Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

De ce are nevoie o familie pentru a trai?

- - - - -
  • Please log in to reply
50 replies to this topic

#19
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
un copil nu consuma cat un adult

#20
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,090
  • Înscris: 17.01.2012

View Postsilesax, on 19 martie 2019 - 10:43, said:

un copil nu consuma cat un adult

inițiatorul a zis că ne cere să-i zicem cât trebuie ca acea familie să trăiască BINE!!!
1300/lună pt un adult e o SĂRĂCIEEE!!!

#21
aflorin27

aflorin27

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 842
  • Înscris: 06.06.2014
Pai incepi cu nevoile de baza: hrana, haine, casa.
La alimente ai primit deja suficiente sugestii bune. Vase de gatit, farfurii si vesela, daca e cazul.
Haine poti aduna din donatii sau se pot cumpara de prin magazine mai ieftine.
Trebuie apoi vazut ce le trebuie prin casa. Au curent electric? Ca ar merge un frigider si o plita electrica. Acoperisul e in stare decenta? Ferestrele? Lemne pentru la iarna? O soba si un cos curatat au? Un pat, o masa, niste scaune?

#22
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View Postgushpi, on 19 martie 2019 - 10:37, said:

OFF TOPIC:
știu că ești intransigentă, dar...
-autorul se implică, dar n-are habar de nimic
Nu-s intransigentă, mai mult dau din gură însă recunosc mă deranjează foarte tare miștourile ieftine, ironiile și întrebările aiurea pe subiecte ca ăsta.

Important e că vrea să se implice. Sunt foarte mulți care se pricep la toate dar nu le pasă de alții.

View Postgushpi, on 19 martie 2019 - 10:37, said:

dacă io zic 10 kile de făină, de unde știi dacă-i batjocură sau nu?
Ia zi, să vezi dacă îmi dau seama sau nu :)
Am glumit, dar cu tine nu pe seama autorului.

#23
Alucard

Alucard

    Steven Hyde

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,186
  • Înscris: 20.04.2004
Paine, lapte, oua, cartofi, ceapa, orez, morcovi si hai sa zicem ceva carne de pui/peste pt 2 saptamani ar duce spre 1k... Dar, daca se intra la tigari si la bere se dubleaza bugetul.
Te respect si te salut pentru atitudine, nu stiu de ce s-a inchis/redeschis topicul ... Banuiesc ca au fost vreo cativa care au indemnat "la munca baa" ... Nici eu nu le-as da gratis dupa 1-2 luni de pomana, vreau sa te vad ca faci ceva la tine acasa, in curte, la poarta/scara, la vecinu ... Daca te duci sa muncesti si faci rost de bani te mai stimulez si eu dupa o morala constructiva ... In max 6-10 luni ar trebui sa se poata descurca ... Daca are vointa si nu e priponit la pat. Am prieteni cu probleme locomotorii care au joburi foarte ok, sau n-au deloc, dar fac ceva, n-asteapta din mila. Unii dintre ei pe forum :) sigur ii stiti pe aia vechi si care nu cer un like.

#24
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
ai citit ca este dintr-un sat?, nivel de educatie 8 clase probabil..., știi ca in general în sate locuri de munca pentru femei ca ea sunt 0.doar vara la munca pe câmp. asa ca daca tot vb de munca neapărat trebuie sa plece la oraș sa o angajeze cineva ca femeie de servici sau ceva de genul. salariul pentru asa ceva este 1250 lei net. poti trai in chirie în cluj cu 1250 lei pe lună cu 5 copii? după ce platesti chiria si utilitatile cati bani iti raman efectiv pentru a trăi??
deci este greu este un fel de situatie fara iesire.

#25
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,254
  • Înscris: 06.01.2007
Din pacate e o situatie fara iesire, nu trebuie sa ne mire, realitatea bate filmul.
Situatia nu-i de ieri de azi, asa a fost tot timpul.
E greu sa te ridici din mizerie, copiii aia au o sansa, dar e mica, mult sub medie. Femeia insa nu mai are nicio sansa de a duce o viata normala, nici daca maine castiga la loto.

#26
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
probabil se refera la educatie.

#27
lordlogicus

lordlogicus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 28.04.2004

View PostTudorMiclaus, on 18 martie 2019 - 19:16, said:

Buna ziua oameni. De curand m-am implicat intr-o organziatie care se ocupa cu acte de caritate. Organziatia este la inceput, asa ca inca nu am realizat niciun proiect, dar am dori sa incepem.
Am nevoie de niste raspunsuri relativ banale.
De ce are nevoie o familie pentru a trai bine aproximativ 2 saptamani? Ma refer aici la alimentele de baza: ulei, mezeluri, etc.
Va rog frumos sa-mi raspundeti cat mai detaliat. Multumesc anticipat!
Tin sa mentionez ca e o familie cu 5 copii si o mama, dintre care unul sugar.


Tudor, in primul rand trebuie discutat cu mama, ea iti va spune ce nevoi are (sau mai bine zis , orice mama cu mai mult de 3 copii stie si te poate ghida).
In functie de resursele existente ale familiei, iti poti face si un plan. Are energie electrica, apa,..?

Oricare este raspunsul, alimentele cu termen lung de valabilitate lung (conserve, legume) vor fi de baza.
Poti adauga si cateva jucarii colectate cu ajutorul familiei/prietenilor si binenteles cate ceva pentru scoala (caiete, pixuri, creioane,....).
Un buget decent, estimat pentru hrana (6 persoane), este cam de 200 - 225 lei/zi

Incearca sa iti gasesti sprijin pentru efortul tau si din partea altor ONG-uri si poate chiar cu cluburile moto din zona Clujului.
Cristian Hrubaru (Rock FM) cu siguranta te poate ajuta, macar poate cu sfaturi, el fiind implicat in multe campanii.

Edited by lordlogicus, 22 March 2019 - 08:47.


#28
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
225 pe zi..!!!!!, tu pe ce lume trăiești bre? in Monaco?

#29
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
:)
Cred că a vrut să scrie 225 de lei/persoană/lună.

#30
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,962
  • Înscris: 18.12.2007
Mi-e greu sa cred ca o familie de 6 persoane poate sa manance cat de cat calitativ cu un buget de 225 lei/una.
Omul pare sa fi calculat un buget de 35 lei/om/3 mese/zi.

@sile, se refera la 6 persoane, nu la una singura. De acord ca un buget de 200 de lei/zi pentru o singura persoana e exagerat dar pentru 6 nu e.

#31
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Ar fi o sumă de aprox. 1230 de lei/lună, deci între 250-300 de lei/săptămână. Dacă baza e mâncarea gătită eu zic că se poate.

#32
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017
Au crescut oleaca preturile dar cred ca se poate.
Desigur este nasoleanu pentru generatia tanara sa auda de economisit, mancare gatita si etc...
Dar se poate sa mananci decent cu 1000 de lei pe luna.
Decent insemnand mancare de calitate sa nu faci vreun compromis la ceva.

#33
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
se poate. numai sa stii ce sa cumperi.. ca daca ei cascaval microabalat de la magazinul din sat nu se mai poate..
depinde si de cata bere bei pe zi.. depinde de multe

#34
lordlogicus

lordlogicus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 28.04.2004

View Postsilesax, on 22 martie 2019 - 10:26, said:

225 pe zi..!!!!!, tu pe ce lume trăiești bre? in Monaco?

225/6 = 37.5 lei de persoana, ti se pare mult?

View Postlordlogicus, on 22 martie 2019 - 08:46, said:

Tudor, in primul rand trebuie discutat cu mama, ea iti va spune ce nevoi are (sau mai bine zis , orice mama cu mai mult de 3 copii stie si te poate ghida).
In functie de resursele existente ale familiei, iti poti face si un plan. Are energie electrica, apa,..?

Oricare este raspunsul, alimentele cu termen lung de valabilitate lung (conserve, legume) vor fi de baza.
Poti adauga si cateva jucarii colectate cu ajutorul familiei/prietenilor si binenteles cate ceva pentru scoala (caiete, pixuri, creioane,....).
Un buget decent, estimat pentru hrana (6 persoane), este cam de 200 - 225 lei/zi

Incearca sa iti gasesti sprijin pentru efortul tau si din partea altor ONG-uri si poate chiar cu cluburile moto din zona Clujului.
Cristian Hrubaru (Rock FM) cu siguranta te poate ajuta, macar poate cu sfaturi, el fiind implicat in multe campanii.


#35
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View Postsilesax, on 22 martie 2019 - 12:05, said:

depinde si de cata bere bei pe zi.. depinde de multe
Clar că dacă 1200 sunt toți banii e gata cu calculele noastre.
Altfel, ciorbe se pot face din spate+gâturi de pui, din oase de porc, din oase de vită și legume, mai pui două mâini de paste sau câteva linguri de orez... la ciorbe nu carnea e baza. 60-70 de lei, mai mult nu costă două oale mari de ciorbă.
Din 3-4 kg de carne de porc  (aprox. 50 de lei) și ceapă, cartofi, orez, bulion etc - încă 50-60 de lei - iarăși se poate face mâncare multă. Și mai rămân și de pâine, parizer, pateu, slănină... zic și eu la repezeală, dar clar se poate cu bunăvoință.

View Postlordlogicus, on 22 martie 2019 - 12:15, said:

225/6 = 37.5 lei de persoana, ti se pare mult?
Deci 37,5 lei pe zi pentru o persoană?

Mai întreb o dată că poate n-am înțeles bine. Nu de alta, dar 37,5 lei/zi x 6 persoane x 30 zile = 6750, deci ceva n-am înțeles. Nu poți fi atât de aerian.

Edited by althea, 22 March 2019 - 12:23.


#36
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,090
  • Înscris: 17.01.2012

View Postlordlogicus, on 22 martie 2019 - 12:15, said:


225/6 = 37.5 lei de persoana, ti se pare mult?

io fusei mai darnic... cam 280 lei/zi!!!

View Postgushpi, on 19 martie 2019 - 10:37, said:



ON TOPIC:
-dacă salariul minim/economie e de 1300 lei/lună, atunci pt 6 persoane avem nevoie de (1300x6)/2 = 3900 lei
-de achiziționat alimente de această valoare, ținând cont că avem un bebeluș - deci de inclus suplimente nutritive pt acesta (sau pt mamă...)


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate