Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Casa lângă Iasi

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
David900

David900

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 06.03.2019
Cei care stați la casa, ce zona recomandati?
Bugetul e de 120.000 de euro.



#2
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,438
  • Înscris: 30.08.2017
Deleted...n-am citit titlul Posted Image

Edited by george_alexandru, 21 March 2019 - 15:19.


#3
Griggson

Griggson

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 16.02.2015
Fix langa oras (Tomesti, Barnova, Valea Lupului, Valea Adanca) sau mai departe (maximum 30 de km)?

#4
David900

David900

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 06.03.2019
Evident ca îmi doresc cât mai aproape din moment ce lucrez în Iași, ies în oraș în Iași etc...

#5
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,265
  • Înscris: 24.11.2002
Eu as cauta in oras, vezi cat sunt cozile de lungi si lente la orele de varf cam pe toate intrarile in oras.
Dar undeva unde se intra prin Pacurari/Canta sau Nicolina sigur nu as lua, urmeaza si Agronomia/Copoul https://www.ziarulde...si--214292.html , asa ca ramane Tomesti cu gropile de gunoi, Holboca cu statia de epurare si cu drumul rupt din Dancu spre 2 Baieti sau Aroneanu pe culoarul de zbor al avioanelor Posted Image

Edited by vestale, 21 March 2019 - 16:26.


#6
serban91

serban91

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 28.06.2018
Eu stau in Holboca la casa si exceptand drumul (folosesc drumul prin tomesti), totul este ok.
20 de minute pana la munca(palas). Problema cu statia de epurare este in Dancu.

#7
David900

David900

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 06.03.2019

View Postvestale, on 21 martie 2019 - 16:25, said:

Eu as cauta in oras, vezi cat sunt cozile de lungi si lente la orele de varf cam pe toate intrarile in oras.
Dar undeva unde se intra prin Pacurari/Canta sau Nicolina sigur nu as lua, urmeaza si Agronomia/Copoul https://www.ziarulde...si--214292.html , asa ca ramane Tomesti cu gropile de gunoi, Holboca cu statia de epurare si cu drumul rupt din Dancu spre 2 Baieti sau Aroneanu pe culoarul de zbor al avioanelor Posted Image
Să înțeleg că în banii ăștia nu am nici o opțiune?

#8
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
La Holboca/Tomesti cam miroase daca bate vantul de unde nu trebuie. Daca ar fi sa aleg, Carlig ar fi prima optiune. Ajungi rapid in oras, ai doua alternative de traseu. Sau Dorobant/Aroneanu, zona e misto, drumul e bun si liber.

#9
David900

David900

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 06.03.2019
La aroneanu exista canalizare?

#10
aflorin27

aflorin27

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 842
  • Înscris: 06.06.2014
Trebuie sa te uiti la mai multe chestii:
- cozile de zi cu zi sunt o problema pe Bucium, CUG si Pacurari. Dancu urmeaza si el sa se aglomereze. Daca ai program mai flexibil, poti pleca la un 8:20 si eviti cele 2 varfuri (de 8 si 9). Dar la un moment dat vine plodul, si el trebuie dus la scoala odata cu ceilalti 1000 de plozi din zona.
- gazul metan lipseste total pe zona Aroneanu, din cate stiu. Nu vrei sa fii cosar o viata.
- vezi ca si celelalte utilitati (curent electric, apa, canal) pot fi o problema. Pe unele strazi din Dancu si Holboca lipsesc toate utilitatile, in timp ce alte strazi le au pe toate.

#11
David900

David900

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 06.03.2019
Bun și totuși nu exista nici o zona acceptabila în jurul Iași ului?

Încerc sa aleg raul cel mai mic.

Nu am program flexibil și ziua vin de vreo 3 ori acasă înainte de noapte. (gen dute și adu nevasta ca nu are permis)

Edited by David900, 22 March 2019 - 15:10.


#12
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Carlig e cel mai aproape, dar nu stiu cum e cu utilitatile. Vulturi/Vanatori, 10km. dar se merge rapid. nu faci nici 10 minute din Copou.
Totusi, nu e mai bine in oras? Ai utilitati, ai net/tv, ai transport in comun. E frumos la tara, dar daca stai sa te gandesti, o sa iti lipseasca cam multe. Nu mai zic de copii, vor sa cumpere ceva, trebuie sa ii duci in oras.

#13
David900

David900

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 06.03.2019
De asta încerc sa aleg raul cel mai mic.

#14
aflorin27

aflorin27

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 842
  • Înscris: 06.06.2014

View PostDavid900, on 22 martie 2019 - 15:09, said:

(gen dute și adu nevasta ca nu are permis)
No, don't do it.
Viata la o casa in afara orasului functioneaza doar cu 2 masini si 2 soferi. Altfel ... esti taximetris cu juma de norma.

#15
Griggson

Griggson

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 16.02.2015

View PostDavid900, on 22 martie 2019 - 15:09, said:

Bun și totuși nu exista nici o zona acceptabila în jurul Iași ului?

Încerc sa aleg raul cel mai mic.

Nu am program flexibil și ziua vin de vreo 3 ori acasă înainte de noapte. (gen dute și adu nevasta ca nu are permis)

Casa mai in oras e cel mai bine... Cum zice si colegul @aflorin27, esti "taximetrist" daca ai pe cineva fara permis.
Ai putea sa te uiti in zone unde este transport in comun aproape (10-15 minute maxim - Hlincea, Visan, capat CUG, Valea Lupului, Dancu, Galata)

#16
David900

David900

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 06.03.2019
Casele în oraș au ajuns la niște preturi care mie personal mi se par imense pentru Iași.



#17
aflorin27

aflorin27

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 842
  • Înscris: 06.06.2014
Uita-te atunci pe zona Dancu - Holboca. Cauti o casa cu toate utilitatile trase (apa, canal, curent, gaz), iei un inginer sa verifice un pic structura de rezistenta, cauti pe cineva cu aparat din ala de masoara pierderile de caldura, un avocat iti verifica bine actele si cam asta-i. Drumul pina acolo nu e grozav, dar macar nu e foarte aglomerat inca.

#18
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,265
  • Înscris: 24.11.2002

View PostDavid900, on 26 martie 2019 - 11:49, said:

Casele în oraș au ajuns la niște preturi care mie personal mi se par imense pentru Iași.
Doar nu esti singurul care si-a dat seama ca de aceste dezantaje.
Conteaza si in ce parte a orasului aveti munca, programul  si eventualii copii scoala.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate