Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

Copil bătut de mama lui pentru că nu era cuminte...

* - - - - 5 votes
  • Please log in to reply
108 replies to this topic

#1
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,966
  • Înscris: 18.09.2008
Astăzi am asistat la o scenă un pic mai ciudată:

În mijlocul de transport s-a suit o mamă cu băiețelul ei (de vreo 4 sau 5 ani), care plângea. Imediat cum s-au suit, băiețelul a vrut să coboare. Asta mi-a ridicat primul semn de întrebare. De ce ai vrea să fugi de lângă mama ta la 4-5 ani? Văzând că nu se potolește din plâns, mama îi dă câteva palme, apoi îl aruncă în scaun, lovindu-l de peretele aflat lângă. Copilul tot nu se potolea din plâns și peste toate astea, mama îi tot spunea chestii de genul:

"Vezi ce ai făcut, vezi cum faci, uite cum faci, uite, ai murdărit pantalonul, vezi?". Îi mai dă una și copilul tot nu se oprea. S-a ridicat de pe scaun și a început să sară în sus și să facă țipe. Mama îi tot zicea: "Mai tare nu știi să faci? Hai, mai tare, mai tare!" În timpul ăsta, el sărea în sus zgomotos. S-a potolit într-un final, dar mama continua să îl certe și să îi mai dea câte una.  

La un moment dat, cel mic o atinge ușor pe față, la care ea se atacă foarte tare: "Dai în mine??? Dai în mine? Lasă vezi tu, dacă mai dai în mine!" A sărit o doamnă și a încercat să îl liniștească, mama arătându-se foarte intrigată: "Așa îmi face în fiecare zi! Nu mai pot! Așa urlă de nu știu când..." Am coborât, dar am rămas cu revolta și cu unele întrebări:

- De ce faci un copil dacă nu ai timp de el și de nevoile lui?
- Ce vină are copilul că tu ești ciufută, că ai un soț violent, că ai salariu mic, sau că pur și simplu ești necioplită?
- Dacă face "așa" de un timp mai îndelungat, de ce nu încerci să vezi care este cauza?
- De ce crezi că bătaia e o soluție? Oare cum va proceda copilul tău când va fi mare și va fi părinte la rândul lui?

#2
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,420
  • Înscris: 10.08.2005
asa a fost crescuta

#3
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,481
  • Înscris: 19.04.2009

Quote

- De ce faci un copil dacă nu ai timp de el și de nevoile lui?
- Ce vină are copilul că tu ești ciufută, că ai un soț violent, că ai salariu mic, sau că pur și simplu ești necioplită?
- Dacă face "așa" de un timp mai îndelungat, de ce nu încerci să vezi care este cauza?
- De ce crezi că bătaia e o soluție? Oare cum va proceda copilul tău când va fi mare și va fi părinte la rândul lui?

1. De proasta. Lipsa educatie sexuala si parenting
2.Tot de proasta
3. Tot de proasta si lipsa educatiei
4. Pentru ca biserica spuna ca bataia celor mici e ok, ca ei tre sa asculte. Si la fel de ok e (conform bisericii) ca barbatul sa-si bata femeia.


Asta este Romania secolului 21. Daca ceri educatie sexuala si/ sau parenting in scoli o sa iti sara in cap toti bisericosii. Meanwhile...

#4
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,882
  • Înscris: 03.02.2005
@ miki07, tu ai copil sau copii?
E foarte greu sa judeci o persoana doar dupa o scena de genul asta, poate are si alte probleme, nu incerc sa o disculp, dar trebuie sa incerci sa gandesti tot complexul de actiuni anterioare.

Din pacate asa ceva tine de educatia primita, de rabdarea si varsta fiecaruia.
E genul de persoana care la randul ei a fost batuta cand era mica.

In asemenea situatii nu prea poti interveni, caci mai rau faci. Totusi daca o faci, trebuie sa o faci cu tact, cu calm si sa induci un calm, daca sari cu gura la mama sau parinte, mai rau faci, e foarte dificil de gestionat o asemenea situatie.

Si eu spre exemplu, am luat bataie de la ai mei cand m-am intors acasa cu pantalonii de treining rupti in genunchi ca ma accidentasem la fotbal. Ah, treiningul fusese cumparat cu o seara inainte :D
Asadar, am luat bataie caci mi-am stricat un bun abia primit, chiar daca eram si eu la randu-mi deja lovit la genunchi.
Sper insa ca voi avea rabdarea si taria de a ma abtine cand o sa-mi sara tandara de la a certa copilul :( Dar deocamdata nu am fost pus intr-o situatie de genul asta si nu stiu cum am sa reactionez :(

Edited by Ciubex, 21 March 2019 - 17:58.


#5
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Probabil ca acea mama nu are nici o vina. Asta site, asta face. Vinovata este societatea, pentru ca nu reuseste sa isi educe cetatenii.

#6
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

 miki07, on 21 martie 2019 - 17:43, said:

Astăzi am asistat la o scenă un pic mai ciudată:

În mijlocul de transport s-a suit o mamă cu băiețelul ei (de vreo 4 sau 5 ani), care plângea. Imediat cum s-au suit, băiețelul a vrut să coboare. Asta mi-a ridicat primul semn de întrebare. De ce ai vrea să fugi de lângă mama ta la 4-5 ani? Văzând că nu se potolește din plâns, mama îi dă câteva palme, apoi îl aruncă în scaun, lovindu-l de peretele aflat lângă. Copilul tot nu se potolea din plâns și peste toate astea, mama îi tot spunea chestii de genul:

"Vezi ce ai făcut, vezi cum faci, uite cum faci, uite, ai murdărit pantalonul, vezi?". Îi mai dă una și copilul tot nu se oprea. S-a ridicat de pe scaun și a început să sară în sus și să facă țipe. Mama îi tot zicea: "Mai tare nu știi să faci? Hai, mai tare, mai tare!" În timpul ăsta, el sărea în sus zgomotos. S-a potolit într-un final, dar mama continua să îl certe și să îi mai dea câte una.  

La un moment dat, cel mic o atinge ușor pe față, la care ea se atacă foarte tare: "Dai în mine??? Dai în mine? Lasă vezi tu, dacă mai dai în mine!" A sărit o doamnă și a încercat să îl liniștească, mama arătându-se foarte intrigată: "Așa îmi face în fiecare zi! Nu mai pot! Așa urlă de nu știu când..." Am coborât, dar am rămas cu revolta și cu unele întrebări:

- De ce faci un copil dacă nu ai timp de el și de nevoile lui?
- Ce vină are copilul că tu ești ciufută, că ai un soț violent, că ai salariu mic, sau că pur și simplu ești necioplită?
- Dacă face "așa" de un timp mai îndelungat, de ce nu încerci să vezi care este cauza?
- De ce crezi că bătaia e o soluție? Oare cum va proceda copilul tău când va fi mare și va fi părinte la rândul lui?
Stii cum e treaba?Ttoti am luat bataie in copilarie si nu am mai patit nimic,unii dintre noi au ajuns doctori,altii avocati....etc
In ziua de azi nu se mai bat copiii nici 20% cum se bateau pe vremuri......si au cam ajuns sa traga pe nas de la 12-13 ani
Sa nu se creada ca sunt de acord ca sa iti snopesti copilu cu bataia

#7
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

 miki07, on 21 martie 2019 - 17:43, said:

- De ce faci un copil dacă nu ai timp de el și de nevoile lui?
- Ce vină are copilul că tu ești ciufută, că ai un soț violent, că ai salariu mic, sau că pur și simplu ești necioplită?
- Dacă face "așa" de un timp mai îndelungat, de ce nu încerci să vezi care este cauza?
- De ce crezi că bătaia e o soluție? Oare cum va proceda copilul tău când va fi mare și va fi părinte la rândul lui?

Din păcate, întrebările astea mi le-am pus și eu, asistând la scene similare.

Problemele acestor persoane sunt de natură psihică. Ei obțin o satisfacție din control. Un astfel de copil nu va face niciodată "bine". În orice va întreprinde, va exista cicălire, bătaie, dezaprobare. E o relație foarte destructivă, în primul rând pentru copil, pentru că va avea, la rândul lui, probleme, nu va fi sigur pe el, îi va fi teamă să ia atitudine sau să decidă ceva.

Este un comportament irațional. De cele mai multe ori vorbim de "greșeli" ale copiilor, care sunt cât se poate de normal să le facă. Ei învață să fie oameni când sunt mici. Când încep să meargă cad, se ridică, când încep să apuce chestii le scapă, până reușesc să-și antreneze creierul cu mișcările. Să cerți un copil pentru că încearcă să învețe lucruri e absurd.

În România însă, "bătaia e ruptă din rai" e încă o vorbă la care unii pur și simplu nu vor să renunțe. Și nici nu au de ce. Nu există instituții care să aplice legislația privind comportamentul abuziv al părinților, copiilor le e dificil să apeleze la acestea, e un alt cerc, în care toată lumea tace și ignoră.

#8
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,420
  • Înscris: 10.08.2005

 Ciubex, on 21 martie 2019 - 17:55, said:

@ miki07, tu ai copil sau copii?
E foarte greu sa judeci o persoana doar dupa o scena de genul asta, poate are si alte probleme, nu incerc sa o disculp, dar trebuie sa incerci sa gandesti tot complexul de actiuni anterioare.

Din pacate asa ceva tine de educatia primita, de rabdarea si varsta fiecaruia.
E genul de persoana care la randul ei a fost batuta cand era mica.

In asemenea situatii nu prea poti interveni, caci mai rau faci. Totusi daca o faci, trebuie sa o faci cu tact, cu calm si sa induci un calm, daca sari cu gura la mama sau parinte, mai rau faci, e foarte dificil de gestionat o asemenea situatie.
pasul benefic, nu stiu si cat de corect, ar fi sa incerci sa calmezi copilul,
copil cuminte, parinte multumit, liniste in public

#9
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

 miki07, on 21 martie 2019 - 17:43, said:

În mijlocul de transport s-a suit o mamă cu băiețelul ei (de vreo 4 sau 5 ani), care plângea.
Stai sa vezi cate semne de intrebare e cand nimeresti un purandel de asta care se smiorcaie 8 ore in avion si masa nu e in stare sau nu vrea sa il linisteasca.

#10
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,796
  • Înscris: 13.07.2011
de ce nu te-ai dus la ea si i-ai dat 2-3 palme si sa o intrebi, vezi cum este ?

#11
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,709
  • Înscris: 14.10.2008
Bataia e rupta din Rai-mostenire din comunism. Cu unele exceptii, copiii de azi au o copilarie mult mai linistita decat a noastra in furcile caudine ale unui sistem inca totalitar si autoritar.

 Lex404, on 21 martie 2019 - 17:54, said:

1. De proasta. Lipsa educatie sexuala si parenting
2.Tot de proasta
3. Tot de proasta si lipsa educatiei
4. Pentru ca biserica spuna ca bataia celor mici e ok, ca ei tre sa asculte. Si la fel de ok e (conform bisericii) ca barbatul sa-si bata femeia.


Asta este Romania secolului 21. Daca ceri educatie sexuala si/ sau parenting in scoli o sa iti sara in cap toti bisericosii. Meanwhile...
Nu mi-as fi imaginat ca biserica e de acord cu cele spuse la punctul 4. Daca e asa e grav si nu ar trebui sa aiba nicio credibilitate.

#12
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,796
  • Înscris: 13.07.2011

 Neaceasca85, on 21 martie 2019 - 18:06, said:

Bataia e rupta din Rai-mostenire din comunism. Cu unele exceptii, copiii de azi au o copilarie mult mai linistita decat a noastra in furcile caudine ale unui sistem inca totalitar si autoritar.

iti dau dreptate, sa ne aducem aminte ca agresivitatea era aplicata si in scoliile din Romania. Cand eram mic si faceai o tampeni mama mama ce bataie primeai la scoala. Sunt fericit ca acasa nu luam bataie, dar la scoala mai primeam din cand in cand.

#13
claudrider

claudrider

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 566
  • Înscris: 18.09.2007

 pasilla, on 21 martie 2019 - 17:57, said:

Probabil ca acea mama nu are nici o vina. Asta site, asta face. Vinovata este societatea, pentru ca nu reuseste sa isi educe cetatenii.
mai nasol e ca nici copilul nu are nici o vina. si el tot ce o sa vada, ce stie asta o sa faca. dar pe de alta parte fi-miu s-ar putea sa ii fie coleg la scoala peste un an...doi

#14
PopaXXX

PopaXXX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 03.05.2018
Erau cumva rromi?

#15
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,481
  • Înscris: 19.04.2009
Aia cu bataia si disciplinarea rupte din rai vin din biserica nu din comunism.

Nuntă fără lăutari şi ceartă fără bătaie n-are haz. - Mintea Romanului.

#16
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,709
  • Înscris: 14.10.2008

 business11, on 21 martie 2019 - 18:08, said:


iti dau dreptate, sa ne aducem aminte ca agresivitatea era aplicata si in scoliile din Romania. Cand eram mic si faceai o tampeni mama mama ce bataie primeai la scoala. Sunt fericit ca acasa nu luam bataie, dar la scoala mai primeam din cand in cand.
Eu primeam si colo si colo, si la scoala si acasa, cel putin agresiune verbala en gros si en detail, bataie fizica a incasat mai multa fratele cu 6 ani mai mare si mai rebel de fel.

Toate nazbatiile le faceam cand eram singur acasa si nu lasam urme. Fratele nu stia sa se acopere asa de bine.

Ma bucur enorm cand vad cum copiii de azi le pot raspunde obraznic parintilor fara ca acestia sa riposteze violent. Gen taci! spus de nepotul meu mamei sale.

#17
sylvius

sylvius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,400
  • Înscris: 01.01.2007

 miki07, on 21 martie 2019 - 17:43, said:


- De ce ?...


Pentru ca suntem o societate aproape barbara, cu mentalitati primitive, unde se considera ca absolut totul se poate rezolva prin violenta si bataie.

#18
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,882
  • Înscris: 03.02.2005
@MarianG, asa-i, trebuie sa calmezi copilul, sunt de acord si stiu asta, dar e foarte dificil sa faci asta cand tu insuti esti la randu-ti iritat.
Nu stiu ce sa zic, teoria e buna, dar practica... ne omoara :)

La asta ma gandesc si eu ca persoana din povestea initiatorului poate avea probleme si nu a fost in stare sa se calmeze, ca mai apoi sa-l calmeze si pe copil.
Am asistat si eu la ceva asemanator cateva zile in urma, la o trecere de pietoni un copilas voia sa treaca si maica-sa l-a smucit si l-a zguduit tinandu-l de mana, cu mana lui intinsa in sus, mai mult l-a tras in sus de mana si el atarna.
Era o situatie nasoala caci copilul era sa traverseze pe culoarea rosie, insa e o alta poveste.

Oricum, intr-un final maica-sa l-a tras de-o parte si a inceput sa il zguduie, cum am spus si-l certa.
Imi era mila de copilas, caci plangea nu stiu cat din cauza durerii, nu stiu cat din cauza socului, oricum, poate a invatat ceva, dar oricum, nu mi se pare ca a actionat mama lui corect.

Putem judeca si analiza asemenea situatii, precum cea a initiatorului, insa consider ca ar trebui sa privim situatiile in ansamblu si sa nu blamam din prima parintii/bunicii.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate