Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Schema electrica cuptor polimerizare.

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#19
dem3ntor

dem3ntor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,136
  • Înscris: 16.04.2007
nu ai pus in schema niciun element de functionare automata?

View Postbituada, on 28 martie 2019 - 18:43, said:

In primul rand va multumesc tuturor pentru timpul acordat  si vreau sa-mi prezint scuzele celor ce au considerat ca mi-am batut joc de ei, intentia nefiind aceasta. Am considerat ca infiintarea unui forum se face tocmai pentru a ne ajuta unii pe altii, daca acest lucru mai este posibil in Romania. Daca imi este permis voi continua cu urmatoarele > cuptorul are aproximativ 4,6mc, 1600/1600/1800. Nr. de rezistente l-am vazut la un alt cuptor, facut tot pe picior , cum spun unii, dar cu o electrica varza (parerea mea de nestiutor, judecand doar dupa aspect).  Am facut o schema , asa cum m-a dus pe mine capul, o postez aici, cu riscurle de rigoare, stiti voi, ironii, mistouri, jigniri, etc. Oricum va multumesc!


#20
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,593
  • Înscris: 05.12.2005
Şi reglarea temperaturii cum se face? Ai nevoie de senzor de temperatură acolo, ceva gen pirometru sau termopilă. Sau pui simplu un termometru de interior şi când ajunge la temp. dorită opreşti manual încălzirea?

#21
dicdobre

dicdobre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,351
  • Înscris: 12.09.2005
Nu stiu cat ai tinut cont de ce am postat in postul  #3 dar vad ca ai ramas la 9 rezistente grupate cate 3 pe un contactor.

Adauga 3 termostate (reglate  sa zicem la 185; 195; 205 grd C) carea sa comande fiecare cate un contactor - in functie de temperatura din cuptor vei avea 9; 6; 3 sau 0 rezistente in functiune.

#22
bituada

bituada

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 13.10.2008

View Postmihaicozac, on 28 martie 2019 - 22:58, said:

Şi reglarea temperaturii cum se face? Ai nevoie de senzor de temperatură acolo, ceva gen pirometru sau termopilă. Sau pui simplu un termometru de interior şi când ajunge la temp. dorită opreşti manual încălzirea?
Exact. daca schema este ok unde leg regulatorul de temperatura? Nu am folosit niciodata un regulator de temperatura si nu le cunosc schema

#23
bituada

bituada

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 13.10.2008

View Postdicdobre, on 29 martie 2019 - 14:30, said:

Nu stiu cat ai tinut cont de ce am postat in postul  #3 dar vad ca ai ramas la 9 rezistente grupate cate 3 pe un contactor.

Adauga 3 termostate (reglate  sa zicem la 185; 195; 205 grd C) carea sa comande fiecare cate un contactor - in functie de temperatura din cuptor vei avea 9; 6; 3 sau 0 rezistente in functiune.
Am incercat cum mi-ai spus. Am cuplat cate trei rezistente pe un contactor, una pe faza. imi trebuia o parere avizata daca este corecta schema, si daca este calibrata ok

View Postmihaicozac, on 28 martie 2019 - 22:58, said:

Şi reglarea temperaturii cum se face? Ai nevoie de senzor de temperatură acolo, ceva gen pirometru sau termopilă. Sau pui simplu un termometru de interior şi când ajunge la temp. dorită opreşti manual încălzirea?
Merge si manual, daca nu-i dau de cap. Ideal ar fi un termostat sa nu pierd timpul cu ochii pe termometru, problema este ca nu stiu daca am facut corect schema si nici cum sa leg termostatul. ma intereseaza sa plece toate, sa nu necesite timp indelungat ajungerea incintei la temperatura optima.

Edited by bituada, 29 March 2019 - 17:32.


#24
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,593
  • Înscris: 05.12.2005
Un reglaj simplu nu cred că e eficient la volumul ăla. Cred că ar fi eficace un control în trepte al rezistenţelor, adică foloseşti 2 circuite de genul celor desenate, unul cu un set de rezistenţe celălalt cu 2 rezistenţe pe fază. astfel ai posibilitatea de a comanda 3 trepte de putere, un circuit, al doilea circuit sau ambele. Astfel poţi încălzi cu toată energia până pe la 90% din temperatură, doar cu 66% peste 95% şi 33% între 95 şi 100%, astfel previi overshoot-urile.
Regulatoarele industriale au ieşiri auxiliare de comparare care uşurează astfel de reglări. Ieşirea principală se cablează "AND" cu ieşirile auxiliare şi gata automatizarea.

#25
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,097
  • Înscris: 30.04.2007
chestia asta se facea in Romania de prin 80, desigur nu cu piese asa de mari, dar procedeul era identic.
vasul de barbotare a prafului era un cilindru din tabla, pe fundul caruia se pusese lipit etans pe diametrul exterior, o piatra de polizor, pe sub care se baga aer sub presiune.
cuptorul era facut de autoutilare, cu bare de silita.

#26
sean70

sean70

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,168
  • Înscris: 20.01.2014
Am un astfel de cuptor (2,4x1,2x1,8 m) facut de Larius inainte de 2000...acum vreo 5 ani i-am schimbat partea de comanda.
Are 12 rezistente legate in stea,cate 4 pe faza,nu mai stiu sigur daca sunt de 2kw sau de 3kw bucata...noi il folosim la 180-183 de grade,e de ajuns pentru polimerizare-mai mult e riscant,se poate arde vopseaua daca o uiti in cuptor mai mult decat e necesar.
Rezistentele merg toate odata,fara trepte,automatizarea le opreste cand se atinge temperatura...un ventilator recircula aerul interior pentru egalizarea temperaturii printr-un sistem deflector.
Cand deschizi usile pentru alimentare-descarcare se pierd 30-40-50 de grade...puterea mare a rezistentelor este necesara pentru a compensa rapid aceste pierderi.

Attached Files



#27
bituada

bituada

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 13.10.2008

View Postsean70, on 03 aprilie 2019 - 08:59, said:

Am un astfel de cuptor (2,4x1,2x1,8 m) facut de Larius inainte de 2000...acum vreo 5 ani i-am schimbat partea de comanda.
Are 12 rezistente legate in stea,cate 4 pe faza,nu mai stiu sigur daca sunt de 2kw sau de 3kw bucata...noi il folosim la 180-183 de grade,e de ajuns pentru polimerizare-mai mult e riscant,se poate arde vopseaua daca o uiti in cuptor mai mult decat e necesar.
Rezistentele merg toate odata,fara trepte,automatizarea le opreste cand se atinge temperatura...un ventilator recircula aerul interior pentru egalizarea temperaturii printr-un sistem deflector.
Cand deschizi usile pentru alimentare-descarcare se pierd 30-40-50 de grade...puterea mare a rezistentelor este necesara pentru a compensa rapid aceste pierderi.
Pot apela la bunavointa dvs. si sa-mi dati schema electrica a instalatiei respective? Multumesc anticipat, cu stima!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate