Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Alge in bazin cu pesti ornamentali

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#19
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018

View Postputin, on 18 martie 2019 - 17:10, said:

Lampa cu ultraviolete distruge algele. Ca lampile din spital
Dupa rezultat nu prea s-ar zice.

#20
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,781
  • Înscris: 12.01.2018

View Postr_murphy, on 18 martie 2019 - 18:52, said:


ar fi bine sa-i spui si concentratia de sulfat de cupru recomandata, astfel incit sa discute de alge, la trecut, dar nu si despre pesti.
eu i-am dat painea.cutitul este pe goagle

#21
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,111
  • Înscris: 30.04.2007

View PostPaz, on 18 martie 2019 - 20:31, said:

Dupa rezultat nu prea s-ar zice.
nu compara rezultatele lampii uv intr-un acvariu si in pond de 7m3 Posted Image o fii si bec de sub 20w .. sunt multe necunoscute.

Edited by r_murphy, 18 March 2019 - 21:01.


#22
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Ok scuze. :)

#23
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,111
  • Înscris: 30.04.2007

View PostPaz, on 18 martie 2019 - 21:19, said:

Ok scuze. Posted Image
n-ai de ce .. gindeste-te doar la apa de ploaie care schimba chimia bazinului, la soarele care bate direct si cit vrea el, nu ca neoanele sau ledurile cu programator, la bacteriile din milul de pe fundul bazinului .. este cu totul alta mincare de peste, ca sa fim in ton ;)

#24
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Eu cand am citit de lampa ultravioleta m-am dus cu gandul la o lampa per care m-au facut s-o cumpar acum vreo 20 de ani cand mi-am luat un acvariu tot speciala era, lumina ei era buna pt plante. Si numai bine ca m-am trezit plin de plante ca nu ma mai terminam de scos din ele. De alge nu mai zic.
Pana la urma au invins ele, le-am aruncat cu totul.

#25
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005

View PostNaijax, on 18 martie 2019 - 16:44, said:

Un iaz sanatos are nevoie de aer foarte mult si o cantitate mare de O2 in apa se poate face doar cu pompe de aer.

Faci o mare greseala: algele nu se dezvolta datorita lipsei de oxigen! Algele se dezvolta datorita incarcarii tot mai accentuate a apei cu substante in descompunere (plante putrezite, excremente de pesti, etc), substante care nu au fost "neutralizate" de bacteriile existente in apa. Prin urmare, algele apar mai ales in bazinele ramase neingrijite.
Rolul pompelor de aer este pur decorativ. Nu imi amintesc ca in natura sa existe pompe de aer....

#26
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,111
  • Înscris: 30.04.2007

View PostPaz, on 18 martie 2019 - 21:37, said:

Eu cand am citit de lampa ultravioleta m-am dus cu gandul la o lampa per care m-au facut s-o cumpar acum vreo 20 de ani cand mi-am luat un acvariu tot speciala era, lumina ei era buna pt plante.

probabil (sera?) aquaflora, nu este cu ultraviolet ;) este doar un neon special, care emite in benzile rosu si albastru, fix pe lungimile de unda benefice cresterii si fotosintezei plantelor. daca era ultraviolet, iti prajea plantele si eventual chiar si ochii.
ceva de genul asta:
http://www.tucradio-...&product_id=113

#27
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Da, era un neon special pt acvarii.

#28
gear

gear

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,567
  • Înscris: 12.09.2005
Initiator,

Exista doua tipuri de alge: filamentoase si alge verzi (alea care fac apa din iaz tulbure si verde).
Pentru alge filametoase foloseste OSAGA: https://iazz.ro/maga...aga-fadenalgen/
Pentru alge verzi foloseste: http://www.fish-farm...szer-500ml.html

Nu ar trebui sa se considere reclama, gasesti produsele pe diverse siteuri.

Si eu am un iaz mic in curte, 2 metri diametru, adanacime un metru. Il am de vreo 4 ani, Am pesi, nuferi, in el. Nu mor iarna. Las aeratoarele sa merga tot timpul plus o pompa cu plutitor ca sa nu inghete complet apa la suprafata.
Nu am caras KOI,  se fac prea mari pentru iazul meu. Am caras auriu si shubukin. Sunt superbi.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate