Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

HP Elitebook nu mai încarcă

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011
Salut, vă cer ajutorul în legătură cu o problemă hardware.

Am un laptop HP Elitebook x360 1030 G2 care brusc a început să nu mai încarece bateria.

Am crezut că e defect alimentatorul și am cumpărat altul. Nici cu cel nou nu merge.
Conectat la alimentatorul nou, am rulat HP PC Hardware Diagnostics, unde am selectat testul de baterie și cel de alimentare (AC power).
În timp ce rula testul de baterie s-a auzit un zgomot ca de scurtcircuit și la final spus că nu e conectat cablul de alimentare.
Testul de alimentare a spus că este o problemă cu alimentatorul și că trebui schimbat - asta la amândouă.
După zgomotul ăla de scurtcircuit bănuiesc că s-a prăjit ceva prin circuitul intern de alimentare.

Laptopul s-ar putea alimenta și prin mufă USB-C.

Întrebare: are rost să cumpăr un încărcător cu mufă USB-C sau îl iau degeaba, singura soluție fiind service-ul?
Mulțumesc pentru păreri și eventuale sfaturi!

#2
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Mergi la cineva care are teleofn cu USB-C si probeaza.

#3
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Am dat 4 euro pe un cablu adaptor care are așa: o mufă USB la un capăt, iar la celălalt capăt are mufă mini USB, micro USB, USB-C, i-Phone.

#4
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011
Revin cu un update, în caz că mai pățește cineva asta: funcționează cu un încărcător USB-C. Îl voi duce totuși la service când voi avea timp, pentru că mufa de încărcare USB nu este poziționată tocmai comod. Pe viitor voi evita laptopurile HP cu mufă de încărcare albastră, se pare că au pățit-o mai mulți.

 buyonevideo, on 18 martie 2019 - 21:02, said:

Mergi la cineva care are teleofn cu USB-C si probeaza.

 ericmario, on 18 martie 2019 - 21:22, said:

Am dat 4 euro pe un cablu adaptor care are așa: o mufă USB la un capăt, iar la celălalt capăt are mufă mini USB, micro USB, USB-C, i-Phone.
Nu merge cu orice încărcător USB-C, trebuie unul special pentru laptop care să ofere tensiunea și intensitatea necesare.

#5
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,569
  • Înscris: 15.06.2004
Alimentarea e problema HP-urilor de vreo 7-8 ani incoace.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate