Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?
 Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 

Ulei cutie de viteze manuala

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Intra 2.1L ulei. Afecteaza in cazul in care la schimbul de ulei cei din service  au pus cu 300g mai putin?

le: autoturism

Edited by MembruAnonim, 19 March 2019 - 08:41.


#2
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,461
  • Înscris: 30.10.2003
La tractoare, nu cred.

#3
missionnad

missionnad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,495
  • Înscris: 13.11.2011
Nu afecteaza cu nimic....Nici la autoturisme.

#4
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
La autoturisme.

#5
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,695
  • Înscris: 29.10.2017
Pai de ce ai acceptat asa ceva, eu zic ca da.. daca a fost calculat la 2.1 atata trebuia pus, nu mai putin..mai ales ca la asta nu se umbla decat la 10 ani / 150k km cam asa

#6
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,328
  • Înscris: 28.10.2018
In principiu la masinile fabricate cam de pe la 2005 incoace, nu se umbla niciodata la uleiul din cutia de viteze. Adica nu intra in planul de service.

Eu am schimbat uleiul din cutia de viteze pentru ca am cumparat masina (noua) in tarile calde si cand am venit cu ea in Romania in prima iarna la -10 grade nu mai puteam sa bag in viteza decat cu doua maini pana se incalzea putin uleiul din cutie. Asa de marmelada era ca masina dadea sa se miste de pe loc scoasa din viteza.

#7
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Se poate verifica nivelul? Chevrolet Spark 2007 M250

Edited by MembruAnonim, 19 March 2019 - 08:56.


#8
ammazon

ammazon

    Active Member from Bucharest

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,550
  • Înscris: 08.10.2007
300 de ml e destul de mult. Mergi și completează până ajunge la nivel.
Nu e normal să mergi așa cu mașina pentru că pot să apară uzuri premature.

LE: Se poate verifica nivelul. Trebuie să aibă un bușon de nivel.Caută în manualul mașinii sau în Autodata.

Edited by ammazon, 19 March 2019 - 09:02.


#9
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,328
  • Înscris: 28.10.2018
La automate se verifica nivelul. La manuale busonul de umplere este asezat la limita de nivel maxim. Cand s-a umplut cu nivelul corect da pe afara.

D-aia probabil i-a ramas si omului 300ml in bidon si crede ca nu l-a pus mecanicul ca n-a vrut. Eu zic ca nu l-a pus ca n-a putut. Nu golise cutia complet de uleiul vechi.

#10
ammazon

ammazon

    Active Member from Bucharest

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,550
  • Înscris: 08.10.2007
La Opel Astra H, cutie de viteze F23, am bușoane separate pentru umplere și pentru verificare nivel.

#11
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 abac, on 19 martie 2019 - 09:12, said:

La automate se verifica nivelul. La manuale busonul de umplere este asezat la limita de nivel maxim. Cand s-a umplut cu nivelul corect da pe afara.

D-aia probabil i-a ramas si omului 300ml in bidon si crede ca nu l-a pus mecanicul ca n-a vrut. Eu zic ca nu l-a pus ca n-a putut. Nu golise cutia complet de uleiul vechi.

Uleiul l-a pus intr-un bidon de 5 l taiat pe jumatate. Apoi a bagat un furtun in buson. Furtunelul era legat la o pompita. Pe fundul bidonului a ramas acesti 200-300ml. Pompa aia nu a putut aduna tot uleiul de pe fund.

#12
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,328
  • Înscris: 28.10.2018
Pai si nu v-a trecut prin cap sa inclinati si voi bidonul?

#13
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Pompa aia era plata, era asezata pe fundul borcanului.

Afecteaza cu ceva lipsa aceea de 200ml (maxim 300ml) ?

Edited by MembruAnonim, 19 March 2019 - 09:59.


#14
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,567
  • Înscris: 31.01.2010
Domnule, aia 2,1l ulei probabil este cantitatea de ulei la prima umplere, s`ar putea sa ma ramina in carter ulei vechi, asa se intimpla la toate.
Daca a dat afara pe linga furtun singura problema este incompetenta dumneavoastra in domeniu auto, nu hotia mecanicului.

Edited by Ion_Bumbu, 19 March 2019 - 10:09.


#15
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 Ion_Bumbu, on 19 martie 2019 - 10:06, said:

Domnule, aia 2,1l ulei probabil sint cantitatea de ulei la prima umplere, s`ar putea sa ma ramina in carer ulei vechi, asa se intimpla la toate.


2.1L scrie in carte corect. Insa eu am avut doar doua bidoane a 1l. Din start imi lipsea 100ml. Ma gandesc ca poate pe fundul bidonului au mai ramas 200ml. Si n-am zis nimic de hotia mecanicului. Poate nu s-a putut sa se extraga mai mult de pe fund. Asta e. Eu intreb daca pot aparea probleme.


"Daca a dat afara pe linga furtun singura problema este incompetenta dumneavoastra in domeniu auto, nu hotia mecanicului."
Sa dea pe afara unde?

Edited by MembruAnonim, 19 March 2019 - 10:09.


#16
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,348
  • Înscris: 22.10.2007

 Ion_Bumbu, on 19 martie 2019 - 10:06, said:

Domnule, aia 2,1l ulei probabil este cantitatea de ulei la prima umplere, s`ar putea sa ma ramina in carter ulei vechi, asa se intimpla la toate.
Daca a dat afara pe linga furtun singura problema este incompetenta dumneavoastra in domeniu auto, nu hotia mecanicului.

inainte sa ii faci pe unul si pe altul incompetenti pune mana si citeste titlul threadului.

200ml sunt 10%, n-as lasa-o asa, dar eu sunt tipicar si nu-mi place sistemul "las-o ca merge si asa".

Edited by _-livio-_, 19 March 2019 - 10:31.


#17
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,461
  • Înscris: 30.10.2003

 MembruAnonim, on 19 martie 2019 - 09:58, said:

Afecteaza cu ceva lipsa aceea de 200ml (maxim 300ml) ?
Nu cred. 300 ml nu e o cantitate extraordinar de mare, insa ungerea nu se face 100%. Chiar si la motor, poate sa lipseasca 4-500 ml daca nu trece sub linie. Insa spre linistea ta incearca sa faci completarea.
Nu stiu la ce service ai fost, insa sa nu poata sa-ti introduca toata cantitatea necesara de ulei denota neprofesionalism. Il au pe "las ca merge si asa" in sange.

#18
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,567
  • Înscris: 31.01.2010

 _-livio-_, on 19 martie 2019 - 10:28, said:

inainte sa ii faci pe unul si pe altul incompetenti pune mana si citeste titlul threadului.

Vi se pare ca al nostru coleg este competent in domeniul auto daca pune aceasta intrebare?

 MembruAnonim, on 19 martie 2019 - 10:07, said:


"Daca a dat afara pe linga furtun singura problema este incompetenta dumneavoastra in domeniu auto, nu hotia mecanicului."
Sa dea pe afara unde?

Fiecare din noi avem competentel si cunostiintele dobindite, nu inseamna ca sintem buni la toate.
Nu vad nici o problema sa cunosti asta sau sa o recunosti.
Eu printre multe altele imi declar incompetenta in domenoul medical si al fotbalului.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate