Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Licenta Windows si ipocrizia Microsoft !

* * * - - 3 votes
  • Please log in to reply
49 replies to this topic

#37
maxb2000

maxb2000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,452
  • Înscris: 14.01.2011

View Postnotrust, on 20 martie 2019 - 16:01, said:

Eu n-am probleme de stabilitate cu Windows 10.
Am avut probleme de performanta, nu de stabilitate cu versiunea 1809.
Si probleme sunt nerezolvate pe partea de performanta in 1809, iar Microsoft inca nu are raspuns la 5 luni de la lansare.

Bun, unde ai probleme mai exact ? Cel mai probabil ai probleme de la patch-ul de securitate Spectre care taie din performanta dar eu nu am observat chestia asta.

#38
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016
Pe 1809 jocurile merg mai slab si au stuttering.
Sunt probleme cu stabilitatea frecventei la procesor.
In compresie video se blocheaza.
Microsoft stie, si a recoamndat dezinstalarea ultimului update venit pe 1809 pentru ca aduce probleme de performanta placilor video.
Pe 1803 nu am probleme si nici pe 1709.

#39
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
Pai ce a recomandat e legat strict de acel update - ultimul, care provoca aceasta cadere de performanta. Fara acel update sistemul revine al normal. E doar un fel de bug in update.
Si e posibil oricum sa remedieze si asta in update-ul urmator.

#40
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016
Pai asta e problema ca Microsoft ne tine de beta testeri, desi am platit licente de Windows si nu putem beneficia de ele pe P.C.urile mai noi.

Edited by notrust, 20 March 2019 - 16:13.


#41
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
Pai nu te tine nimeni. Ai butoane de setari. Foloseste-le.
Eu unul n-am probleme. Update-urile sunt intarziate toate + canal de business.

#42
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016
Pai si la mine sunt intarziate, ca altfel nu aveam 1803...

#43
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
Si atunci ?
Ai rabdare pana in toamna .Sigur se va gasi o versiune stabila pana atunci.

#44
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016
Nu prea trag sperante....

Plus ca imi e dor de Windows 7 dar nu pot sa-i instalez updateurile de dupa 2017...

#45
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

View Postxeleron, on 19 martie 2019 - 21:48, said:

Este foarte simplu, este foarte costisitor pentru Microsoft să mențină suport tehnic îndelungat pentru sistemele lor de operare, care se pot afla la nivele foarte diferite de upgrade. Dar nu e o problemă că ai 1803, în aprilie apare 19xx ,poate îți place ăla.


da, dar el vrea sa spuna ca nu stie daca nu va fi pus la plata, adica ai platit 1803, gata s-a dus pa, si vine 19XX, care sunt alti bani alta distractie, eu personal daca nu as avea niste mizerii de softuri pe windows aveam Ubuntu pe toate statiile

#46
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003
Nu poate fi pus la plata pentru actualizarile in cauza, asa e licenta si in fond e Windows 10 daca ne uitam pe eticheta. Are 10 ani suport garantat de MS. Cand nu le va mai conveni vor scoate un alt Windows chiar daca au zis ca nu (vine momentul asta repede).

Edited by neagu_laurentiu, 20 March 2019 - 19:54.


#47
maxb2000

maxb2000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,452
  • Înscris: 14.01.2011
Daca nu va convine Windows-ul care nici mie de fel recunosc, puneti Ubuntu si scapati de orice grija. E adevarat are bug-urile lui dar nu sunt asa mari ca pe Windows plus ca ii dai update cand vrei tu. Cumparati un MacBook sau faceti un hackintosh cum am facut eu si e rock-stable. In doua luni nu am avut nici un crash.

Solutie alternativa: cumperi un PC cu Haswel aka seria a 4 a de procesoare de la Intel si pui Windows 7 pe el. Un i7 4770K, 16 GB RAM se poate compara cu un i3 sau chiar i5 de generatie noua. Depinde de program desigur.


//

Si da, sunt de acord ca Microsoft e putin nesimtit ca ne baga pe gat software instabil si Candy Crush in conditiile in care daca cumpar licenta sau daca nu, nu este nici-o diferenta...Dau 600 de lei dar primesc Candy Crush si bug-uri....macar de avea reabilitatea lui Windows 7...

Edited by maxb2000, 20 March 2019 - 20:57.


#48
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

dar el vrea sa spuna ca nu stie daca nu va fi pus la plata, adica ai platit 1803, gata s-a dus pa, si vine 19XX, care sunt alti bani alta distractie
De cand nu mai folosesti Windows ?
Ca nu mai e asa - 1903 nu costa nimic. Licenta de 10 se vrea a fi permanenta - primesti update-uri gratuite la versiunile urmatoare. E Windows as a service.

#49
MustHAVEOl

MustHAVEOl

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 05.07.2018
instaleaza-ti windows 7 sau 8(chiar si .0), instaleaza patchul pentru wannacry si eventual spectre&meltdown si bucura-te de performanta adevarata a calculatorului tau
poate windows 8 nu are cea mai reusita interfata da macar nu-ti baga ce vrea el pe gat

#50
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003
Din perspectiva asta, exista si varianta 10 LTSC, practic un 10 cu avantajele 8.x

Edited by neagu_laurentiu, 21 March 2019 - 18:49.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate