Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...
 Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !
 

Discriminarea romanilor de catre unguri

* * * - - 7 votes
  • This topic is locked This topic is locked
470 replies to this topic

#415
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016

View Postiladi, on 25 martie 2019 - 13:48, said:

Sa inteleg ca aprobi o atitudine intransigenta cand vine vorba de provocari? Nu de alta dar dumneata faci asta de multe ori pe Softpedia si as vrea sa stiu cum preferi sa fi tratat: cu un sut in cur sa-ti aduci aminte?

Sa fiu tratat unde pe SF sau asa in general?Eu sunt de obicei intransingent la provocari si la prostie.Provocarile stiu ca sunt facute intentionat de aia si explodez si iau puncte,pe cand la prostie mi-e numai ciuda,pentru ca fiecare taran cu 2 clase isi poate lua un second de telefon cu 100€ si-si poate debita in liniste prostiile ca are dreptul la libera exprimare.Si sa-ti raspund la intrebare:prefer sa fiu tratat cu un sut in cur cand graiesc o provocare sau miciuna.

#416
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,427
  • Înscris: 29.04.2008

View PostKean, on 25 martie 2019 - 14:06, said:

prefer sa fiu tratat cu un sut in cur cand graiesc o provocare sau miciuna.

Eu as prefera sa ne autoeducam si sa devenim mai civilizati si mai toleranti unii cu ceilalti. De violenta si intransigenta e plina lumea si se vad rezultatele.

#417
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016

View Postiladi, on 25 martie 2019 - 14:11, said:

Eu as prefera sa ne autoeducam si sa devenim mai civilizati si mai toleranti unii cu ceilalti.,

Si eu,dar vezi tu ca dacopatii folosesc orice ocazie sa umfle tzantzarul in armasar desi stiu ca debiteaza miciuni,cum a fost si cazul cu miciurile.

#418
Malus_Dacus

Malus_Dacus

    Brasovean

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,928
  • Înscris: 11.07.2016
Inca odata: clipul regizat sau nu, a revelat totusi 2 chestii:
- vanzatoarea nu stia romaneste
- cei de la coada l-au trimis pe "regizor" sa-si cumpere mici din Bucuresti, ca "ce cauta el in ungurime sa vrea mici"....
Tu zici ca aia au fost informati de duduia respectiva ca ala vroia mici de o juma de ora cand inca era inchis....Asa si?
Asta e raspunsul unor "cetateni civilizati care vor doar sa traiasca in buna armonie cu romanii" ?
Sa-i  trimiti la Bucuresti sa-si cumpere mancare, ca in "ungurime" nu are acest drept?

#419
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016

View PostMalus_Dacus, on 25 martie 2019 - 14:15, said:


Asta e raspunsul unor "cetateni civilizati care vor doar sa traiasca in buna armonie cu romanii" ?


Daca romanii vor sa traiesca in armonie cu ungurii,sa inceteze sa mai faca filme provocatoare pe criterii lingvistice unde se stie ca secuii sunt dezavantajati.

#420
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,427
  • Înscris: 29.04.2008

View PostKean, on 25 martie 2019 - 14:24, said:

pe criterii lingvistice unde se stie ca secuii sunt dezavantajati.

Dezavantajati de cine si din ce cauza?

#421
WestPoint

WestPoint

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,054
  • Înscris: 12.12.2016

View PostMalus_Dacus, on 25 martie 2019 - 14:15, said:

Inca odata: clipul regizat sau nu, a revelat totusi 2 chestii:
- vanzatoarea nu stia romaneste
- cei de la coada l-au trimis pe "regizor" sa-si cumpere mici din Bucuresti, ca "ce cauta el in ungurime sa vrea mici"....
Tu zici ca aia au fost informati de duduia respectiva ca ala vroia mici de o juma de ora cand inca era inchis....Asa si?
Asta e raspunsul unor "cetateni civilizati care vor doar sa traiasca in buna armonie cu romanii" ?
Sa-i  trimiti la Bucuresti sa-si cumpere mancare, ca in "ungurime" nu are acest drept?
Cei de la cada nu aveu cum sa stie ca idiotul este un roman, ca nu si-a tatuat pe frunte tricolorul romanesc. Stii zicala, nu e fum daca nu-i si foc...
Abia dupa ce s-a legat prosteste de vanzatoare, a fost trimis la plimbare. Dupa mine inca in mod civilizat, altul i-ar fi tras si niste picioare in kur.

Edited by WestPoint, 25 March 2019 - 14:32.


#422
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016

View Postiladi, on 25 martie 2019 - 14:27, said:

Dezavantajati de cine si din ce cauza?

De limba romana normal.Au fost 2 dobitoci carora le-a mers vestea.Unul cu painea ca nu-ti da daca ceri in l. romana in Secuime si astalalt cu micii care vrand sa fie sigur pe el a mers si inainte de ora deschiderii sa fie sigur ca nu va fi servit.

#423
WestPoint

WestPoint

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,054
  • Înscris: 12.12.2016
@Keanule,
nu stiu de ce iti faci probleme, numai batutii in cap cred fakeurile astea. Sute de mii de turisti si alti romani ubla prin secuime si au numai laude cum si ce bine au fost tratati.
Cine ia minoritatile astea verzi inseama? Numai pe SP au succes la o anumita grupare

Edited by WestPoint, 25 March 2019 - 14:42.


#424
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,427
  • Înscris: 29.04.2008

View PostKean, on 25 martie 2019 - 14:36, said:


De limba romana normal.Au fost 2 dobitoci carora le-a mers vestea.Unul cu painea ca nu-ti da daca ceri in l. romana in Secuime si astalalt cu micii care vrand sa fie sigur pe el a mers si inainte de ora deschiderii sa fie sigur ca nu va fi servit.

Ah, si eu care credeam ca te referi la faptul ca-s (secuii) corigenti la limba romana

#425
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

View PostKean, on 25 martie 2019 - 14:24, said:

pe criterii lingvistice unde se stie ca secuii sunt dezavantajati.

Quote

CNCD a admis în data de 16 decembrie 2015 sesizarea Asociației Civice pentru Demnitate în Europa (ADEC) și a constatat faptul că Instituția Primarului municipiului Miercurea Ciuc, reprezentantă în acest moment de viceprimarul UDMR Antal Attila, a discriminat români pe criterii etnice prin impunerea cunoașterii limbii maghiare în mod obligatoriu pentru participanții la un concurs pentru ocuparea unui post din Primăria Miercurea Ciuc.

Deci secuii sunt dezavantajati.

#426
Malus_Dacus

Malus_Dacus

    Brasovean

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,928
  • Înscris: 11.07.2016
DA , sunt al dracu de dezavantajati...
Noroc cu kean si westrpoint care vin ei si dau suturi in cur romanilor...

Edited by Malus_Dacus, 25 March 2019 - 14:54.


#427
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,427
  • Înscris: 29.04.2008

View PostKean, on 25 martie 2019 - 14:24, said:

Daca romanii vor sa traiesca in armonie cu ungurii,sa .

Si acum am sa te rog sa dezvolti idea si sa-mi spui si ce ar trebui sa faca ungurii daca vor sa traiasca in armonie cu romanii.

#428
WestPoint

WestPoint

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,054
  • Înscris: 12.12.2016
Nu se poate trai in armonie, doar in acceptanta.

#429
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016

View Postiladi, on 25 martie 2019 - 15:05, said:

Si acum am sa te rog sa dezvolti idea si sa-mi spui si ce ar trebui sa faca ungurii daca vor sa traiasca in armonie cu romanii.

In spetza era vorba de secui nu de unguri ca ungurii sunt imprastiati in tot Ardealul.Secuii traiesc in armonie cu romanii in secuime,numai pe Tanasa il manca la oo sa ajunga deputat in parlament si vrea sa-si faca material politic din "exploatarea romanilor".Secuii de felul lor sunt enclavisti nu supara pe nimeni daca sunt lasati in pace.Declaratiile de autonomie sunt un fel de avangarda de incepere a regionalizarii tarii dorite tot mai mult de ardeleni si de alte regiuni ale tarii.Cam toata lumea s-a saturat de conducerea mitica care de 30 de ani incoace baga tara tot mai adanc in mocirla.

#430
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,427
  • Înscris: 29.04.2008

View PostWestPoint, on 25 martie 2019 - 17:46, said:

Nu se poate trai in armonie, doar in acceptanta.


Poate tu. Sunt destui care au trecut la nivelul superior. Condiția necesară este să renunți la șovinism.

#431
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

View Postiladi, on 25 martie 2019 - 15:05, said:

Si acum am sa te rog sa dezvolti idea si sa-mi spui si ce ar trebui sa faca ungurii daca vor sa traiasca in armonie cu romanii.
Daca m-ai intreba pe mine, as spune ca ar trebui sa faca absolut orice este posibil pentru a obtine autonomia.

#432
garett

garett

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 41,874
  • Înscris: 28.06.2006

View PostHunor_66, on 25 martie 2019 - 18:40, said:


Daca m-ai intreba pe mine, as spune ca ar trebui sa faca absolut orice este posibil pentru a obtine autonomia.
Fascinating, do tell!
Hai că mă făcuși curios, ce înseamnă concret "absolut orice"?

Edited by garett, 25 March 2019 - 18:46.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate