Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur
 Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?
 Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo
 

Discriminarea romanilor de catre unguri

* * * - - 7 votes
  • This topic is locked This topic is locked
470 replies to this topic

#37
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,480
  • Înscris: 30.01.2008

View PostGingisHan2015, on 21 martie 2019 - 19:18, said:

.In zona oamenii traiesc in pace de sute de ani .

Dap . Atita timp cit  romanii stau capra in fata maghiarilor !

Bine nici asa nu prea e sigur  pentru romani . Ca 1940 nu e acum sute de ani .....si cine stie ....

Dupa cum spune alt primar maghiar ---Romanii or sa aiba soarta sirbilor din Kosovo

Dar , na frica face buna "convietuirea" !

Capu jos si pas marunt !

Cu cit este mai umil romanul cu atit "convietuieste "mai bine !

Edited by Daco_Get, 21 March 2019 - 19:32.


#38
shefu_de_combinat

shefu_de_combinat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,022
  • Înscris: 18.01.2007

View PostAlecsandru010, on 21 martie 2019 - 18:45, said:

Inalta Curte de Casatie si Justitie confirma un fapt banuit de multa vreme - ca romanii din HarCov sunt discriminati de majoritatea maghiara care s-a cuibarit in Tinutu' Mordor. Judecatorii Inaltei Curti au decis ca impunerea cunoasterii limbii maghiare la angajare de catre candidatii pentru posturile deschise in primaria Miercurea Ciuc reprezinta o forma de discriminare la adresa romanilor.

[ https://media1.tenor.com/images/645a57f27763118eb403add8dc262d53/tenor.gif?itemid=11770637 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Si asta e doar un mic preview pentru ce vor ei si prietenii lor.

View PostGingisHan2015, on 21 martie 2019 - 19:18, said:

Cei mai speriati vad ca sunt aceia care au vazut unguri doar la tv .

Brasov born&raised here, nu-i cazu Posted Image
Ori asta, ori am trait 19 ani intr-un fel de Trumman Show si colegi de clasa/vecini unguri erau doar figuratie.

Convietuirea pasnica are ca fundatie conceptul ca nimeni nu baga batul prin gard.

Edited by shefu_de_combinat, 21 March 2019 - 19:33.


#39
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

View PostAlecsandru010, on 21 martie 2019 - 18:45, said:


Insa credeti ca maghiarizarea de facto a administratiei publice din HarCov va inceta? eu sunt convins ca nu. Fara o politica energica a statului roman in sensul detasarii/delegarii si amestecarii functionarimii nu se va intampla nimic.
Ai apucat vremurile cand moldovenii erau "relocati" in Brasov,  in Banat, in casele lasate libere de sasii si schwabii care se repatriau? O luam iar de la capat?
Sau vrei sa-i iei painea de la gura lu´ iochananu?

#40
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,012
  • Înscris: 23.09.2005

View PostMKdens24kw, on 21 martie 2019 - 19:21, said:

Si cand te gandesti ca "doar din vina ta, .............@GingisHan2015" ni se trag toate astea cu ungurii Posted Image)))))

Posted Image


Stiti ce-ar fi un circ interesant care ne-ar distra pentru o perioada buna de vreme, sa ajunga printr-o minute userul Iochanan sau cum ii spune, primar pe la M. Ciuc. Posted Image

Edited by Phobos, 21 March 2019 - 19:26.


#41
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,480
  • Înscris: 30.01.2008

View PostPhobos, on 21 martie 2019 - 18:55, said:

............deci eu nu vad pe cineva care sa nu stie maghiara si sa-si doreasca sa lucreze acolo.
............Exact asta inseamna maghiarizare !

#42
Amaryl

Amaryl

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,705
  • Înscris: 14.02.2019

View PostGingisHan2015, on 21 martie 2019 - 19:12, said:


Daca primaria e in Romania, nu .Dar daca tu ai de facut un papirus la o primarie din zona, si aia nu inteleg limba romana ce faci ? Dupa cum ai vazut au si functionari care cunosc romana si maghiara in zona !
Si se descurca asa .Daca e bunavointa solutii se gasesc .


După cum a spus domnul fost președinte Traian Băsescu, drepturile maghiarilor sunt egale și la Miercurea-Ciuc și la Tulcea. Cum nu putem să asigurăm la Tulcea funcționari bilingvi ar fi o soluție mai rezonabilă să învețe maghiarii limba oficială a statului ai cărui cetățeni sunt. Sau sa plătească translatori, pe cheltuiala lor. Chiar și în instanță.

#43
vidiandrei

vidiandrei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,230
  • Înscris: 11.09.2018

View PostDaco_Get, on 21 martie 2019 - 19:28, said:

............Exact asta inseamna maghiarizare !

Mai inseamna si auto-segregare. Nu intamplatoare ci cu diverse scopuri rau-voitoare. Auto-segregare care nu e niciodata benefica pentru cei care aleg sa se izoleze (lingvistic in cazul asta).

Treaba este destul de simpla. Oamenii de acolo, cetateni romani, au avut timp la dispozitie peste 40-50 de ani sa studieze limba romana insa unii (nu toti sunt asa) au refuzat cu vehementa. Si acum vin si spun ca altii trebuie sa invete limba lor desi traim cu totii in Romania unde se vorbeste limba romana.

#44
fansat

fansat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,236
  • Înscris: 31.08.2006

View PostAlecsandru010, on 21 martie 2019 - 18:45, said:

La ei in tara.

Inalta Curte de Casatie si Justitie confirma un fapt banuit de multa vreme - ca romanii din HarCov sunt discriminati de majoritatea maghiara care s-a cuibarit in Tinutu' Mordor. Judecatorii Inaltei Curti au decis ca impunerea cunoasterii limbii maghiare la angajare de catre candidatii pentru posturile deschise in primaria Miercurea Ciuc reprezinta o forma de discriminare la adresa romanilor.


             Radu Banciu vorbeste de ani de zile despre discriminarea romanilor din Har-Cov, fapt pentru care a luat amenzi insumate de zeci de mii de lei din partea CNA, fiindca, nu-i asa, e nasol sa spui adevarul despre ce se intampla acolo cu romanii, si atunci, adevarul spus trebuie pedepsit.

#45
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Deci pentru functionalitate era bine, si este bine ,ca acei functionari sa cunoasca macar o parte  dintre ei ambele limbi . Justitia a anulat ordinul primarului si a respectat legea romana care intr-adevar nu permite discriminarea asta .
Dar problema ramane in zona .Pentru ca acolo chiar sunt maghiari care n-au invatat limba romana .Din motive care nici macar nu importa .Dar ei exista si nu ii poti deporta pe toti altundeva .
In fine, in Europa asa ceva ar fi de neconceput .Ca un stat sa nu isi poata rezolva singur problemele interne .

#46
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

View PostDaco_Get, on 21 martie 2019 - 19:22, said:

Bla bla , aceeasi vesnica vrajeala de 2 lei prin care  s-a ajuns ca in primarii sa nu mai fie angajati romani !

Ia spune ma citi angajati etnici romani sunt in Primaria Sf Gheorghe in conditiile in care 25 % din populatie este etnic romana ??

Stii ?? Ca tot te dai mare cunoscator din zona !
Portarii si femeile de serviciu, e bine? Sunt exact 25% din personal
Si sa stii ca nu toti romani stau capra. Poate aia care nu stiu ungureste, desi nu cred ca sunt prea multi din aia in Covasna si Harghita.

#47
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002
Stiu cum rezolvam problema, mi-a venit ideea uitandu-ma la Italia: copiii care nu fac dovada ca stiu limba romana, sa nu mai fie primiti in scoli, si nici in colectivitate!

#48
shefu_de_combinat

shefu_de_combinat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,022
  • Înscris: 18.01.2007

View PostGingisHan2015, on 21 martie 2019 - 19:33, said:

Din motive care nici macar nu importa

Esti sigur? Ca mie imi pare ca daca te nasti intr-o tara si tdlp de invatarea limbii nationale e o mica problema.

#49
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,480
  • Înscris: 30.01.2008

View PostGingisHan2015, on 21 martie 2019 - 19:33, said:


Dar problema ramane in zona .Pentru ca acolo chiar sunt maghiari care n-au invatat limba romana .Din motive care nici macar nu importa
Ba exact "importa" ,motivele !

Iar daca nu au invatat sa isi plateasca translator din banii proprii .

Ca mandria si prostia se plateste !

View Postmyshyk, on 21 martie 2019 - 19:34, said:

Portarii si femeile de serviciu, e bine? Sunt exact 25% din personal

Nu , nu e bine ! Nici ca procent ,Nici ca functie !

View Postmyshyk, on 21 martie 2019 - 19:34, said:


Si sa stii ca nu toti romani stau capra.
Sigur nu toti !
Ca nu la toti le e frica de maghiari !

View PostGingisHan2015, on 21 martie 2019 - 19:33, said:


In fine, in Europa asa ceva ar fi de neconceput .
Dap . Sa nu stii limba tarii in care  te nasti , traiesti si muncestii e chiar de neconceput !

#50
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016

View PostGingisHan2015, on 21 martie 2019 - 19:33, said:

acolo chiar sunt maghiari care n-au invatat limba romana .Din motive care nici macar nu importa .

Eu cred ca sunt foarte importante motivele pentru care acei oameni nu cunosc limba romana.

#51
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Nu stiu Shefule .Eu stiu ca in viata e bine sa vezi mai incolo de  cozorocul sepcii .Ajuta mult asta .Si ce-am bunghit mi-a prins foarte bine in viata .
Macar sa  stiu cand ma injura vreunul, si tot sunt multumit cu asta .
Iti dau un exemplu .Esti la bal, in zona .Localnicii soptesc ca or sa iti faca si  o sa iti dreaga, ca vii la muierile lor in sat .Tu auzi ca vorbesc, dar daca nu stii boaba de ungureste, este ca ti-o iei in freza ?
Ma rog, din dilema asta e greu de iesit . Va las sa cautati si alti tapi ispasitori .Poate ca din cauza lor mere tara asta asa cum mere, mai stii ?
In istorie se intampla .Hitler avea evreii .Unii romani au ungurii .Din cauza carora mere tara asta ca dracu .

Edited by GingisHan2015, 21 March 2019 - 19:44.


#52
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016

View PostGingisHan2015, on 21 martie 2019 - 19:33, said:

Dar ei exista si nu ii poti deporta pe toti altundeva .

Nu trebuie sa-i deporteze nimeni pe ei, este suficent ca institutiile platite din banul public sa se ocupe de siguranta nationala sa-si faca treaba, in speta sa blocheze mai eficient propaganda facuta de statul maghiar prin intermediul agentilor din zona.

#53
Amaryl

Amaryl

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,705
  • Înscris: 14.02.2019

View PostGingisHan2015, on 21 martie 2019 - 19:33, said:

Justitia a anulat ordinul primarului si a respectat legea romana care intr-adevar nu permite discriminarea asta .
Dar problema ramane in zona .Pentru ca acolo chiar sunt maghiari care n-au invatat limba romana .Din motive care nici macar nu importa .Dar ei exista si nu ii poti deporta pe toti altundeva .
In fine, in Europa asa ceva ar fi de neconceput .

Justiția a aplicat legea.
Cum au învățat românii spaniola pot învăța și maghiarii româna.
Sau pot plăti traducerea.

#54
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,480
  • Înscris: 30.01.2008

View PostGingisHan2015, on 21 martie 2019 - 19:39, said:

Nu stiu Shefule .Eu stiu ca in viata e bine sa vezi mai incolo de  cozorocul sepcii .
Asa . Si de ce nu ii inveti pe maghiari sa vada dincolo de cozororcul sepcii ??

Tu daca te duci si te stabilesti in orice tara din lumea asta ,bat pariu ca in maxim 2 ani vorbesti cursiv limba .

Si nu trebuie sa te fi nascut acolo !

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate