Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips
 Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone
 Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 Identificare font

problema ping in jocuri online

Problema calculator

Samsung Galaxy A35
 

Dacia Duster vs. Nissan Juke

- - - - -
  • Please log in to reply
59 replies to this topic

#19
Epidaurus

Epidaurus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,504
  • Înscris: 13.02.2014

 ceanu1980, on 22 martie 2019 - 09:53, said:

detii Dacia de critici parerile unora?
aia din vest poate le cumpara pt ca isi permit masina noua la 2-3 ani,exact cand incepe sa mai bage bani
noi spunem ca abia am facut rodajul,cum s-o dau ca e noua
romanul cumpara masina noua pt minim 10 ani
o dacia dupa 10 ani(daca te tine) o duci cu platforma la casat
tre sa-mi schimb masina,pt ce am nevoie mi se plia perfect un doker,inca detin o dacie,DAR sa nu mai aud de ele,codou sa o primesc,a2-a zi o scot la vanzare

Da am avut Dacia si dupa 11 ani,170.000 KM schimbat doar consumabile si distributia . Era perfecta cand am dat-o mai departe. 90% sunt comentari pe langa. Ca si al tau. Daca tot te '' pricepi '' ii poti spune de exemplu cum are tinuta de drum , calitatea pieselor , costuri intretinere etc.  Pe initiator nu il intereseaza ca tie sau mie ne place. Daca tot o primesti cadou da-o mai departe tot cadou. Dar vad ca iti place sa iei bani pe o tigae ca dacia.Posted Image

Edited by Epidaurus, 22 March 2019 - 10:56.


#20
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,201
  • Înscris: 28.04.2003

Quote

o Dacia dupa 10 ani(daca te tine) o duci cu platforma la casat
Imi plac astia care au avut numai gioarse din afara si arunca cu gunoi pe astea romanesti. Golanul meu din 2006 merge ca in prima zi dupa 160k, as putea spune ca e chiar mai fasneata decat atunci cand era noua. Nu a vazut decat piese originale si service la reprezentanta. Plus cel mai bun ulei care l-am putut gasi pt ea. Sunt curios cati din gusterii astia care aduc beemvee si alte masini alergate si calarite de altii isi permit sa puna la ele piese originale si sa le duca la service de firma in loc sa le faca nea gicu in spatele blocului pe juma de tuica.
Pana si dacia aia veche din 1978 care am dat-o cu un pret de bicicleta, lua rarul pe bune si pleca la cheie.
Vazusem la o emisiune pe Explorer, niste nemti dinastia care au facut un test intre Duster si un Range Rover mult mai scump. Desi range rover-ul a castigat competitia, a castigat-o nu cu foarte mult. Ideea e ca dusterul ala s-a luptat cot la cot cu o masina de 10 ori mai scumpa. Poate nu ofera aceeasi confort, aceasi viteza si multe altele dar e o masina decenta pt ce ofera. Sa nu mai zic ca au bagat astia acum si motoarele noi de 130 si 150 cai putere. Ala de 150 e super ok. Ar fi prima dacie care prinde 200 km/h oficial si fara sa transpire prea tare.
Da noi sa fim carcotasi, dacia e nasoala, ce e facut la noi e prost, daia am ajuns unde am ajuns, ca mereu se gaseste un ciumpalac dinasta invidios, care sa te traga inapoi in mocirla cand vrei si tu sa iesi si sa te ridici.

Edited by unpuisor, 22 March 2019 - 11:13.


#21
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Juke e ca Olcit-ul , o iei si ramai cu ea pe viata deci nu mai scoti decat un tiket rabla in cel mai fericit caz , cand vrei sa scapi de ea !

#22
SSpantzer

SSpantzer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,325
  • Înscris: 19.03.2019
Dar e funky, mie unul imi place, e altceva !
Ps : am avut oltcit, si mi-as mai lua unul daca as avea timp de el 😎

#23
wb626ek

wb626ek

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,392
  • Înscris: 05.11.2014
Când o sa implementeze la masinile noi, blocarea vitezei la limita pe drumul respectiv, pot sa isi cumpere si avioane atunci.
Stii vorba aia, "toti vor sa te vada la bine, dar nu mai bine ca ei"!
Initiator, cumpara care iti place!

#24
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,966
  • Înscris: 06.04.2007

 Baxon, on 22 martie 2019 - 11:24, said:

Juke e ca Olcit-ul , o iei si ramai cu ea pe viata deci nu mai scoti decat un tiket rabla in cel mai fericit caz , cand vrei sa scapi de ea !
N-ai sa crezi, dar se vand bine sh.
Mai bine decat Crosslandu tau

#25
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,089
  • Înscris: 17.01.2012

 mkaxpmb, on 21 martie 2019 - 23:48, said:

Rezumand la o idee: Duster e cam ce as avea nevoie. Juke e cam ce mi s-ar potrivi.

Dar inca mi-e frica sa nu fac vreo alegere gresita intre cele 2.

Voi ce ati alege intre ele? Astept cu mare drag pareri pertinente.

Stima!

[ https://scontent.ftce2-1.fna.fbcdn.net/v/t1.15752-9/54217248_257749785166619_8001788724037812224_n.jpg?_nc_cat=109&_nc_ht=scontent.ftce2-1.fna&oh=7d2efb1c4a73d96477bdb1cafbdec3a7&oe=5D101F28 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

e simplu!
ia-o pe cea care are culoarea potrivită ție sau soției!!!

#26
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

 Octavian___, on 22 martie 2019 - 12:43, said:

N-ai sa crezi, dar se vand bine sh.

Desigur, cumparatorii de Juke le iau la pret de Olcit ca asta e valoarea lor Posted Image

 SSpantzer, on 22 martie 2019 - 11:39, said:

Dar e funky, mie unul imi place, e altceva !
Ps : am avut oltcit, si mi-as mai lua unul daca as avea timp de el ��
Daca-ti place si ti se potriveste neaparat cumpar-o ca e clar ca nu ai nevoie de imbolduri pe forum .
P.S. E un topic pe undeva pe aria service auto cu un Juke , poate n-ar fii rau sa-l citesti inainte sa cumperi ...

 Octavian___, on 22 martie 2019 - 12:43, said:


Mai bine decat Crosslandu tau
Crossland-ul e masina noua nu secand Posted Image  si la 7k euro gaseste doar bara din fata ...

#27
SSpantzer

SSpantzer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,325
  • Înscris: 19.03.2019
Nea Baxoane mi-am luat o drujba anul trecut, 10 ani nu mai cumpar. Mie imi place cum arata, chiar daca e mai mult pentru doamne, in marea de linii si culori este cu siguranta o masina ce iese in evidenta. La fel si cactusul, care vine bonus cu antimeltean proof pe usi.

Edited by SSpantzer, 23 March 2019 - 09:57.


#28
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,850
  • Înscris: 20.10.2015
Ia gandeste, cat de repede vinzi un Duster SH si cat de repede un Juke?
:lol:
Ti-ai raspuns?
Na, ala e raspunsul la intrebarea ta

#29
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,201
  • Înscris: 28.04.2003

Quote

Ia gandeste, cat de repede vinzi un Duster SH si cat de repede un Juke?
ia gandeste-te care o sa tina mai mult si o sa il intretii mai ieftin. si pe ala il ti.
Am vazut dacii si cu 1 bulion de km la bord care au papat doar consumabile, dar Juke cu 1 bulion nu prea.

#30
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,966
  • Înscris: 06.04.2007

 Baxon, on 23 martie 2019 - 01:20, said:


Desigur, cumparatorii de Juke le iau la pret de Olcit ca asta e valoarea lor Posted Image


Daca-ti place si ti se potriveste neaparat cumpar-o ca e clar ca nu ai nevoie de imbolduri pe forum .
P.S. E un topic pe undeva pe aria service auto cu un Juke , poate n-ar fii rau sa-l citesti inainte sa cumperi ...


Crossland-ul e masina noua nu secand Posted Image  si la 7k euro gaseste doar bara din fata ...
Cosslandu a fost noua cand nu ai apucat sa iesi pe poarta dealerului.
Ia vezi cat costa acum sh.

Scump domle scump...sa nu trebuiasca vreodata schimbat ceva.

#31
Malus_Dacus

Malus_Dacus

    Brasovean

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,928
  • Înscris: 11.07.2016
Eu am avuta Duster ca masina personala si ca masina de servici.
Am condus si Juke.
Personal, mi s-a parut ca Juke e o masina de femei....Adica mai de fite.
Spatiul interior e mai mic...Restul e doar de bine: excelent finisata, superdotata. Si cred ca exista si varianta 4x4, dar probabil e mai scumpa.
Vine intr-o gama variata de culori faine...

In schimb Dusterul e o masina mai robusta, potrivita si ptr. offroad usor, mai incapatoare si mai simplu si ieftin de reparat si intretinut.
Culori putine, majoritatea sunt bleumarin, albe sau gri.
Asa ca, depinde de tine ce alegi....
Juke e mai frumos si mai bine realizat.
Duster e mai practic si mai usor de intretinut.
Bafta!

PS: eu mi-as cumpara Juke 4x4 daca as avea bani. Daca nu, as merge pe Duster 4x4.

Edited by Malus_Dacus, 26 March 2019 - 12:07.


#32
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,099
  • Înscris: 09.01.2007
Adica e de ales intre cozonac si paine neagra. Primul e desert, al doilea tine de foame.

#33
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,167
  • Înscris: 28.06.2005
Cozonacul nu-i desert.

#34
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,099
  • Înscris: 09.01.2007
Tu il mananci la ciorba ?

#35
SSpantzer

SSpantzer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,325
  • Înscris: 19.03.2019

 overseas, on 26 martie 2019 - 14:02, said:

Adica e de ales intre cozonac si paine neagra. Primul e desert, al doilea tine de foame.
Dimpotriva primul tine mai mult de foame fiindca are mai multe kcal, al doilea doar umfla burta !

#36
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,099
  • Înscris: 09.01.2007
Deci Juke hraneste ego-ul in oras. Duster tine la tavaleala. E greu de ales intre cele 2 ?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate