Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Ford Fiesta vs Vw Polo vs Hyundai i20 vs Renault Clio

- - - - -
  • Please log in to reply
55 replies to this topic

#19
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

 MembruAnonim, on 20 martie 2019 - 18:31, said:

Nici una. Eu as merge pe una SH in garantie japoneza... Clio e praf ca fiabilitate, Hybday e nenorocire la revizii, VW e vai mama ei, singura care e mai acceptabila e FOrd

Ce e praf la clio ? Hyundai ce are ? vw ce are ? vorbesti aiurea...

De ce nu iei clio de 90cp ? Nu de 75cp...

#20
takis

takis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,614
  • Înscris: 22.03.2007
Hyundai i20 e cea mai buna alegere.
Am masina de 2 ani, inainte am avut modelul vechi luat de la un maghiar din Sf Gheorghe care efectiv si.a bagat picioarele in masina, in afara de revizii, masina nu vazuse nimic nici macar o husa. Am luat.o pentru ca sotia isi luase permis si am spus ca la 4000 de euro e o masina decenta, mai ales ca testul intr.un service de incredere mi.a confirmat ca partea mecanica este in stare excelenta. Avea 90.000 de km si am schimbat mai tarziu 2 amortizoare fata, unul era curs dar mai mergea si am schimbat si perechea lui, un cablu de acceleratie care agata si discurile de frana fata. Toata distractia a fost cam 400 de euro cu ulei si filtre. O masina pe care am dat.o la buy back si aproape a fost bataie pe ea in reprezentanta.
Modelul nou, fabricatie 2017 este dpmdv un model foarte bun atat pentru oras dar si pentru extraurban. Motor silentios, economic, mai mult de 8.2 in aglomeratia din Bucuresti n.am scos, confortabila, spatioasa si foarte usor de condus, directia usoara si cutia manuala excelenta. Un motor aspirat consider ca e de preferat in oras, unde un turbo ar fi cam chinuit. In Fiesta, pasagerii din spate stau destul de prost iar Polo este destul de scump. Clio poate fi o optiune daca esti pregatit sa suporti scartaielile si greierii cu care vine in oricare configuratie.
Am 45.000 de km cu masina, n.am schimbat decat 2 becuri fata, in rest revizii, cam 900 ron in media pietei de altfel, si faptul ca 5 ani au garantie fara limita de km, spune ceva despre calitatea fabricatiei. Am avut si Elantra, am dat.o la 75.000 de km dupa 3 ani si jumatate si mi.au schimbat 2 pivoti pe fata fara sa ma intrebe nimic de sanatate.
Eu sunt pentru masinile japoneze si coreene, e adevarat ca nici ei nu mai sunt monumente de fiabilitate ca acum 30 de ani, cand erau jumatate de guri mai putin de hranit, dar tot sunt peste toate marcile europene, americane sau africane, indiferent cine ce.ar zice, ADAC, ARAC, CRAC sau FRAC. Mergi la un test si o sa ramai placut surprins.

Si inca ceva... eu am luat varianta Confort, fara Bluetooth si alte optiuni pe care acum le au pe Confort+ in standard. La Ford si VW o sa platesti pentru ele si pentru celebrele lor motoare in 3 cilindri care nu vor tine in veci cat un amarat de 1.2 de la Hyundai. Asta daca nu vrei sa te tarai cu 1.0 65Cp...

Edited by takis, 20 March 2019 - 19:59.


#21
arsmundis

arsmundis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,448
  • Înscris: 14.02.2018

 takis, on 20 martie 2019 - 19:56, said:

Hyundai i20 e cea mai buna alegere.
Am 45.000 de km cu masina, n.am schimbat decat 2 becuri fata, in rest revizii, cam 900 ron in media pietei de altfel, si faptul ca 5 ani au garantie fara limita de km, spune ceva despre calitatea fabricatiei. Am avut si Elantra, am dat.o la 75.000 de km dupa 3 ani si jumatate si mi.au schimbat 2 pivoti pe fata fara sa ma intrebe nimic de sanatate.
Eu sunt pentru masinile japoneze si coreene, e adevarat ca nici ei nu mai sunt monumente de fiabilitate ca acum 30 de ani, cand erau jumatate de guri mai putin de hranit, dar tot sunt peste toate marcile europene, americane sau africane, indiferent cine ce.ar zice, ADAC, ARAC, CRAC sau FRAC. Mergi la un test si o sa ramai placut surprins.
Toate bune si eu am cam aceeasi parere privind masinile japoneze sau coreene doar ca mi se pare destul de mult sa coste 900 de lei o revizie la un benzinar. Euy dadeam sub 800 pe vechiul diesel, pret de reprezentanta Mazda.
Eu as merge pe Hyundai, Fiesta, Clio si sarim peste Polo. Succes orice ti-ai lua.

#22
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,927
  • Înscris: 06.04.2007
De ce cea mai slaba motorizare la toate?
O fi folosita preponderent in oras, dar toate sunt semi castrate.
Decizia care o fi iti apartine, atata timp cat o iei de noua nu prea ai ce probleme sa-ti faci de fiabilitate.
Elimina temerea asta comunista (numa la Dacia 1300 iti puneai probleme "cat tine" dar romanu are radacini adanci ) si ia-o p-aia care iti pune un zambet sincer pe mufa.



#23
takis

takis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,614
  • Înscris: 22.03.2007
La i20 reviziile se fac la 20.000 de km. Ma rog, nu am de ce sa.i fac reclama, ca nu castig nimic!

#24
Elenistic

Elenistic

    Distrug pesedisti pe banda rulanta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,803
  • Înscris: 19.06.2017

 takis, on 20 martie 2019 - 21:09, said:

La i20 reviziile se fac la 20.000 de km. Ma rog, nu am de ce sa.i fac reclama, ca nu castig nimic!

La 20.000 de km dar la cati ani daca nu faci 20.000?

#25
Mihai48ro

Mihai48ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 06.03.2013
Multumesc pentru pareri.

#26
takis

takis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,614
  • Înscris: 22.03.2007
20.000 de km sau un an. Eu fac revizia la 15.000 de km.

#27
Elenistic

Elenistic

    Distrug pesedisti pe banda rulanta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,803
  • Înscris: 19.06.2017
Multumesc pentru raspuns!

#28
arsmundis

arsmundis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,448
  • Înscris: 14.02.2018

 Elenistic, on 20 martie 2019 - 21:11, said:


La 20.000 de km dar la cati ani daca nu faci 20.000?
Pai din cate stiu la orice autoturism iti da o marja generoasa de km dar te conditioneaza la un an pentru revizie. Eu unul inca nu am apucat sa fac 20k+ de kilometri intr-un an asa ca poate sa-mi ofere oricat ca tot la un an merg la revizii.

#29
SSpantzer

SSpantzer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,325
  • Înscris: 19.03.2019
Strict pentru oras, aspiratul este campion. Un turbo va consuma mai mult si probabilitatea de defectare va fi mai mare.
Deci i20, altfel, noul Clio arata foarte bine !

#30
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Eu nu-mi iau masina ca arata foarte bine... O folosesc la transport nu la concursuri de Miss!

#31
d-ardeleanu

d-ardeleanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,576
  • Înscris: 12.02.2008

 business11, on 20 martie 2019 - 19:53, said:


cum adica? Ford are productie de motoare proprie. In Germania si Romania, si pe langa asta au deschis o fabrica si in China.
Motoarele Ford sunt cam cele mai fiabile din Europa (mai ales cele fara turbo).
Masina cat si motorul sunt asamblate la Koln (Cologne)...

#32
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Au multe motoare de la Peugeot si  Mazda.

#33
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

 Mihai48ro, on 20 martie 2019 - 17:36, said:

Buna ziua ,

Vreau sa imi cumpar o masina noua prin programul rabla 2019 si am de ales intre urmatoarele masini :

1. Ford Fiesta - motor 1,1L - 85 CP ( Trend ) = 10.000 Euro

2. VW Polo - motor 1L - 65 CP ( Trendline )  = 10.300 Euro

3. Hyundai i20   - motor 1,2L - 84 CP ( Comfort + ) = 9.300 Euro

4. Renault Clio  - motor 0.9L Tce - 75 CP ( Life Evo ) = 7.900 Euro

Masina o sa fie condusa 90% in oras de o singura persoana. Cateva pareri legate de fiabilitatea motoarelor , comportament rutier , etc.
Inca nu am facut test drive cu nici una dar am nevoie de cateva pareri de la dvs.
La dotari toate sunt cam asemanatoare ( airbaguri , conexiune bluetooth, aer conditionat , faruri de ceata )
Buget : 10.300 Euro + rabla

Multumesc anticipat.
Mai pui 150 de euro si iei masina https://www.autovit....html#1ad755fa19

#34
SSpantzer

SSpantzer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,325
  • Înscris: 19.03.2019

 MembruAnonim, on 21 martie 2019 - 08:48, said:

Eu nu-mi iau masina ca arata foarte bine... O folosesc la transport nu la concursuri de Miss!
Cand ma duc spre ea mi se lumineaza fata de un zambet tamp.
Stiintific s-a demontrat ca dupa ce cumperi o masina incepi sa observi in trafic masinile ca a ta, lucru pe care nu il faceai inainte. La mine se aplica.
Iti imaginezi cum e sa te uiti toata ziua la masini urate ?

Edited by SSpantzer, 21 March 2019 - 09:41.


#35
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,149
  • Înscris: 28.06.2005

 Baxon, on 21 martie 2019 - 09:35, said:


Mai pui 150 de euro si iei masina https://www.autovit....html#1ad755fa19
Nu e deloc rea oferta. :)

#36
CGDBZ

CGDBZ

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,012
  • Înscris: 29.06.2011
Citroen C3 sau Peugeot 208 1.2 82cp. Motorasul ala este cel mai bun pentru oras,aspirat, consum mic, cuplu la turatie mica,foarte fiabil- are ceva ani de cand este pe piata.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate