Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 

Factura gaz uriasa

- - - - -
  • Please log in to reply
57 replies to this topic

#1
eldatar

eldatar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 495
  • Înscris: 19.03.2019
Este posibil ca pe o luna de zile factura de gaz sa fie 2400 si ceva de lei iar luna urmatoare sa imi vina alta factura de 1200 de lei ?
In total am de plata 3600 de lei si ceva , fiind vorba despre o casa cu 3 camera incalzirea mergand doar in doua dintre acestea.
Mentionez ca furnizorul este tinmar energy si am oferta de gaz ceea mai ieftina de pe siteul lor fara alte servici extra .

Edited by eldatar, 19 March 2019 - 18:44.


#2
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,348
  • Înscris: 22.10.2007
normal ca e posibil, daca vrei sa faci 30 de grade in casa cand sunt -5 afara iar casa nu are izolatie.
ce e pe factura se leaga cu ce zice contorul?

Edited by _-livio-_, 19 March 2019 - 18:54.


#3
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

 eldatar, on 19 martie 2019 - 18:43, said:

Este posibil ca pe o luna de zile factura de gaz sa fie 2400 si ceva de lei iar luna urmatoare sa imi vina alta factura de 1200 de lei ?
In total am de plata 3600 de lei si ceva , fiind vorba despre o casa cu 3 camera incalzirea mergand doar in doua dintre acestea.
Mentionez ca furnizorul este tinmar energy si am oferta de gaz ceea mai ieftina de pe siteul lor fara alte servici extra .
Si stim noi ce scrie pe factura ?
Pune un print aici .

#4
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,996
  • Înscris: 07.11.2006
Bucura-te ca nu ai furnizor pe ala cu oferta cea mai scumpa.Ai fi avut 4800 de lei de platit.
Da' contor de gaz ai?L-ai studiat putin?Cum se face citirea contorului,direct sau de la distanta?La tinmar energy ai fost cu plangerea?Ce ti-au spus?De ce a trebuit sa astepti inca o luna?

#5
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Si atit, doar 2 facturi ai primit, este instalat de 2 luni ?!
Poate sa fie incalzire in ZERO sau 180 de camere, atita vreme cit nu spui si cit si cum a mers incalzirea si alte chestii, cum au zis colegii mai sus.

#6
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,796
  • Înscris: 20.10.2015

 86-APP, on 19 martie 2019 - 18:54, said:

Si stim noi ce scrie pe factura ?


N-ai imaginatie de loc.
Bah da' de loc...

#7
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,675
  • Înscris: 22.11.2007
verifici nr de metri cubi consumati intre aceste 2facturi (Se presupune ca sunt 2 facturi ambele citite si nu estimate) si compari cu anul trecut.

nu suma de plata ci cantitatea consumata.

ma mira cand vad atatia oameni ca se sperie de costul gazelor. ba tata mai verifica si tu contoarul de gaze pe la jumatea lunii si vezi, bai am consumat 200mc2 de pe 1 pana azi pe 16,ia sa o las mai moale ca altfel imi vine xxxx lei.

toata lumea se plange cand vine factura. consuma de rup si dupaia se plang

#8
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

 Tsunnnami, on 19 martie 2019 - 18:56, said:

N-ai imaginatie de loc.
Bah da' de loc...
Am berechet , dar inca sint la specializarea de citit in stele ....

#9
britneysbitch

britneysbitch

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 06.01.2012
Oare ce să ne așteptăm de la o companie ("furnizor de energie") cu nume care aduce aminte de ceva afacere dubioasă a anilor 90 deținută de un om cu prenumele "Tinu"? Ăsta-i nume de aprozar sau butic toată ziua.

Edited by britneysbitch, 19 March 2019 - 18:58.


#10
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,675
  • Înscris: 22.11.2007

 britneysbitch, on 19 martie 2019 - 18:57, said:

Oare ce să ne așteptăm de la o companie ("furnizor de energie") cu nume care aduce aminte de ceva afacere dubioasă a anilor 90 deținută de un om cu prenumele "Tinu"?
tinmar astia nu sunt ai lui nicolae de la astra giurgiu?! de parca asta ar conta..dar ca fapt divers

#11
eldatar

eldatar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 495
  • Înscris: 19.03.2019

 buyonevideo, on 19 martie 2019 - 18:55, said:

Si atit, doar 2 facturi ai primit, este instalat de 2 luni ?!
Poate sa fie incalzire in ZERO sau 180 de camere, atita vreme cit nu spui si cit si cum a mers incalzirea si alte chestii, cum au zis colegii mai sus.
In general centrala mergand pe 20 de grade in termostat , am facut plangere la tinmar sau oferit sa verifice contorul daca e stricat sau nu desi daca nu e stricat va trebui sa platim verificarea montarea si demontarea lucru pe care ai mei nu au vrut asa ca am facut doar o plangere la protectia consumatorului .

#12
Rhesus

Rhesus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,882
  • Înscris: 22.04.2014
(Index nou - Index vechi) * 1.7 lei (aprox.) - daca masori in m^3.

Edited by Rhesus, 19 March 2019 - 19:02.


#13
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Daca nu spui din ce este formata suma aia , de ce ai mai intervenit aici ? Cam ireal sa se strice contoarul .

#14
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,675
  • Înscris: 22.11.2007

 eldatar, on 19 martie 2019 - 18:59, said:

In general centrala mergand pe 20 de grade in termostat , am facut plangere la tinmar sau oferit sa verifice contorul daca e stricat sau nu desi daca nu e stricat va trebui sa platim verificarea montarea si demontarea lucru pe care ai mei nu au vrut asa ca am facut doar o plangere la protectia consumatorului .
verifica numarul de metri cubi consumati anul asta comparat cu anul trecut in aceeasi perioada

la 20 de grade in doar 2 camere (adica 3 maxim 4 calorifere toata casa?) nu prea e normal sa vina suma asta. asta daca nu cumva e defect termostatul sau vorbim de o casa cu probleme imense de izolatie gen geamuri prin care bate vantul la propriu...

Edited by bossake, 19 March 2019 - 19:02.


#15
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,260
  • Înscris: 06.07.2007

 eldatar, on 19 martie 2019 - 18:59, said:


In general centrala mergand pe 20 de grade in termostat , am facut plangere la tinmar sau oferit sa verifice contorul daca e stricat sau nu desi daca nu e stricat va trebui sa platim verificarea montarea si demontarea lucru pe care ai mei nu au vrut asa ca am facut doar o plangere la protectia consumatorului .
Tot nu ai spus cat ai platit anul trecut in aceleasi conditii.


#16
eldatar

eldatar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 495
  • Înscris: 19.03.2019

 bossake, on 19 martie 2019 - 19:01, said:

verifica numarul de metri cubi consumati anul asta comparat cu anul trecut in aceeasi perioada
Anul trecut in perioada asta la eon gaz ne veneam cam 700 de lei pe luna , mentionez ca ambele facture sunt estimate nefacanduse citirea de index .

#17
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,675
  • Înscris: 22.11.2007
poate ti-au estimat muuuult in plus!

compara indexul de pe ULTIMA factura primita cu indexul real de acum de pe contoar,

Edited by bossake, 19 March 2019 - 19:04.


#18
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Esti in stare sa citesti si sa intelegi ceva din facturile acelea doua? Ca daca nu, batem apa-n piua degeaba. Te-au rugat oamenii sa pui un print cu facturile ca sa ti le traduca, dar bag s´ama ca nu ai inteles.Pai asa, discutam discutii. Dara vrei ajutor, trebuie sa cooperezi.

Edited by myshyk, 19 March 2019 - 19:05.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate