Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri magazin online quickmobile?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn
 Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus
 Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...

Internetul este neutilizabil fara...
 Eroare cloud burn icopy face id

DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana

Cum se imparte legal o mostenire ...
 

Afișare mesaj la fereastra apartamentului

* - - - - 3 votes
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
quantico2708

quantico2708

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,148
  • Înscris: 15.07.2008
As incalca vreo lege/ regulament daca as pune un TV in fata ferestrei ( pe interior ) a unui apartament si as afisa pe acest TV un mesaj (de protest sau comercial sau o chestie fara sens )?

Stau intrun apartament cu vedere spre o piata/piateta ......unde in acest moment se desfasoara o un eveniment ....lume multa , televiziune etc si m-am gandit ce s-ar intampla daca as pune un display la fereastra si as afisa  #UE_PSD .

Nu am de gand sa fac asta dar as vrea sa stiu ce implicatii ar avea daca as face-o.

#2
quantico2708

quantico2708

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,148
  • Înscris: 15.07.2008
sa zicem ca fac reclama comerciala ....  as avea nevoie de autorizatie ?  ( ma repet ....nu amplasez nimic in exteriorul apartamentului )

#3
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,761
  • Înscris: 09.05.2005
Citez din Codul Fiscal:

Quote

Orice persoană care utilizează un panou, un afişaj sau o structură de afişaj pentru reclamă şi publicitate, cu excepţia celei care intră sub incidenţa art. 477, datorează plata taxei anuale prevăzute în prezentul articol către bugetul local al comunei, al oraşului sau al municipiului, după caz, în raza căreia/căruia este amplasat panoul, afişajul sau structura de afişaj respectivă.

Edited by LensFlare, 19 March 2019 - 20:24.


#4
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View Postquantico2708, on 19 martie 2019 - 19:49, said:

Stau intrun apartament cu vedere spre o piata/piateta ......unde in acest moment se desfasoara o un eveniment ....lume multa , televiziune etc si m-am gandit ce s-ar intampla daca as pune un display la fereastra si as afisa  #UE_PSD .
Pentru asta nu ai avea ce să pățești.

#5
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

View Postquantico2708, on 19 martie 2019 - 19:49, said:

Nu am de gand sa fac asta dar as vrea sa stiu ce implicatii ar avea daca as face-o.

Singura problemă pe care o poți avea e o amendă contravențională, 200-1000 lei, cf. Art 2 (1) din Lege 61/1991, aplicată de poliția locală.

Constituie contravenție săvârșirea oricăreia dintre următoarele fapte, dacă nu sunt comise în astfel de condiții încât, potrivit legii penale, să fie considerate infracțiuni:
1) săvârșirea în public de fapte, acte sau gesturi obscene, proferarea de injurii, expresii jignitoare sau vulgare, amenințări cu acte de violență împotriva persoanelor sau bunurilor acestora, de natură să tulbure ordinea și liniștea publică sau să provoace indignarea cetățenilor ori să lezeze demnitatea și onoarea acestora sau a instituțiilor publice;

View PostLensFlare, on 19 martie 2019 - 20:23, said:

Citez din Codul Fiscal:

Citatul tău nu are absolut nicio legătură cu subiectul.
Taxa aia se referă la cazul în care închiriez spațiu publicitar la tine pe panou și facem un contract. În cazul ăsta, tu te duci și plătești 1-3% din valoarea banilor pe care ți i-am dat eu, conform contractului.

#6
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View PostSmurfK, on 19 martie 2019 - 23:04, said:

Singura problemă pe care o poți avea e o amendă contravențională, 200-1000 lei, cf. Art 2 (1) din Lege 61/1991, aplicată de poliția locală.
Eh, lăsați. Dacă se putea aplica amendă pentru așa ceva se umpleau bugetele locale până acum.
Nu a fost nimeni amendat din cauza afișării celebrului mesaj.

#7
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,988
  • Înscris: 07.11.2006

View Postquantico2708, on 19 martie 2019 - 19:49, said:

As incalca vreo lege/ regulament daca as pune un TV in fata ferestrei ( pe interior ) a unui apartament si as afisa pe acest TV un mesaj (de protest sau comercial sau o chestie fara sens )?

Stau intrun apartament cu vedere spre o piata/piateta ......unde in acest moment se desfasoara o un eveniment ....lume multa , televiziune etc si m-am gandit ce s-ar intampla daca as pune un display la fereastra si as afisa  #UE_PSD .

Nu am de gand sa fac asta dar as vrea sa stiu ce implicatii ar avea daca as face-o.

Ai scurta drastic durata de viata a acelui TV.

#8
quantico2708

quantico2708

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,148
  • Înscris: 15.07.2008

View Postadisz, on 20 martie 2019 - 18:02, said:


Ai scurta drastic durata de viata a acelui TV.
nu neaparat o imagine statica .....

#9
quantico2708

quantico2708

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,148
  • Înscris: 15.07.2008
exact asta am întrebat :

https://adevarul.ro/...888b/index.html

#10
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

View Postquantico2708, on 19 martie 2019 - 19:49, said:

Stau intrun apartament cu vedere spre o piata/piateta ......unde in acest moment se desfasoara o un eveniment ....lume multa , televiziune etc si m-am gandit ce s-ar intampla daca as pune un display la fereastra si as afisa  #UE_PSD .


Ce crezi ca rezolvi daca afisezi  #UE_PSD? Peste cativa ani in mod sigur o sa vrei sa afisezi #UE_USR sau #UE_PNL. Esti tanar si nu stiu cata  #UE ai luat de la partidele din Romania. E adevarat ca USR-ul inca nu a dat  #UE dar nu e timpul pierdut. Deci stai linistit nu tu dai #UE tu o iei.

Edited by Clovis, 12 September 2019 - 23:11.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate