Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Ordonanta de clasare cu NUP bazata pe o Sentinta Civila dintr-un dosar civil. Sentinta care nu este definitiva, fiind atacata cu apel ?

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
ctud204

ctud204

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 18.03.2019
Buna seara, doresc a face o intrebare cunoscatorilor.
ORDONANTA DE CLASARE plus REFERAT cu propunere de clasare cu NUP intr-o cauza privind Falsul Intelectual art.321 ncp. care este bazat (are la baza) o SENTINTA CIVILA care nu este definitiva si care a fost atacata legal in instanta superioara cu APEL.  Apel  care nu sa judecat.(dosarul fiind despre acte de stare civila)
Este legal ?
Poate politistul care a solutionat speta sa invoce in REFERATUL de clasare a cauzei pasaje din SENTINTA CIVILA care nu este definitiva si irevocabila , mai mult Sentinta Civila a fost atacata in termenul legal cu apel pentru care nu sa fixat teremen de judecata.

Multumesc

#2
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,024
  • Înscris: 07.11.2006
Mai exista in 2019 NUP?

#3
Kaffir2018

Kaffir2018

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,332
  • Înscris: 15.06.2018
In primul rand solutia de clasare o da procurorul.
Daca te simti vatamat prin solutia de clasare, fa plangere la prim-procuror si apoi mai departe la instanta.
Si incearca cand faci asta, incearca sa folosesti si cratima.

#4
ctud204

ctud204

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 18.03.2019
Scrie si REFERAT !
Am intrebat; daca este legal sa se foloseasca de o sentinta civila care nu este definitiva.
Pentru ca am intrebat un cetatean absolvent , practicant care a spus ceva de genul (ilegală proba sentinta civila, in dosar de cercetare si urmarire penala)
Curiozitatea

#5
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Eu cred că cele 2 cauze nu au legătură directă între ele. Dacă ar fi avut, cauza civilă ar fi fost suspendată până la soluționarea cauzei penale.

#6
ctud204

ctud204

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 18.03.2019
Au legatura intre ele. Este vorba de un registru de stare civila pentru morti din anul 1923 unde este inregistrat decesul unei persoane.
In registrul scrie exact asa in cuprinsul descrieri:  A murit la casa sa din comuna Islaz dl. Cristea Nitu Hategan de 99 ani .... parinti necunoscuti.
Pe marginea registrului in partea stanga a registului scrie: Cristea Nitu Hategan 99 ani.
Decesul fiind declarat pe baza marturiilor a doi martori, care declarau cele mentionate mai sus.
Am solicitat un duplicat certificat de deces pentru acest decedat. Numai ca ofiterul de stare civila in duplicatul care ar fii trebuit sa fie o “ oglinda”- o “poza” a devenit prin interpretari un fals in opunia mea, in sensul ca in noul act sa scris :  Cristea Hategan fara a se mentiona si prenumele de Nitu.
Ofiterul de stare civila concluzionant in opinia lui ca prenumele de Nitu este de fapt prenumele tatalui lui  Cristea Hategan. Cu mentiunea faptului ca nu se mai gasesc alte acte de stare civila, pe nicaieri.
Exista un singur act de vanzare cumparare care face referire tot la Cristea Nitu Hategan. Din acest act rezulta ca, Nitu Cristea Hategan vinde un teren ficei sale. In rest nimic in primarie si nici la arhivele nationale.
An depus plangere penala pentru fals intelectual, ulterior si actiune in instanta.
Am solicitat instantei sa oblige serviciul de stare civila sa scrie exact ce este mentionat in registru pentru morti din anul 1923 si anume Cristea Nitu Hategan dar in prima instanta acestia au spus ca nu exista dovada si au luat de buna “opinia” personala a ofiterului de stare civila.
In penal politistul si procurorul au luat sentina civila care nu este definitiva au dat copy paste si au concluzitionat NUP, cu toate ca nu este definitiva, mai mult a fost atacata cu apel.
Intrebarea era, daca este legala baza politistului care a dat copy paste dupa sentinta civila.
Politistul a ignorat H.G nr.64/2011 art. 148.
Procurorul fiind celebru (cel ce a tinut la sertar ani de zile dosarul cu politistul pedofil)
Asta este


#7
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Am presupus bine. Tu te-ai judecat în civil cu instituție pentru ”obligația de a face” iar plângerea penală a fost împotriva unei persoane despre care crezi tu că a vrut să-ți facă un rău.
Motivarea ”în fapt” a polițistului arată doar că are puțină școală și a găsit inspirație în cea a judecătorilor. Pentru tine ar trebui să fie mai importantă motivarea ”în drept” și in/existența elementelor constitutive ale infracțiunii.

Edited by MembruAnonim, 19 March 2019 - 06:27.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate