Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Electrovalva irigatii care sa mearga la presiune mica

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#1
cristi__i

cristi__i

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 21.03.2019
Salut

Caut de mai multe zile un model de electrovalva pentru irigatie in sera la pret rezonabil (maxim 300 ron), care sa functioneze la presiune mica (0.3 - 0.4 bar).

Am o sera destul de mica, deocamdata, (5m x 3m) si un rezervor de 1000l imediat langa aceasta la 3m deasupra solului, care imi ajunge pentru mai multe zile de udat.
Ceva mai incolo am o fantana cu o pompa submersibila care imi umple complet acest rezervor cam in 15 min.
In sera am pus furtune cu picurator care sunt alimentate prin cadere din rezervor si am un robinet pe care il actionez manual cand vreau sa ud, robinet pe care as vrea sa il automatizez si de asta caut o electrovalva potrivita.

Diferenta de nivel al apei din rezervor si nivelul solului, unde sunt furtunele, este de 4m cu rezervor plin si 3m cu rezervor gol, deci o presiunea variaza intre 0.4 si 0.3 bar.

Electrovalvele pe care le-am vazut cereau o presiune minima de functionare intre 0.7 si 1.5bar...

#2
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Eu nu am vazut eletrovalva care sa ceara presiune minima, ca doar nu presiunea apei o inchide si deschide. Am vazut doar presiunea maxima la care rezista. De regula se alimenteaza la 12--24V, dim motive de securitate. Gasesti sub 60-70 lei simple, sauceva mai scumpe, programabile, sau wireless, sa le poti comanda si cand esti plecat de acasa, ai de unde alege.

#3
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 28.10.2006
AICI te-ai uitat?
Cum s-a mai spus mai sus, exista doar presiune maxima, din ratiuni de siguranta, sa nu bubuie.

#4
silenced

silenced

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 30.11.2008
Gresit, au si presiune minima ptr ca presiunea deschide valva, miezul tras de bobina e doar pilotul.

Sunt electroventile cu comanda indirecta acestea ce necesita presiune minimă de acționare.

Tie iti trebuie electroventil cu comanda directa ce deschide si la 0 bari.
Sunt cele cu bobina pe mijloc, nu într-o parte.

Vedeti jos cele 2 modele.

Attached File  ESM86.jpg   732.57K   48 downloads

Attached File  VSO-84.jpg   85.36K   30 downloads

Edited by silenced, 21 March 2019 - 14:13.


#5
cristi__i

cristi__i

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 21.03.2019
Conform producatorului mai multor electrovane este specificata o presiune minima si maxima de functionare.

Am dat email la vreo 6 magazine (inclusiv la cel sugerat de colegul viceroy56) si toti mi-au confirmat ca electrovanele pe care le comercializeaza au nevoie de o presiune minima pentru a functiona corect (intre 0.7 si 1.5 bar) iar unul dintre raspunsuri mi-a dat si niste informatii ajutatoare:

"Din pacate nu avem electrovane care sa lucreze la presiune atat de mica.
Principiul de functionare este pe presiune cu doua circuite hidraulice.
Pentru aplicatia dvoastra cautati electrovane cu servomotor sau cu bobina plus un singur circuit hidraulic."

Asa ca am cautat electrovane cu servomotor dar am gasit la preturi mult mai mari decat limita mea de 300 ron pe la romstal.

Nu stiu unde si ce sa mai caut, ideal ar fi sa dau peste cineva care a facut ceva similar

Credeam ca sunt mai populare electrovanele pe care le caut pentru aceasta aplicatie de irigatie prin cadere la presiune mica, dar se pare ca nu

#6
Oxigen1234

Oxigen1234

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,675
  • Înscris: 21.07.2011
un electroventil de masina de spalat nu ar merge?

am locuit cativa ani intr-o casa unde presiunea la apa era minima, abia ajungea la parter, pentru etaj aveam supapa de sens si un butoi in pod si il umpleam cu o pompa din pivnita

din el mergea ok si masina de spalat automatic, si avea caderea de apa de doar 2-3 metri

poate gasesti pe la vechituri sa faci un test

am gasit:
Electrovalva masina de spalat 2901250100, ... Arctic, .... Presiune: 0,2 - 10Bar cost noua de la 40 lei

0,2 bari inseamna 2 metri

Edited by Oxigen1234, 21 March 2019 - 14:49.


#7
silenced

silenced

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 30.11.2008
Uite exemplu
De la 0 bari deschide.
Am la servici destule, le pui tensiune pe bobina si daca suflu usor trece aerul.

Electroventilele de pe teava de gaz de ex, pe gaz ai 100mbar maxim. Sunt multe solutii.

Attached Files


Edited by silenced, 21 March 2019 - 14:37.


#8
cristi__i

cristi__i

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 21.03.2019

 Oxigen1234, on 21 martie 2019 - 14:35, said:

un electroventil de masina de spalat nu ar merge?

am locuit cativa ani intr-o casa unde presiunea la apa era minima, abia ajungea la parter, pentru etaj aveam supapa de sens si un butoi in pod si il umpleam cu o pompa din pivnita

din el mergea ok si masina de spalat automatic, si avea caderea de apa de doar 2-3 metri

poate gasesti pe la vechituri sa faci un test

Electrovalva masina de spalat 2901250100, ... Arctic, .... Presiune: 0,2 - 10Bar cost aprox. 40 lei

0,2 bari inseamna 2 metri

Multumesc, poate gasesc chiar noua ca piesa de schimb pentru masina de spalat, eu am diferenta de nivel intre 3 si 4m ar trebui sa mearga fara probleme.

 silenced, on 21 martie 2019 - 14:36, said:

Uite exemplu
De la 0 bari deschide.
Am la servici destule, le pui tensiune pe bobina si daca suflu usor trece aerul.

Electroventilele de pe teava de gaz de ex, pe gaz ai 100mbar maxim. Sunt multe solutii.
Multumesc de link, de asta aveam nevoie, eu am cautat doar pe magazinele de gradinarit si acolo nu am gasit

#9
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 28.10.2006
Ce a postst colegul mai sus este NORMAL DESCHIS(NO). Se inchide la aparitia tensiunii de comanda.
Tie iti trebuie NORMAL INCHIS(NI), sa se deschida la comanda.

Edited by viceroy56, 21 March 2019 - 15:08.


#10
cristi__i

cristi__i

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 21.03.2019

 viceroy56, on 21 martie 2019 - 15:04, said:

Ce a postst colegul mai sus este NORMAL DESCHIS(NO). Se inchide la aparitia tensiunii de coanda.
Tie iti trebuie NORMAL INCHIS(NI), sa se deschida la comanda.
Exact, le-am dat un email magazinului sa-i intreb daca au NC ca pe site am vazut doar NO

#11
silenced

silenced

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 30.11.2008
https://www.bartrom....x-10-bar-230vac

Exemple

Exemple

E plin netul, majoritatea sunt nc. Nu no.

E simpla treaba.

Auzi cristi, dar de ce nu te duci la un magazin aproape de tine si cumperi, sunt f intalnite. Acum stii ce sa ceri, electroventil cu actionare directa. Simplu.

Si poti face si proba, bagi doua fire in priza si sufli pe el, sa treaca aerul.

Edited by silenced, 21 March 2019 - 15:13.


#12
cristi__i

cristi__i

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 21.03.2019

 silenced, on 21 martie 2019 - 15:09, said:

https://www.bartrom....x-10-bar-230vac

Exemple

Exemple

E plin netul, majoritatea sunt nc. Nu no.

E simpla treaba.

Auzi cristi, dar de ce nu te duci la un magazin aproape de tine si cumperi, sunt f intalnite. Acum stii ce sa ceri, electroventil cu actionare directa. Simplu.

Si poti face si proba, bagi doua fire in priza si sufli pe el, sa treaca aerul.
Am vazut si eu dupa ce am scris ca au, bun, deci treaba e ca si rezolvata, o sa iau cu comanda la 24V ca sa am cat mai putine fire la 230v in sera
E bine ca acum stiu exact ce caut, multumesc de sugestii

Edited by cristi__i, 21 March 2019 - 15:36.


#13
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 28.10.2006
ASA CEVA nu te ajuta mai mult?
Are multiple moduri de programare si iesi mai ieftin, parerea mea.
Banuiesc ca pompa care umple butoiul are oprire automata cu plutitor.

La Lidl au fost anul trecut programatoare identice pe la 100 lei. Doar ca nu scria Gardena pe ele!

Edited by viceroy56, 21 March 2019 - 16:09.


#14
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Pe ce dimensiune o vrei ? De 3/4" este buna ? Sau o vrei mai mare ?
Daca merge la 230V~ este o problema ?

Parerea mea este sa mai pui 100 lei si sa cumperi asa ceva: Ventil cu bila motorizat ESBE MBA 121-3/4 FF

#15
cristi__i

cristi__i

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 21.03.2019

 viceroy56, on 21 martie 2019 - 16:06, said:

ASA CEVA nu te ajuta mai mult?
Are multiple moduri de programare si iesi mai ieftin, parerea mea.
Banuiesc ca pompa care umple butoiul are oprire automata cu plutitor.

La Lidl au fost anul trecut programatoare identice pe la 100 lei. Doar ca nu scria Gardena pe ele!

Am in lucru un sistem de automatizare programabil de la distanta de pe telefon sau PC si de asta am nevoie doar de electrovalve fara programator.
Rezervorul deocamdata nu are umplere automata pe baza de plutitor dar am de gand sa automatizez si asta.

 florin71_skoda, on 21 martie 2019 - 16:08, said:

Pe ce dimensiune o vrei ? De 3/4" este buna ? Sau o vrei mai mare ?
Daca merge la 230V~ este o problema ?

Parerea mea este sa mai pui 100 lei si sa cumperi asa ceva: Ventil cu bila motorizat ESBE MBA 121-3/4 FF
E bun 3/4", cred ca si 1/2" imi ajunge pentru ca am suprafata mica de irigat (13mp) folosind furtune cu picurator, debitul fiind mic. 230V ~ ar trebui sa fie ok.
Dar care ar fi avantajul acestui sistem motorizat fata de variantele anterioare? In afara de faptul ca nu va mai consuma curent dupa ce comuta

Edited by cristi__i, 21 March 2019 - 16:56.


#16
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,945
  • Înscris: 13.04.2007
Nu ai intrebat pe aria potrivita.
Gasesti raspunsul pe topicul cu irigarea. Uite ce folosesc eu, actionate de Arduino.

#17
cristi__i

cristi__i

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 21.03.2019

 corsica, on 21 martie 2019 - 16:58, said:

Nu ai intrebat pe aria potrivita.
Gasesti raspunsul pe topicul cu irigarea. Uite ce folosesc eu, actionate de Arduino.
Mersi corsica, cred ca astea le folosesti tu, nu?
https://www.ebay.com...&frcectupt=true

Pret $33 dolari, sincer, nu prea imi inspira incredere produsele astea no-name din china, prefer sa dau ceva in plus dar sa iau ceva mai de calitate, am patit-o cu multe produse luate din china...

#18
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Ce am sugerat eu, precum si ce foloseste Corsica, sint de fapt niste robineti cu bila, ca orice robinet normal cu bila, numai ca in loc de maneta (fluture), se ataseaza servomotorul care de fapt inchide/deschide un robinet normal cu bila.

Eu folosesc de peste 10 ani sistemul ala de "ventile de zona " (asa sa le cauti pe net)
Corsica  foloseste si el chinezariile alea de multi ani si nu a avut probleme cu ele. (mai este un User Costi, care foloseste asa ceva de mult timp). Asa ca daca ai timp 1-2 luni pina ce vin din China (de pe aliexpres), poti cumpara si tu ce are Corsica.

Daca ma uit in linckul postat de tine, vad ca pe ebay sint si pe la 16,38 $  Electric Motorized Ball Valve AC220V 1/2''-1'' DN15-25 2 Way 3 Wire Brass stw

Edited by florin71_skoda, 21 March 2019 - 18:03.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate