Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

SUPERMARKETUL/HYPERMARKETUL Preferat

- - - - -
  • Please log in to reply
91 replies to this topic

Poll: SUPERMARKETUL/HYPERMARKETUL Preferat (73 member(s) have cast votes)

Cea mai buna calitate.

  1. Carrefour (16 votes [12.80%])

    Percentage of vote: 12.80%

  2. Auchan (13 votes [10.40%])

    Percentage of vote: 10.40%

  3. Kaufland (29 votes [23.20%])

    Percentage of vote: 23.20%

  4. Lidl (33 votes [26.40%])

    Percentage of vote: 26.40%

  5. Mega Image (6 votes [4.80%])

    Percentage of vote: 4.80%

  6. Penny (6 votes [4.80%])

    Percentage of vote: 4.80%

  7. Profi (3 votes [2.40%])

    Percentage of vote: 2.40%

  8. Supeco (2 votes [1.60%])

    Percentage of vote: 1.60%

  9. SELGROS (11 votes [8.80%])

    Percentage of vote: 8.80%

  10. METRO (6 votes [4.80%])

    Percentage of vote: 4.80%

Cel mai bun raport calitate/pret

  1. Carrefour (4 votes [5.48%])

    Percentage of vote: 5.48%

  2. Auchan (6 votes [8.22%])

    Percentage of vote: 8.22%

  3. Kaufland (19 votes [26.03%])

    Percentage of vote: 26.03%

  4. Lidl (26 votes [35.62%])

    Percentage of vote: 35.62%

  5. Mega Image (2 votes [2.74%])

    Percentage of vote: 2.74%

  6. Penny (5 votes [6.85%])

    Percentage of vote: 6.85%

  7. Profi (1 votes [1.37%])

    Percentage of vote: 1.37%

  8. Supeco (3 votes [4.11%])

    Percentage of vote: 4.11%

  9. SELGROS (6 votes [8.22%])

    Percentage of vote: 8.22%

  10. METRO (1 votes [1.37%])

    Percentage of vote: 1.37%

Vote Guests cannot vote

#19
Koal

Koal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,979
  • Înscris: 21.08.2008
Ai mei preferă Kaufland și Lidl, în mare parte și datorită pliantelor livrate în cutia de scrisori, dar și aplicațiilor mobile dezvoltate de aceștia, cei de la Kaufland creând de curând și un sistem de fidelizare via aplicația mobilă, o parte din ofertele publicate în revistă pot fi accesate doar cu un cod client generat de aplicație.

Eu prefer distribuitorii locali, magazinele de cartier și magazinele din piețe, dar și Supeco (discounterul din grupul Carrefour) și hypermarketul Auchan.


Nu am prea des ocazia să ajung la Metro sau la Selgros, dar apreciez numărul mare de articole pe care îl conțin genul acesta de magazine și calitatea foarte bună a unor produse inedite, destinate în special segmentului HoReCa.

Îmi pare bine că în Craiova sunt prezente majoritatea lanțurilor mari de magazine:
Există Metro, Selgros, 2 x Auchan, 5 x Profi (+1 Profi City), 5 x Carrefour Market, 4 x Lidl, 3 x Kaufland, Penny, Supeco, 2 x ExFlor (+1 Big Family) și mai multe Lactag-Pe Gustate, La Doi Pași, Lângă Tine și altele.

.

#20
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,428
  • Înscris: 10.08.2005
cei care au cel mai bun raport calitate/pret au si cea mai slaba caliate, deci preturile sunt mici

#21
primuministru

primuministru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,845
  • Înscris: 05.10.2007
Poate ar n-ar fi rau sa facem diferenta dintre supermarket si hypermarket :

Hypermarketul are o  suprafata de vanzare de minim 8000 mp (pana la 25.000), intre 25.000 si 50.000 de produse, servicii de vanzare combinate: atat autoservire cat si raioane cu servire clasica. ex: Carrefour, Auchan, Cora si Kaufland.

Supermarket-urile au spatiu de vanzare mai mic 400 – 3 000 metri patrati.si gama de produse mai redusa: ex Billa, Mega Image etc.

Magazine de tip Cash and carry ce vand en-grosse adreseaza firmelor : Metro si Selgros

Magazine de tip Discount: ex: Penny, XXL, Lidl, Profi, Carrefour Expres

#22
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,882
  • Înscris: 03.02.2005
Cora :)

#23
primuministru

primuministru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,845
  • Înscris: 05.10.2007
Si inca o mentiune : hypermarketurile, in general,  au preturi cu 10-20% mai mari decat produsele similare din magazinele de tip discount. Asta datorita faptului ca pretul per/metru patrat e mai mare, spatiu de depozitare costa, si au de 4-5 ori mai multi angajati (de la logistica pana la vanzatoare de raion, casiere)
Puteti face si singuri o comparatie cu produsele de baza : ulei, faina, malai, produse lactate (lapte, iaurt, smantana ) branzeturi, etc...
10 bani de la un produs, 30 bani de la altul...ati zice ca e o suma neglijabila, dar la un cos de cumparaturi de 200 lei platiti in plus, in medie, cu 20-30 lei mai mult la un hypermarket..

Edited by primuministru, 19 March 2019 - 08:44.


#24
Manasu

Manasu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,877
  • Înscris: 25.12.2016

 primuministru, on 19 martie 2019 - 08:41, said:

Si inca o mentiune : hypermarketurile, in general,  au preturi cu 10-20% mai mari decat produsele similare din magazinele de tip discount. Asta datorita faptului ca pretul per/metru patrat e mai mare, spatiu de depozitare costa, si au de 4-5 ori mai multi angajati (de la logistica pana la vanzatoare de raion, casiere)
Puteti face si singuri o comparatie cu produsele de baza : ulei, faina, malai, produse lactate (lapte, iaurt, smantana ) branzeturi, etc
Eu n-am observat. Cele mai multe preturi sunt aliniate, Iar in hypermarket sunt uneori chiar mai mici decat la discounteri. De exemplu, Carrefour sau Cora au destul de des oferte piept de pui dezosat la 15 sau 16 lei kilogramul. Nu vei gasi niciodata la pretul acesta in Lidl sau in Penny. Malaiul, faina, orezul, zaharul au preturi aproape identice peste tot.

#25
primuministru

primuministru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,845
  • Înscris: 05.10.2007
Nu prea cumpar carne, legume si fructe din hypermarket. Prefer sa iau de la tarabe sau de la magazinele din piete. Aprovizioneaza zilnic cat sa vanda o zi, costuri mai mici, preturi mai mici.

Edited by primuministru, 19 March 2019 - 09:13.


#26
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015

 primuministru, on 19 martie 2019 - 08:29, said:

Poate ar n-ar fi rau sa facem diferenta dintre supermarket si hypermarket :

Hypermarketul are o  suprafata de vanzare de minim 8000 mp (pana la 25.000), intre 25.000 si 50.000 de produse, servicii de vanzare combinate: atat autoservire cat si raioane cu servire clasica. ex: Carrefour, Auchan, Cora si Kaufland.

Supermarket-urile au spatiu de vanzare mai mic 400 – 3 000 metri patrati.si gama de produse mai redusa: ex Billa, Mega Image etc.

Magazine de tip Cash and carry ce vand en-grosse adreseaza firmelor : Metro si Selgros

Magazine de tip Discount: ex: Penny, XXL, Lidl, Profi, Carrefour Expres
Billa nu mai exista in Romania .

#27
Bibulus

Bibulus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,866
  • Înscris: 05.08.2014

 primuministru, on 19 martie 2019 - 09:12, said:

Nu prea cumpar carne, legume si fructe din hypermarket. Prefer sa iau de la tarabe sau de la magazinele din piete. Aprovizioneaza zilnic cat sa vanda o zi, costuri mai mici, preturi mai mici.
Eu n-am mai cumparat fructe si legume din piata de ani de zile (cu una-doua exceptii). Sa stau sa-mi puna ei cartofi, rosii sau mere dupa cum au chef, eventual sa-mi strecoare si cateva mai nasoale?! Nu, multumesc!  Apropo --- am vazut intr-o dimineata in piata cum "taranii" desfaceau legaturile de ridichi ca sa faca mai multe dintr-una. Cumpara cu sacii de la intermediari si apoi "aranjeaza" ei legaturile de ridichi, ceapa,usturoi, samd ca sa faca mai multe. Asa ca in loc sa cumperi o legatura cu 10-11 ridichi , cum vine de la producator / intermediar, iei una cu 5-6, ca o manareste pietarul. Sau lasa legaturile de ceapa cu 3 fire! Mi-e scarba de javrele astea care vor sa ciupeasca prin orice metode cumparatorii, de aceea nu las banul meu la ei.

#28
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

 Elenistic, on 18 martie 2019 - 22:40, said:

Din experienta mea personala produsele marca proprie din Penny sunt sub Lidl.

Depinde de produse. Ciocolata din Penny, care e cumva marca lor, e chiar bună, la fel și muștarul. Ciocolata din Lidl e execrabilă. Nu prea mai țin minte la cosmetice, săpunuri, dar știu că Cien din Lidl, nu mi-au plăcut niciodată. În schimb, la lactate, mi se par mai bune alea din Lidl decât Boni, de la Penny.

Eu între Kaufland și Lidl am de ales de cele mai multe ori. Și le găsesc cam la același nivel. Lidl stăteau mai prost la legume și fructe într-un timp, dar au început să aducă mai bune.

#29
Manasu

Manasu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,877
  • Înscris: 25.12.2016

 SmurfK, on 19 martie 2019 - 10:41, said:

Depinde de produse. Ciocolata din Penny, care e cumva marca lor, e chiar bună, la fel și muștarul. Ciocolata din Lidl e execrabilă.
Mie mi se pare exact invers. Ciocolata din Lidl este foarte buna, cea din Penny e mai slaba calitativ. La fel si la mustar.
Dar si Lidl si Penny au ciocolata Schogetten, produsa in Germania, la preturi foarte bune.

#30
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,067
  • Înscris: 17.01.2012

 primuministru, on 19 martie 2019 - 09:12, said:

Nu prea cumpar carne, legume si fructe din hypermarket. Prefer sa iau de la tarabe sau de la magazinele din piete. Aprovizioneaza zilnic cat sa vanda o zi, costuri mai mici, preturi mai mici.

pe lângă că nu au prețuri mai mici, NICI nu plătesc TVA!!!

 SmurfK, on 19 martie 2019 - 10:41, said:


În schimb, la lactate, mi se par mai bune alea din Lidl ...

când văd termen de garanție de peste o lună la produse lactate, ZIC PAS!

io le am pe toate în drum spre casă...
și am și internet :P
opresc la cel care are oferte AZI
că unul are un gust sau altul are alt gust - ține „de gustibus...”

singurul în care mă-mpotrivesc din răsputeri să intru e metro... intrare pe cartelă, doar 2 case deschise - chiar dacă sunt 15 coșuri pline cu vârf la rând
iar pt persoane fizice au discounturi doar la produse „uzate moral” :(

o bilă albă pt kauf pt produsele de ros pt căței
o bilă albă pt lidl pt parizerul de 5,6 lei/kg pt oameni - dar de dat la căței...

#31
TruthHurts

TruthHurts

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,155
  • Înscris: 06.10.2018

 MarianG, on 19 martie 2019 - 08:23, said:

cei care au cel mai bun raport calitate/pret au si cea mai slaba caliate, deci preturile sunt mici
Gresit.

#32
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,428
  • Înscris: 10.08.2005
enlighten me

#33
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

 Manasu, on 19 martie 2019 - 10:57, said:

Mie mi se pare exact invers. Ciocolata din Lidl este foarte buna, cea din Penny e mai slaba calitativ. La fel si la mustar.
Dar si Lidl si Penny au ciocolata Schogetten, produsa in Germania, la preturi foarte bune.

Stai puțin, mă refer la mărcile proprii. Penny au o marcă proprie, îmi scapă numele acum, cea mai ieftină ciocolată, dar mi se pare foarte bună. La Lidl, corespondent e Fin Carre, care nu-mi place deloc. La fel și la muștar, la Penny e unul de-al lor, în recipient galben, de plastic, ieftin, care mi se pare foarte bun.

N-am mai dat de mult pe la Penny, așa că nu știu exact mărcile, m-a sâcâit treaba cu reducerile pe card, dar n-am scăpat de ea nici la Kaufland acum.

#34
primuministru

primuministru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,845
  • Înscris: 05.10.2007

 Bibulus, on 19 martie 2019 - 10:21, said:

Eu n-am mai cumparat fructe si legume din piata de ani de zile (cu una-doua exceptii). Sa stau sa-mi puna ei cartofi, rosii sau mere dupa cum au chef, eventual sa-mi strecoare si cateva mai nasoale?! Nu, multumesc!

Ce sa zic, poate te vad imbracat mai prost ! Pe mine ma lasa sa-mi aleg.

#35
Bibulus

Bibulus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,866
  • Înscris: 05.08.2014

 primuministru, on 19 martie 2019 - 12:13, said:


Ce sa zic, poate te vad imbracat mai prost ! Pe mine ma lasa sa-mi aleg.

Te lasa sa-ti "alegi" la modul ca pui si tu doua-trei mere si restul ti le pune el din spatele gramezii.  Asta prinde la papagali "bine imbracati". :)

#36
Manasu

Manasu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,877
  • Înscris: 25.12.2016

 primuministru, on 19 martie 2019 - 12:13, said:

Pe mine ma lasa sa-mi aleg.
Nu te cred.
Foarte rar te lasa sa alegi, de obicei doar cand raman ei numai cu marfa buna.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate