Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Spatiu de lucru de inchiriat?

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
catosp

catosp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 511
  • Înscris: 28.02.2008
Salutare tuturor !

Deranjez si eu cu o intrebare cel mai probabil tampita:

- Exista undeva in Bucuresti sau Ilfov un loc de inchiriat cu ora unde eu sa ma duc cu sculele mele (bormasina, pendular, etc.) si sa pot lucra cateva ore sau cateva minute ? Locuiesc la bloc cu vecini artagosi si as avea de lucru din cand in cand.

Multumesc furmos!

#2
Klaudio

Klaudio

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,099
  • Înscris: 27.02.2004
N-ai si tu un prieten cu garaj/curte, sa iei o lada de bere si sa-i faci o vizita?

#3
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
http://nodmakerspace.ro/

#4
catosp

catosp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 511
  • Înscris: 28.02.2008

View PostKlaudio, on 19 martie 2019 - 10:31, said:

N-ai si tu un prieten cu garaj/curte, sa iei o lada de bere si sa-i faci o vizita?
N-am pe nimeni care sa locuiasca la curte. Mai construiesc diverse lucruri din lemn de mici dimensiuni (scaun, dulap, etc) pentru acasa si nu pot sa fac asta in apartament pentru ca m-ar impusca vecinii :).

View Postcorinadaniela, on 19 martie 2019 - 10:31, said:

Super ! Merci fain !

#5
Vegas123

Vegas123

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 287
  • Înscris: 13.12.2014

View PostKlaudio, on 19 martie 2019 - 10:31, said:

N-ai si tu un prieten cu garaj/curte, sa iei o lada de bere si sa-i faci o vizita?
Nu știu de ce, dar sună al dracu de bine.

#6
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View Postcorinadaniela, on 19 martie 2019 - 10:31, said:

Ca de obicei, Bucuresti. In orasul meu, declarat de 5 stele de catre primarie si cetateni, nu se gaseste nimic. Mie mi-ar trebui un loc din asta unde sa pot mesteri la masina chestii usoare. Gen schimbat un bec la bord, schimbat filtrul de aer, bateria, etc. Daca o fac in fata blocului, locatarii se uita stramb, iar la service imi iau o gramada de bani pentru ceva usor pe care pot si eu sa fac.

#7
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,831
  • Înscris: 01.11.2005
Din cauza asta eu urasc blocul: vecinii.

#8
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004
ce treaba au vencinii cu ce faci tu in fata blocului atat timp cat nu faci mizerie si nu generezi zgomot?
baga-i in origine si fa-ti treaba.

#9
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,831
  • Înscris: 01.11.2005

View Postrex, on 19 martie 2019 - 11:45, said:

ce treaba au vencinii cu ce faci tu in fata blocului atat timp cat nu faci mizerie si nu generezi zgomot?
baga-i in origine si fa-ti treaba.
ooo, inca nu stii cum sunt vecinii. Eu au voie sa sparga seminte si sa faca coji, dar tu nu ai voie sa tai un lemn cu fierastraul ca faci rumegus... Vecini dintr-astia sunt multi.
Unul odata mi-a reprosat nervos ca de ce ma tot plimb eu toata ziua cu masina (deh, eram in concediu, si ma duceam ba la cumparaturi, ba la o cafea, ba colo, ba colo) desi nu il incurcam cu nimic nici cu parcarea sau mai stiu eu ce. Era invidios ca eu imi permit si el nu....

Edited by tehnics, 19 March 2019 - 12:02.


#10
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006

View PostIon_de_la_Raion, on 19 martie 2019 - 10:51, said:

Ca de obicei, Bucuresti. In orasul meu, declarat de 5 stele de catre primarie si cetateni, nu se gaseste nimic. Mie mi-ar trebui un loc din asta unde sa pot mesteri la masina chestii usoare. Gen schimbat un bec la bord, schimbat filtrul de aer, bateria, etc. Daca o fac in fata blocului, locatarii se uita stramb, iar la service imi iau o gramada de bani pentru ceva usor pe care pot si eu sa fac.

Uita-te tu drept.

In Bucuresti e ceva normal sa mestereasca omul la masina cate ceva, chiar daca se intampla foarte rar.
Ciudat ar fi sa mesteressti in fiecare zi, dar chiar nu vad care ar fi problema ca se stramba altii...

Pt schimbat baterie, far, filtru de aer, chiar nu e o problema sa o faci si in parcare si la orice margine de drum.
Insa pt unele lucruri ai nevoie de rampa, fie rampa cu panta pe care urci masina, fie invers sa cobori sub ea.
Am vazut odata in spate prin IMGB ca erau astfel de rampe, dar le mai foloseau cei care stiau si lucrau la firme pe acolo, insa in general mai mult erau nefolosite in aer liber.

View Postcatosp, on 19 martie 2019 - 10:26, said:

Salutare tuturor !

Deranjez si eu cu o intrebare cel mai probabil tampita:

- Exista undeva in Bucuresti sau Ilfov un loc de inchiriat cu ora unde eu sa ma duc cu sculele mele (bormasina, pendular, etc.) si sa pot lucra cateva ore sau cateva minute ? Locuiesc la bloc cu vecini artagosi si as avea de lucru din cand in cand.

Multumesc furmos!

Lemnul se poate prelucra si fara sa faci zgomot.
Si nici macar nu cred ca trebuie sa ajungi sa dai gauri folosind coarba, e destul de silentioasa si o bormasina cu acumulator de putere medie si cu perii/carbuni la motor.
La brushless de putere medie-mare, unele fac foarte mult zgomot la turatia maxima din cauza ventilatorului in primul rand, insa chiar si ele se pot controla din tragaci la o turatie mai mica...
Desigur nu folosesti modele cu strangere cu impact tangential, pt ca alea fac aberant de mult zgomot, cu exceptia catorva modele cu amortizare in ulei care sunt facute special sa fie mai silentioasa, si chiar daca au putere mult mai mica, puterea lor e de fapt in zona MARE pt insurubari normale.

Exista dalti manuale de o gramada de feluri, cutitoaie de multe feluri, rindele de mii de feluri, smirghel de diverse granulatii, etc.
Exista si fierastrau manual, inclusiv cu suport dedicat si ghidaj pt taieri destul de precise, etc.
Oricum, pt mici chestii probabuil ca poti sa tai si cu un circular ca nu apuca sa faca mult zgomot.

O problema mai mare ar fi praful si rumegusul in casa ( pe langa plamani si nas) care ar fi normal sa te deranjeze in primul rand pe tine...

In plus se poate antifona apartamentul daca chiar faci zgomote.
Si un motiv mai mare pt antifonare ar fi sa nu-i auzi nici tu pe altii cand fac zgomote...

Se pot caseta peretii cu module sasiu umplute cu cat mai multe straturi de prosop, e mult-mult mai performant fata de alte materiale dedicate pt antifonare.

Edited by loock, 19 March 2019 - 12:56.


#11
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postcatosp, on 19 martie 2019 - 10:26, said:

Salutare tuturor !

Deranjez si eu cu o intrebare cel mai probabil tampita:

- Exista undeva in Bucuresti sau Ilfov un loc de inchiriat cu ora unde eu sa ma duc cu sculele mele (bormasina, pendular, etc.) si sa pot lucra cateva ore sau cateva minute ? Locuiesc la bloc cu vecini artagosi si as avea de lucru din cand in cand.

Nu exista decat cu plata anuala si in avans... mii de euro.

View Postloock, on 19 martie 2019 - 12:35, said:

O problema mai mare ar fi praful si rumegusul in casa ( pe langa plamani si nas) care ar fi normal sa te deranjeze in primul rand pe tine...

Nu poti, bai nene, sa lucrezi in apartament la bloc.. Am un tzaran de vecin care face asta, dar se face zgomot, nu-i civilizat.. lovitura de ciocan in lemn tot se aude, la fel rindeaua, masina de gaurit cu acumulator sau fierastraul electric...  Vrei atelier, te muti in puii mei la casa si iti faci atelier.  Si eu tanjesc la bloc sa mai mesteresc una-alta dar nu transform apartamentul in atelier.

Adica, vecinii altceva n-au ce face in weekend decat sa-l auda pe Ilie de la scularie cum bricoleaza...  ???

Edited by rosix, 19 March 2019 - 15:12.


#12
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View Postrex, on 19 martie 2019 - 11:45, said:

ce treaba au vencinii cu ce faci tu in fata blocului atat timp cat nu faci mizerie si nu generezi zgomot?
baga-i in origine si fa-ti treaba.
Asa sint unii oameni, rai. Nu fac nici mizerie, nici zgomot. Ce zgomot sa faci de ex. schimband un bec ?

#13
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Zgomotul ala cich-cioch-cich-cioch-cich-cioch-cich-cioch-cich-cioch......e foarte enervant !!!....

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate