Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Suplimente de afara

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
exydos

exydos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,986
  • Înscris: 28.07.2014
Daca comand sa zicem suplimente din SUA , in Bucuresti , prin avion ,  iar pe pachet scrie memory supplements , cineva de la vama are voie sa desfaca pachetul sa vada ce e in el ?

#2
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Normal, orice vames are dreptul sa deschida orice pachet. Daca sunt droguri, sau alte substante interzise? Nu are nicio relevanta ce a scris sau desenat expeditorul pe colet.

#3
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Te pune pe tine sa le desfaci in fata lor.

#4
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Se deplaseaza cumparatorul pana la Nadlac ori aeroport ?

#5
pisty16

pisty16

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 381
  • Înscris: 01.02.2008

View PostMembruAnonim93, on 19 martie 2019 - 10:22, said:

Se deplaseaza cumparatorul pana la Nadlac ori aeroport ?
Vama se face doar la Nadlac si in aeroport :))? pe bune?

#6
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Atunci unde le desface cumparatorul coletele ?
Iar cele doua sunt doar EXEMPLE, daca nu ai priceput.
Daca cumparatorul sta in Gheorgheni, se deplaseaza la Constanta, aeroportul international ori alt punct vamal ?

#7
exydos

exydos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,986
  • Înscris: 28.07.2014

View Postpasilla, on 19 martie 2019 - 10:10, said:

Te pune pe tine sa le desfaci in fata lor.
Nu m au pus niciodata , pana acum orice am comandat nu mi a desfacut nimeni, ci doar eu acasa.

#8
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017

View PostMembruAnonim93, on 19 martie 2019 - 10:29, said:

Atunci unde le desface cumparatorul coletele ?
Iar cele doua sunt doar EXEMPLE, daca nu ai priceput.
Daca cumparatorul sta in Gheorgheni, se deplaseaza la Constanta, aeroportul international ori alt punct vamal ?

Va trebui sa mergi personal la cea mai apropriata subunitate (oficiu) postal cu asistenta vamala de care apartii.
Daca locuiesti in the middle of nowhere iar cel mai apropriat oficiu postal este la 500km - DA - va trebui sa dai pe acolo

View Postexydos, on 19 martie 2019 - 10:39, said:

Nu m au pus niciodata , pana acum orice am comandat nu mi a desfacut nimeni, ci doar eu acasa.

Nu sunt asa de imbecili. Nu inteleg de ce "organul" este intotdeauna subestimat.
Stai linistit ca porcariile suplimentele alea se verifica intr-un fel. Se stie ca te ajuta doar sa scapi de bani deci - efect zero.
Daca au o suspiciune cat de mica, nu numai ca vor deschide coletul dar vor si lua probe din continut pentru analize suplimentare.

Edited by Naijax, 19 March 2019 - 10:53.


#9
exydos

exydos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,986
  • Înscris: 28.07.2014

View PostNaijax, on 19 martie 2019 - 10:52, said:



Va trebui sa mergi personal la cea mai apropriata subunitate (oficiu) postal cu asistenta vamala de care apartii.
Daca locuiesti in the middle of nowhere iar cel mai apropriat oficiu postal este la 500km - DA - va trebui sa dai pe acolo



Nu sunt asa de imbecili. Nu inteleg de ce "organul" este intotdeauna subestimat.
Stai linistit ca porcariile suplimentele alea se verifica intr-un fel. Se stie ca te ajuta doar sa scapi de bani deci - efect zero.
Daca au o suspiciune cat de mica, nu numai ca vor deschide coletul dar vor si lua probe din continut pentru analize suplimentare.
stai linistit ca am incercat ce functioneaza si ce nu si da ,  unele chiar ajuta , dar adrvarat ca in mare parte efect 0 la celelalte.

Si daca gen comand ceva ce in tara se gaseste doar cu prescriptie , aia isi dau seama?

Edited by exydos, 19 March 2019 - 11:00.


#10
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017

View Postexydos, on 19 martie 2019 - 10:57, said:

stai linistit ca am incercat ce functioneaza si ce nu si da ,  unele chiar ajuta , dar adrvarat ca in mare parte efect 0 la celelalte.
Si daca gen comand ceva ce in tara se gaseste doar cu prescriptie , aia isi dau seama?

Au efect doar alea care contin ceva zaharel - iti da oarece energie
A doua intrebare nu o inteleg ? Ce vrei mai exact ?

Edited by Naijax, 19 March 2019 - 11:02.


#11
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016

View Postexydos, on 19 martie 2019 - 10:39, said:

Nu m au pus niciodata , pana acum orice am comandat nu mi a desfacut nimeni, ci doar eu acasa.
La mine toate care au venit la oficiul posta vama au fost desfacute.
De mine, in fata lucratorului vamal.
Da, au mai venit si altele direct acasa, de obicei mici, sub forma de plic.

Da, toate pachetele din afara UE (ma rog, mai putin unele redirectionate de chinezi prin Suedia cica ;) ) vin la oficiul postal vamal din oras / resedinta judet.
Te prezinti doar in anumite zile si ore sa le ridici.
Peste 10 euro teoretic (practic 15-20....) platesti TVA.
Peste 100 euro (cred, nu mai retin exact, sint 2878776 de topicuri pe aici) platesti si taxe vamale.
La orice seamana cu medicamente, intotdeauna la oficiul postal din orasul meu au cerut reteta, nu au eliberat pachetul altfel.

#12
AdiTwism

AdiTwism

    Poți trimite mesaj privat.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,131
  • Înscris: 01.04.2008

View Postexydos, on 19 martie 2019 - 09:36, said:

Daca comand sa zicem suplimente din SUA , in Bucuresti , prin avion ,  iar pe pachet scrie memory supplements , cineva de la vama are voie sa desfaca pachetul sa vada ce e in el ?
Si eu am comandat de mai multe ori suplimente din SUA pentru ca sunt mult mai ieftine (cu tot cu TVA + taxa de prezenta 8 lei-asta e mai noua) si sunt si mai bune. Si nici nu prea se gasesc altundeva. Mie imi vin cam in 16 zile la vama in centrul orasului. Nu sunt in Bucuresti. Eu nu am comandat de memorie, in principal vitamine si omega. Cred ca de fiecare data le-au desfacut, nu doar ca au voie dar cred ca sunt obligati.

Suplimente se pot comanda linistit. Problema e ca tu nu vrei sa comanzi suplimente.

View Postexydos, on 19 martie 2019 - 10:57, said:

stai linistit ca am incercat ce functioneaza si ce nu si da ,  unele chiar ajuta , dar adrvarat ca in mare parte efect 0 la celelalte.

Si daca gen comand ceva ce in tara se gaseste doar cu prescriptie , aia isi dau seama?
Sunt doar cateva care functioneaza. Restul sunt 0 pe de o parte, dar de fapt multe din ele cresc mortalitatea, chiar banalele vitamine. Nu stiu de prescriptii.

View PostNaijax, on 19 martie 2019 - 11:02, said:

Au efect doar alea care contin ceva zaharel - iti da oarece energie
A doua intrebare nu o inteleg ? Ce vrei mai exact ?
Nu au efect doar cele care contin ceva zaharel. Ba chiar zaharul este folosit ca si placebo tocmai pentru ca nu are nici-un efect. Au efect unele precum B12, D3, DHA etc.

View Postbuyonevideo, on 19 martie 2019 - 11:22, said:

La mine toate care au venit la oficiul posta vama au fost desfacute.
De mine, in fata lucratorului vamal.
Da, au mai venit si altele direct acasa, de obicei mici, sub forma de plic.

Da, toate pachetele din afara UE (ma rog, mai putin unele redirectionate de chinezi prin Suedia cica Posted Image ) vin la oficiul postal vamal din oras / resedinta judet.
Te prezinti doar in anumite zile si ore sa le ridici.
Peste 10 euro teoretic (practic 15-20....) platesti TVA.
Peste 100 euro (cred, nu mai retin exact, sint 2878776 de topicuri pe aici) platesti si taxe vamale.
La orice seamana cu medicamente, intotdeauna la oficiul postal din orasul meu au cerut reteta, nu au eliberat pachetul altfel.
Suplimente nu mi-au venit acasa. Mi-au venit 1 data la posta locala dar pentru ca au fost trimise din Germania atunci, desi eu am comandat din SUA, ori aveau ei depozit, ori au facut un stop. Dar nu mi-au prezentat optiuni de livrare din Europa, desi le-am spus, pai daca tot puteti face asta, oferiti.

Nu toate pachetele din afara UE vin la vama. Tocmai am venit de la posta locala cu un pachet fix din China, acum erau ceasuri metalice. Cel dinainte, la fel, erau bratari metalice. Apoi alt pachet, la vama, erau suporturi de carduri din aluminiu. Nu imi dau seama cand vin la vama sau cand la locala, e random.

Peste 150 euro se platesc taxe vamale.

Suplimentele mele seamana cu medicamentele, nu stiu ei ce e aia DHA/EPA si niciodata nu mi-a cerut reteta, pentru ca se pot elibera si din Romania fara reteta. Prima oara a cerut screenshot cu comanda, dar asta ca sa putem calcula corect TVA pentru ca valoarea inscrisa pe pachete nu e intotdeauna cea de pe comanda (de exemplu la magazine din China care vand mult, o sa va puna cam mereu valoare mai mica(dar e posibil si mai mare), chiar si fara sa le cereti voi asta. Daca eu comand de 9 dolari sa scap de TVA, ei tot imi pun 2 dolari pe pachet. La magazinele din SUA sigur nu o sa fie cazul vreodata, doar valori reale). E de preferat sa aveti comanda la voi.

Daca e cineva interesat de unde comand, sa-mi verifice profilul. Pot oferi si o reducere daca doriti.

Edited by AdiTwism, 19 March 2019 - 16:15.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate