Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim
 

Mașinile Englezești - chiar erau așa de proaste?

* - - - - 4 votes
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#1
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,494
  • Înscris: 13.06.2004
Am văzut cele 2 documentare de mai jos, unii Englezi au afirmat că calitatea mașinilor lor nu era pre bună, alții zic că a dăunat și lipsa de inovație. Sunt de acord că faptul că majoritatea companiilor au fost băgate într-un mare conglomerat le-a dăunat (lol, nici măcar în România comunistă nu au făcut prostia asta), dar erau chiar așa de proaste după anii '50?

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/cJDpgtJZPB4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/b9ztUlve9jc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Mmmm cam da.
Dar de ce întrebi ?

#3
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Au fost, sunt si vor fi Posted Image  (sa zicem ca facem exceptie la Rolls). Oricum au farmecul lor (la fel ca orice alta natiune care face masini) :) Mie imi plac.

#4
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003

View PostTruculMagic, on 18 martie 2019 - 21:45, said:

Au fost, sunt si vor fi Posted Image  (sa zicem ca facem exceptie la Rolls). Oricum au farmecul lor (la fel ca orice alta natiune care face masini) Posted Image Mie imi plac.
Ce masini englezesti mai sunt acum? Cam nimic!

#5
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

View PostdanX, on 18 martie 2019 - 21:46, said:

Ce masini englezesti mai sunt acum? Cam nimic!

Cum nu ? Land Rover, Aston-ul, Jaguar, Rolls si Mini ce sunt ? Si mai au ceva care imi scapa acuma. TVR, AC, Caterham, McLaren, Morgan... ?

#6
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,494
  • Înscris: 13.06.2004
Sunt produse acolo. Dar cred că în afară de 2 sau 3, restul sunt deţinute de firme străine. "Rolls-Royce" e al "B.M.W."-ului spre exemplut (tot Nemţii deţin şi "Mini").
"Land Rover" şi "Jaguar" aparţin de "Tata Motors" (lol, în trecut Englezii i-au colonizat pe Indieni, acum e invers).

Edited by djl, 18 March 2019 - 21:55.


#7
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Pe vremea aia cam toate masinile erau "proaste".
Dar faceau si destule maisini bune: Rolls Royce, Bentley, Aston Martin. Dar pentru astea trebuia sa ai cascavalu gros.
Si nu conteaza cine le detine, conteaza cine le produce, adica aceeiasi ingineri de pe vremuri.
Si oricum vorbim de vremuri. Pe vremurile in care Rolls Royce sau Mini aveau mega succes, BMW nici nu exista.

Edited by Friskey, 18 March 2019 - 21:56.


#8
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

View Postdjl, on 18 martie 2019 - 21:52, said:

Sunt produse acolo. Dar cred că în afară de 2 sau 3, restul sunt deţinute de firme străine. "Rolls-Royce" e al "B.M.W."-ului spre exemplut (tot Nemţii deţin şi "Mini").

Nu conteaza. Majoritatea sunt detinute de altii, insa originile si designul tot cu influentele din tarile de unde au venit raman. Mini poate sa fie cumparat si de Teldrum ca tot englezesc o sa fie pana in maduva oaselor, la fel cum Fiat 500 e simbolul italienilor Posted Image

Edited by TruculMagic, 18 March 2019 - 21:56.


#9
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,494
  • Înscris: 13.06.2004

View PostFriskey, on 18 martie 2019 - 21:53, said:

Pe vremea aia cam toate masinile erau "proaste".
Dar faceau si destule maisini bune: Rolls Royce, Bentley, Aston Martin. Dar pentru astea trebuia sa ai cascavalu gros.
Si nu conteaza cine le detine, conteaza cine le produce, adica aceeiasi ingineri de pe vremuri.
Si oricum vorbim de vremuri. Pe vremurile in care Rolls Royce sau Mini aveau mega succes, BMW nici nu exista.

Cum adică toate erau "proaste"?   Posted Image
"B.M.W." a avut succes în anii '30 şi începând cu anii '70. A fost o perioadă în care riscaus să nu mai fie. Dar s-au mişcat mai cu tact decât insularii.

Edited by djl, 18 March 2019 - 21:58.


#10
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005

View PostTruculMagic, on 18 martie 2019 - 21:50, said:



Cum nu ? Land Rover, Aston-ul, Jaguar, Rolls si Mini ce sunt ? Si mai au ceva care imi scapa acuma. TVR, AC, Caterham, McLaren, Morgan... ?
masini cu nume englezesti... mecanica din ele nu mai e de mult british.

#11
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

View Postarg, on 18 martie 2019 - 21:57, said:

masini cu nume englezesti... mecanica din ele nu mai e de mult british.

Land Rover ce mecanica are (doar pe modelul vechi Range Rover exista un motor 2.5tds de pe BMW, iar pe freelander tot un 2.0 de la bmw, in rest au venit cu motorizari proprii oarecum) ? Jaguar (doar pe cateva modele de clasa mai mica aveau ceva asemanari cu Ford, in rest erau jaguaruri pure) ? Aston ? Doar Mini ce mai foloseste ceva motoare de la bmw insa nu sunt 100% sigur, caci multe nu se prea regasesc in gama bmw. Iar de restul pomenite nu mai are rost sa vorbim.

#12
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Apropos de evolutia masinilor ...am primit ieri chestia asta si mi s-a parut extrem de amuzanta si relevanta :
[attachment=2209907:bmw.jpg]

Mai era o varianta in care ultima " evolutie " era un calorifer de fonta .

Edited by JurasikMan, 18 March 2019 - 22:25.


#13
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Lasand la o parte Defenderul care e super ok, mai sunt ceva branduri cunoscute pur englezesti:
https://www.morgan-motor.co.uk/
https://www.caterhamcars.com/en
https://www.mclaren.com/

Mai multe detalii aici:
https://www.theaa.co...made-in-britain


Acuma astept sa vina Trupa (de analfabeti functionali a) Lu' Papuc care sa explice ca nu se mai fabrica nimic in Europa/UK, ci totul se fabrica in China

Edited by dexterash, 18 March 2019 - 22:37.


#14
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,633
  • Înscris: 29.05.2004
https://www.wsj.com/...381203054570397

#15
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View PostdanX, on 18 martie 2019 - 21:46, said:

Ce masini englezesti mai sunt acum? Cam nimic!
Cred că Aston Martin a rămas englezesc, restul nu.

#16
Louisy

Louisy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 24.02.2014

View Postdjl, on 18 martie 2019 - 21:41, said:

Am văzut cele 2 documentare de mai jos, unii Englezi au afirmat că calitatea maşinilor lor nu era pre bună, alţii zic că a dăunat şi lipsa de inovaţie. Sunt de acord că faptul că majoritatea companiilor au fost băgate într-un mare conglomerat le-a dăunat (lol, nici măcar în România comunistă nu au făcut prostia asta), dar erau chiar aşa de proaste după anii '50?
Toate raspunsurile pe care le vei primi vor fi din citite, vazute in documentar sau auzite. Pentru un raspuns direct ar trebui sa intrebi pe cineva care a avut in anii respectivi atat masini englezesti, cat si unele comparabile din alte tari. Adica nimeni din Romania, din pacate. In concluzie, cel mai probabil stii la fel de mult ca oricine care iti va raspunde.

Ceea ce ai putea afla din experienta noastra directa este cum se compara masinile englezesti actuale cu altele. Dar nu ai intrebat. Posted Image

#17
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View Postdjl, on 18 martie 2019 - 21:56, said:

Cum adică toate erau "proaste"?   Posted Image

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/QQh56geU0X8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#18
trid_ovi

trid_ovi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,132
  • Înscris: 10.10.2005

View Postericmario, on 18 martie 2019 - 23:04, said:

Cred că Aston Martin a rămas englezesc, restul nu.

Kuwait

http://www.inv-dar.c...s?ActiveID=1211

Edited by trid_ovi, 18 March 2019 - 23:12.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate