Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Combinatie de conturi pentru tran...

Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...
 Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 

De ce are nevoie o familie pentru a trai?

- - - - -
  • Please log in to reply
50 replies to this topic

#1
TudorMiclaus

TudorMiclaus

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 18.03.2019
Buna ziua oameni. De curand m-am implicat intr-o organziatie care se ocupa cu acte de caritate. Organziatia este la inceput, asa ca inca nu am realizat niciun proiect, dar am dori sa incepem.
Am nevoie de niste raspunsuri relativ banale.
De ce are nevoie o familie pentru a trai bine aproximativ 2 saptamani? Ma refer aici la alimentele de baza: ulei, mezeluri, etc.
Va rog frumos sa-mi raspundeti cat mai detaliat. Multumesc anticipat!
Tin sa mentionez ca e o familie cu 5 copii si o mama, dintre care unul sugar.

Edited by TudorMiclaus, 18 March 2019 - 19:17.


#2
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
de ce nu intrebi familia respectiva de ce are nevoie, nu e mai simplu? probabil de vreo 1000 lei, pentru 2 săptămâni.

#3
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Pentru sugar: hainute, scutece absorbante, lapte praf, sampon si sapun, eventual mancare pasata.
Alimente: ulei, zahar, orez, faina, malai, bulion/pasta de tomate, ceapa, cartofi, morcovi, usturoi, lapte, carne de pui si porc, branza.
Nealimentare: detergent de rufe si de vase, inalbitor, ceva haine stranse de la oameni, sosete noi.
Insa cel mai bine este sa le dati bani si se gospodaresc singuri.

#4
TudorMiclaus

TudorMiclaus

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 18.03.2019

View PostMembruAnonim93, on 18 martie 2019 - 19:27, said:

Pentru sugar: hainute, scutece absorbante, lapte praf, sampon si sapun, eventual mancare pasata.
Alimente: ulei, zahar, orez, faina, malai, bulion/pasta de tomate, ceapa, cartofi, morcovi, usturoi, lapte, carne de pui si porc, branza.
Nealimentare: detergent de rufe si de vase, inalbitor, ceva haine stranse de la oameni, sosete noi.
Insa cel mai bine este sa le dati bani si se gospodaresc singuri.
Iti multumesc pentru un raspuns concret.



Copiii nu au nici unul mai mult de 15 ani, toti sunt la scoala. Acestia traiesc in mediul rural, intr-un sat destul de izolat.
Are 2 baieti mai mari care mai lucreaza prin sat atunci cand nu sunt la scoala.

Abia se descurca, cateodata o mai ajuta cei din sat, dar niciodata nu e destul.

Edited by althea, 18 March 2019 - 19:58.
eliminat citate


#5
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
De curiozitate, in ce judet se afla familia ?

#6
TudorMiclaus

TudorMiclaus

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 18.03.2019

View PostMembruAnonim93, on 18 martie 2019 - 19:47, said:

De curiozitate, in ce judet se afla familia ?

Cluj.

#7
TudorMiclaus

TudorMiclaus

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 18.03.2019
https://stirileprotv...tor-social.html

Tin sa mentionez ca ii cunosc personal.

#8
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Închid pentru curățenie.


Gata.
Citiți primul mesaj, e foarte ușor de înțeles de ce a deschis topicul. Vrea niște răspunsuri pe care nu mulți sunt în stare să le dea, dacă n-aveți sfaturi la subiect vă rog să nu postați.

Pe scurt, vă dau pauză dacă vă mai bateți joc.

Edited by althea, 18 March 2019 - 20:05.


#9
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,922
  • Înscris: 18.12.2007
La alimente sa te gandesti si la conserve, sunt mai usor de utilizat si pastrat.

#10
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
si cand luați alimente luati cartofi la sac branza la kg, pulpe la bax, cumparati din angrourile din orașe si o sa vedeti ca nu trebuie o gramada de bani. nu mai cumparati cascaval taiat feliuțe cu nailon pe fiecare feliuta n parte care per total ajungi sa platesti 100 lei pe kg cand el este 20 lei kg..

#11
Disstrack

Disstrack

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 896
  • Înscris: 29.04.2018
.

Edited by Disstrack, 18 March 2019 - 20:49.


#12
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Si de ce doar pentru doua saptamani de "trait bine"? Ce urmeaza dupa? La aia care construiesc case la cheie, nu v-ati gandit sa apelati? Ca daca vor locui in conditii mai omenesti, probabil se vor si orienta spre un trai mai bun.

#13
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
probabil au casa

mai in mare.. 3 kg branza x10 lei, 20 kg pulpe x6 lei, un sac de cartofi de 40 kg 90 lei, un bax de ulei la promotie, cateva kg de zahar, faina malai paste orez, vreo 3 cartoane de ouă,fasole, linte, ceva condimente si are ce manca.

#14
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,220
  • Înscris: 06.01.2007
La ce am vazut in reportajul de la PROTV, se pare ca au nevoie de multe lucruri, in primul rand de un tata.
Strict pe probleme de mancare -> cartofi, fasole, mazare, bulioane.. cam ce cumparam si noi cand mergem la Carfur, nimic special ca nu sunt extraterestri.
Dar asta nu inseamna ca vor si trai bine. Cand n-ai nici frigider, n-ai nici oale, n-ai nici masina de spalat, mama aia tre sa munceasca 24/24 si tot nu e suficient.

Au nevoie de un ajutor permanent, nu de unul temporar. E vai de mama lor, mi-e mila de ei, dar depinde de fiecare dintre ei daca vor dori sa iasa din cocina.
Va respect demersurile pentru acesti oameni, dar eu nu cred in ele din pacate. Am vazut suficiente la viata mea, nici eu nu m-am nascut intr-o familie bogata si in jurul meu am vazut chiar si mai multa saracie. Din pacate ajutorul oferit trebuie oferit cu judecata si implicare in viata lor, altfel nu-i va ajuta cu nimic. Asta e ceea ce am invatat eu. Cauzele care i-au adus aici vor roade mai departe la radacina, asta ar fi prima justificare. Insa daca te implici in viata lor, ajutorul poate fi unul real si valoros. Dar necesita implicare, conectare la realitatea lor. Din pacate e foarte greu s-o faci, iti trebuie o anumita... chemare si destul de mult sacrificiu deoarece se sacrifica si timp, si efort emotional, nu numai bani.

Stiti cine reusesc? Unele secte religioase gen mormoni, penticostali, adventisti. Dar au un sistem mai elaborat prin care ajuta un om. Eu conosc oameni ajutati de astfel de secte care au ajuns.. ceva, desi nu aveau nicio sansa altfel.

Edited by maccip, 18 March 2019 - 21:43.


#15
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,867
  • Înscris: 28.11.2006
Adaug pe lista: un frigider, un aragaz sau macar o plita electrica, ceva vase de gatit / tacamuri / ustensile de bucatarie. Nu trebuie sa fie noi, merg si cele folosite dar in stare de functionare.

Apoi cat mai multe haine pentru copii. Si cineva care sa-i ajute cu chestiile legate de scoala. Macar daca vor reusi sa termine scoala vor putea iesi din haul asta.

#16
ccdsah

ccdsah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,581
  • Înscris: 16.03.2013
Bani, cat mai multi bani. Restul e superflu

#17
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,220
  • Înscris: 06.01.2007
Banii sunt cel mai prost tip de ajutor.

#18
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,067
  • Înscris: 17.01.2012

View Postalthea, on 18 martie 2019 - 19:55, said:

Pe scurt, vă dau pauză dacă vă mai bateți joc.

OFF TOPIC:
știu că ești intransigentă, dar...
-autorul se implică, dar n-are habar de nimic
-autorul nu explică de ce pt 2 săptămâni; va înmulți el cu 108 să-i dea un an?

dacă io zic 10 kile de făină, de unde știi dacă-i batjocură sau nu?

ON TOPIC:
-dacă salariul minim/economie e de 1300 lei/lună, atunci pt 6 persoane avem nevoie de (1300x6)/2 = 3900 lei
-de achiziționat alimente de această valoare, ținând cont că avem un bebeluș - deci de inclus suplimente nutritive pt acesta (sau pt mamă...)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate