Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 

parere camere + DVR

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#1
HelllBoy

HelllBoy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,175
  • Înscris: 03.01.2007
salut , vreau sa iau 4 camere + un dvr si ma gandeam la urmatoarele .

2 x Camera exterior FULL HD, 2.8mm, IR 20 metri, Ultra low light, Turbo HD
2 x Camera de supraveghere Full HD, IR 80m, 4 in 1 Hikvision DS-2CE16D0T-IT5F
1 x Dvr 4 canale, 5 Megapixeli, Hikvision cu 4 intrari audio, H265+ DS-7204HUHI-K1
1 x Sursa de alimentare 12V-10Ah 9 iesiri protejate

din pacate nu e simplu sa aleg camerele sunt 8654865 modele si e enervant .

este clar ca eu nu am 80 msi nici ele nu ajung la 80 m ca in descriere , are rost sa aleg 2 modele , sau sa merg pe cele ultra low light si sa iau 4 ?

toate 4 vor avea o distanta de maxim 10 m .

cei de la magazin au zis ca ei nu recomanda sa folosesc cablu UTP (interferente ) , desi pe forumuri majoritatea au zis ca au folosit 2 fire alimentare 2 imagine .

si inca ceva , in camera unde vreau sa montez DVR-ul , am 220v dar nu am net , vreau sa iau un acces point wifi , care are si port rj45 , sa iau net de la router si sa ii dau prin lan dvr-ului ,ca sa ma pot conecta la el .

este viabila treaba ?

Edited by HelllBoy, 19 March 2019 - 10:13.


#2
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
La camere nu mă bag că nu mă pricep la ele dar în loc de acces point și etc vezi ethernet over power.

https://www.emag.ro/...rch-Action=view

Să mă ierți că explic, dar e super simplu. Din router bagi lan în primul adaptor pe care-l bagi în priză în camera cu routerul.

Al doilea adaptor îl bagi în priză în camera cu DVR și cablu lan din el în DVR.


Baftă cu camerele.

Edited by waterman, 19 March 2019 - 10:24.


#3
HelllBoy

HelllBoy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,175
  • Înscris: 03.01.2007
ty , e de luat in calcul , pentru camera cu DVR ,

oricum cred eu ca acces point tot o sa imi iau sa il pun la etajul 1 sau 2 , sa am wifi mai ok. o sa vad cat de ok este routerul pe care il am AC66U.

#4
focuscsv

focuscsv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 559
  • Înscris: 27.01.2008
Pentru a fi eficient sistemul, trebuie sa ai in vedere si plasarea unor camere prin zonele pe unde ar putea fugi infractori, orientate in sens invers, plasate mascat pe stalpi de gard sau in casute de pasari prin pomi!
DVR-ul este bine de asigurat prin niste bratari de platbanda si prins in plafonul camerei.
Cablu mai bun decat RG59 cu alimentare eu nu cunosc!

#5
HelllBoy

HelllBoy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,175
  • Înscris: 03.01.2007
m-am ganfit la RG59 , dar speram ca daca merge si UTP o sa trebuiesca sa dau gaura mai ingusta in perete.

camerele nu vreau sa fie ascunse , vreau sa descurajeze , in spatele meu este un vecion care are 6-7 caini deci pe acolo nu intra printr-o laterala iar nu are cum , sau nu vad  de ce ar sarii din curte in curte peste un zid de beton de peste 2.5 metri.

teoretic ar putea sa sara gardul casei mele prin fata , dar si ala este pe un drum de servitute unde sunt multe duplexuri.
risc mare pentru hoti.

si vreau sa pun 2 care sa bata in fata la poarta de acces masina si cea pietonala , si 2 in spate .

#6
silviu198225

silviu198225

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 24.09.2013
camere de 5mp de la hikvison sunt foarte bune. medele care au ir de 40 m nu ai nevoie de mai mult si referitor la cabluri iti recomand cu toata increderea cablu coaxial cu alimentare este putin mai scump dar nu ai probleme cu el de nici un fel . la utp ai nevoie de balunuri si cu trecerea timpului apar paraziti care reducere calitatea imagini. la distantele pe care le-ai spus nu ai nevoie de camere de 5 mp de 3 mp este suficient nefiind distanta mare nu se pierde din calitatea imagini

Edited by silviu198225, 19 March 2019 - 13:08.


#7
HelllBoy

HelllBoy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,175
  • Înscris: 03.01.2007
e atat de mica diferenta de pret intre zecile de modele de la ei ca ma si enerveaza seamana intre ele toate .

ok deci cablu spuneti ca e mai bine acel RG59 , si in cazul ala , tre sa iau 8 mufe BNC mama  si 4 mufe de alimentare tata cu surub ?, in partea cealalata presupun ca se pun direct in sursa de alimentare , nu ?

cat de mare sa fie tubul bergman prin care sa treaca cele 4 fire , prin zid , ca apoi le impart , si nu mai conteaza grosimea .

18 , 20 , 25  ? daca pun RG59 sunt practic 8 cabluri .

Edited by HelllBoy, 19 March 2019 - 14:04.


#8
tico18

tico18

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,771
  • Înscris: 17.05.2018
Nu-i mai simplu sa apelezi la o firma de specialitate????....  mai mult de 1400 lei n-are cum sa te coste toata treaba aia. Ce ai trecut acolo costa undeva la 1000 lei, mai pui  vreo 400 lei si vine firma de-ti monteaza totul si nu mai ai dureri de cap. Daca te bagi la vreo 2000 de lei iti iei kit wi-fi si nu mai ai dureri de cap cu cablaraia. Este plin  OLX-ul de persoane autorizate care monteaza asa ceva, imposibil sa nu gasesti pe cineva in zona in care stai.

PS- ai grija sa apelezi la firme autorizate de politie, in caz contrar oricand te poti pomeni cu amenda ca vreunui vecin nu-i convine unghiul in care ai montat camerele si-i afectezi "intimitatea".

Edited by tico18, 19 March 2019 - 14:22.


#9
silviu198225

silviu198225

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 24.09.2013
daca spuneti ca distantele nu sunt mai mari de 10 m o cara de 5 mp nu isi are rostul. eu as opta pt camere de 3mp si la care faceti economie si la camere si la dvr

#10
HelllBoy

HelllBoy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,175
  • Înscris: 03.01.2007
imi poti da te rog un link , un model de camere si de dvr ? care zici ca sunt mai ieftine dar au un raport calitate pret mai ok ?

#11
focuscsv

focuscsv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 559
  • Înscris: 27.01.2008

 tico18, on 19 martie 2019 - 14:06, said:

Nu-i mai simplu sa apelezi la o firma de specialitate????....  mai mult de 1400 lei n-are cum sa te coste toata treaba aia. Ce ai trecut acolo costa undeva la 1000 lei, mai pui  vreo 400 lei si vine firma de-ti monteaza totul si nu mai ai dureri de cap. Daca te bagi la vreo 2000 de lei iti iei kit wi-fi si nu mai ai dureri de cap cu cablaraia. Este plin  OLX-ul de persoane autorizate care monteaza asa ceva, imposibil sa nu gasesti pe cineva in zona in care stai.
PS- ai grija sa apelezi la firme autorizate de politie, in caz contrar oricand te poti pomeni cu amenda ca vreunui vecin nu-i convine unghiul in care ai montat camerele si-i afectezi "intimitatea".
Manopera la montarea unui sistem cu patru camere poate fi de maxim 500 lei, dar mai bine iti faci singur, ca meseriasul se va grabi, va recomanda el unde e mai bine (usor pentru el) de pozitionat camere, pe unde sa treaca cablurile si unde sa amplaseze DVR , toate intr-o graba, ca mai are si alte lucrari!
In legatura cu avizele de la Politie, sunt obligatorii doar la societati si cuprind un intreg proiect cu certificate de conformitate CE, studii de risc , etc.
In cazul particular nu este necesar astfel de aviz, si este hilar sa credem ca cineva poate reclama, proba (doar daca publici inregistrari) ca vreun politist sa obtina mandat pentru a  vizualiza inregistrarile din DVR,

#12
HelllBoy

HelllBoy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,175
  • Înscris: 03.01.2007
tocmai am sunat azi la cineva de pe olx , si a zis ca ia 100 lei /camera

evident ca doar manopera adica sa mufeze cablul coaxial in BNC , alimentarea in sursa apoi sa il traga prin pamant si copex la locul unde doream eu , apoi sa puna 2-3 dibluri  si sa conecteze partea cealalta , apoi cica sa il configureze . :D

intradevar costul pieselor este la 1000 lei fara sa socotesc tubul bergman si canalul cablu pe care il voi folosi .

ma "risc" sa le pun eu .

#13
silviu198225

silviu198225

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 24.09.2013
parerea mea este ca este gresit cand vorbim de instalatori care vin cu ideile lor cum este mai usor sau nu. cred ca este daca dvs. proprietar stabiliti puncte unde sa fie instalate camerele instalatorul nu va face la dvs acasa cum doreste el. referitor la partea de achizitionare a echipamentelor un instralator va poate da sfaturi foarte bune care va poate ajuta sa faceti o achizie a materialelor dupa necesitati nu dupa cum ganditi dvs. ca aveti nevoie de echipamente de 2000 -3000 de ron care nu vi se potrivesc si fara un contract de instalare de o persoana autorizata nu va va fi de nici un folos in cazul unor incidente

#14
HelllBoy

HelllBoy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,175
  • Înscris: 03.01.2007
hai ca am gasit si versiunea 2

DVR hikvision cu POC si evident 4 camere cu POC

copy/paste de pe un site

Tehnologia PoC este o solutie mult mai eficienta, atat ca timp, cat si in ceea ce priveste costurile. Spre exemplu, intr-un sistem conventional de camere analogice, ar putea fi nevoie si de prezenta unui inginer electronist, care sa traga mai intai firele necesare instalarii. In schimb, folosind tehnologia PoC, camerele de supraveghere sunt direct conectate la DVR si nu necesita pregatiri suplimentare. In acelasi timp, utilizatorii au parte de camere de supraveghere "plug and play", care nu trebuie configurate si care pot fi folosite imediat. Camera si DVR-ul folosit trebuie sa suporte PoC, altfel nu va functiona.

Atentie! Daca achizitionati un DVR si o camera cu PoC, este important sa NU legati o sursa de alimentare separata pentru camera (deoarece camera primeste alimentare direct din DVR).

refac calculele Posted Image

Edited by HelllBoy, 19 March 2019 - 22:18.


#15
silviu198225

silviu198225

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 24.09.2013
refa calculele cu mare atentie se poate sa iti dea cu virgula

#16
reico

reico

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,296
  • Înscris: 18.11.2005
Poti sa dai o "tura" si pe aici:

camere supraveghere - https://www.spy-shop...e-exterior.html
dvr - https://www.spy-shop...tand-alone.html

Am cunostinte instalatori care iau de aici si sunt multumiti

#17
HelllBoy

HelllBoy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,175
  • Înscris: 03.01.2007
tocmai de la ei facusem comanda .. dar nu au camerele pe care le vreau , cu lentila 2.8 , au doar cu 3.6 .

#18
HelllBoy

HelllBoy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,175
  • Înscris: 03.01.2007
am luat DVR + camere POC

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate