Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...
 [UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay
 Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 

Ford Fiesta vs Vw Polo vs Hyundai i20 vs Renault Clio

- - - - -
  • Please log in to reply
55 replies to this topic

#37
Rollthedice

Rollthedice

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 28.10.2018

 Octavian___, on 20 martie 2019 - 21:08, said:

De ce cea mai slaba motorizare la toate?
O fi folosita preponderent in oras, dar toate sunt semi castrate.
Decizia care o fi iti apartine, atata timp cat o iei de noua nu prea ai ce probleme sa-ti faci de fiabilitate.
Elimina temerea asta comunista (numa la Dacia 1300 iti puneai probleme "cat tine" dar romanu are radacini adanci ) si ia-o p-aia care iti pune un zambet sincer pe mufa.

La preturile astea toti producatorii ofera motorizari slabe, "entry level", spre exemplu Polo devine cu adevarat masina undeva la 15.000, Hyundai i20 cu motorizarea de 1.0 100 CP si cutie 7 DCT e spre 13.000, Fiesta cu ecoboost 100 CP e peste 12.000. Parerea mea este ca singura masina recomandabila in jur de 9000 de Euro este i20.

#38
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,822
  • Înscris: 13.07.2011

 d-ardeleanu, on 21 martie 2019 - 09:16, said:

Masina cat si motorul sunt asamblate la Koln (Cologne)...

si eu nu am spus Germania? dar exista si motoare precum cele din EcoSport care sunt produse in Romania.

 MembruAnonim, on 21 martie 2019 - 09:28, said:

Au multe motoare de la Peugeot si  Mazda.

Pune un link sa vedem si noi ca ai dreptate, de cand pana cand ?

#39
wb626ek

wb626ek

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,392
  • Înscris: 05.11.2014
Ford și Peugeot https://m.promotor.r...le-mari-9486874
Acum Ford are cu VW alianță, sau vor avea.
Sunt multe mașini Ford cu motoare de Peugeot. De Mazda nu am auzit nimic.

#40
Cosmo13

Cosmo13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 359
  • Înscris: 15.08.2016
Vezi ca Ford au rechemari masive din cauza motoarelor. Un exemplu: https://www.zoso.ro/...t-rechemare.pdfUite cate masini sunt rechemate si asta e doar o particica. E de anu trecut problema dar abia acum iese la iveala.
Au probleme cu motoarele dar nu admit public, ci doar cu ANPC-ul. Si nici presa nu zice nimic pt ca altfel nu mai pupa test drive-uri.

Edited by Cosmo13, 21 March 2019 - 12:01.


#41
Elenistic

Elenistic

    Distrug pesedisti pe banda rulanta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,803
  • Înscris: 19.06.2017
Da, se cam stie ca Ford a cam inceput sa dea chix cu motoarele...

Edited by Elenistic, 21 March 2019 - 11:56.


#42
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,822
  • Înscris: 13.07.2011

 wb626ek, on 21 martie 2019 - 11:30, said:

Ford și Peugeot https://m.promotor.r...le-mari-9486874
Acum Ford are cu VW alianță, sau vor avea.
Sunt multe mașini Ford cu motoare de Peugeot. De Mazda nu am auzit nimic.

vezi ca articolul este din anul 2012, adica de acum 7 ani. Si era vorba de motoarele diesel.
Pe langa asta alianta Ford VW este o alianta strategica in USA, astfel ca VW foloseste fabriciile Ford pentru a produce mai ieftin acolo.

 Cosmo13, on 21 martie 2019 - 11:50, said:

Vezi ca Ford au rechemari masive din cauza motoarelor. Un exemplu: https://www.zoso.ro/...t-rechemare.pdfUite cate masini sunt rechemate si asta e doar o particica. E de anu trecut problema dar abia acum iese la iveala.
Au probleme cu motoarele dar nu admit public, ci doar cu ANPC-ul. Si nici presa nu zice nimic pt ca altfel nu mai pupa test drive-uri.

Este ceva foarte normal, asta nu inseamna ca nu este fiabil. Vezi ca marci precum Mercedes, BMW, Audi, VW au astfel de rechemari in numarul sutelor de mii de unitati.

#43
Mihai48ro

Mihai48ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 06.03.2013
Multumesc pentru pareri, mai am putin timp pana pe 5 aprilie sa mai studiez piata. Polo intradevar la inceput mi-a placut cel mai mult , dar la 10.300 motor de 65 CP iese din calcul.

#44
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,822
  • Înscris: 13.07.2011
eu iti recomand un testdrive cu toate 4 masiniile. Diferenta de cai dintre ele este minima si chiar nu se simte. Spre exemplu am condus si Fiesta cu 60 si cu 82 de cai putere, diferenta este atat de minora incat nici nu se simte, mai ales ca vorbim de o masina de oras, nu asta ar trebui sa fie problema.

Cel mai important este sa cunosti cat de cat masiniile. Toate 4 masiniile sunt cam la acelasi nivel, sunt foarte simple din punct de vedere technic (nici una nu are motor turbo), electric la fel foarte basic echipate, fara sisteme avansate de siguranta si asa mai departe. Deci cam toate 4 masiniile sunt pe o durata de 5-8 ani foarte fiabile, atat timp cat service-ul este facut la timp.

Acum cel mai important este sa scoti cea mai buna echipare in bugetul tau, pentru ca o masina cheala nu este foarte ok.

Eu cunosc si Fiesta si Clio si Polo foarte bine, la Hyundai nu imi dau cu parerea, dar stiu ca sunt masini foarte fiabile (asta datorita nivelului simplu technic), dar si destul de necomfortabile.

La toate masiniile o sa faci service-urile in garantie la dealeri autorizati, astfel ca la VW o sa iesi cel mai scump.

Optic/ca si model vorbind, avem 3 masini noi concepute, Fiesta, Polo si Clio, Hyundai este doar facelift.

Daca as fi sa aleg eu personal o masina topul meu ar fi cam asa:

1. Ford Fiesta (detin un MK7, care nu a avut niciodata vreo problema technica, service-ul a fost facut mereu la timp, franele au fost schimbat la 80.000, cauciucuri tot pe acolo, costul la service in Austria 190€). Imi place optic foarte mult si interiorul arata foarte bine, pentru oras este o masina foarte buna.
2. Clio: Aici iti recomand Clio deoarece pretul este foarte avantajos, pe langa asta arata bine.
3. Polo/Hyundai: aici trebuie sa te decizi care iti place mai mult optic, care ti se pare mai ok.

#45
MicroEdge

MicroEdge

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,279
  • Înscris: 16.08.2016
La Clio poate obții oferta mai buna deoarece a apărut deja noul model.

#46
takis

takis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,634
  • Înscris: 22.03.2007
In cazul de fata, Hyundai este in avantaj, pentru ca la facelift se elimina toate micile probleme aparute de la lansare si se ofera de obicei si masini mai bine dotate. Daca i20 este "necomfortabila", in traducere libera... inconfortabil, inseamna ca batem campii.

Edited by takis, 21 March 2019 - 18:32.


#47
MicroEdge

MicroEdge

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,279
  • Înscris: 16.08.2016
Clio 4 a trecut deja de facelift și toate micile probleme au fost rezolvate. Eu nu am reușit sa găsesc o poziție ok în i20, în i30 am găsit imediat poziția ok la volan

#48
takis

takis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,634
  • Înscris: 22.03.2007
Bine ca am gasit eu, cu 1,90m o pozitie buna in i20...
De fapt, nu caut sa te conving sa iei Hyundai, nici macar nu merita sa faci un drivetest, fiindca daca te iei dupa mine si n.o sa fii multumit de masina, pe mine o sa ma injuri... virtual! Mergi pe variante clasice, verificate si galonate! Cu ele nu vei da gres, cu siguranta!

Edited by takis, 21 March 2019 - 18:35.


#49
MicroEdge

MicroEdge

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,279
  • Înscris: 16.08.2016
Depinde de la caz la caz. Eu în fiesta m-am simțit mai bine decât în focus. Este o chestie subiectiva :)

#50
Mihai48ro

Mihai48ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 06.03.2013
La final am ramas cu Ford Fiesta si Renault Clio , insa nu gasesc prea multe informatii despre motorul de la fiesta.

Ford fiesta 10.000 vs Renault Clio 8.350

Are sens sa dau 10k pentru un ford sau renault face aceeasi treaba pt 8350 ?

#51
Rollthedice

Rollthedice

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 28.10.2018
De ce nu i20? Ce dotari sunt pe Ford si de ce e Clio mai scump acum?

Edited by Rollthedice, 23 March 2019 - 00:45.


#52
Mihai48ro

Mihai48ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 06.03.2013
La Clio am fost azi iar si mi-a placut culoarea din poza ( Dar costa 400 euro in plus ).

Iar Hyundai I20 nu prea ma atrage....
Ford in principiu are aceleasi dotari precum Clio ( Doar ca Ford are in plus ecranul de 10 inch la care poti sa iti conectezi telefonul si sa ai hartile cu google maps )
http://imgbox.com/Day1vqs6

Edited by Mihai48ro, 23 March 2019 - 01:12.


#53
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

 Mihai48ro, on 23 martie 2019 - 01:04, said:



Iar Hyundai I20 nu prea ma atrage....


Ce sa te atraga la o masina anosta si de calitate slaba ? Nimic .

#54
Rollthedice

Rollthedice

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 28.10.2018
Daca nu te atrage i20 care e cea mai buna masina care se poate lua in jur de 9000 Euro atunci vezi cu Fordul. Ce dotari are in pretul asta? Are intr-adevar infotainment cu touch-screen si android auto? Daca tot ai ajuns la 10.000, cu cateva sute in plus poti lua Sandero Stepway in primul nivel de echipare desi nu stiu cand se livreaza asta si e bine sa-l testezi inainte pentru pozitia de condus (nu se regleaza volanul pe adancime). Cat priveste Clio, ea este o masina pentru doua persoane, in spate e jale mare si cu motorizarea asta e aproape exclusiv de oras.

Edited by Rollthedice, 23 March 2019 - 10:25.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate