Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II
 Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea
 Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?
 Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 

MikroTik hap ac

- - - - -
  • Please log in to reply
129 replies to this topic

#109
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Huawei Mate 10 Pro conectat la routerul din titlu:
Attached File  Screenshot_20190323_191101_org.zwanoo.android.speedtest.jpg   68.19K   44 downloadsAttached File  Screenshot_20190323_191201_org.zwanoo.android.speedtest.jpg   69.09K   42 downloads

#110
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
[ https://www.speedtest.net/result/8134776531.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Cablu.

#111
joystick

joystick

    Eu...si cu mine!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,907
  • Înscris: 10.06.2008
Hmm....unii ziceau sa nu ne asteptam la viteze asa mari pe hap ac...
Bine, poate pe torrente sa mearga mai greu daca sunt multe surse....

@ogo: multumim pentru share. Personal, nu am nevoie de viteze mari pe wifi. Becurile accepta si conexiuni de 1Mbps :)

Edited by joystick, 23 March 2019 - 22:18.


#112
JohnnyUSA

JohnnyUSA

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,021
  • Înscris: 27.01.2006
De ce ar trebui sa nu te astepti la viteze mari pe un HaP, dar sa te astepti la viteze mari pe o "pocnitoare"? HaP-ul asta este peste multe "pocnitori" (daca nu chiar peste toate) in gama lui de pret. Atat HW cat si Software.

Se stie totusi ca pe partea de WiFi sunt optiuni mai bune (zice lumea, eu nu am testat) cum ar fi Ubi.

#113
joystick

joystick

    Eu...si cu mine!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,907
  • Înscris: 10.06.2008
Nu stiu...cineva imi spunea sa nu ma astept la aceleasi viteze ca pe N56U pe care l-am schimbat. Oricum, nu vand nici acel router.

Am citit multe infomatii si pana la urma concluzia a fost ca hap ac2 e mai potent ca hw. Cum wifi nu ma intereseaza prea mult....iar pretul a fost f avantajos....

Edited by joystick, 23 March 2019 - 22:47.


#114
JohnnyUSA

JohnnyUSA

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,021
  • Înscris: 27.01.2006
Da, AC2 este mai potent HW, AC este putin mai bun pe partea WiFi.

#115
JohnnyUSA

JohnnyUSA

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,021
  • Înscris: 27.01.2006

View Postndor, on 18 martie 2019 - 18:06, said:

In primul tab , pune frecventa fixa de 5200 . Vad ca in asta e conectat .
In tab-ul advanced , la Adaptive noise immunity , seteaza "ap and client mode"
Din ce vad in tab-ul Status , CCQ-ul e cam mic, mai ales pentru un canal in 5Ghz. incearca sa schimbi canalul pina obtii un CCQ cat mai mare .De exemplu , eu indoor in 2.4 am CCQ 96 - 98%
In 5 ghz ar trebui sa stea in 100% .
Nivelul de semnal nu e bine sa depaseasca 50 - 40 dB. un nivel prea puternic supramoduleaza transmisia si afecteaza CCQ-ul .
Daca cu setarilea astea ai facut testul , nu e de mirare ca obtii valorile alea . Canalul vad ca este in 20 mhz . Deci prea mult nu poti scoate .Probabil clientul conectat nu suporta latimea canalului mai mare .incearca sa pui valoare fixa de 40 si vezi daca te mai poti conecta .
In rest par ok setarile pentru 5 Ghz.

Cam la ce trebuie sa ma uit pentru CCQ-ul?
Am un CCQ care variaza intre 45-60% pe banda 5Ghz pe un RB4011.

[ https://i.postimg.cc/6qFJgwhd/2019-03-28-005411.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#116
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,537
  • Înscris: 07.03.2006
Ce client?
Ce ccq ai cand faci un speed test ? Atunci conteaza (nu in idle).

#117
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,352
  • Înscris: 21.04.2005
CCQ-ul reprezinta calitatea conexiunii AP-ului cu clientul si este dependent de mai multi factori .
Interferente zonale , semnal supramodulat din cauza puterii mari , canal (frecventa ) aglomerata sunt unii factori care determina o valoare mica a CCQ-ului.
Nu exista o setare anume pentru a creste CCQ-ul . Trebuie determinat mai intai factorii care duc la scaderea lui .
De exemplu ,un semnal prea puternic pentru interior determina o reflexie pronuntata , clientul capteaza atat semnalul util care vine direct de la AP cat si semnale din reflexii , pereti diverse obstacole,...etc de regula defazate si care pot anula o parte din semnalul util.
Asta se traduce prin cresterea ping-ului si scaderea throughput-ului chiar daca asocierea s-a facut intr-o rata mare .
In cazul tau un CCQ de 60 % inseamna ca din totalul pachetelor transmise 40% au fost retransmise de catre AP catre client si doar 60% au fost receptionate din prima.
Ca idee ce ai putea sa incerci sa faci , scazi puterea de transmisie , un -50 , -55 ar fi optim , verifici frecventa canalului sa fie cat mai curata de alte surse de perturbatii , eventual schimbi canalul , setezi o latime de banda mai ingusta a canalului , verifici SNR-ul sa fie cat mai mare , setezi ca protocol wireless 802.11, nu lasi nimic pe auto.
Ca sfat , dupa fiecare schimbare trebuie sa astepti putin pana sa se afiseze valoarea corecta , nu se face instant .
Deci , trebuie testat cu anumite valori pana se observa o crestere a CCQ-ului .
Ca idee , mai conteaza si clientul cu care faci testul . Incearca cu un telefon , apoi probezi cu un laptop si vezi diferenta .

Edited by ndor, 28 March 2019 - 09:25.


#118
JohnnyUSA

JohnnyUSA

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,021
  • Înscris: 27.01.2006
@ogo doar un singur client conectat, un Iphone SE la nici 1m de router in momentul in care am facut screenshot. Era in idle, o sa incerc si cand descarc ceva.

@ndor, am inteles, o sa fac niste teste amanuntite sa vad despre ce este vorba. Stau la casa, deci probabilitatea interferentelor este mica, ramane decat problema cu semnalul prea puternic si reflexia, cel mai probabil.

#119
mihaiLLL

mihaiLLL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 518
  • Înscris: 11.10.2004
la mine oscileaza,
CCQ-ul in timpul testului
cum se poate scadea puterea de transmisie?
noise floor sta la  -103dbm

View PostJohnnyUSA, on 28 martie 2019 - 10:45, said:

@ogo doar un singur client conectat, un Iphone SE la nici 1m de router in momentul in care am facut screenshot. Era in idle, o sa incerc si cand descarc ceva.

@ndor, am inteles, o sa fac niste teste amanuntite sa vad despre ce este vorba. Stau la casa, deci probabilitatea interferentelor este mica, ramane decat problema cu semnalul prea puternic si reflexia, cel mai probabil.
la fel si eu,pe wifi analyzer pe reteaua de 5Ghz nu mai este nimeni
ce rezulatate ai cu iphone se pe 5Ghz?

Attached Files


Edited by mihaiLLL, 28 March 2019 - 18:34.


#120
JohnnyUSA

JohnnyUSA

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,021
  • Înscris: 27.01.2006
[ https://i.postimg.cc/HnZm5dxc/image1.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Asta am pe SE. Eu ma declar multumit, in fond si la urma urmei este telefon la mama naibii.. Posted Image

PS: De retinut ca-i pe un model diferit de MK, RB4011.

Edited by JohnnyUSA, 30 March 2019 - 23:09.


#121
mihaiLLL

mihaiLLL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 518
  • Înscris: 11.10.2004
mi se pare mai bun 6.43.13 decat 6.44.1
pe iphone 6s

Attached Files


Edited by mihaiLLL, 31 March 2019 - 17:52.


#122
Tehnicianul090370

Tehnicianul090370

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,711
  • Înscris: 18.10.2018

View PostmihaiLLL, on 31 martie 2019 - 17:48, said:

mi se pare mai bun 6.43.13 decat 6.44.1
pe iphone 6s
Ti-am mai spus, lasa-l pe versiunea de soft care te satisface DPDV al functionarii,nu-l mai cotaii atata!
Odata configurat,lasa-l sa-si faca treaba lui de router si echipament de retelistica! Este un router, nu face si shaorma!Posted Image Posted Image

Edited by Tehnicianul090370, 31 March 2019 - 23:41.


#123
JohnnyUSA

JohnnyUSA

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,021
  • Înscris: 27.01.2006
@mihai, de cate ori apare un update nou, ar fi ideal sa astepti cateva zile si sa urmaresti forumul lor, vezi daca oamenii raporteaza probleme si daca-s probleme care te afecteaza pe tine. Totodata, este imperios necesar sa faci update numai in momentul in care acel update rezolva gauri de securitate, altfel, poti sta linistit pe versiunea de care ai fost multumit.

#124
mihaiLLL

mihaiLLL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 518
  • Înscris: 11.10.2004
asa m-am si gandit sa fac,oricum sunt ft. multumit

#125
mihaiLLL

mihaiLLL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 518
  • Înscris: 11.10.2004
au aparut soft-uri noi
v6.43.14 [long-term]
v6.44.2 [stable]

#126
joystick

joystick

    Eu...si cu mine!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,907
  • Înscris: 10.06.2008
Bine zicea tehnicianul... Cred ca un router e ca să îl configurezi și... Sa uiti de el.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate