir
 Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa
 

Dacia Duster vs. Nissan Juke

- - - - -
  • Please log in to reply
59 replies to this topic

#55
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,181
  • Înscris: 28.04.2003

Quote

Unde prin Bucale ? Pe traseul meu de servici merg cu roti de 19 umflate la 2.7. Asta cand merg cu masina, din cauza aglomeratiei.
La fel si cand ies pe A1 pe vreo 3 variante, nu am probleme aproape deloc.
Pe unde prin Buc ai nevoie de Duster sa supravietuiesti ?!
Pai majoritatea trecerilor cu linia de tramvai, se simt de iti lasi rinichii pe acolo ca s-au stricat si nu au mai facut astia reparatii de ani de zile.
La mine in sectorul 2 e varza. Aceleasi stradute peticite si raspeticite care se strica mereu. Nici macar nu trebuie sa dea zapada sa se strice, se strica de la ploaie si traficul asta rahacios. Am strazi unde ma bag cu bicicleta sau trotineta pe contrasens ca cele cu sens normal sunt varza. Si asta prin zone ultra centrale gen victoriei.
Jegul si pietricelele dupa margine care nu au mai fost luate de asta toamna si macina asfaltul in fiecare zi. Mai trece cate un camion si mai cade cate ceva din el, mai se apuca astia de la apa nova sa mai strice cate o strada ca au tevi de reparat si tot asa.
Nu stiu cum e A1, dar A2 e varza varza. Cel putin pana la fundulea... daca vrei sa iti pedepsesti copiii, urca-i in masina si da-I 130 pana la fundulea. Podurile de la fetesti si cernavoda, desi ne iau astia taxa de pod, se abordeaza cu 60 km/h, si tot asa. Prin moldova in nord ai fost? Sosele de sosele, sau mai bine zis drum forestier.

#56
r-bruce

r-bruce

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,514
  • Înscris: 06.11.2005

 trid_ovi, on 22 martie 2019 - 08:04, said:

Daca vrei plimbare oras fara prea multe bagaje- Juke. Daca vrei sa mai cari una alta-Duster.

Portbagajul e mai mare cu 100l la Duster, iar garda la sol e 210 fata de 180.

PS: cu Dusterul am reusit cu scaunele rabatate sa duc bare de 3m cu hayonul inchis
tipic romaneste. ce pot sa car cu masina? porc 300kg duster vs 200 kg Nissan. eu nu-mi stric/murdaresc masina carand bare/scanduri/ciment/porc. prefer sa platesc transportator ce face asta. de obicei e mai ieftin.

 Epidaurus, on 22 martie 2019 - 10:50, said:

Da am avut Dacia si dupa 11 ani,170.000 KM schimbat doar consumabile si distributia .
la 15000 pe an nu ma mira. incearca la > 35000 pe an, vezi daca nu schimbi ceva rulmenti, pivoti, discuri de ambreiaj si frana, mai ales la calitate soselelor noastre.

 unpuisor, on 22 martie 2019 - 11:07, said:

Imi plac astia care au avut numai gioarse din afara si arunca cu gunoi pe astea romanesti. Golanul meu din 2006 merge ca in prima zi dupa 160k, as putea spune ca
12500 km/an, la fel ca mai sus. mai bine iti luai un scuter. si, acum sunt la  a 3-a masina noua (masina, nu dacie). in prima luna am facut >5000 km. si ca sa nu ma injuri am si un Sandero de 11 ani cu aproape 400000 km,  dar am schimbat destule la el... inca merge. ok, si schiopul merge, dar cum merge?

le: sandero de 1600 cmc, nu caricatura de 900 cmc, cand motocicleta are 1200 cmc

Edited by r-bruce, 17 April 2019 - 20:50.


#57
SSpantzer

SSpantzer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,325
  • Înscris: 19.03.2019
Brusc-lee ce patisi, te caftira astia ?
Care este supararea ?

La 7000 de euro, orice va alege din cele doua va fi destul de ...slab calitativa, cu sanse mult mai mari pentru Duster care de regula se ia pentru hamaleala, nu pentru ca e masina de familie !

Bine , omul are 5 postari de la inscrierea din Noiembrie de anul trecut si zero dupa postarea initiala....

Edited by SSpantzer, 17 April 2019 - 21:40.


#58
r-bruce

r-bruce

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,514
  • Înscris: 06.11.2005

 SSpantzer, on 17 aprilie 2019 - 21:43, said:

Brusc-lee ce patisi, te caftira astia ?
Care este supararea ?

La 7000 de euro, orice va alege din cele doua va fi destul de ...slab calitativa, cu sanse mult mai mari pentru Duster care de regula se ia pentru hamaleala, nu pentru ca e masina de familie !

Bine , omul are 5 postari de la inscrierea din Noiembrie de anul trecut si zero dupa postarea initiala....
cu tot respectul, nu sunt brusc-lee. deci te rog. personal nu-i inteleg pe cei care apreciaza masina dupa cat poti cara cu ea, iar apoi se chinuie cu curatatul sau incearca sa repare zgarieturile. oricand gaseti taxi de marfa si iesi mai ieftin, asta daca incluzi si curatarea, ca sa nu mai zic de alte zgarieturi, interioare sau exterioare. am avut pajero, iar cand am cumparat materiale pentru renovarea casei si am cerut transport la magazin au spus ca intra si la mine in masina. da intra, dar nu le vreau in masina.

#59
SSpantzer

SSpantzer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,325
  • Înscris: 19.03.2019
Da si nu, depinde de stilul de viata !
Daca traiesti numai in jungla de beton, da, nu ai nevoie nici de masina !
Daca insa la sfarsit de saptamana mergi undeva la tara atunci iti trebuie o masina de care sa te si folosesti.
Eu am sedan si uneori simt nevoia unui break !
Si eu am cumparat o usa de 80 de kg si mi-a lasat-o magazinul lu peste pe nume dedeman in mijlocul strazii, cica domiciliu acolo este, nu unde scrie in buletin !


#60
r-bruce

r-bruce

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,514
  • Înscris: 06.11.2005

 SSpantzer, on 18 aprilie 2019 - 22:38, said:

Da si nu, depinde de stilul de viata !
Daca traiesti numai in jungla de beton, da, nu ai nevoie nici de masina !
Daca insa la sfarsit de saptamana mergi undeva la tara atunci iti trebuie o masina de care sa te si folosesti.
Eu am sedan si uneori simt nevoia unui break !
Si eu am cumparat o usa de 80 de kg si mi-a lasat-o magazinul lu peste pe nume dedeman in mijlocul strazii, cica domiciliu acolo este, nu unde scrie in buletin !
sunt de acord. mergi in concediu, pentru bagaje e super sa ai un portbagaj inacapator, nu trebuie sa inchizi portbagajul cu de-a sila. dar materiale de constructii, scanduri, grinzi, porcul taiat, e ca si cum iti bati joc de masina si de banii cheltuiti pe ea.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate