Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...
 Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40
 Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren
 Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips
 

Casa langa Bucuresti - Zone bune/proaste si diferente de pret

- - - - -
  • Please log in to reply
520 replies to this topic

#19
Louisy

Louisy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 24.02.2014

 Pololica, on 19 martie 2019 - 11:20, said:

Loisy, te-ai uitat la trafic, utilitati, preturi de zona, mod de preluare al unui imprumut imobiliar?
M-am uitat si am studiat in ultimii doi ani. Ca trafic, depinde foarte mult in ce zona a orasului lucrezi. Daca te muti in afara orasului tot pe directia unde deja locuiesti, nu schimbi prea mult. Adica, daca stai in nord si te duci si mai in nord, nu e mare diferenta. Uneori e un castig, depinde de ce traseu ai (daca e pe autostrada etc.)

Chestiunea utilitatilor e una de asumare. E o situatie net superioara sa ai utilitati de la reteaua publica, dar nici solutiile locale nu sunt atat de speriat. Sa nu credeti ca nu se folosesc fost septice si in alte tari. Aici insa, sfat pentru initiatoare, e o medota neta de diferentiere: daca un imobil e conectat la reteaua publica de utilitati, e mai valoros, de unde o diferenta de pret justificata. Vezi spoiler despre cum castigi o camera daca ai utilitati de la retea.

Spoiler

 Pololica, on 19 martie 2019 - 11:20, said:

Te-ai gandit ca toti care pleaca din oras, tot in oras se intorc?
Poate ca nu au gandit suficient unde se muta, poate ca au facut niste compromisuri care nu fac prea mare diferenta, poate ca au imbatranit si nu mai pot ingriji proprietatea, , poate ca au crescut copiii mari si au plecat la casele lor / din tara si a ramas o casa mare si goala, poate ca dupa un timp a decedat si unul din soti si celalalt nu se mai descurca singur, sunt mai multe variante.

Dar asta este observer bias: ii observi pe cei ce se intorc si tragi concluzia ca se intorc. Fireste, tu ii observi doar pe acestia.

 Pololica, on 19 martie 2019 - 11:20, said:

Cati elevi vin sa invete in scolile/liceele din Bucuresti?
Gradinita daca e privata nu e mare diferenta, cu scoala e de gandit, liceul nu e mereu in acelasi cartier si nu mai e atat de dificil.

 Pololica, on 19 martie 2019 - 11:20, said:

Problema nu este plecarea din oras, ci unde lucrezi. Degeaba lucrezi 3 ani in Pipera, daca firma isi schimba sediul in sud sau pe la autostrazi. Ce te faci atunci?
Probabilitatea e mult mai mare sa pleci tu de la firma, decat sa isi schimbe firma sediul. Situatia e aceeasi daca isi schimba firma sediul diametral opus fata de cartierul unde locuiesti in oras. Se subintelege insa ca mutatul in afara orasului se adreseaza celor care folosesc masina pentru a veni la serviciu, fie ca locuiesc in oras sau in afara. Astfel nu e mare diferenta, oricum nu luai metroul, indiferent unde e sediul.

Observ ca toti listati negativele, drobul de sare. Nu listati si aspectele pozitive? Posted Image

Edited by Louisy, 19 March 2019 - 11:44.


#20
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,089
  • Înscris: 17.01.2012
nu știu zonele capitalei, dar un sfat despre alegerea casei: caută una pt care vânzătorul îți poate arăta poze din timpul construcției...
io am mii de poze făcute de-a lungul ridicării casei; mă ajută enorm să-mi amintesc unde să dau o gaură și unde nu - printre altele
bine, bine, io nu am construit pt a vinde

la o aruncătură de băț de ulița mea s-au ridicat fo 4-6 case, iar când treceam pe lângă șantierele lor mi se făcea milă de viitorii propetari
(dar nu-i bai, s-au vândut...)

#21
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Punem drobul de sare intrucat se construieste haotic, iar numarul participantilor la trafic creste proportional.

Eu m-am mutat din centru in Rahova si, in fiecare dimineata, pe sensul de iesire din Bucuresti spre Bragadiru este lejer, fac aproximativ 10-15 minute pana in centura. Timpul asta nu il mai scoti daca intri in oras. Am vazut ca incepe coada aproape de Leroy Melin (aproape de centura/sens giratoru Str Cristalului (cartier Fortuna)).

Si eu ma astept sa mai apara blocuri pe langa mine si sa imputa treaba (adica sa fug din aglomeratie si sa se aglomereze cu timpul).

Eu stau stramb si ma gandesc (sper ca drept): daca tot se cauta in nord terenuri, de ce nu se uita si la accesul din zona (Greenfield e o stire de luat in calcul, nu stii cine semneaza si peste putin timp i se sterge semnatura).

Pentru o solutie pe termen mediu (5-10 ani), as recomanda terenuri din sate care nu sunt in buza DN-urilor.

#22
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Casa langa Bucuresti - Zone bune

Vreti sa cumparati o casa cu 90.000 euro.
Preturile actuale (teren, materiale, manopera) va califica pentru o casa la 50-100 km de Bucuresti, sau la 30-50 Km -mai in camp.

In aceste conditii, a vorbi de zona buna luand ca standard Bucurestiul... e hilar...

#23
Louisy

Louisy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 24.02.2014

 Pololica, on 19 martie 2019 - 12:00, said:

Eu stau stramb si ma gandesc (sper ca drept): daca tot se cauta in nord terenuri, de ce nu se uita si la accesul din zona (Greenfield e o stire de luat in calcul, nu stii cine semneaza si peste putin timp i se sterge semnatura).
Trebuie sa te bazezi doar pe drumuri publice, nu improvizatii. Greenfield e o anomalie, fusese proiectat sa fie un cartier de case si au facut un cvartal de blocuri, adica mult mai multi oameni decat estimasera initial.

 Pololica, on 19 martie 2019 - 12:00, said:

Pentru o solutie pe termen mediu (5-10 ani), as recomanda terenuri din sate care nu sunt in buza DN-urilor.
Pentru o solutie durabila, as recomanda loturi de teren cat mai mari, ca sa nu fie potential de aglomerare. Stiu ca e greu, e doar o idee pentru cine isi cauta.

 Quantum, on 19 martie 2019 - 12:05, said:

Casa langa Bucuresti - Zone bune
Vreti sa cumparati o casa cu 90.000 euro.
Preturile actuale (teren, materiale, manopera) va califica pentru o casa la 50-100 km de Bucuresti, sau la 30-50 Km -mai in camp.
In aceste conditii, a vorbi de zona buna luand ca standard Bucurestiul... e hilar...
Mi se pare o exagerare. Se gasesc in buget case duplex sau chiar si individuale, cu un lot mic de teren.

#24
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

 Louisy, on 19 martie 2019 - 12:10, said:

Mi se pare o exagerare. Se gasesc in buget case duplex sau chiar si individuale, cu un lot mic de teren.
Ai dreptate, am exagerat. Exista case insiruite de 90-120.000 euro, cu ditamai terenul de 12 mp !
@initiator cauta 'zone bune'... Considerati 'zona buna' casele insiruite?

PS Stiu pe cineva care a vandut anul asta apartament comunist 4 cam, zona centrala, aranjat misto, 200.000 euro.

#25
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,089
  • Înscris: 17.01.2012

 AnneGeorgescu, on 18 martie 2019 - 23:14, said:


(Nu am nervi, expertiză de management de proiect, tupeu şi timp să-mi construiesc eu singură ceva, deci varianta asta iese din calcul, abia am nervi să caut structurist şi avocat).

de fapt cred că nu ai timp..., că dacă ai avea, atunci te-ar costa 500 euro/mp și ai face casa cu max 70/75k, iar restul ți-ar ajunge pentru teren, gard, utilități!!!

#26
mihaigerard

mihaigerard

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,279
  • Înscris: 28.08.2006
Și unde o faci cu 75k? Suspendata pe firele de înaltă tensiune?

#27
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,089
  • Înscris: 17.01.2012
30k terenul, rămân 25k pt utilități - o fi bine?

#28
mihaigerard

mihaigerard

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,279
  • Înscris: 28.08.2006
Deci 125...
Cred ca inițiatoarea nu avea bugetul asta.

#29
Louisy

Louisy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 24.02.2014

 Quantum, on 19 martie 2019 - 12:21, said:

PS Stiu pe cineva care a vandut anul asta apartament comunist 4 cam, zona centrala, aranjat misto, 200.000 euro.
Chestia cu location, location, location o fi trecut chiar prin zbor si nu a prins-o nimeni?

Spoiler


#30
cata

cata

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,049
  • Înscris: 16.02.2002

 mihaigerard, on 19 martie 2019 - 12:42, said:

Deci 125...
Cred ca inițiatoarea nu avea bugetul asta.

 AnneGeorgescu, on 18 martie 2019 - 23:14, said:

Aş vrea să cumpăr o casă în jurul Bucureştiului, dar nu mă pricep la zone.

Suma pe care o vom avea în curând este de aprox. 125k
Ca unul care am construit acum 4 ani, pot sa spun ca construiai ceva cu 75k euro la vremea aia, acum 75k euro s-au transformat in +90 k euro
Se poate construi ceva si acum, dar ...

Edited by cata, 19 March 2019 - 12:47.


#31
Louisy

Louisy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 24.02.2014
Pentru comparatii si poate pentru initiatoare: https://www.imobilia...ov?id=127230998

#32
Adrianradu

Adrianradu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 02.10.2016

 filipxxx, on 19 martie 2019 - 09:34, said:


P.S. Evita zona Pantelimon,.= ???
Off-topic

#33
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

 gushpi, on 19 martie 2019 - 12:39, said:

30k terenul, rămân 25k pt utilități - o fi bine?
Adica iei 85 mp la margine de Bucuresti, asta daca chiar vrei 'zona buna' (@350-400 euro/mp).
Daca vrei cu 80-100 euro/mp, iei in camp, dar te poti trezi in viitor cu blocuri langa...

Cred ca utilitatile le-ai socotit bine, dar chiar asa, depaseste bugetul lor de 90k cu 35%.

#34
Louisy

Louisy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 24.02.2014

 Quantum, on 19 martie 2019 - 12:58, said:

Daca vrei cu 80-100 euro/mp, iei in camp, dar te poti trezi in viitor cu blocuri langa...
Sau iei cu 25-30 euro in Balotesti sau si mai putin in Saftica, Snagov, Crevedia, depinde pe unde vrei sa intri in oras.
De ce sa iti cumperi in mod deliberat undeva unde e evident ca te vei trezi cu blocuri langa? Nu ar fi impotriva ideii pentru care ne-am apucat de mutat din Bucuresti?

 Quantum, on 19 martie 2019 - 12:58, said:

Adica iei 85 mp la margine de Bucuresti, asta daca chiar vrei 'zona buna' (@350-400 euro/mp).
Sa nu fim snobi, zic. Daca tot vrei cu sute de euro, e vreo 170 in Dumbrava Vlasiei si e cat se poate de high-end. Si prin Paradisul Verde sau pe la Laguna Albastra gasesti la un buget similar si stai gard-in-gard cu "vedetele" Antenei... Sau in Pantelimon in ansamblul unde au Smiley, Andra, ceva cu lebede, am uitat cum ii zice.

Dar OP nu a zis ca vrea cu snobisme.

Edited by Louisy, 19 March 2019 - 13:33.


#35
AnneGeorgescu

AnneGeorgescu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 16.12.2005

 Pololica, on 19 martie 2019 - 09:20, said:

Rezerva-ti cateva zile si mergi pe centura. O sa vezi unde sunt bubele cele mai mari. Eu stau la vreo 7 km de centura (aproape de Cora Alexandria) si la intrarea in oras (dinspre Bragadiru) e crima. E similar cu Chitila si Mogosoaia (nu stiu de Otopeni/DN1, dar stiu ca si acolo e aglomerat).

Trebuie sa ai in calcul unde vrei sa ajungi in Bucuresti si faptul ca in nord (Baneasa/Buftea/DN1) preturile sunt cele mai scumpe.

Da, asta e o idee buna, multumesc frumos!

#36
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,089
  • Înscris: 17.01.2012

 mihaigerard, on 19 martie 2019 - 12:42, said:

Deci 125...
Cred ca inițiatoarea nu avea bugetul asta.

...„Suma pe care o vom avea în curând este de aprox. 125k (voi vinde un apt şi o garsonieră în Buc. pentru a mă muta....”

dacă nici al treilea rând din prima postare nu ai citit-o, de ce-ți dai cu părerea?
(scuze, dacă crezi că am exagerat!)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

3 user(s) are reading this topic

0 members, 3 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate