Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font
 Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?
 Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 

Ce facem cu uleiul motor uzat?

- - - - -
  • Please log in to reply
68 replies to this topic

#55
Dorin1996

Dorin1996

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 266
  • Înscris: 13.03.2014
Tipic romanesc, il bag la Husqvarna 40, taie drujba de zici ca-i noua.
sau ce fac alti romani cu uleiul ars:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/n1YvjOTM2yU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#56
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,860
  • Înscris: 25.01.2007

View PostEpidaurus, on 20 martie 2019 - 15:03, said:

Am fost si la service de reprezentanta si de cartier si nu am patit asa ceva . Ghinionul se tine scai de tine Posted Image .
Ai fost tu norocos. Am avut bușon strâns de la următorul schimb de ulei am vizitat 3 service-uri pana au reușit să-l desfac. Am avut filtru strâns, de au trebuit date gauri în el, și băgat o ranga pe post de pârghie, am avut pus ulei peste nivel, sau doar pana la juma de joja, pe motiv ca o sa se umple când se scurge tot uleiul în baie.
La schimbat ulei probabil orice service pune ultimul Dorel de pe statul de plata, mecanicii buni fac treburi mai complexe.

#57
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,044
  • Înscris: 02.03.2003
Multi forumisti s-au suparat cand Epidaurus a criticat obiceiul de a schimba uleiul in regie proprie.
Cei deranjati ar trebui sa constientizeze ca acest ulei este aruncat de cei mai multi utilizatori si foarte putini il recicleaza.

Oamenii cu posibilitati materiale reduse nu sunt cei mai ecologisti, mai ales atunci cand sunt needucati si abrutizati.
Fenomenul poate fi intalnit atat in zonele urbane dar si in zonele rurale.
Taranii folosesc uleiul ars pentru protejarea lemnului care mai tarziu va fi folosit pentru foc.
Mitocanii din orase arunca acest ulei in reteaua de canalizare, pe pamant sau la radacinile arborilor care ii deranjeaza.

#58
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,662
  • Înscris: 24.10.2015
Mda, greu. In Franta este extrem de simplu. Iau bidoanele de ulei uzat si le duc la cel mai apropiat service. De obicei il duc la norauto. Chiar daca e inchis il las la ei pe teritoriu, la fel cu pneurile uzate.

#59
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View Postterratec, on 24 martie 2019 - 15:52, said:

Multi forumisti s-au suparat cand Epidaurus a criticat obiceiul de a schimba uleiul in regie proprie.
Cei deranjati ar trebui sa constientizeze ca acest ulei este aruncat de cei mai multi utilizatori si foarte putini il recicleaza.
cei deranjati ar trebui sa realizeze ca sint offtopic si ca topicul este fix despre metodele de a depozita in mod corect uleiul uzat...

View Postvinciun, on 26 martie 2019 - 13:01, said:

Mda, greu. In Franta este extrem de simplu. Iau bidoanele de ulei uzat si le duc la cel mai apropiat service. De obicei il duc la norauto. Chiar daca e inchis il las la ei pe teritoriu, la fel cu pneurile uzate.
avem norauto si in Romania, ma intreb daca...

#60
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,144
  • Înscris: 19.09.2005

View Postfocuscsv, on 20 martie 2019 - 11:39, said:


Care este traseul uleiului din baie catre catalizator?
prin filtrul epurator, vlava pcv, admisie, in zona de aerdere din pistoane, evacuare...

#61
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,044
  • Înscris: 02.03.2003

View Postunbrutus, on 28 martie 2019 - 00:21, said:

cei deranjati ar trebui sa realizeze ca sint offtopic si ca topicul este fix despre metodele de a depozita in mod corect uleiul uzat...

Depozitarea este diferita de predare si reciclare.
Problema apare de la lipsa centrelor care colecteaza uleiurile uzate si de la neintelegerea toxicitatii de catre populatie.

#62
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View Postterratec, on 28 martie 2019 - 14:49, said:

Problema apare de la lipsa centrelor care colecteaza uleiurile uzate
asta e scopul topicului, poate titlul nu e suficient de clar, dar postarea initiala cred ca e.
Unde ducem ulei uzat, evident pt a fi reciclat, ca doar nu cautam centre de colectare de fun, ci pt a nu il arunca pur si simplu aiurea.

#63
dionescux

dionescux

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 336
  • Înscris: 07.11.2004
Hg 235 din 2007:
ART. 8
(1) Staţiile de distribuţie a produselor petroliere şi alţi operatori economici care comercializează uleiuri de motor şi de transmisie au următoarele obligaţii:
a) sa amenajeze în incinta un spaţiu de colectare a uleiurilor uzate sau într-o zona aflată la o distanta acceptabilăpentru clienţi şi sa asigure colectarea cu titlu gratuit aacestora pentru tipurile de uleiuri comercializate;
b) sa predea uleiurile uzate colectate operatorilor economiciprevăzuţi la art. 9 alin. (1);c) sa afiseze la loc vizibil indicatoare privind amplasareaspaţiilor de colectare.
(2)
Obligaţiile prevăzute la alin. (1) lit. a) pot firealizate ca alternativa şi prin terţi care sunt situati la o distanta acceptabilă pentru clienţi şi sunt autorizaţi în acest sens.

#64
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,662
  • Înscris: 24.10.2015
Service-urile auto nu-l primesc? Eu in Franta il duc in ograda la Norauto si las bidonul langa prag. La fel si poti face si cu pneurile.  Asa mi-au recomandat ei, nu il las eu pe ascuns acolo.

#65
mcd2020

mcd2020

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,957
  • Înscris: 02.05.2020
Dincolo dupa ce faceam singur schimbul la 2 masini,recipientul il goleam la niste rezervoare pe strada,sunt des intalnite.Aici il dau socrului,el il foloseste ca ulei de lant.Recipientul e asta.

Attached Files



#66
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,965
  • Înscris: 06.04.2007
Aditional la ce am mai spus.
Vreo 20 litri am dat la un vecin pt ars la soba.
Mai am vreo 15-20 litri care il tin pana ajung sa il las acolo unde trebuie sau il dau tot la vecin

Attached Files



#67
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004
nu ii mai da vecinului, ca tot uleiul ala ajunge in atmosfera. ajunge cat de poluat e aerul, nu avem nevoie si de fumul de la niste ulei ars.
du-l la un service auto iar ei il vor da la reciclat.

#68
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,965
  • Înscris: 06.04.2007
Nu il foloseste ca si combustibil, face/aprinde numa focu cu el, ma rog, in timp e cam aceeasi treaba.
Stiu ce zici, dar mai bine sa il arda decat sa ajunga in stare bruta uzata pe vreun canal, zic de cum practica multi.

Il tin pana cand am drum la containeru de ulei uzat.


#69
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004
pai e acelasi drac: fie ca aprinde focul cu el, fie ca ii da foc si arde cateva ore, tot in atmosfera ajunge.
sper ca ai vazut ce fum scoate o masina cand trece pe ulei. daca tii la plamanii tai, spune-i vecinului ca nu mai ai ulei si du-l la un service ca toate service-urile sunt obligate sa aiba butoi ptr colectare ulei uzat.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate