Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 

Ce facem cu uleiul motor uzat?

- - - - -
  • Please log in to reply
68 replies to this topic

#19
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,608
  • Înscris: 07.02.2003

View Postrumegus, on 20 martie 2019 - 11:24, said:

Ti-l cumpara la mc donalds, ei in asa ceva prajesc hamburgerii...
Nope, e un ulei special dedicat.

Edited by andreic, 20 March 2019 - 11:36.


#20
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View Postandreic, on 20 martie 2019 - 11:04, said:

Probabil se gandea la cazane nemtesti care consuma ulei gramada Posted Image
am avut si cazane nemtesti si cazane japoneze, la Honda CR-V cumparata NOUA scria in carte ca TREBUIE verificat nivelul ulei la fiecare plecare la drum sau la fiecare alimentare cu benzina si ca e NORMAL un consum de pana la 1 litru de ulei la 1000 km. Pt necredinciosi, manualul se gaseste online

La nemteasca spune in manual ca nu se accepta uleiul peste nivelul maxim de pe joja

View PostdaniMMM, on 20 martie 2019 - 11:07, said:

La orice se gandea,nu pui peste maximul de la joja.Cand i-am zis ca surplusul ala se duce in catalizator si-l fute,mi-a replicat ca-s povesti pescaresti.Schimbatori de piese fara scoala.
nu are cum sa fie povesti pescaresti pt ca scrie clar ce spui tu in manualul masinii. Doar ca mecanicii sint semi-analfabeti de multe ori, de aceea as prefera sa mai fac singur unele operatiuni la masini

#21
focuscsv

focuscsv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 559
  • Înscris: 27.01.2008

View PostdaniMMM, on 20 martie 2019 - 11:07, said:

La orice se gandea,nu pui peste maximul de la joja.Cand i-am zis ca surplusul ala se duce in catalizator si-l fute,mi-a replicat ca-s povesti pescaresti.Schimbatori de piese fara scoala.
Care este traseul uleiului din baie catre catalizator?

#22
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,608
  • Înscris: 07.02.2003

View PostdaniMMM, on 20 martie 2019 - 11:07, said:

Cand i-am zis ca surplusul ala se duce in catalizator si-l fute,mi-a replicat ca-s povesti pescaresti.Schimbatori de piese fara scoala.
Pai daca mergi si tu la service-uri varza... la unu calumea se uita pe calculator la litraj si pune exact cat scrie acolo.
Depinde si cat e surplusul, in general nu ajunge in catalizator decat daca nu face aprindere calumea dar iti pune stres suplimentar pe simeringuri si la inclinatii ating bieletele/arborele cotit uleiul, il plescaie si face bule de aer aiurea. 1cm in plus se tolereaza usor la orice masina.

#23
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View Postandreic, on 20 martie 2019 - 11:39, said:

Pai daca mergi si tu la service-uri varza... la unu calumea se uita pe calculator la litraj si pune exact cat scrie acolo.
si strang busonul de ulei cu cheie dinamometrica, nu? hai sa lasam povestile, realitatile sint putin altfel.
cine naiba sa stea sa citeasca pe calculator :) nu au ei timp de asa ceva... ei "stie"

View Postandreic, on 20 martie 2019 - 11:39, said:

Depinde si cat e surplusul, in general nu ajunge in catalizator decat daca
de ce ai contrazice cartea masinii? daca acolo scrie ca sa nu umpli peste nivelul maxim in nici un caz, si da, este dat ca consecinta si DPF defect...

#24
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,608
  • Înscris: 07.02.2003

View Postunbrutus, on 20 martie 2019 - 11:44, said:

si strang busonul de ulei cu cheie dinamometrica, nu? hai sa lasam povestile, realitatile sint putin altfel.
cine naiba sa stea sa citeasca pe calculator Posted Image nu au ei timp de asa ceva... ei "stie"
La orice service de cartier decent asa se practica, eu numai asa am gasit in zona mea, Mihalache/Grivita etc... te duci frumos in birou la sefu sa comanzi lucrarea, ala cere talon, se uita in calculator dupa cod motor si comanda ulei conform normei si cantitatii necesare, filtrul adecvat, dupa care transmite la operator cat trebuie sa puna. Surplusul e de compeltare si si-l lasa in portbagaj.

View Postunbrutus, on 20 martie 2019 - 11:44, said:

este dat ca consecinta si DPF defect...
Nu folosesc dieseluri, la alea o fi altfel, la benzine nu e chip sa bagi ulei in evacuare decat daca nu aprinzi cilindrul.

Edited by andreic, 20 March 2019 - 11:48.


#25
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,157
  • Înscris: 15.05.2008

View PostEpidaurus, on 20 martie 2019 - 10:51, said:

Tipic Romanesc este sa schimb uleiul in curte.
stai fara grija,se va schimba in curand
tipic romanesc va fi asa,se vor uita ca la statii spatiale la scule(ciocan ,cheie surubelnita etc)

#26
c6t9

c6t9

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,941
  • Înscris: 20.01.2004

View Postunbrutus, on 20 martie 2019 - 11:38, said:


am avut si cazane nemtesti si cazane japoneze, la Honda CR-V cumparata NOUA scria in carte ca TREBUIE verificat nivelul ulei la fiecare plecare la drum sau la fiecare alimentare cu benzina si ca e NORMAL un consum de pana la 1 litru de ulei la 1000 km. Pt necredinciosi, manualul se gaseste online

La nemteasca spune in manual ca nu se accepta uleiul peste nivelul maxim de pe joja


nu are cum sa fie povesti pescaresti pt ca scrie clar ce spui tu in manualul masinii. Doar ca mecanicii sint semi-analfabeti de multe ori, de aceea as prefera sa mai fac singur unele operatiuni la masini

Aceeași poveste și la Accord. Consumă într-o veselie. Eu m-am cam săturat de miturile românești cu mașini.

On topic, tipic românesc este să fie atât de greu reciclatul. Eu mă chinui cu toți dracii. Ireal cât de mult efort trebuie depus pentru normalitate. Și cât de multe facilități ai în acest sens după ce treci granița spre vest.

Unde vrei să îl lași, probleme sunt mai mult la nivel de acte. Pentru că sistemul este foarte imbecil.

#27
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View Postandreic, on 20 martie 2019 - 11:44, said:

La orice service de cartier decent asa se practica, eu numai asa am gasit.
nu te cred... pur si simplu. Nu te supara pe mine, dar am mers la sute de service-uri, fara exagerare.
Multi nici nu schimba busonul de ulei, desi la carte scrie ca obligatoriu... ceie dinamometrica nu au cum sa aiba, pt ca costa mult si daca sint mai multi mecanici, ce ar face, ar astepta unul dupa altul?

Arata-mi si mie in acest service o cheie dinamometrica... si vezi la comentarii si multe alte greseli facute:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/qF3koavv1cA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#28
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
https://forum.softpe...ctare-ulei-ars/

#29
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004
eu ma duc la un service si il las acolo, ptr ca ei sunt obligati sa aiba containere ptr colectarea uleilui uzat.
nici o data nu am fost refuzat de vreun service, ba chiar unii au si apreciat ca le-am predat uleiul lor in loc sa il arunc pe cine stie unde.

#30
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,913
  • Înscris: 09.12.2004
Il dai unui prieten ce are cazan pe combustibil solid si ii prinde bine cind face focul.

#31
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View PostEvergreen, on 20 martie 2019 - 12:08, said:

Il dai unui prieten ce are cazan pe combustibil solid si ii prinde bine cind face focul.
as prefera alte solutii, nu sa caut prieteni cu cazane pe combustibili solizi :)

#32
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,966
  • Înscris: 06.04.2007
Statiile OMV au pubele speciale de ulei auto uzat.
Intreaba, dar uita-te si tu.
Am intalnit statie care habar n-aveau daca au sau nu pubela de ulei uzat, am gasit eu pubela in spatele statiei in zona de parcare. Neste incompetenti

#33
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View PostOctavian___, on 20 martie 2019 - 12:17, said:

Statiile OMV au pubele speciale de ulei auto uzat.
Intreaba, dar uita-te si tu.
nu sint de ulei alimentar uzat?

#34
Malus_Dacus

Malus_Dacus

    Brasovean

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,928
  • Înscris: 11.07.2016
Eu mai schimb din cand in cand uleiul, pentru ca am garaj si am conditii.
Uleiul uzat il depozitez intr-un butoi de plastic de 60 litri, si-l folosesc la "vopsit" diverse chestii de lemn - gard, capriori etc.
Bine, niciodata nu am reusit sa umplu acel butoi, dar tot timpul am cate 10..20 litri in el.
Mai duc si la tara, tot ptr. "vopsit" garduri...

#35
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

View Postunbrutus, on 20 martie 2019 - 11:35, said:

ai incercat tu la un service auto si l-au primit? nu zic de bucurat, doar de primit. De ce s-ar intrerupe cineva din lucru si pierde timpul cu asa ceva?

Wolcar Malu Mare.
Reprezentanța Mitsubishi Craiova.
Dacă insistați când revine colegul de la parcul auto întreb ce facem noi cu uleiul că și la mine la giob   ( Posted Image )   avem flotă.

#36
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,077
  • Înscris: 20.12.2007

View Postunbrutus, on 20 martie 2019 - 10:35, said:

Intrebare pt cei care isi mai schimba uleiul prin curte, din pasiune sau alte motive, unde aruncati uleiul uzat?

Exista o legislatie care spune ca trebuie predat cu titlu gratuit la centrele de reciclare, dar lipsesc centrele de reciclare se pare... tipic romanesc

http://uleiauto.ro/phpeuri/uzat.php

prin zona bucuresti ilfov nu am reusit sa gasesc un centru de colectare
https://www.green-re...uleiul-folosit/

Plus cam toate service-urile pe la are am fost gen Serus sau Meridian

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate