Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!
 Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...
 orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus
 Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...
 

De ce are nevoie o familie pentru a trai?

- - - - -
  • Please log in to reply
50 replies to this topic

#37
lordlogicus

lordlogicus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 28.04.2004

View Postalthea, on 22 martie 2019 - 12:18, said:

Clar că dacă 1200 sunt toți banii e gata cu calculele noastre.
Altfel, ciorbe se pot face din spate+gâturi de pui, din oase de porc, din oase de vită și legume, mai pui două mâini de paste sau câteva linguri de orez... la ciorbe nu carnea e baza. 60-70 de lei, mai mult nu costă două oale mari de ciorbă.
Din 3-4 kg de carne de porc  (aprox. 50 de lei) și ceapă, cartofi, orez, bulion etc - încă 50-60 de lei - iarăși se poate face mâncare multă. Și mai rămân și de pâine, parizer, pateu, slănină... zic și eu la repezeală, dar clar se poate cu bunăvoință.


Deci 37,5 lei pe zi pentru o persoană?

Mai întreb o dată că poate n-am înțeles bine. Nu de alta, dar 37,5 lei/zi x 6 persoane x 30 zile = 6750, deci ceva n-am înțeles. Nu poți fi atât de aerian.

Sper sa nu supar, dar chiar si asa trebuie sa spun ca rolul moderatorului in discutie este sa domoleasca spiritele, nicidecum sa aprinda "paie", dar....

"6750, deci ceva n-am înțeles. Nu poți fi atât de aerianPosted Image".
Acum fa operatia inversa: 6750/6 = 1125 lei de persoana, destinati numai pentru hrana

In momentul in care am aruncat acest buget nu a fost in necunostinta de cauza., stiam ca voi crea o "schizma" (nu e de ajuns, ba este prea mult).
Trebuie sa spun ca sunt implicat in actiuni umanitare asemanatoare.

Imi pare rau ca am dat aceasta suma si/sau ca am vrut sa ajut la o intrebare cu un simplu raspuns.

Masa se dimineata 7- 8 lei
Masa de prinz 15 lei (18 lei)
Masa de seara 15 lei (13 lei)

Acum intreb, voi..?
Pe viitor, un tipic Posted Image "fa-te ca nu vezi si nu auzi" si iti va merge tare bine Posted Image .

Edited by lordlogicus, 22 March 2019 - 13:06.


#38
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,965
  • Înscris: 18.12.2007

View Postalthea, on 22 martie 2019 - 12:18, said:

Clar că dacă 1200 sunt toți banii e gata cu calculele noastre.
Altfel, ciorbe se pot face din spate+gâturi de pui, din oase de porc, din oase de vită și legume, mai pui două mâini de paste sau câteva linguri de orez... la ciorbe nu carnea e baza. 60-70 de lei, mai mult nu costă două oale mari de ciorbă.
Din 3-4 kg de carne de porc  (aprox. 50 de lei) și ceapă, cartofi, orez, bulion etc - încă 50-60 de lei - iarăși se poate face mâncare multă. Și mai rămân și de pâine, parizer, pateu, slănină... zic și eu la repezeală, dar clar se poate cu bunăvoință.


Deci 37,5 lei pe zi pentru o persoană?

Mai întreb o dată că poate n-am înțeles bine. Nu de alta, dar 37,5 lei/zi x 6 persoane x 30 zile = 6750, deci ceva n-am înțeles. Nu poți fi atât de aerian.

Discutand strict pentru cazul expus aici, valoarea aia e un lux. Dar cu 225 de lei / luna este exclus sa supravietuiasca o familie de 6 persoane.
La 225 de lei /saptamana se descurca cu mancare gatita.

#39
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View PostAlexEn, on 22 martie 2019 - 12:59, said:

Dar cu 225 de lei / luna este exclus sa supravietuiasca o familie de 6 persoane.
Da, clar.

View PostAlexEn, on 22 martie 2019 - 12:59, said:

La 225 de lei /saptamana se descurca cu mancare gatita.
225 de lei / zi, fată...  ai văzut ce a scris.
Nu-ți mai bate capul, hai acasă.


lodlogicus, așa se pune Bold pentru ce am scris:

View Postlordlogicus, on 22 martie 2019 - 12:59, said:

" Nu poți fi atât de aerian".
În rest nu mai zic nimic. Mi s-au terminat paiele.

#40
lordlogicus

lordlogicus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 28.04.2004

View Postalthea, on 22 martie 2019 - 13:06, said:


lodlogicus, așa se pune Bold pentru ce am scris:

În rest nu mai zic nimic. Mi s-au terminat paiele.

NOTED! Posted Image

#41
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,965
  • Înscris: 18.12.2007

View Postalthea, on 22 martie 2019 - 13:06, said:

225 de lei / zi, fată...  ai văzut ce a scris.
Nu-ți mai bate capul, hai acasă.

Nu mi se pare o valoare extraordinara. 40 lei/zi/persoana iese daca nu iti gatesti singur si preferi sa iti iei gata facut.

P.S: nu mai zi inca o data de acasa ca acus vin :))

#42
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
40 lei pe zi de persoana este lux

eu trăiesc cu 10 lei /pers


deci despre femeia cu 6 copii, isi ia 450 lei din social +450 din alocatii. deci 900 pe luna. deci cu inca un ajutor de 900 sa zic lunar ar trebui sa traiasca bine. de fapt cu 1800 traiesc cam lăfăială..

#43
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,254
  • Înscris: 06.01.2007
Puii mei, nici eu nu cred ca cheltui 6000lei/luna pe mancare. Asta in conditiile in care vreo 1500++ se duc pe restaurante sau comenzi la mancare acasa.
Ok, suntem 4 nu 6 persoane, dar.. totusi. Pe aia nici macar nu-i primeste in restaurant la cum sunt imbracati.
6000 lei pe mancare mi se pare ultraboerie. Nici nu-ti ofera magazinele locale posibilitatea sa-i cheltui pe toti pe mancare, tre sa cutreieri metropole pentru rafturi BIO sau vita sudamericana, dutyfree de pe la aeroporturi.... chestii. Daca te duci cu 6000 le la un magazin satesc il cumperi cu tot cu vanzatoare.

#44
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View PostAlexEn, on 22 martie 2019 - 13:56, said:

Nu mi se pare o valoare extraordinara. 40 lei/zi/persoana iese daca nu iti gatesti singur si preferi sa iti iei gata facut.
Nu e extraordinară când îi ai, bravo cui își permite. Altfel de 40 de lei poți găti pentru 6 persoane într-o zi, sunt sigură. Dacă aș avea timp aș și calcula.


View PostAlexEn, on 22 martie 2019 - 13:56, said:

P.S: nu mai zi inca o data de acasa ca acus vin :))
Ia și ceva de mâncare :D

#45
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017
Care scrie despre mancat in oras pe un asemenea subiect, boss, te rog eu nu te mai droga cu sare de baie.
Aici este vorba de trait nu lene si prostie si trait de la leafa la leafa.

1000 de lei buget pentru mancare si ceva inspiratie de pe google.
Acum daca vrei sa treaca luna fara sa pui deoparte un leu, pai da, comanda mancare sau mananca in oras.
Discutam pe alte subiecte ce mizerie vand aia la reataurante sau ce cunostinte avem care s-au imbolnavit de la mancatul in oras.

#46
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View PostArgent, on 22 martie 2019 - 14:23, said:

Care scrie despre mancat in oras pe un asemenea subiect, boss, te rog eu nu te mai droga cu sare de baie.
Aici este vorba de trait nu lene si prostie si trait de la leafa la leafa.
Nu ne certa, inițiatorul a dispărut iar lordlogicus vorbește despre sume pentru asistații din Dubai. Nu mai există subiect concret.

#47
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017
Eu ma oftic la asemenea subiecte ca am prins si vremuri de cumparam pulpe cu baxul de 10kg, cartof cu sac de 20 si ceapa sac de 5kg.
Acum ma dusai pe la parc si vad in intersectie un baiat care vinde ziare, probabil pe minim pe economie, apoi citesc pe forum de mancat in oras si sume de ma amuza. Faceam naiba rate la apartament cu sumele astea.
Deci burgezie ca burgehzie dar totusi suntem niste romanasi din europa.

Edited by Argent, 22 March 2019 - 14:34.


#48
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,965
  • Înscris: 18.12.2007

View Postalthea, on 22 martie 2019 - 14:17, said:

Ia și ceva de mâncare Posted Image

Astept lista de comenzi :D

View PostArgent, on 22 martie 2019 - 14:23, said:

Acum daca vrei sa treaca luna fara sa pui deoparte un leu, pai da, comanda mancare sau mananca in oras.
Discutam pe alte subiecte ce mizerie vand aia la reataurante sau ce cunostinte avem care s-au imbolnavit de la mancatul in oras.

Cam cat de acrii iti sunt strugurii?


Initiatorul probabil ca s-a lamurit, inteleg nu ar mai avea nevoie sa treaca pe aici.

#49
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View PostAlexEn, on 22 martie 2019 - 14:34, said:

Astept lista de comenzi Posted Image
Îți trimit pe PM să alegem, nu pun aici că ne ceartă Argent :D

Argent, glumesc. Chiar înțeleg ce vrei să spui, înțeleg și de ce te supără, dar și tu ți-ai putea permite acum să mănânci în oraș dacă ai vrea.
Plus că le amesteci, știi că nu există egalitate socială. Dacă un român mănâncă în oraș nu înseamnă că e aerian dpdv financiar sau snob sau imitator al vesticilor ori cine știe ce altceva de condamnat.

#50
rodica1978

rodica1978

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 478
  • Înscris: 23.09.2018

View PostTudorMiclaus, on 18 martie 2019 - 19:16, said:

Buna ziua oameni. De curand m-am implicat intr-o organziatie care se ocupa cu acte de caritate. Organziatia este la inceput, asa ca inca nu am realizat niciun proiect, dar am dori sa incepem.
Am nevoie de niste raspunsuri relativ banale.
De ce are nevoie o familie pentru a trai bine aproximativ 2 saptamani? Ma refer aici la alimentele de baza: ulei, mezeluri, etc.
Va rog frumos sa-mi raspundeti cat mai detaliat. Multumesc anticipat!
Tin sa mentionez ca e o familie cu 5 copii si o mama, dintre care unul sugar.
As pregati un buget de 1000 lei si as merge cu mama la un supermarket sa aleaga ea ce le este necesar. Parerea mea!

#51
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,092
  • Înscris: 17.01.2012

View PostTudorMiclaus, on 18 martie 2019 - 19:16, said:

Buna ziua oameni. De curand m-am implicat intr-o organziatie care se ocupa cu acte de caritate. Organziatia este la inceput, asa ca inca nu am realizat niciun proiect, dar am dori sa incepem.
Am nevoie de niste raspunsuri relativ banale.
De ce are nevoie o familie pentru a trai bine aproximativ 2 saptamani? Ma refer aici la alimentele de baza: ulei, mezeluri, etc.
Va rog frumos sa-mi raspundeti cat mai detaliat. Multumesc anticipat!
Tin sa mentionez ca e o familie cu 5 copii si o mama, dintre care unul sugar.

prietene, ne ții cu sufletul la gură!
ne zici și nouă care avu dreptate?
nu de alta, dar se strică naibii berea cu care pariaserăm care „este mai egal!”

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate