Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 

pot construi pe acest teren?

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
dhaneey

dhaneey

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,693
  • Înscris: 25.10.2007
Am posibilitatea de a cumpara un teren cu latimea de 7 metri si lungimea de 30 de metri. ( e pe colt - are iesire la 2 strazi ). Imi place zona, are utilitati, pretul e bun.
In certificatul de urbanism sunt prezentate cele de mai jos. Imi puteti confirma ca se poate construi pe acest teren? Mi-as dori sa construiesc o casa ( locuinta ).
Nu vad nimic scris de retrageri si vad ca e mentionat front minim la strada = 8m.
Mentionez ca terenul e gol golut in acest moment. Nu a mai fost nimic construit pe el.


[ https://i.postimg.cc/5t04dkw7/Capture629.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,135
  • Înscris: 22.05.2003
Zona CB3.


Retragerile sunt obligatorii si probabil vei avea nevoie de PUD pentru a putea construi.
Cel mai bine e sa mergi la sectorul 1, urbanism (marti au orar cu publicul) si sa ceri consultanta.

P.S. Scrie clar ca e nevoie de PUZ/PUD.

#3
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,039
  • Înscris: 09.08.2005
Prețul e bun fiindcă terenul e dificil. 7 metri - dacă nu ai voie să construiești din gard în gard mai bine te abții.
În plus - scrie că e musai PUZ ceea ce înseamnă minimum 1 an de așteptare (mai degrabă 1 an jumătate) plus costurile aferente, fără vreo garanție că se aprobă.

#4
vacantamijlocie

vacantamijlocie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,803
  • Înscris: 13.08.2008
Scrie si asta: raportul intre laturi sub 1/3.  Dar 7/ 30= 1/4,3, deci nu se incadreaza. Asa este ?
Mentioneaza si Codul Civil, care prevede retrageri.

#5
sergiu_psc

sergiu_psc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 880
  • Înscris: 08.01.2008
Acel raport dintre laturile terenului va crea probleme pentru constructie, atat din punct de vedere al arhitecturii (desi un arhitect bun gaseste solutii si pentru asa ceva), cat si al autorizatiei. Raspunsurile exacte le vei primi de la serviciul de urbanism.

#6
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,135
  • Înscris: 22.05.2003
Ai nevoiede PUZ/PUD, asta e clar.
Pe langa asta o sa ai nevoie sa te lipesti de vecini (acorduri notariale), care sper ca nu au ferestre catre respectivul teren.

Ai 30m in spate, si nu cred ca te lasa sa faci casa stil vagon...
Vei dori sa ai acces in spate, deci la parter trebuie sa lasi trecere.

Cel mai bine este:
- scrie pe hartie nedumeririle
- mergi la urbanism cu intrebarile
- daca mai vrei sa mergi mai departe, vorbesti cu un arhitect specializat in urbanism PUD/PUZ (putini si scumpi).

#7
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Poti. Asta daca vrei un sopron, hambar, ceva. Daca te gandesti la casa, mai gandeste-te

#8
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Mergi la Urbanism si roaga-i sa te lamureasca. Ai varianta unei case mobile (stiu ca nu sunt necesare autorizatii de constructie) si sunt destul de maleabile privind incadrarea in teren.

#9
dhaneey

dhaneey

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,693
  • Înscris: 25.10.2007
ok, multumesc de sfaturi. Am inteles ideea. Am sa zic pas. Poate mai apar "oferte".

#10
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Cred ca o popicarie s-ar incadra. O locuinta, cam aiurea.

#11
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,528
  • Înscris: 30.08.2017

 Adm, on 18 martie 2019 - 11:50, said:

Ai nevoiede PUZ/PUD, asta e clar.
Pe langa asta o sa ai nevoie sa te lipesti de vecini (acorduri notariale), care sper ca nu au ferestre catre respectivul teren.

Ai 30m in spate, si nu cred ca te lasa sa faci casa stil vagon...
Vei dori sa ai acces in spate, deci la parter trebuie sa lasi trecere.

Cel mai bine este:
- scrie pe hartie nedumeririle
- mergi la urbanism cu intrebarile
- daca mai vrei sa mergi mai departe, vorbesti cu un arhitect specializat in urbanism PUD/PUZ (putini si scumpi).

Am construit eu lipit de vecin. Am facut acord notarial insa nici o institutie nu mi l-a cerut. Am auzit (nu am si verificat) ca, daca vecinul a construit la calcan (avand, fireste, acordul tau sau al vechiului proprietar), poti construi lipit de el fara sa ii mai ceri acordul. Un arhitect cu experienta il poate lamuri cu privire la ce poate face acolo (pe langa PUZ/PUD deja agreat ca e necesar)

OP, daca esti interesat, iti pot contactul arhitectului meu. Nu stiu daca se baga la PUZ/PUD, dar are cateva zeci de ani de experienta.

#12
projectfp

projectfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,654
  • Înscris: 17.01.2019

 Adm, on 18 martie 2019 - 11:50, said:

Ai 30m in spate, si nu cred ca te lasa sa faci casa stil vagon...
Vei dori sa ai acces in spate, deci la parter trebuie sa lasi trecere.
Privesti partea goala a paharului, eu vad ca are 30 de metri in fata si 7 in spate.
Cu iesire la strada de 30 de metri... in functie de locatie, terenul ala ar putea fi numai bun de spatii comerciale insiruite.

Iar in legatura cu autorizatii, in Romania cel mai bine e sa construiesti si apoi sa intri in legalitate chiar prin hotarare judecatoreasca care se acorda practic din oficiu si e de necontestat. Asta e societatea, trebuie sa te adaptezi. Daca stai la mila functionarilor ce atarna dupa spagi o sa mori si nu o sa construiesti nimic acolo.

Edited by projectfp, 18 March 2019 - 17:55.


#13
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,135
  • Înscris: 22.05.2003
S-a schimbat legea prin 2013, nu mai merge sa te apuci si apoi sa intri in legalitate.
Sunt o multime de cladiri in tara la care nu se poate face receptia, dar nici nu le darama...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate