Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Molar de minte inclus

- - - - -
  • Please log in to reply
49 replies to this topic

#1
Ioana-R

Ioana-R

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 21.03.2019
Buna. Merg la stomatolog de câteva luni si mai am câteva problemuțe de rezolvat, ultima pe listă fiind un molar de minte crescut orizontal, inclus (total sub gingie, cca 90-95% în os)... Mentionez ca merg la o clinică stomatologică buna, chirurg, toate cele... M-a hărăzit mama (natura) si cu un prolaps de valve mitrale (asimptomatic), ceea ce l-a determinat pe chirurg să mă trimita la cardiolog, sa-si dea acordul scris pentru intervenție (asta, desigur, pe lângă pumnii de antibiotice pe care trebuie să le iau înainte si dupa interventie, pentru profilaxie endocarditei).
Ce presupune operația în sine si cam la ce ar trebui să mă aștept?
Nu-mi este frica de ace, nu am fost traumatizată în copilărie de dentisti (deși sunt din generația dinainte de 89), merg de buna voie la chirurg, sunt "cu toate acasa"😁.
As dori raspuns de la persoane abilitate - medic sau fost pacient cu problema similara

#2
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,514
  • Înscris: 30.08.2017
Mi-am scos 3 molari de mine in decurs de 2 saptamani, 2 intr-o zi si 1 dupa doua saptamani de refacere (trebuia pentru aparat dentar). E destul de chinuitor si ti se fac anestezii la greu. Operatia in sine nu e dureroasa, dar e intr-o zona greu accesibila si trebuie sa tii gura larg deschisa pe durata a 1-2 ore timp in care trag aia de tine in toate felurile. La un moment dat le-am cerut pauza sa fac un selfie cu chirurgul si stomatologul.

Dupa operatie antibiotic, ceva impotriva durerii (ketonal la mine) si curatarea regulata a zonei operate. Apoi dupa doua saptamani (daca nu ma insel) scoase firele. Durerea e dupa operatie, cu tot ketonalul, tot aveam  dureri din cand in cand, dar suportabile.

Sa nu uit...e o senzatie al naibii de ciudata cand extrage molarul ala.Eu m-am cam panicat.

Edited by george_alexandru, 21 March 2019 - 08:13.


#3
cristyz

cristyz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,988
  • Înscris: 28.08.2008
Ieri mi-am scos si eu molarii de minte. Ambii erau sub gingie, in os. Cel de jos era aproape orizontal si a trebuit sa imi taie din os si sa sparga dintele ca sa il poata scoate. Cel de sus era drept si a iesit mai usor.
In timpul interventiei nu m-a durut deloc, dar dupa ce a trecut efectul anesteziei a inceput sa doara destul de tare. Azi vad ca nu ma mai doare, dar e umflata zona.

Edited by cristyz, 21 March 2019 - 09:08.


#4
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
cristyz, pune gheata pe zona umflata, ajuta la diminuarea inflamatiei. si nu uita, daca iei antibiotic, sa iei ceva si pentru protectia florei intestinale.

#5
Ioana-R

Ioana-R

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 21.03.2019

View Postcristyz, on 21 martie 2019 - 09:07, said:

Ieri mi-am scos si eu molarii de minte. Ambii erau sub gingie, in os. Cel de jos era aproape orizontal si a trebuit sa imi taie din os si sa sparga dintele ca sa il poata scoate. Cel de sus era drept si a iesit mai usor.
In timpul interventiei nu m-a durut deloc, dar dupa ce a trecut efectul anesteziei a inceput sa doara destul de tare. Azi vad ca nu ma mai doare, dar e umflata zona.

Cat a durat să ti-l scoată pe cel de jos? Al meu e jos. Ai avut nevoie de mai multe anestezie? Am auzit / citit de situatii cand nu a "prins" anestezia pe mandibula sau a "prins" la a nu stiu cata.

View Postgeorge_alexandru, on 21 martie 2019 - 08:11, said:

Sa nu uit...e o senzatie al naibii de ciudata cand extrage molarul ala.Eu m-am cam panicat.

La ce te referi cand zici "ciudata"?
Al meu, fiind în os, cred ca va fi ca in cazul lui cristiz, tăiat os, spart dinte... probabil va trebui si sa tragă, ca sa-l scoată din barlog. Nu mi-am scos niciun dinte (permanent), deci nu prea stiu la ce senzatii tari sa ma astept...

Edited by Ioana-R, 21 March 2019 - 10:39.


#6
cristyz

cristyz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,988
  • Înscris: 28.08.2008

View Postcorinadaniela, on 21 martie 2019 - 10:06, said:

cristyz, pune gheata pe zona umflata, ajuta la diminuarea inflamatiei. si nu uita, daca iei antibiotic, sa iei ceva si pentru protectia florei intestinale.

Iau Augmentin, si pun si gheata pe zona umflata.

View PostIoana-R, on 21 martie 2019 - 10:46, said:

Cat a durat să ti-l scoată pe cel de jos? Al meu e jos. Ai avut nevoie de mai multe anestezie? Am auzit / citit de situatii cand nu a "prins" anestezia pe mandibula sau a "prins" la a nu stiu cata.


Nu stiu exact. In total a durat cam 45 minute. La cel de jos a durat cam 25-30 minute.
Mi-a dat destul de multa anestezie, m-a intepat in mai multe locuri. Cred ca m-a intepat in 4-5 locuri la cel de jos.

Edited by cristyz, 21 March 2019 - 10:53.


#7
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,514
  • Înscris: 30.08.2017

View PostIoana-R, on 21 martie 2019 - 10:46, said:

Cat a durat să ti-l scoată pe cel de jos? Al meu e jos. Ai avut nevoie de mai multe anestezie? Am auzit / citit de situatii cand nu a "prins" anestezia pe mandibula sau a "prins" la a nu stiu cata.



La ce te referi cand zici "ciudata"?
Al meu, fiind în os, cred ca va fi ca in cazul lui cristiz, tăiat os, spart dinte... probabil va trebui si sa tragă, ca sa-l scoată din barlog. Nu mi-am scos niciun dinte (permanent), deci nu prea stiu la ce senzatii tari sa ma astept...

Molarul ala e bine prins, trebuie aplicata multa forta si simti cum se desprinde plus sunetul aferent. Nu e dureros, dar ai impresia ca iti rupe mandibula.

#8
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007
Problema e ca stomatologii de azi nu mai au singe-n instalatie, mai ales pe partea de chirurgie , extractii care pot da complicatii, rezectii apicale etc.
Pe deoparte e de inteles intrucat stomatologia e toata privata , nu risca nimeni un proces pe fondul unor complicatii care sunt frecvente in acest tip de interventii, mediul din cavitatea bucala nu poate fi mentinut steril.

#9
vimann

vimann

    Feed on Tragedy

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,726
  • Înscris: 06.07.2005
Ce de povesti horror.
Mi-am scos 2 molari inclusi in mandibula acum 2 luni, in aceeasi zi.
A bagat chirurgul anestezie zdravan si am plecat de acolo in maxim 20 de minute. Mai era si mistocar, eu radeam cu el in timp ce lucra.
Primele 2 zile a fost ceva durere, dar nu insuportabila. Nu mi-au dat sa iau antibiotic, am avut grija sa nu desprind cheagurile si sa pastrez zona curata(cu ceva gel pe care mi l-au recomandat).

#10
Ioana-R

Ioana-R

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 21.03.2019

View Postvimann, on 21 martie 2019 - 12:55, said:

Ce de povesti horror.
Mi-am scos 2 molari inclusi in mandibula acum 2 luni, in aceeasi zi.
A bagat chirurgul anestezie zdravan si am plecat de acolo in maxim 20 de minute. Mai era si mistocar, eu radeam cu el in timp ce lucra.
Primele 2 zile a fost ceva durere, dar nu insuportabila. Nu mi-au dat sa iau antibiotic, am avut grija sa nu desprind cheagurile si sa pastrez zona curata(cu ceva gel pe care mi l-au recomandat).

Sincer, față de alte povesti (adevarate), cele de mai sus nu mi s-au parut chiar atât de horror. Chiar mai degrabă incurajatoare😁.

@ george_alexandru: ma tot gândeam si eu la treaba asta... sper sa nu-mi rupă mandibula, când scoate ursul din barlog😁. Dar dintre toate poveștile de groaza, chiar asa ceva nu am auzit, Deci traiesc cu nadejdea ca nici mie nu mi se va întâmpla acest lucru.

Anyway, mai sunt câteva etape până la o astfel de intervenție. Obturatie 2 incisivi azi, consult Cardio mâine si saptamana viitoare o gingivectomie, daca are loc chirurgul la o ora convenabilă pentru mine. Si, în funcție de ce zice si scrie cardiologul, vom avea încă o discuție amicală despre ce vom face cu ursul din barlog. Oricum imi sta ca un pitic pe creier🤕

Edited by Ioana-R, 21 March 2019 - 14:08.


#11
doktoru

doktoru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,403
  • Înscris: 30.12.2005
Ionica, du-te cu incredere si fara frica, e o procedura mega uzuala pentru un chirurg. Daca mai e si experimentat, atunci cu atat mai bine.
Dpdv tehnic, dupa anestezie se practica incizia mucoasei, decolarea ei si a periostului, trepanarea osului (se face cu freza, NU se sparge!) dupa care, in functie de pozitia dintelui inclus el, dintele, poate fi luxat si extras dintr-o bucata sau se separa (se taie cu freza, NU se sparge!) in 2-.. parti care pot fi extrase (mai) usor. Sutura si la revedere.
Profilactic, da, antibioterapie, antiinflamatoare si, in primele 12h, prisnit rece (gheata). La 7 zile se scot firele.
In alta ordine de idei, exista situatii in care molarii de minte inclusi pot fi lasati pe loc fara bataie de cap. Am vazut individ de 50+ care avea TOTI 4 molarii inclusi, total asimptomatici. Venise pentru altceva.
Succes!

#12
Menela0s

Menela0s

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 193
  • Înscris: 18.03.2019

View Postdoktoru, on 21 martie 2019 - 21:05, said:

Am vazut individ de 50+ care avea TOTI 4 molarii inclusi, total asimptomatici. Venise pentru altceva.
Si ce-i anornal in asta? Eu am aproape 50 si nevasta-mea la fel. Nu ne-am scos nici un dinte pana acum. Mergem la dentist numai ca sa ne curete dintii o data la 1-2 ani.

#13
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
operatia e cam asa:
anestezie
taiat
taiat os si dinte
scos tot
cusut
trimis acaaa.

acu in functie de fiecare pacient si medic poate dura putin sau foarte mult.

#14
Ioana-R

Ioana-R

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 21.03.2019
@doktoru si @arg:
Multumesc pentru detalii. Scuze pentru pauză...
Nu am inteles toti termenii, unii dintre ei i-am dedus dar in principiu am inteles procedura. Al meu (dragul de el😁) sta culcat la orizontală, acoperit parțial de os si aproape de rădăcină lui 37, deci probabil va trebui si taiat, ca să îl poata scoate.

@doktoru: si al meu este asimptomatic, deci procedura este mai mult profilactica. Ideea este ca nu imi poate garanta nimeni ca nu se va misca niciodată din loc. Si daca il apuca plimbarea intr-un moment nepotrivit, cum ar fi o sarcina (eu, femeie), cred ca as fi cam nefericită daca nu as face acuma intervenția în pace si liniste, când îmi permit anestezie, antibiotice si antiinflamatoare...

@Menela0s: si eu am toți dintii în gura, toți care mi-au iesit, inclusiv 3 molari de minte, doi sunt cuminți și bine crescuți (pe unul a rămas prea sus gingia si urmeaza o gingivectomie). Dar al treilea e mai special si vom proceda în consecință... Al patrulea molar de minte nu a răsărit încă nici pe radiografie.

@arg: astept partea cu trimis acasa.

Deocamdată statusul ar fi:
- incisivi rezolvați (scăpat usor),
- primit ok de la medic Cardio,
- programat pentru gingivectomie vinerea viitoare
- si pe urma vom vedea când programam intervenția care face obiectul prezentei discutii

#15
doktoru

doktoru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,403
  • Înscris: 30.12.2005
Ioane, ce sa zic...
Daca te-as fi consultat eu, asa dupa ce zici aici (asimptomatic, fara sa vad fo' radiografie, etc.) intr-un procent mare ti-as fi recomandat s-o lasi in pace! De miscat d-acolo (presupun ca esti la varsta 20-30 daca te gandesti deja la copii) e putin probabil sa se mai miste.
Da, profilaxia e buna, americanii recomanda extractia tuturor 4 asa ca si cum ai recomanda spalatul pe dinti, da', nu stiu, parca...
Stii cum e aia: daca nu-i stricat si merge...
Anyway, succes! Daca te-ai hotarat, da-i bataie, nu e rau!
Tinem pumnii sa fie cu edem mic si dureri postop putine! Doamne-ajuta!

PS. Apropos, de detalii, ca zici ca nu i-ai inteles, intreaba, o sa incerc sa te lamurim.

Edited by doktoru, 24 March 2019 - 16:25.


#16
Ioana-R

Ioana-R

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 21.03.2019

View Postdoktoru, on 24 martie 2019 - 16:23, said:

Ioane, ce sa zic...
Daca te-as fi consultat eu, asa dupa ce zici aici (asimptomatic, fara sa vad fo' radiografie, etc.) intr-un procent mare ti-as fi recomandat s-o lasi in pace! De miscat d-acolo (presupun ca esti la varsta 20-30 daca te gandesti deja la copii) e putin probabil sa se mai miste.
Da, profilaxia e buna, americanii recomanda extractia tuturor 4 asa ca si cum ai recomanda spalatul pe dinti, da', nu stiu, parca...
Stii cum e aia: daca nu-i stricat si merge...
Anyway, succes! Daca te-ai hotarat, da-i bataie, nu e rau!

Mi-a fost recomandat de 2 medici. Pe primul nu l-am băgat în seamă prea mult. Pe al doilea m-am gândit sa-l bag in seama până la urmă. Acuma, ce-o fi, o fi🙂.

#17
Ioana-R

Ioana-R

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 21.03.2019

View Postdoktoru, on 24 martie 2019 - 16:23, said:

(presupun ca esti la varsta 20-30 daca te gandesti deja la copii)

35. Nu mai e chiar asa de "deja" 😁

View Postdoktoru, on 24 martie 2019 - 16:23, said:

Da, profilaxia e buna, americanii recomanda extractia tuturor 4 asa ca si cum ai recomanda spalatul pe dinti, da', nu stiu, parca...

Pe ceilalți 2 existenți nu intenționez să îi scot, decât probabil dacă imi voi pune aparat sus, acolo sunt cam inghesuiti.l dintii. Dar asta vom vedea la momentul respectiv, if ever...

View Postdoktoru, on 24 martie 2019 - 16:23, said:

Tinem pumnii sa fie cu edem mic si dureri postop putine! Doamne-ajuta!

Multumesc! Doamne-ajuta! Asa sa fie🙂!

View Postdoktoru, on 24 martie 2019 - 16:23, said:

PS. Apropos, de detalii, ca zici ca nu i-ai inteles, intreaba, o sa incerc sa te lamurim.

Cand zici "decolare", ma gandesc in primul rand la avioane. Dar având în vedere contextul si faptul ca urmeaza dupa incizie, presupun ca ar fi vorba de deschiderea gingiei, ca să se creeze spațiu de lucru.
Periostul?
Termenul "trepanare" nu mi-e familiar, dar aplicandu-se osului, cu freza, banui ca se refera la tăierea sau ceva de genul a osului, ca să fie loc pentru ce urmează.

Multumesc si pentru raspunsurile anterioare. Si pentru incurajari

#18
doktoru

doktoru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,403
  • Înscris: 30.12.2005
Decolarea si trepanarea sunt denumirile pentru desprinderea (mucoasei/periostului) de pe os si, respectiv, asa cum ai intuit deja, taierea osului.
Periostul este o "membrana" subtire situata intre gingie si os, aderenta de ultimul si care are, in principiu, roluri nutritionale si de crestere (a osului).

"Pe ceilalți 2 existenți nu intenționez să îi scot..." - mai mult ca sigur ca vorbesti de aia de sus. Al patrulea? Unde e? L-ai rezolvat deja?
Vezi ca nu e foarte bine! Daca-i scoti pe astia de jos indicat e sa-i rezolvi si p-aia de sus. E un mecanism de egresiune/extruzie ("ies" dintii din alveola) si blocheaza miscarea de retropulsie (miscare inapoi) a mandibulei, tulburari de masticatie, bruxism. Bine, nu de azi pe saptamana viitoare, da' in timp...

35? Multi inainte! Da-i bataie! Am un coleg care e tatic (al doilea copil) la 48! Sotia, 45. Toti ok.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate