Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Copil bătut de mama lui pentru că nu era cuminte...

* - - - - 5 votes
  • Please log in to reply
108 replies to this topic

#91
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,424
  • Înscris: 20.02.2008

View Postmaccip, on 22 martie 2019 - 15:40, said:

Poate ca n-ai inteles tu ce vreau eu sa zic. Nu cred ca imi sunteti niciunul dintre voi un ascendent moral.
Doar mascati cu un strat gros de ipocrizie.

Evident ca n-oir sa ma bata copiii, daca asta sugerati. N-au de ce pentru ca au avut norocul sa se nasca intr-o familie care ii iubeste si care au grija de ei in cel mai bun posibil mod.
Eu nu sunt de acord cu bataia ce provoaca durere si frica. Nu o sa imi bat fata incat sa simta durere niciodata.
De unde esti sigur ca nu au de ce? Poate or sa considere ca i-ai mintit in fata unui tert. Bineinteles ca te vor iubi in continuare. Dar or sa-ti dea si o palma... Nu e plauzibil acest scenariu cand ei invata acest lucru acasa?
Incerc sa inteleg mecanismul, nu te judec... fata mea e inca mica. Inainte sa se nasca si eu eram de parere ca educatia se mai face si cu pedepse fizice. S-a schimbat totul insa cand a venit pe lume.

#92
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,894
  • Înscris: 27.01.2016
Pai trebuie făcuți copii pt ca este capitalism și este nevoie de forță de muncă. Altfel n-ai de ce să-i faci ca uite ce pățești  ajungi de rasul forumurilor  și poate chiar mai rău. ..

#93
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,261
  • Înscris: 06.01.2007

View Postioppo, on 22 martie 2019 - 16:08, said:

S-a schimbat totul insa cand a venit pe lume.
Sunt sigur. E un produs al maturitatii sa fii suficient de sigur in relatia cu propriul copil.
Si daca ajungi vreodata sa fii nevoit sa-i aplici o palma, nu te sinucide dupa aia. Trebuie sa fim toleranti cu toata lumea, inclusiv cu noi insine.
As mai scrie, dar cateodata ma apuca o lehamite sa ma bat cu toti ipocritii. E foarte usor din spatele tastaturii sa fii moralist, chiar daca in viata reala esti ultimul ratat.

Asa cum s-a schimbat totul cand a venit pe lume, tot asa or sa se schimbe multe cand va inainta prin viata. Iti doresc numai bine si sa dispui de maximul de judecata necesar pentru a duce acesti copii inspre o generatie mai buna decat noi.
Si atentie mare la ipocrizie. E cu mult mai periculoasa. Nu ca nu te cred, te cred, dupa modul in care ai spus-o.
Dar sa nu ruinam viitorul cu ipocrizia si cu conceptile noastre utopice despre lume. E foarte periculos, traim in era digitrala in care un smartfon, o imagine poate intoarce adevarul cu curul in sus. E un pericol real, despre ipocrizie vorbesc.

#94
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,894
  • Înscris: 27.01.2016

View Postmaccip, on 22 martie 2019 - 16:17, said:


Sunt sigur. E un produs al maturitatii sa fii suficient de sigur in relatia cu propriul copil.
Si daca ajungi vreodata sa fii nevoit sa-i aplici o palma, nu te sinucide dupa aia. Trebuie sa fim toleranti cu toata lumea, inclusiv cu noi insine.
Păi daca îi aplici o palma s-ar putea sa trebuiască sa dai cu subsemnatul.

Edited by Testosteron, 22 March 2019 - 16:26.


#95
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Am fost de fata recent la un caz asemanator: Un baiat de vreo 26 de ani care e plecat din tara de ceva ani. A zis cu gura lui ca nu si-a mai vazut parintii de tot atat timp de cand a plecat. Cand a fost intrebat de ce, a dat un raspuns evaziv din care s-a subinteles ca il doare in cur de parinti si nici nu o sa mai treaca vreodata pe acasa. Asta este rezultatul comportamentului mamei din primul post.

Am vazut nenumarate reportaje la tv cu batrani din "casele de batrani". Oameni la 70-80 de ani care plangeau ca ai lor copii nu i-au uitat prin azile si nu i-au mai vizitat de ani de zile.

Omul este o fiinta proasta. Nu poate vedea consecintele faptelor lor in timp. Pe moment ii doare in cur. Insa vor vedea peste ani ca actiunile lor chiar produc reactii. Insa este prea tarziu.

Edited by MembruAnonim, 22 March 2019 - 16:27.


#96
light1

light1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 418
  • Înscris: 07.10.2016
Astea sunt cazurile de copii destepti. Cei mai prosti se casatoresc cu unii, care seamana cu parintii lor.

Edited by light1, 22 March 2019 - 16:56.


#97
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,509
  • Înscris: 02.09.2006

View Postbusiness11, on 21 martie 2019 - 18:08, said:


iti dau dreptate, sa ne aducem aminte ca agresivitatea era aplicata si in scoliile din Romania. Cand eram mic si faceai o tampeni mama mama ce bataie primeai la scoala. Sunt fericit ca acasa nu luam bataie, dar la scoala mai primeam din cand in cand.
Corect! acuma este bine cind profesorii sint batuti de elevi iar parintii sint omoriti de copii pentru ca nu au vrut sa le dea bani pentru bautura sau droguri!

#98
light1

light1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 418
  • Înscris: 07.10.2016
Daca interlopii de cartier au mai multa valoare, decat 2 parinti care muncesc. Sau ar trebui sa le dea mai multa bataie ?

Edited by light1, 22 March 2019 - 18:37.


#99
csoka2002ro

csoka2002ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 618
  • Înscris: 19.04.2010

View Postmiki07, on 21 martie 2019 - 17:43, said:

Astăzi am asistat la o scenă un pic mai ciudată:

În mijlocul de transport s-a suit o mamă cu băiețelul ei (de vreo 4 sau 5 ani), care plângea. Imediat cum s-au suit, băiețelul a vrut să coboare. Asta mi-a ridicat primul semn de întrebare. De ce ai vrea să fugi de lângă mama ta la 4-5 ani? Văzând că nu se potolește din plâns, mama îi dă câteva palme, apoi îl aruncă în scaun, lovindu-l de peretele aflat lângă. Copilul tot nu se potolea din plâns și peste toate astea, mama îi tot spunea chestii de genul:

"Vezi ce ai făcut, vezi cum faci, uite cum faci, uite, ai murdărit pantalonul, vezi?". Îi mai dă una și copilul tot nu se oprea. S-a ridicat de pe scaun și a început să sară în sus și să facă țipe. Mama îi tot zicea: "Mai tare nu știi să faci? Hai, mai tare, mai tare!" În timpul ăsta, el sărea în sus zgomotos. S-a potolit într-un final, dar mama continua să îl certe și să îi mai dea câte una.  

La un moment dat, cel mic o atinge ușor pe față, la care ea se atacă foarte tare: "Dai în mine??? Dai în mine? Lasă vezi tu, dacă mai dai în mine!" A sărit o doamnă și a încercat să îl liniștească, mama arătându-se foarte intrigată: "Așa îmi face în fiecare zi! Nu mai pot! Așa urlă de nu știu când..." Am coborât, dar am rămas cu revolta și cu unele întrebări:

- De ce faci un copil dacă nu ai timp de el și de nevoile lui?
- Ce vină are copilul că tu ești ciufută, că ai un soț violent, că ai salariu mic, sau că pur și simplu ești necioplită?
- Dacă face "așa" de un timp mai îndelungat, de ce nu încerci să vezi care este cauza?
- De ce crezi că bătaia e o soluție? Oare cum va proceda copilul tău când va fi mare și va fi părinte la rândul lui?

De regula toate loazele de oameni care nu au sau nu au avut de crescut sau educat copii vor avea o reactie impotrivitoare.
Dar nici sa lasi copilul nepedepsit sa faca ce vrea el ! ori-cand sa te loveasca sau injure !Sa te umileasca in situatii penibile mai ales in public, sa faca isterii ,sa se dea de pamant sau sa vrea sa fuga exemplul de mai sus,e ceva diabolesc in copii de azi!
Voi ce ati face intreb ?
Habar nu aveti cei care nu ati crescut copii in ziua de azi,si veniti si va dati cu parerea !
Si biblia zice :sau scrie asa :
Cartea proverbelor capitolul 23 dar si in multe alte locuri.
13. Nu cruţa copilul de mustrare, căci dacă-l vei lovi cu nuiaua, nu va muri.
14. Lovindu-l cu nuiaua, îi scoţi sufletul din locuinţa morţilor.

Edited by csoka2002ro, 22 March 2019 - 21:25.


#100
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

View Postcsoka2002ro, on 22 martie 2019 - 21:23, said:

Sa te umileasca in situatii penibile mai ales in public

Îmi pare rău, dar găsesc mult mai umilitor să bați o ființă care nu se poate apăra.

#101
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postcsoka2002ro, on 22 martie 2019 - 21:23, said:

14. Lovindu-l cu nuiaua, îi scoţi sufletul din locuinţa morţilor.

Ii scoti sufletul din gaura c*rului. Posted Image

Tu crezi ca rezolvi ceva cu violenta? ti spun eu ca nu rezolvi nimic. Daca sti sa ii explici ce face rau, iti garantez ca are mai multa valoare decat o curea/palma/pumn.

Edited by MembruAnonim, 22 March 2019 - 22:33.


#102
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,506
  • Înscris: 30.10.2003

View Postcsoka2002ro, on 22 martie 2019 - 21:23, said:

De regula toate loazele de oameni care nu au sau nu au avut de crescut sau educat copii vor avea o reactie impotrivitoare.
Dar nici sa lasi copilul nepedepsit sa faca ce vrea el ! ori-cand sa te loveasca sau injure !Sa te umileasca in situatii penibile mai ales in public, sa faca isterii ,sa se dea de pamant sau sa vrea sa fuga exemplul de mai sus,e ceva diabolesc in copii de azi!
Voi ce ati face intreb ?
Habar nu aveti cei care nu ati crescut copii in ziua de azi,si veniti si va dati cu parerea !
Cred ca trolezi, dar cum sigur sunt p'aici useri care gandesc, asa le zic ca mai exista si o alta cale, fara bataie. Gandeste-te cat de tantalau poti sa fii, ca in loc sa vorbesti pe intelesul copilului, il bati.
De fiecare data cand il bati tu, esti tantalaul, ca nu stii sa aplici niste metode pe care le poti invata pur si simplu.

#103
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,424
  • Înscris: 20.02.2008

View Postcsoka2002ro, on 22 martie 2019 - 21:23, said:

De regula toate loazele de oameni care nu au sau nu au avut de crescut sau educat copii vor avea o reactie impotrivitoare.
Dar nici sa lasi copilul nepedepsit sa faca ce vrea el ! ori-cand sa te loveasca sau injure !Sa te umileasca in situatii penibile mai ales in public, sa faca isterii ,sa se dea de pamant sau sa vrea sa fuga exemplul de mai sus,e ceva diabolesc in copii de azi!
Voi ce ati face intreb ?
Habar nu aveti cei care nu ati crescut copii in ziua de azi,si veniti si va dati cu parerea !
Si biblia zice :sau scrie asa :
Cartea proverbelor capitolul 23 dar si in multe alte locuri.
13. Nu cruţa copilul de mustrare, căci dacă-l vei lovi cu nuiaua, nu va muri.
14. Lovindu-l cu nuiaua, îi scoţi sufletul din locuinţa morţilor.
Daca nu trolezi, tu nu ar trebui sa ai copii.

#104
light1

light1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 418
  • Înscris: 07.10.2016
Nu trolleaza.  Dar in general Dumnezeu nu le da copii oamenilor de genul asta.  Si ei stiu, de-asta indeamna alti oameni sa-si bata copiii, postand citate trunchiate din Biblie.

Din frustrare de gradul 1. :)

Edited by light1, 23 March 2019 - 08:57.


#105
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,857
  • Înscris: 20.10.2015

View Postmaccip, on 22 martie 2019 - 14:19, said:

Pai nu-i mai bat, nu mi-am facut un obicei din asta.
Insa, nu-mi place sa-mi castrez singur din competente.
Daca consider eu ca va mai fi cazul, o sa-i plesnesc.

Fata si-a luat-o de la mine de vreo 4 ori in cei 9 ani ai ei, ultima data chiar luna trecuta pentru ca m-a mintit intr-un mod ce a generat ceva probleme cu persoane terţe. Acum cred ca stie foarte bine ca asa ceva nu se face. Desi nu a inteles pe deplin efectele minciunii ei.
Baiatul (de 6 ani) si-a luat-o mai des, dar nu de la mine ci de la ma-sa. E mai smecher si stie sa evite palma aspra a tatalui. O prefera pe a ma-sii.
Posted Image
Dar palma aspra a tatalui e o garantie in plus. E ca aurul din Trezoreria Statului. Nu-i bine sa-l cheltui, dar e bine sa-l ai si sa stie lumea ca-l ai.
Posted Image
Daca m-ar sti astia impotent si castrat, mi s-ar urca in cap imediat. Amandoi au tendinta sa ocupe tot spatiul disponibil, ca lichidele prin vasele comunicante.

Stii, cateodata imi doream ca cei care-si bat copiii s-o ia si ei pe coaja cand or fi batrani si vor reactiona exact ca si copiii pe care i-au batut.
Din pacate degeaba mai "invata" atunci ce e frica de bataie.

Stii ce e cel mai nasol?
Nu durerea in sine ci starea psihologica a copilului, faptul ca mintea si logica si morala lui se SCHIMBA nu in timpul bataii ci in perioada de asteptare a bataii si in perioada de dupa, cand se simte ca un animal la circ. "Daca nu faci cum vreu eu, sau, chiar daca gresesti involuntar, TI-O TRAG".
Tremurul dinaintea palmei sau fiorii care trec pe copil cand simte ca violenta la care NU POATE RIPOSTA e aproape.

Cei care-si bat copiii sunt nesimtiti

#106
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,261
  • Înscris: 06.01.2007
Ce prostii spui acolo. Mai lasa dracu netflixul.

#107
Sabinatu

Sabinatu

    Never give up, never surrender

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,258
  • Înscris: 21.06.2011
Covoarele se bat, nu copiii.


Deci cine vrea să bată ceva, poate:
- să bată un covor
- să bată la o ușă
- să bată fierul cât e cald
- să bată obrazul cuiva care aruncă gunoi pe stradă, de exemplu (unde fugi, omule? La figurat ziceam! Vino înapoi, că nu am terminat!)
- să bată un record (Publicitate: eu, de exemplu, am bătut recordul de Cel Mai Bun Tată)

Sper că nu mi-am bătut gura degeaba, da? Hai să batem palma și să lăsăm copiii în pace!
Eventual să mergem la o bere și să ne batem joc de ăia cu Flat Earth, iar eu să vă bat în continuare la cap cu teoriile mele.

#108
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,554
  • Înscris: 13.06.2004
Sau la nervi baţi uşa, nu copilul    :D

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate