Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum mai ies din situatia asta ?

* * * - - 10 votes
  • Please log in to reply
249 replies to this topic

DianaXO

DianaXO

Senior Member

• Grup: Senior Members
Ok un mic "update"

Azi am fost pentru analizele de sange necesare pentru anestezia generala care urmeaza sa aiba loc saptamana viitoare in Cluj (interventie dentara),si am fost tot azi la AJOFM pentru a ma lamuri cu locurile de munca,a urmat o serie de conversatii,in principal mi s-a aflat faptul ca am acel handicap si detin acea pensie,si doamna de acolo "pai dvs aveti pensie,de ce doriti sa lucrati ? "

Eu " Draga doamna,credeti-ma ca m-am saturat pana peste cap sa stau acasa si sa nu fac nimic,eu chiar imi doresc foarte mult sa lucrez,si nu o sa am liniste pana ce nu ma vad angajat undeva" ,doamna respectiva mi-a zambit,a dat niste telefoane,si mi-a gasit trei oferte,prima era o companie nemteasca Vocco,care producea garnituri si alte piese auto pentru masini si remorci de tiruri,am fost la sediul respectiv si am facut cerere si nici dupa o ora sunt sunat la interviu,mi-au prezentat sala,dar sincer sa fiu era prea mult pentru mine acolo,o caldura si un miros de cauciuc ars insuportabil,plus ca trebuia sa te misti rapid si in plus sefu de echipa parea mai retinut cand m-a vazut,am zis pas la prima oferta,tocmai din cauza ca era cam periculos si pentru mine.

Am mers la a doua oferta,o companie de reciclat gunoi,mai strict,harti,plastice,si resturi de haine,si acolo conditile de lucru sunt sub orice jena,miros urat,lucrezi la banda si sortezi gunoaiele,aici inca n-am zis pass,e foarte posibil sa aleg varianta asta  daca nu am incotro,chiar daca majoritatea angajatilor de acolo au doar 8 clase rar au 10 clase,si sunt si rromi.....e dezastru si aici.

A treia oferta,care pare foarte promitatoare este la faimosul Electrolux,sunt 9 posturi libere,am si ceva cunostiinte pe acolo,tocmai m-am interesat si urmeaza sa trimit o cerere si sper sa ma angajez acolo,oferta asta pare foarte ok pentru mine.

Ramane de vazut ! :)

honeymik

honeymik

Senior Member

Angajeaza-te oriunde iti face cu ochiu, apoi mai prospectezi piata. E important sa faci ceva ...
Bafta!

Tsunamii

Tsunamii

Bucuresti

Si prima oferta era de tinut minte.
Iti pot spune mai multe despre asa ceva. In fine, la Electrolux e mai misto si poti invata mai multe, pentru ca aici vine partea frumoasa pe care tu inca n-o banuiesti.
Nu munca si salariul sunt cele mai importante, ci invatarea si contactul cu colectivitatea, pe care acum nu le banuiesti.
Bafta

DianaXO

DianaXO

Senior Member

M-am interesat cum sta treaba la Electrolux,maine mai trebuie sa dau o vizita la AJOFM,sa-mi dea ceva hartii de acolo,si apoi trebuie sa ma prezint la sediul firmei Electrolux,sper sa iasa totul conform planurilor mele. :D

MinettoMatoi

MinettoMatoi

Senior Member

Ce admir eu la tine este ca ai vointa, aprob cu Tsunami, prima oferta este de luat in calcul, dar mai bine ultima, si exact cum zice el, prima data conteaza socializare, iti va face mult bine.
Depinde ce pensie ai, ca daca ai gradul 1 fara drept de munca, o vei pierde, daca ai grad 2 cu permis de munca program redus, nu stiu exact cum este de fapt, dar daca vrei munca, e mai bine si daca pierzi grad 1. Ca si sa stai acasa cu o pensie mica, nu prea te-ar ajuta,
Tine-ne la curent te rog.

Tsunamii

Tsunamii

Bucuresti

This dude is gonna win!

maccip

maccip

45 ani

Sa stai acasa o iei razna. Si nevastamea care a stat de 2 ori in concediu de crestere a revenit la munca mai devreme, nu de bani sau altceva, ci ca o luase razna stand acasa.
Si ea chiar are un serviciu solicitant si nasol, eu n-as rezista nici macar o zi acolo la ele. Sunt numai femei, o gramada de munca.. nasol, nasol, nasol.
Dar chiar si asa, e mai nasol sa stai acasa. E musai necesar sa mai vorbesti sa socializezi cu oameni de varsta si de teapa ta, nu neaparat chestii de prietenie&shit, dar simpla socializare e foarte benefica asa cum a zis si colegul Tsunnami.

Iar inependenta financiara e aur pentru psihic, cel mai bun balsam. In ziua in care am ajuns independent financiar puteam muta muntii. Sa nu-ti ceara nimeni socoteala pentru ceea ce faci e.. cel mai de dorit lucru. Si fara independenta financiara asa ceva nu se poate. Cel care are banul, acela cere socoteala, asa merg treburile.

Edited by maccip, 19 July 2019 - 13:32.

Tsunamii

Tsunamii

Bucuresti

View Postmaccip, on 19 iulie 2019 - 13:29, said:

Sa stai acasa o iei razna. Si nevastamea care a stat de 2 ori in concediu de crestere a revenit la munca mai devreme, nu de bani sau altceva, ci ca o luase razna stand acasa.
Si ea chiar are un serviciu solicitant si nasol, eu n-as rezista nici macar o zi acolo la ele. Sunt numai femei, o gramada de munca.. nasol, nasol, nasol.
Dar chiar si asa, e mai nasol sa stai acasa. E musai necesar sa mai vorbesti sa socializezi cu oameni de varsta si de teapa ta, nu neaparat chestii de prietenie&shit, dar simpla socializare e foarte benefica asa cum a zis si colegul Tsunnami.

Iar inependenta financiara e aur pentru psihic, cel mai bun balsam. In ziua in care am ajuns independent financiar puteam muta muntii. Sa nu-ti ceara nimeni socoteala pentru ceea ce faci e.. cel mai de dorit lucru. Si fara independenta financiara asa ceva nu se poate. Cel care are banul, acela cere socoteala, asa merg treburile.

A mea a stat 7 ani fara munca.
Greu al dreak si cu ea si cu mine

maccip

maccip

45 ani

Mai avem si noi niste prieteni de familie in care el castiga bine, dar nu are deloc timp liber pentru copii, asadar s-a sacrificat ea. Sta de vreo 3 ani acasa si nu se simte deloc OK,
Se zice ca munca e grea, dar mai grea e nemunca. Omul nu e facut de mama natura sa stea degeaba. Se atrofiaza insasi calitatea de om.

E drept ca daca m-ai intreba pe mine acum dac vreau sa stau 1an acasa, l-as sta fara discutie.haahhahah

Edited by maccip, 19 July 2019 - 13:37.

epetroiu

epetroiu

Senior Member

View Postmaccip, on 19 iulie 2019 - 13:36, said:

Omul nu e facut de mama natura sa stea degeaba. Se atrofiaza insasi calitatea de om.

Nu generaliza, ca sunt si multi care se simt in elementul lor stand degeaba.

View Postmaccip, on 19 iulie 2019 - 13:36, said:

, asadar s-a sacrificat ea. Sta de vreo 3 ani acasa si nu se simte deloc OK,

Fata de stresul unui job, sef tampit eventual, deadline-uri, "meseria" de casnica nu poate fi atat de groaznica.
Ea tanjeste dupa mai multa socializare, nu dupa munca.

Edited by epetroiu, 19 July 2019 - 15:33.

thalia

thalia

Active Member

• Grup: Members
Sper sa nu te descurajezi si sa nu gasesti nod in papura si acolo. Recomand cu caldura munca, chiar cea de jos, avand in vedere ca nu stii nimic sa faci, dar numai faptul ca vei avea o preocupare iti va creste cu mult stima de sine.

Numai sa vezi cu medicatia  cum o iei, ca banuiesc ca la 7 trebuie sa fii la program. Asadar daca iei ceva care te adoarme, iti recomand sa iei seara devreme ca sa se duca efectul pana a doua zi.

View Postepetroiu, on 19 iulie 2019 - 15:31, said:

Nu generaliza, ca sunt si multi care se simt in elementul lor stand degeaba.

Fata de stresul unui job, sef tampit eventual, deadline-uri, "meseria" de casnica nu poate fi atat de groaznica.

Da-mi voie sa te contrazic, munca de mamica acasa e groaznica. Nu ai timp mai deloc pentru tine, stai cu copilul non-stop, gatesti, faci curat, speli, calci, samd. Cred ca a fost una din cele mai urate perioade din viata mea, ai cumplita senzatie ca pentru tine s-a terminat lumea. Si daca veneau prietene pe la mine, mai rau ma enervam ca alea veneau dichisite la patru ace si pe mine ma gaseau in egari. Unde drac sa ma aranjez daca faceam snitelePosted Image  E drept ca eu am gresit enorm ca vroiam si casa tipla, si copilul schimbat , mancat si aranjat, numai ca ma uitasem pe minePosted Image
Asa ca nu le subestimati munca femeilor care stau acasa.Posted Image

maccip

maccip

45 ani

View Postepetroiu, on 19 iulie 2019 - 15:31, said:

Asa zici tu care munceste. Asa as fi tentat sa zic si eu dupa cum am spu, as sta un an acasa doar sa numar punctele de pe tavan.
Dar cineva care a stat acasa nu gandeste la fel, crede-ma.  Munca e benefica psihicului normal al unui individ.

DianaXO

DianaXO

Senior Member

Eu stau de 5 ani acasa,mai exact de cand am terminat liceul in 2014,pana atunci totul a fost ok,mergeam si veneam de la liceu,si n-aveam bai,insa dupa ce am terminat liceul, am luat atunci decizia tampita de a sta pe acasa si intr-un fel n-a fost rau la inceput,lucram pe tractor si eram "agricultor",asta pana prin 2016 cand taica-meu a cazut bolnav (cancer) si de atunci lucrurile au cam luat-o intr-o directie nu prea buna,am ajuns sa vand si animalele pe care le aveam prin Decembrie 2017,anul trecut a fost un an de "asistat social" , mai ca nu prea mai lucram nimic inafara de lucru casniic aka pe langa casa,in fine nu mai intru in detalii.

Deci,da, va dau dreptate la faptul ca daca stai acasa o cam iei razna,ori esti depresiv,ori esti agitat si nervors,ori iti creezi tu probleme.

Azi am fost totusi direct la Electrolux.am dat "skip " la partea cu AJOFM pentru ca nu prea mai era necesar, am stat de vorba cu o domnisoara de acolo de la resurse umane,mi-a parut tare draguta in special felul cum a vorbit cu mine,mi s-a confirmat ca sunt locuri disponibile,m-a intrebat niste chesti,si intr-un final m-a pus sa completez cererea de angajare si urmeaza sa ma contacteze luni sau marti cand doctorita lor de acolo revine din concediu,urmeaza sa fiu consultat/evaluat de ea,si tot ea imi va decide si locul exact unde am sa lucrez la Electrolux.
Dupa conversatia purtata cu domnisoara de acolo,am senzatia ca tocmai o sa fiu angajat intr-un loc in care nici nu ma asteptam :) , desi am putine indoieli in privinta asta,pentru ca am mai fost si la alte compani si "ok domnu,te sunam noi peste X zile" este un fel de refuz elegant.

Ramane de vazut ! ;)

xmanyacs77

xmanyacs77

*Roman Patriot*

Bafta si sanatate! Posted Image

Tsunamii

Tsunamii

Bucuresti

View Postthalia, on 19 iulie 2019 - 15:38, said:

Da-mi voie sa te contrazic, munca de mamica acasa e groaznica. Nu ai timp mai deloc pentru tine, stai cu copilul non-stop, gatesti, faci curat, speli, calci, samd. Cred ca a fost una din cele mai urate perioade din viata mea, ai cumplita senzatie ca pentru tine s-a terminat lumea. Si daca veneau prietene pe la mine, mai rau ma enervam ca alea veneau dichisite la patru ace si pe mine ma gaseau in egari. Unde drac sa ma aranjez daca faceam snitelePosted Image  E drept ca eu am gresit enorm ca vroiam si casa tipla, si copilul schimbat , mancat si aranjat, numai ca ma uitasem pe minePosted Image
Asa ca nu le subestimati munca femeilor care stau acasa.Posted Image

Mie-mi pare rau de ele, sincer.
Cu mandra m-am plimbat, si a fost o decizie a ei sa renunte la cariera.
Salariul meu era mult mai bun, si, plecam sa vedem lumea, Franta, Germania, apoi Romania.
In Romania am trimis-o la scoala. Dracu, parc-a inflorit.
A facut la medicina tehnica dentara, la plata, ca facuse deja politehnica.

Dupa ce-a terminat am plecat in State, unde a inceput munca la un an dupa mine
Acum vreo 2 ani eram in concediu, in drum spre casa, "abia astept sa incep lucru...!"

View PostPetran_Marius, on 19 iulie 2019 - 17:51, said:

Eu stau de 5 ani acasa,mai exact de cand am terminat liceul in 2014,pana atunci totul a fost ok,mergeam si veneam de la liceu,si n-aveam bai,insa dupa ce am terminat liceul, am luat atunci decizia tampita de a sta pe acasa si intr-un fel n-a fost rau la inceput,lucram pe tractor si eram "agricultor",asta pana prin 2016 cand taica-meu a cazut bolnav (cancer) si de atunci lucrurile au cam luat-o intr-o directie nu prea buna,am ajuns sa vand si animalele pe care le aveam prin Decembrie 2017,anul trecut a fost un an de "asistat social" , mai ca nu prea mai lucram nimic inafara de lucru casniic aka pe langa casa,in fine nu mai intru in detalii.

Deci,da, va dau dreptate la faptul ca daca stai acasa o cam iei razna,ori esti depresiv,ori esti agitat si nervors,ori iti creezi tu probleme.

Azi am fost totusi direct la Electrolux.am dat "skip " la partea cu AJOFM pentru ca nu prea mai era necesar, am stat de vorba cu o domnisoara de acolo de la resurse umane,mi-a parut tare draguta in special felul cum a vorbit cu mine,mi s-a confirmat ca sunt locuri disponibile,m-a intrebat niste chesti,si intr-un final m-a pus sa completez cererea de angajare si urmeaza sa ma contacteze luni sau marti cand doctorita lor de acolo revine din concediu,urmeaza sa fiu consultat/evaluat de ea,si tot ea imi va decide si locul exact unde am sa lucrez la Electrolux.
Dupa conversatia purtata cu domnisoara de acolo,am senzatia ca tocmai o sa fiu angajat intr-un loc in care nici nu ma asteptam Posted Image , desi am putine indoieli in privinta asta,pentru ca am mai fost si la alte compani si "ok domnu,te sunam noi peste X zile" este un fel de refuz elegant.

Ramane de vazut ! Posted Image

Ia pune tu CV-ul aici sau da-mi un privat sa-mi dau cu parerea.
Poti scoate datele personale.

De ce e nevoie de doctor?
Eu pot scoate din tine un angajat beton numai din ce scrii tu aici.
Liceu, tractorist, vanzare de enimale etc
E important sa-ti prezinti calitatile in functie de ce au ei nevoie

Am impresia ca esti foarte influentabil si te intimidezi usor.
Asta e nimic...

epetroiu

epetroiu

Senior Member

View Postthalia, on 19 iulie 2019 - 15:38, said:

ai cumplita senzatie ca pentru tine s-a terminat lumea. Si daca veneau prietene pe la mine, mai rau ma enervam ca alea veneau dichisite la patru ace si pe mine ma gaseau in egari. Unde drac sa ma aranjez daca faceam snitelePosted Image

Nu cred ca prin casa trebuie sa fii gatit(a) ca de nunta.
Daca pentru tine s-a terminat lumea doar ca ai ingrijit cativa ani propriul copil,  ce sa mai comentam.
Cam multa superficialitate.

Edited by epetroiu, 19 July 2019 - 19:31.

Tsunamii

Tsunamii

Bucuresti

View Postepetroiu, on 19 iulie 2019 - 19:29, said:

Daca pentru tine s-a terminat lumea doar ca ai ingrijit cativa ani propriul copil,  ce sa mai comentam.

Tu ai incerfcat vreo 3 luni doar sa faci ce face o casnica, una care are si 1-2 copii de urmarit permanent?
Incearca, si dupa aia discuta

thalia

thalia

Active Member

• Grup: Members

View Postepetroiu, on 19 iulie 2019 - 19:29, said:

Tu postezi ca sa te bagi in seama sau sa aduni numar de postari? Reciteste ce ai scris!
Omul, fie ca e barbat sau femeie e o fiinta sociala, ii este bine sa aiba o ocupatie printre alti oameni. Ii face bine , ii creste stima de sine, il face sa se simta inclus, acceptat .
Esti femeie, te aranjezi, muncesti, mai iesi la o pauza cu fetele, mai o barfa, mai un deadline, mai o sedinta, apartii unui grup ..

O zi acasa incepea cam asa (pentru carcotasi):
Ne trezeam dimineata in plans ca inca mai avea colici, il luam cu mine sa-i pregatesc laptele. Ii dadeam sa manance apoi o juma de ora -o orail plimbam prin casa cu el in brate. Se faceam ora 11 trebuiau date fructele, stoarse atunci,amestecate cu banana si ii dai sa manace.
Ieseam afara , copilul musai trebuie scos zilnic, exceptie doar atunci cand ploua si bate vantul.

Apoi pranzul, daca ai supa esti fericita daca nu, trebuie sa-i faci, pe loc. De multe ori cu copilul in brate. Ii dai sa manance , apoi somn. Te uiti in jur si vezi teancul de vase de aseara sau biberoane nesterilizate si o iei de la capat ca nu stai , ca nu ti le face nimeni. Se trezeste si iarasi trebuie scos afara, eventual iei un piure pe care i-l dai sa-l manance.
Vii de afara si pregatesti masa de seara. Dar stai, mancare nu mai e si e aproape 7 si trebuie sa ii pregatesti si sotului ceva , eventual pentru amandoi.
Ce sa vezi, vine seara n-ai stat o clipa si trebuie baita, pregatit biberon si bagat la somn.
Nu, nu doarme pana dimineata, se trezeste de cel putin 3 ori (asta a fost fii-mio). A doua zi, o iei de la capat.
Gaseste-mi te rog fericirea ca eu intr-un an si doua luni n-am gasit-o.
Aici nu vorbim de sentimentele pentru copil, ci de munca unei femei care sta acasa cu copilul. Desigur sunt si mame carora le place acest stil de viata si ce sa zic, jos palaria. Eu optez pentru ca femeia sa aiba un job, daca ii mai si place ce face probabil aveti o jumatate fericita sau cu o stima de sine crescuta.

Amintirile de mai sus fac aproximativ 20 de ani:)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate