Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

SUPERMARKETUL/HYPERMARKETUL Preferat

- - - - -
  • Please log in to reply
91 replies to this topic

Poll: SUPERMARKETUL/HYPERMARKETUL Preferat (73 member(s) have cast votes)

Cea mai buna calitate.

  1. Carrefour (16 votes [12.80%])

    Percentage of vote: 12.80%

  2. Auchan (13 votes [10.40%])

    Percentage of vote: 10.40%

  3. Kaufland (29 votes [23.20%])

    Percentage of vote: 23.20%

  4. Lidl (33 votes [26.40%])

    Percentage of vote: 26.40%

  5. Mega Image (6 votes [4.80%])

    Percentage of vote: 4.80%

  6. Penny (6 votes [4.80%])

    Percentage of vote: 4.80%

  7. Profi (3 votes [2.40%])

    Percentage of vote: 2.40%

  8. Supeco (2 votes [1.60%])

    Percentage of vote: 1.60%

  9. SELGROS (11 votes [8.80%])

    Percentage of vote: 8.80%

  10. METRO (6 votes [4.80%])

    Percentage of vote: 4.80%

Cel mai bun raport calitate/pret

  1. Carrefour (4 votes [5.48%])

    Percentage of vote: 5.48%

  2. Auchan (6 votes [8.22%])

    Percentage of vote: 8.22%

  3. Kaufland (19 votes [26.03%])

    Percentage of vote: 26.03%

  4. Lidl (26 votes [35.62%])

    Percentage of vote: 35.62%

  5. Mega Image (2 votes [2.74%])

    Percentage of vote: 2.74%

  6. Penny (5 votes [6.85%])

    Percentage of vote: 6.85%

  7. Profi (1 votes [1.37%])

    Percentage of vote: 1.37%

  8. Supeco (3 votes [4.11%])

    Percentage of vote: 4.11%

  9. SELGROS (6 votes [8.22%])

    Percentage of vote: 8.22%

  10. METRO (1 votes [1.37%])

    Percentage of vote: 1.37%

Vote Guests cannot vote

#37
primuministru

primuministru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,845
  • Înscris: 05.10.2007

 gushpi, on 19 martie 2019 - 11:33, said:


pe lângă că nu au prețuri mai mici, NICI nu plătesc TVA!!!


Poate unele produse nu sunt mai ietfine decat in hypermarketuri, dar garantat sunt mai proaspete. Mi s-a intamplat de multe ori sa vad in oferta de la Auchan, cartofi ca vai de mama lor (cica din Franta), ceapa verde si salata ofilite, ridichi, rosii stricate si multe altele.
Un avantaj in piata e faptul ca preturile lor nu-s batute in cuie si unii vanzatori sunt dispusi sa faca o mica reducere cumparatorilor fideli, asa, ca mine. In hypermarketuri pretul nu e negociabil, e fix !
Si nu, producatorii/taranii nu platesc TVA, pentru ca nu sunt platitori de TVA. De aici si preturile la unele produse (furcte, legume etc) sunt mai mici. Ei sunt cei care nu au cantitati foarte mari pe care le pot vinde in hypermarketuri. Si chiar daca ar avea , ar primi un pret prea mic si ar iesi in pierdere.

#38
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,076
  • Înscris: 07.07.2006
Alt avantaj în piață e că fructele și legumele chiar sînt bune. Fiecare negustor e cu clienții lui, pe care nu vrea să îi piardă.

#39
primuministru

primuministru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,845
  • Înscris: 05.10.2007

 Manasu, on 19 martie 2019 - 12:20, said:

Nu te cred.
Foarte rar te lasa sa alegi, de obicei doar cand raman ei numai cu marfa buna.

Ma crezi sau nu, e problema ta ! Cand cumperi de la aceleasi persoane de vreo...15 ani, crede-ma ca e alta relatie vanzator-cumparator. De obicei nu cumpar, mult, doar cat sa-mi ajunga 2-3 zile. Interesul lor e sa vanda, al meu sa cumpar produse in primul rand proaspete.

#40
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
In piata sunt samsari .Nu cumpar niciodata . Mai bine de la tarani de acasa .Stau cuminti in fata portii pe banca, si vand din roadele gradinii lor .
Si oua uneori tot de la ei cumpar .Si gaini sau pui de casa, crescuti de ei .Crescute de ei, nu furajate chimic !
Cand eram mai tanar cumparam si porc tot asa .De la om din curte !

#41
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,056
  • Înscris: 17.01.2012

 primuministru, on 19 martie 2019 - 12:13, said:


Ce sa zic, poate te vad imbracat mai prost ! Pe mine ma lasa sa-mi aleg.


#42
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
A, si lapte sau smantana iau de acasa de la oameni !

#43
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,056
  • Înscris: 17.01.2012

 Bibulus, on 19 martie 2019 - 12:17, said:

Te lasa sa-ti "alegi" la modul ca pui si tu doua-trei mere si restul ti le pune el din spatele gramezii.  Asta prinde la papagali "bine imbracati". Posted Image

CHIAR trebuie să ajungeți la trivialități?
vă ajută cu ceva? dormiți mai bine la noapte? veți apărea în cărțile de istorie?

#44
Adi757

Adi757

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 360
  • Înscris: 01.11.2012

 MarianG, on 19 martie 2019 - 11:38, said:

enlighten me

Raportul calitate / pret nu inseamna automat cel mai mic pret, cum crezi tu. Un pate cu 30% ficat costa 3 lei, iar altul cu 70% ficat costa 3,50 lei.  Raportul calitate / pret este in favoarea celui de-al doilea, desi e mai scump. In cazul primului produs platesti mai mult pentru ingredientele ieftine: apa, amidon, zgarciuri, mdm si ce mai baga ei, iar in al doilea caz platesti ingredientul de calitate, ficatul.

Edited by Adi757, 19 March 2019 - 12:34.


#45
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,423
  • Înscris: 10.08.2005
cei care au cel mai bun raport calitate/pret au si cea mai slaba caliate

ca sa ramana cel mai bun raport, trebuie sa scada si pretul

 Adi757, on 19 martie 2019 - 12:33, said:

Raportul calitate / pret nu inseamna automat cel mai mic pret, cum crezi tu. Un pate cu 30% ficat costa 3 lei, iar altul cu 70% ficat costa 3,50 lei.
daca-mi dai examplu de pate din asta ma duc si-mi fac rezerva

Edited by MarianG, 19 March 2019 - 12:47.


#46
Adi757

Adi757

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 360
  • Înscris: 01.11.2012
Iti dau exemplu cu doua marci cunoscute, una dintre ele are cu 50% mai mult ficat in compozitie, iar diferenta de pret este de 10 bani.

https://www.emag.ro/...3/pd/DGNTSSBBM/
https://www.emag.ro/...8/pd/D71N1BBBM/

#47
Reniz

Reniz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 457
  • Înscris: 27.12.2016

 primuministru, on 19 martie 2019 - 12:13, said:


Ce sa zic, poate te vad imbracat mai prost ! Pe mine ma lasa sa-mi aleg.
Adevarul e ca la piata trebuie sa te duci imbracat de gala, ca sa-ti poti alege cum se cuvine cartofii de pe taraba. :)

#48
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

 primuministru, on 19 martie 2019 - 12:21, said:

Un avantaj in piata e faptul ca preturile lor nu-s batute in cuie si unii vanzatori sunt dispusi sa faca o mica reducere cumparatorilor fideli, asa, ca mine. In hypermarketuri pretul nu e negociabil, e fix !
Si nu, producatorii/taranii nu platesc TVA, pentru ca nu sunt platitori de TVA. De aici si preturile la unele produse (furcte, legume etc) sunt mai mici. Ei sunt cei care nu au cantitati foarte mari pe care le pot vinde in hypermarketuri. Si chiar daca ar avea , ar primi un pret prea mic si ar iesi in pierdere.

Colegu'... Despre ce vorbești? Ăla care-ți vinde la tarabă e, în 90% din cazuri, un sămsar de legume. Cumpără legume la negru, cu camionul, le pune pe tarabă și le vinde ca "producător", pentru că și-a obținut autorizație pentru 1000mp de teren din spatele casei. De unde le cumpără, de cele mai multe ori nu-i clar, dar majoritatea sunt din import, și nu din România, așa cum îți imaginezi tu.
Marea parte a lor sunt plătitori de TVA. Își desfășoară activitatea pe un SRL și folosesc portița cu vândutul la tarabă, unde nu trebuie să fiscalizeze, pentru a face evaziune.

Ce dracu', vorbim de zici că suntem de pe altă planetă.

Sămsarii de la tarabe au distrus nu doar comerțul, ci și producția de legume și fructe în România. Producătorul care chiar produce ceva, n-are loc la tarabă de ei.

 Adi757, on 19 martie 2019 - 12:33, said:

Raportul calitate / pret nu inseamna automat cel mai mic pret, cum crezi tu. Un pate cu 30% ficat costa 3 lei, iar altul cu 70% ficat costa 3,50 lei.  Raportul calitate / pret este in favoarea celui de-al doilea, desi e mai scump. In cazul primului produs platesti mai mult pentru ingredientele ieftine: apa, amidon, zgarciuri, mdm si ce mai baga ei, iar in al doilea caz platesti ingredientul de calitate, ficatul.

Dacă vrei ficat, nu-l iei la conservă. Se găsește proaspăt, la măcelărie, fără restul ingredientelor în plus.

Când iei un pate la conservă, iei un produs finit, procesat. Care îți poate plăcea sau nu, indiferent de compoziție. Nu știu de unde ideea asta că un pate trebuie să conțină cât mai mult ficat ca să fie bun. Mă mir că n-a apărut un producător să fiarbă niște ficat, să-l mărunțească și să-l pună în conservă, să ai pate de ficat cu 90% ficat. N-ar fi comestibil, dar n-ar conta, că ai cumpăra ficat la conservă.

Noi vrem sănătate la conservă. Nu se poate. Alimentele "curate" nu vin la conservă. Când mănânci conserve, mănânci ce-ți place.

Edited by SmurfK, 19 March 2019 - 14:03.


#49
TruthHurts

TruthHurts

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,155
  • Înscris: 06.10.2018
Lidl e de departe retailerul cu cea mai mare proportie de produse cu un raport pret calitate bun, calitatea in medie fiind poate chiar putin peste medie. Cum e posibil? Datorita unei politici de a vinde in principal marci proprii(care automat sunt mai ieftine) pentru care insa are niste standarde destul de ridicate(mai ridicate decat sa zicem marcile proprii carrefour, sau auchan sau chiar penny - desi si astia mai au chestii interesante).

fac aici un pic de rezumat:

Lidl:
avantaje(aici va dau si ceva detallii, ca sunt unii nedumeriti, si fiindca am locuit multi ani aproape de unul)

- produse de brutarie si patiserie in regim propriu - aici cam bat la multe categorii:  painea campionilor, painea padurarului,  paine multicereale, ciabatta, paine cu masline, gogosi umplute, foietaje cu mere sau branza si stafide, foietaj cu visine, tarta cu fructe de padure, foietaj cu artar si nuci, etc. - calitate clar peste medie, preturi decente

- diverse dulciuri: napolitane tastino roger invelite in ciocolata(in opinia mea mult peste sa zicem joe si la pret mai bun), prajitura cu crema custard, crumbles si diverse fructe in functie de varianta(visine, mere, prune, simpla) confiserie firenze 1250g 19 lei - nu gasesti nimic echivalent la pret apropiat pe piata), inghetata la cornet gelatelli - foarte gustoasa si la pret decent, diverse torturi destul de bunicele in special la saptamanile tematice sau la sarbatori(ex. padurea neagra 750g - e vreo 20-22 lei, eu am luat si cu 17,5, tort mare de fructe, 1500g, vreo 35 lei, etc. - si-s bunicele comparativ cu alte torturi de supermarket), cremsnit 2x 7 lei(la carrefour e 9.5 lei si nu e mai bun)

- snacksuri diverse, in special chipsurile snack day(crusti croc le zicea) cu paprica 150g - 3,5 lei - si-s cel putin la fel de bune ca alea "de marca"; sosuri pentru chipsuri, tot la preturi bune

- mustarul marca proprie(mikado parca) mi se pare printre cele mi bune de pe piata; rosii cuburi/decojite si passata di pomodoro cu preturi printre cele mai mici; paste combino din grau dur(2,2 lei 500g) , boia de ardei iute printre cele mai bune(din ala rosu-rosu) si pret destul de decent(0.65 lei 20g); zacusca picanta buna si tocana de legume la fel, preturi mici, pana in 3 lei(calitate peste ce vand astia pe la carrefour la astfel de preturi)

- prosoape de hartie 3 straturi - pachet 2 role 3 lei - cred ca e cel mai bun prosop de hartie peste care am dat pana acum, desi am luat si porcarii mai scumpe de la altii(teapa)
- bureti de vase foarte buni, cu o suprafata abraziva buna si groasa - 4 lei set 6 bucati(in alte parti sar de 6 lei si adesea sunt mai prosti)
- sosete barbati de calitate foarte buna, 4 lei perechea (ceva similar cam sare de 8-9 lei prin alte parti)

- mezeluri si alte preparate cu/din carne: exact salamul de sibiu agricola de 470g, dar sub marca proprie "camara noastra", 25 lei(la restul cam sare de 30 de lei, il are si carrefour sub marca proprie "drag de Romania" dar la 31.5 lei, iar marca agricola la cora e 37 lei - produsul este exact acelasi, se pot verifica ingredientele si valorile nutritionale pe etichete, sunt identice!); salam cracovia - un salam foarte gustos, nu cred ca am vazut in alte parti; cordon bleu proaspat(refrigerat) - printre cele mai bune intalnite, 5 lei 250g; diversi carnati albi pentru gratar, foarte gustosi

- semipreparate congelate exotice: bami goreng, nasi goreng, gyros cu orez, paella cu peste si fructe de mare (750g - 13.5 lei, la carrefour ceva similar e 14 lei 500g si nici nu e asa bun)

- sucuri naturale marca proprie la preturi foarte bune si destul de diverse(portocale rosii, coacaze negre, etc.), fresh-uri foarte bune, in special cel de mere

- alcool: vodca zubrowka (o chestie foarte interesanta, daca n-ati incercat) 500 ml 24 lei, limoncino di sorrento 0.5l 26 lei, bere argus strong 7.2%(un fel de stejar) 1.7 lei doza 500ml, (+ alte chestii care mie unul nu-mi prea plac, dar poate plac altora, gen ouzo, jagermeister, amaretto, etc. - la preturi bunicele)

- o multime de produse interesante si de calitate la saptamanile tematice importate din alte tari(din alte "bucatarii" mai bine zis) - in alte parti ori nu se gasesc deloc, ori, daca se mai gasesc unele, sunt la preturi mult mai mari

dezavantaje: carne proaspata scumpa, varietate nu foarte mare(desi impresionanta pentru dimensiunea magazinului), domina marcile proprii si automat marcile clasice lipsesc in mare masura; stocurile pe magazin nu-s foarte mari, poti merge si sa nu gasesti ce vrei

Carrefour:
avantaje:
- anumite promotii agresive cu preturi foarte bune, cam tot timpul la ceva carne proaspata, dar si la alte produse(brutarie/patiserie, bauturi, cafea, conserve etc.)
- anumite produse proprii bunicele si cu preturi bune(legume congelate, anumite mancaruri gatite - din pacate nu au in toate magazinele aceleasi chestii)
- produsele noi lansate pe piata tind sa fie promovate intai aici

dezavantaje:
- preturi mari(mai mari decat auchan si uneori cora) la produsele standard, care nu sunt in promotie si nici marca proprie

Auchan
- preturi la produsele generale care nu sunt in promotie printre cele mai mici
- marci proprii cu preturi foarte bune si produse interesante (de ex. baterii R6 aka AA, 2.6 lei setul de 4 bucati- e drept ca nu tin foarte mult, dar nici la jumate nu sunt fata de altele care costa dublu sau triplu)

dezavantaje:
- nu au promotii impresionante in general
- preturi mari, ba chiar aberante uneori, la mancarea gatita de ei(gen 35 lei kg pizza vai de mama ei, 55 lei porc picant, 18 lei cartofi prajiti - deja duce a restaurant in toata regula)

Kaufland:
avantaje: inca nu stiu, nu am fost suficient de des

dezavantaje: atentie, au o serie de produse, de la cele de brutarie/patiserie la sucuri naturale(si aproape sigur si altele), care-s identice cu cele din lidl(dar au alta marca la cele ambalate) iar preturile sunt MAI MARI!

Mega Image
- avantaje: pentru cei care stau in capitala, de obicei e unul pe aproape, cam oriunde ai sta, aka proximitatea

- dezavantaje: preturile probabil cele mai mari(desi uneori, gasesti preturi similare cu ce gasesti in carrefour)

Profi(nu ajung prea des):
avantaje: au anumite promotii bune si ceva marci proprii ieftine

dezavantaje: preturi mari la produse standard in non-promotii, similar cu carrefour sau poate intre carrefour si mega-image

Penny:
avantaje:
- preturi printre cele mai mici de pe piata, cu exceptia carnii proaspete
- marci proprii destul de interesante(unele) cu raport pret calitate bun(gen lidl, adesea importate, ba uneori si saptamani tematice tot ca la lidl)

dezavantaje: carne scumpa, varietate nu foarte mare, desi are mai multe branduri obisnuite decat lidl, stocuri mici pe magazine(ca si lidl, daca nu te misti repede, iti pot scapa ofertele interesante)

Cora(nu am fost de foarte multe ori, dar..):
-avantaje: pot avea promotii bune si am mai vazut preturi bune de obicei la detergenti si alte chestii non-food)

-dezavantaje: preturi standard mari la produsele food ce nu sunt in promotii (gen carrefour, ocazional poate mai mari)

Metro, Selgros nu servesc...

Edited by TruthHurts, 19 March 2019 - 14:25.


#50
Adi757

Adi757

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 360
  • Înscris: 01.11.2012

 SmurfK, on 19 martie 2019 - 14:00, said:

Dacă vrei ficat, nu-l iei la conservă. Se găsește proaspăt, la măcelărie, fără restul ingredientelor în plus.

Când iei un pate la conservă, iei un produs finit, procesat. Care îți poate plăcea sau nu, indiferent de compoziție. Nu știu de unde ideea asta că un pate trebuie să conțină cât mai mult ficat ca să fie bun. Mă mir că n-a apărut un producător să fiarbă niște ficat, să-l mărunțească și să-l pună în conservă, să ai pate de ficat cu 90% ficat. N-ar fi comestibil, dar n-ar conta, că ai cumpăra ficat la conservă.

Noi vrem sănătate la conservă. Nu se poate. Alimentele "curate" nu vin la conservă. Când mănânci conserve, mănânci ce-ți place.

Despre ce sanatate la conserva vorbesti, cine a spus asa ceva?
Si nu se discuta despre gusturile fiecaruia, ci despre ce anume platesti vizavi de raportul calitate / pret. Daca imi cumpar un pate de ficat e logic sa platesc ficatul, adica ingredientul principal pe baza caruia fabricantul isi marketeaza si isi vinde produsul.

#51
Bibulus

Bibulus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,866
  • Înscris: 05.08.2014

 TruthHurts, on 19 martie 2019 - 14:20, said:

Lidl:
avantaje(aici va dau si ceva detallii, ca sunt unii nedumeriti, si fiindca am locuit multi ani aproape de unul)

- produse de brutarie si patiserie in regim propriu - aici cam bat la multe categorii:  painea campionilor, painea padurarului,  paine multicereale, ciabatta, paine cu masline, gogosi umplute, foietaje cu mere sau branza si stafide, foietaj cu visine, tarta cu fructe de padure, foietaj cu artar si nuci, etc. - calitate clar peste medie, preturi decente
Ca o completare --- astea sunt toate congelate, vin congelate si le coc ei acolo. Cam la atat se reduce "regimul propriu".

#52
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,208
  • Înscris: 06.01.2007
Piata e cea mai buna pentru legume si fructe, incomparabil cu orice supermarket/hipermarket.
E drept ca depinde si de ce piata ai prin preajma, dar vad ca in discutie nu se pune distanta.

Dar nu trebuie sa cumperi ce-i mai ieftin sau sa te targuiesti "ca la piata". Vezi 10 movile de grepfruit, te duci la cea mai faina ca si aspect, cumperi cat  vrei fara sa negociezi. Pe sistemul asta in 90% din cazuri cumperi grefruit mai bune decat le poti gasi pe la supermarketuri. La fel cu orice alt produs. Nasol e ca nu merge cu cardul.

Si Mega e accesibil. In 15 minute esti inapoi acasa cu cumparaturile pe masa. E dpret ca-i mai scump, dar eu prefer intotdeauna Mega pe motiv ca nu stau sa-mi fac stoc la toate produsele care se gasesc. Prefer sa fac stoc in congelator pentru un muschi de vitel, o pulpa de berbecut, un cocos, o ratza, un somn, un crap, o capra, chestii ce nu se gasesc decat din surse limitate. Nu stau sa fac stoc la macaroane si ulei, bag piciorul in ele.

Mai e varianta comenzii online, am inceput s-o aplicam si noi. E super, iti vin cumparaturile acasa. Insa trebuie sa ai o rutina, o obisnuinta sa stai sa cauti pe sait macaroane si ulei. In magazin le vezi mai repede si le bagi in cos. In fine, tendinta naturala e inspre online, nu stai sa-ti futi weekendul pentru niste nenorocite de cumparaturi. Iar in timpul saptamanii multa lume nu are timp sa pirda 2 ore pentru cumparatri, oricum dureaza mai mult de 2 ore in principiu.

#53
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,056
  • Înscris: 17.01.2012

 TruthHurts, on 19 martie 2019 - 14:20, said:

Lidl e

bine că nu te-ai legat de lactate...

#54
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

 Adi757, on 19 martie 2019 - 14:21, said:

Daca imi cumpar un pate de ficat e logic sa platesc ficatul, adica ingredientul principal pe baza caruia fabricantul isi marketeaza si isi vinde produsul.

Nu e logic. Când cumperi ficat plătești ficat. E 7 lei/kg, îți iei un kilogram, îl mărunțești și ai "pate de ficat" cu 100% ficat. Poftă mare!

Materia primă, în cazul produselor procesate, nu e o parte majoră a prețului. E neglijabilă. Pe un producător îl costă mai mult să bage șorici în pate decât îl costă să bage ficat. Dar pe el îl costă cel mai mult tot procesul de fabricație, fabrică, angajați, preparare, ambalare, astea le plătești la un astfel de produs, nu ingredientele. Dacă un producător de pate ar obține un produs superior folosind o cantitate mai mare de ficat, ar face-o, nu-i absolut nicio problemă financiară. Dar tu cumperi un preparat, care-i compus din mai multe ingrediente, după o rețetă stabilită de producător.

E ca și cum ai judeca calitatea unei ciorbe în funcție de cantitatea de roșii puse în ea. Acum poți pune cu sacul, până e toată suc de roșii, nu e un produs superior în niciun fel unei ciorbe normale, chiar dacă conține mai multe roșii.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate