Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Molar de minte inclus

- - - - -
  • Please log in to reply
49 replies to this topic

#19
Ioana-R

Ioana-R

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 21.03.2019

View Postdoktoru, on 25 martie 2019 - 19:44, said:

Decolarea si trepanarea sunt denumirile pentru desprinderea (mucoasei/periostului) de pe os si, respectiv, asa cum ai intuit deja, taierea osului.
Periostul este o "membrana" subtire situata intre gingie si os, aderenta de ultimul si care are, in principiu, roluri nutritionale si de crestere (a osului).

"Pe ceilalți 2 existenți nu intenționez să Ă®i scot..." - mai mult ca sigur ca vorbesti de aia de sus. Al patrulea? Unde e? L-ai rezolvat deja?
Vezi ca nu e foarte bine! Daca-i scoti pe astia de jos indicat e sa-i rezolvi si p-aia de sus. E un mecanism de egresiune/extruzie ("ies" dintii din alveola) si blocheaza miscarea de retropulsie (miscare inapoi) a mandibulei, tulburari de masticatie, bruxism. Bine, nu de azi pe saptamana viitoare, da' in timp...

Ii am pe 18 si 48 si sunt ok. La 48 urmează vineri o gingivectomie, dar sunt ambii crescuți corect.
28 nu mi-a crescut încă si nu apare nici pe radiografie. Si urmeaza sa il scot pe 38, acesta fiind cel inclus

Edited by Ioana-R, 25 March 2019 - 19:52.


#20
Menela0s

Menela0s

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 193
  • Înscris: 18.03.2019

View PostIoana-R, on 24 martie 2019 - 16:08, said:

@Menela0s: si eu am toți dintii în gura, toți care mi-au iesit, inclusiv 3 molari de minte, doi sunt cuminți și bine crescuți (pe unul a rămas prea sus gingia si urmeaza o gingivectomie). Dar al treilea e mai special si vom proceda în consecință... Al patrulea molar de minte nu a răsărit încă nici pe radiografie.
Si ce te grabesti? Si la mine ultimul (pe mandibula) a aparut tot dupa varsta de 30 de ani, nu mai tin exact minte cand. Ce tin minte, e ca m-a durut ceva vreme gingia pana a erupt, chiar voiam sa merg la un dentist sa-i zic sa faca dracu ceva, ca nu puteam sa mestec pe partea aia. Acum ii am pe toti si nu vad de ce i-as scoate, ca mestec foarte bine cu ei. Mi se pare o prostie sa-ti scoti dinti "profilactic" cum recomanda userul doktoru.

#21
doktoru

doktoru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,398
  • Înscris: 30.12.2005

View PostIoana-R, on 25 martie 2019 - 19:51, said:

Ii am pe 18 si 48 si sunt ok.
Scuze, n-am fost atent. Acum am vazut ca ai spus deja.
In situatia asta e ok, daca nu ai antagonistul (28).

View PostMenela0s, on 25 martie 2019 - 20:02, said:

...
Mi se pare o prostie sa-ti scoti dinti "profilactic" cum recomanda userul doktoru.
???
Vodca buna? Cu Schweppes sau straight?

Edited by doktoru, 25 March 2019 - 21:24.


#22
Ioana-R

Ioana-R

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 21.03.2019
Domnilor, va rog!
Aici nimeni nu scoate dintii nimănui (sper)...

@Menela0s: am luat decizia de a scoate o masea de minte care este intr-o pozitie greșită, la recomandarea a 2 medici care m-au consultat si mi-au văzut radiografia (este în poziție orizontală, total sub gingie, orientat spre radacina maselei de lângă, acoperit destul de mult de os, daca ar încerca să iasă, nu ar putea, decât să se "impinga" în rădăcina maselei de lângă si sa ma transforme în omul păianjen, adică să mă faca sa ma urc pe pereti).

Userul doktoru nu are nicio legătură cu decizia de a-l scoate. Dansul tocmai spunea că daca m-ar fi consultat dumnealui, cel mai probabil mi-ar fi recomandat să îl las în pace (pe dinte).
Dar multumesc pentru bunele intenții.

@doktoru: multumesc, eu am inteles🙂

Edited by Ioana-R, 25 March 2019 - 23:14.


#23
Ioana-R

Ioana-R

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 21.03.2019
Update: gingivectomie rezolvată. Am stat mai mult să aștept să intru, decât în cabinet😁.
Nu am programat încă problema numarul 0 (zero). Oare cat ar trebui să las "pauza"? În ideea că gingivectomia e pe partea opusă de operația pentru molarul de minte inclus. Si va trebui să mănânc pe partea aceea... Gingivectomia este doar pe molarul de minte (48).

Edited by Ioana-R, 29 March 2019 - 19:21.


#24
Ioana-R

Ioana-R

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 21.03.2019
A mers o femeie la preot să îi ceară un sfat, ce sa faca, pentru că o tot bate bărbatul. Si preotul i-a dat o sticlă cu apă sfințită si i-a zis ca atunci cand vine bărbatul acasa, să ia un pic de apă sfințită în gura si n-o s-o mai bată. Trece o vreme. Femeia merge iar la preot foarte entuziasmata: domnule părinte, să știți că asa a fost cum ati zis. De cand iau apa sfințită în gura nu m-a mai batut bărbatul niciodată. Dar ce sa fac acuma, ca mi s-a terminat apa? Si preotul ii spune: luati apa de la fântâna, e foarte buna si aceea.

Acuma si eu, cu "apa sfintita" în gură 😂😂 (apa cu sare în cazul meu)

#25
Ioana-R

Ioana-R

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 21.03.2019

Update 2: intervenție programată pe maine, 16.04.2019. Deci maine merg sa-mi taie capul😁🙊

#26
Ioana-R

Ioana-R

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 21.03.2019
Deci am supraviețuit. A fost scurt si la subiect, nedureros, doar neplăcerea ca ma tot trăgea de gura si trebuia sa stau cu gura căscată, mai ales ca problema era in fundul gurii (mi se pare ciudat să asociez aceste două cuvinte, dar nu gasesc o exprimare mai buna 😁).

A fost un pic freaky atunci cand a lucrat cu freza pe la os si cred ca si dintele l-a taiat... parca eram intr-un atelier, doar ca eu eram "piesa de prelucrat".

Deocamdata nu a trecut complet efectul anesteziei, deci nu ma plâng de dureri. Cred ca a băgat bine! Oricum, nu ar fi fost o senzatie plăcută să înceapă să doară când tăia pe la os. Deci, pacient fericit. Mai sangereaza încă, deci cu pansamente în gura, mai o punga cu gel ("gheata"). Mancare, mâine 🙂 Azi ne rezumam la mestecat pansamente.

Viața e frumoasă. Vedem ce urmează 🙂

View PostIoana-R, on 16 aprilie 2019 - 22:34, said:

Deocamdata nu a trecut complet efectul anesteziei, deci nu ma plâng de dureri.

Mi-am amintit că am luat si un nurofen forte pe la ora 21. E bun si el la ceva 😊

Edited by Ioana-R, 16 April 2019 - 22:37.


#27
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
Insanatosire grabnica, @Ioana-R !
=======================

View Postarg, on 22 martie 2019 - 07:45, said:

operatia e cam asa:
anestezie
taiat
taiat os si dinte
scos tot
cusut
trimis acaaa.

acu in functie de fiecare pacient si medic poate dura putin sau foarte mult.
Adica asa ?
Attached File  mind tooth extraction.gif   3.03MB   16 downloads

#28
Ioana-R

Ioana-R

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 21.03.2019
Multumesc frumos! Ma simt excelent. Edem mic. Fără dureri. Mai sangereaza putin. Imi luasem 3 zile concediu in ideea ca prima zi sigur nu merg si celelalte 2, după caz. Ce să zic? Sunt la lucru 😁😁😁

Intrebarea de la final era pentru mine sau pentru @arg

#29
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
Pentru @arg.
Dar daca vrei sa povestesti cum s-a procedat la tine, nu se supara nimeni  Posted Image


p.s.:
dupa ce ti-a scos maseaua de minte, a lasat gaura in mandibula asa ?
Ori a pus ceva inauntru ?

#30
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
si eu am spus altceva?

#31
Ioana-R

Ioana-R

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 21.03.2019

View Postsuper8, on 17 aprilie 2019 - 09:49, said:

Pentru @arg.
Dar daca vrei sa povestesti cum s-a procedat la tine, nu se supara nimeni  Posted Image


p.s.:
dupa ce ti-a scos maseaua de minte, a lasat gaura in mandibula asa ?
Ori a pus ceva inauntru ?

Pe scurt, a fost cam cum a zis "arg"🙂.
Cum ziceam ceva mai sus, partea cu taiatul osului si a dintelui a fost un pic mai freaky, erau niste sunete de "atelier"😅. Dar nu a durut. Si, ca timp, fără să tinem cont de anestezie, pauză, încă o anestezie, iar pauza... procedura în sine a durat de pe la 19 si un pic până la 19:23 (când eram deja în picioare și chirurgul "lucra" la reteta). Deci a fost super profi.

Nu-mi amintesc să fi pus ceva. A cusut si atat. Din ce am putut să văd eu în oglindă azi, nu cred ca este vreo gaură sau cel putin nu am remarcat eu; e doar cusută gingie. Sau tu te refereai la os? Din cunoștințele mele de inginer proiectant în instalații electrice, osul cred ca se reface de la sine, în timp. Cei mai abilități ar putea sa confirme sau să infirme

Edited by Ioana-R, 17 April 2019 - 10:14.


#32
Ioana-R

Ioana-R

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 21.03.2019
Cei mai "abilitați"... auto-correct-ul uneori ajuta, alteori incurca🙂

#33
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

Quote

Din cunoștințele mele de inginer proiectant în instalații electrice, osul cred ca se reface de la sine, în timp.
Deci daca scoate maseaua de minte direct din mandibula, ramane o gaura dar in timp osul se regeneaza ?
Attached File  phpThumb_generated_thumbnail.jpg   80.34K   9 downloads
Attached File  complicatii-3.png   121.05K   14 downloads
Attached File  11.png   169.2K   10 downloads
N-o sa mai existe acea gaura in mandibula astupata de gingie ?!

Doamne ! mi se face rau  Posted Image

#34
cristyz

cristyz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,983
  • Înscris: 28.08.2008
Si la mine a ramas gaura si a cusut gingia peste. Cred ca in timp o sa creasca osul la loc.

#35
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
osul e viu se reface, se retrage, se resoarbe, etc.
de exmplu: in timp dupa o extractie se "creasta" se regrage din cauza ca nu mai are ce sustine (dintele) iar cand se doreste un implant e nevoie de aditie osoasa, se reface geometria/forma osului pentru a avea in ce "infinge" implantul.

#36
mihaela_laura

mihaela_laura

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 29.09.2019
Bună ziua! Urmează sa imi extrag si eu 3 molari incluși în mandibula peste 2 săptămâni! Mi au spus ca o sa imi faca anestezie generala si ii rezolvă pe toți 3. Vă rog, care ati trecut prin asa ceva sa imi spuneti la ce sa ma astept? Am uitat sa spun...am 41 de ani si nu am avut probleme cu dintii pana acum!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate