Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Licenta Windows si ipocrizia Microsoft !

* * * - - 3 votes
  • Please log in to reply
49 replies to this topic

#1
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016
Astazi ma uitam pe suportul sistemelelor Microsoft Windows si mi-a sarit in ochi faptul ca, versiunea mea de Windows 10 PRO 1803 ramane fara suport in noiembrie 2019, adica inaintea lui Windows 7 si mai ales 8.1
Pai nu inteleg de ce ?
Dau bani pe licenta ca sa raman in aer mai devreme decat cel mai vechi OS aflat in suport ?
Daca eu nu vreau Windows 1809 pentru ca este plin de BUGuri si la 5 luni de la lansare, si fiecare update repara ceva si strica altceva, si daca urmatoarea versiune o sa fie tot catastrofala eu ce fac ?
Dar cel care a dat licenta de Windows 8.1 pe cea de 10 prin FREE UPGRADE si in loc sa aibe suport pana-n 2023 ramane in aer in 2019 ?
Si chiar daca este viitorul Windows OK, dar eu nu am hardware decent sa trec la el si am lasat Windows 8.1 cu suportul pana-n 2023 ca sa trec la un Windows care moare-n 2019 ?

Mai jos sunt termenii de suport ale sistemelor de operare Micrososft Windows:
https://support.micr...ycle-fact-sheet

#2
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,608
  • Înscris: 07.02.2003
Le e rusine sa le zica service pack-uri si le dau numere de versiuni mai nou ? :)

#3
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
n-ai inteles ce ai citit, insa situatia este extrem de simpla si logica.

in toamna se va lansa urmatoarea versiune a sistemului, astfel ca este evident ca nu o vor mai dezvolta si pe cea anterioara. se vor trimite pachetele de securitate si ce mai e necesar, insa nu se vor mai aduce imbunatatiri pe partea asta, adica nu se va mai dezvolta.

iti e mai clar acum? se merge din versiune in versiune. insa asta nu inseamna ca pierzi licenta. asta e o cu totul alta mancare de peste, pt ca licenta nu o primesti pe versiunea de soft, ci pe soft efectiv, adica w10

#4
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Este foarte simplu, este foarte costisitor pentru Microsoft să mențină suport tehnic îndelungat pentru sistemele lor de operare, care se pot afla la nivele foarte diferite de upgrade. Dar nu e o problemă că ai 1803, în aprilie apare 19xx ,poate îți place ăla.

#5
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016

 Dany_Darke, on 19 martie 2019 - 21:48, said:

n-ai inteles ce ai citit, insa situatia este extrem de simpla si logica.

in toamna se va lansa urmatoarea versiune a sistemului, astfel ca este evident ca nu o vor mai dezvolta si pe cea anterioara. se vor trimite pachetele de securitate si ce mai e necesar, insa nu se vor mai aduce imbunatatiri pe partea asta, adica nu se va mai dezvolta.

iti e mai clar acum? se merge din versiune in versiune. insa asta nu inseamna ca pierzi licenta. asta e o cu totul alta mancare de peste, pt ca licenta nu o primesti pe versiunea de soft, ci pe soft efectiv, adica w10
Mie imi este clar, dar daca ce-mi furnizezi tu ca "SP", este catastrofal ?
Versiunea 1809 este cel mai clar exemplu...
Sau daca HARDWAREul meu nu mai este eligibil pentru urmatoarul "SP" ?

#6
vidiandrei

vidiandrei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,230
  • Înscris: 11.09.2018
Ce probleme are 1809 ? Eu n-am intampinat bug-uri pana acum...

Windows 10 la inceput mi se parea necizelat dar acum e foarte OK dpmdv.

#7
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016
Este OK.
NU am ceva cu Windows 10.
E vorbesc de suportul scurt pentru o versiune stabila.

#8
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006

 notrust, on 19 martie 2019 - 21:39, said:

Astazi ma uitam pe suportul sistemelelor Microsoft Windows si mi-a sarit in ochi faptul ca, versiunea mea de Windows 10 PRO 1803 ramane fara suport in noiembrie 2019, adica inaintea lui Windows 7 si mai ales 8.1
Pai nu inteleg de ce ?

pai scrie foarte clar in articolul catre care ai dat link:

Quote

Canalul semianual (SAC) Windows 10 este guvernat de Politica modernă privind ciclul de viață (începând cu 25 ianuarie 2018)
..............
Versiunile anterioare ale sistemului de operare Windows sunt guvernate de politica fixă privind ciclul de viață
practic din ian 2018 s-a schimbat contractul si sunt alti termeni. deci nu mai are sens sa compari versiunile de dinainte de 25 ian 2018 cu cele de dupa.

#9
BraviaAmpero

BraviaAmpero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 923
  • Înscris: 03.11.2018

 andreic, on 19 martie 2019 - 21:47, said:

Le e rusine sa le zica service pack-uri si le dau numere de versiuni mai nou ? Posted Image
Eu daca as fi MS as pune migrarea obligatoriu catre noi versiuni contra cost si uita asa as face bani frumos din service packuri.

#10
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016
Mai ai idei crete ?

#11
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,178
  • Înscris: 27.06.2007
nu-l mai intreba, ca poate arunca Bill ochii pe softpedia si îi dă idei Posted Image

Edited by STARTREK1, 19 March 2019 - 22:46.


#12
maxb2000

maxb2000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,452
  • Înscris: 14.01.2011
Ma nene, iarasi se pune problema aia veche: de ce nu exista suport pentru versiunea X de Windows... Pai va intreb eu ceva: De ce sa stea Microsoft sa lucreze pe o versiunea anterioara a sistemului de operare cand poate pe cea curenta ? Pur si simplu te costa bani si timp sa stai sa dezvolti pentru nea Gica care are Windows 10 din 2016 in 2035. Tu daca ai avea un produs mai nou si unul mai vechi, ai mai promova cel vechi in magazine ? Raspunsul este nu doar daca vrei sa scapi de stocuri. La fel si aici: nu are rost.

Nu exista drivere pentru Windows 7 pentru generatia 7-8 de la Intel nu pentru ca pierd bani sau vor fure informatii cu ajutorul de la Windows 10 ci pentru ca nu are rost sa dezvolti pentru o platforma veche care nu are nici macar componentele de sistem necesare ca sa suporte anumite functii din OS. Exemplu: UEFI boot exista limitat pe Windows 7, USB 3.0 nu exista nativ, etc...toate astea pe langa drivere au nevoie de cod in Windows aka in codul sursa...

#13
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006

 vidiandrei, on 19 martie 2019 - 21:56, said:

Ce probleme are 1809 ? Eu n-am intampinat bug-uri pana acum...

Windows 10 la inceput mi se parea necizelat dar acum e foarte OK dpmdv.
nici eu nu am intampinat bug=uri, dar nici bucuros nu am fost cand am vazut ca au mutat optiunea pt luminozitate din meniul pt acumulator din taskbar in cel de Action Center
ce faceam inainte cu 2 clickuri, fac acum cu aplicatie separata, because fuck logic

#14
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013

 xeleron, on 19 martie 2019 - 21:48, said:

Este foarte simplu, este foarte costisitor pentru Microsoft să mențină suport tehnic îndelungat pentru sistemele lor de operare, care se pot afla la nivele foarte diferite de upgrade. Dar nu e o problemă că ai 1803, în aprilie apare 19xx ,poate îți place ăla.
nu inteleg, nu poate face upgrade prin windows update la versiunea 19xx?

#15
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Ba da, asta zic.

#16
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,491
  • Înscris: 19.04.2009
1809 la mine merge foarte foarte bine. Chiar n-am nicio problema cu el nici buguri nici performanta.

Plus ca incepe din ce in ce mai mult sa-mi placa cum integreaza serviciile.

Windows face acum cam ce face Ubuntu: LTS sau short time support. Si mi se pare normal.

#17
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006

 maxb2000, on 19 martie 2019 - 22:52, said:

Ma nene, iarasi se pune problema aia veche: de ce nu exista suport pentru versiunea X de Windows... Pai va intreb eu ceva: De ce sa stea Microsoft sa lucreze pe o versiunea anterioara a sistemului de operare cand poate pe cea curenta ? Pur si simplu te costa bani si timp sa stai sa dezvolti pentru nea Gica care are Windows 10 din 2016 in 2035. Tu daca ai avea un produs mai nou si unul mai vechi, ai mai promova cel vechi in magazine ? Raspunsul este nu doar daca vrei sa scapi de stocuri. La fel si aici: nu are rost.

problema nu-i atat de simpla :)
versiunea X a fost vanduta la un pret care includea si o perioada de suport; promisiunea respectiva trebuie onorata (legal)
in plus, nu-ti va cumpara nimeni produsul cel nou daca vede ca uiti sa-ti indeplinesti obligatiile asumate odata cu vanzarea produsului anterior (e drept ca windows-ul e un caz mai special; discutam aproape despre client captiv)

#18
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

 notrust, on 19 martie 2019 - 21:39, said:

Dau bani pe licenta ca sa raman in aer mai devreme decat cel mai vechi OS aflat in suport ?

Din moment ce upgrade-ul de la o versiune veche catre cea mai recenta versiune de Windows 10 este posibil in timpul perioadei de suport (sau prin clean install a oricarei versiuni dupa expirarea suportului) este gratuit, atunci nu inseamna ca ramai in aer.
Microsoft a adoptat acelasi model de update ca si Apple (pentru OS X/ macOS) sau Canonical (care dezvolta distributia Ubuntu Linux), cum a scris si colegul meu, Lex404, mai sus.
Cum hardware-ul evolueaza mult mai rapid decat in trecut si, in plus, s-a ieftinit, iar utilizatorii au tendinta de a inlocui hardware-ul mai frecvent (deoarece se uzeaza moral mult mai repede), atunci era necesar ca si software-ul sa tina pasul.
Nu sunt diferente chiar atat de mari intre versiunile de Windows 10 ca sa te sperie. Versiunile noi sunt practic ca niste update-uri (de aceea se si numesc asa). In functie de canalul de update pe care te afli, poti opta pentru a intarzierea update-urilor la o noua versiune de Windows 10 (pana cand noua versiune devine mai stabila) in contextul modelului de update "update as a service". Singura diferenta intre acest model si modelul vechi, SP (service pack) este ca update-urile "de serviciu" conform noului model sunt mai frecvente.
Avand in vedere ca Microsoft lanseaza cate o noua versiune de Windows 10 de doua ori pe an deja ofera suport pentru destule versiuni de Windows 10. Mie termenul de suport de 2 ani pentru o versiune de Windows 10 mi se pare rezonabil. Iar tehnic si dupa aceasta perioada se mai ofera suport o perioada (neprecizata, dar destul de lunga, deoarece inca ofera update-uri si pentru prima versiune de Windows 10 care si-a incheiat suportul demult), dar numai in ceea ce priveste update-urile importante (la fel ca si in cazul perioadei de "extended support" pentru versiunile vechi de Windows). Doar ca te deranjeaza periodic cu recomandarea de a face "update" la o noua versiune de Windows 10 si, deseori, nu o mai poti face decat prin clean install dupa expirarea suportului pentru versiunea curenta (deoarece incheierea suportului mai inseamna si ca Microsoft nu se mai preocupa de reusita upgrade-ului de la o versiune de Windows 10 iesita din suport).

Edited by _-_, 20 March 2019 - 07:21.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate