Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 

Recomandare sistem fotovoltaic Offgrid incalzire 1-2 camere

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
129 replies to this topic

#19
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,596
  • Înscris: 05.12.2005
Nu se merită pt. încălzire. Raportul dintre energia disponibilă iarna şi vara este de aproape 10 ori. Dacă ai nevoie de 20kWh pe zi în medie iarna, asta înseamnă cam 22-25kW necesarul de panouri fotovoltaice, ceea ce este ridicol. Chiar şi încălzitul cu butelii de gaz devine mult mai rentabil.

#20
marius_vfp

marius_vfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,130
  • Înscris: 14.07.2008
Justice so terminat lemnele la tine sau nu au ajuns baietii cu gazu , tu stii ce aport are soarele pe timp de iarna , eu zic sa faci un calcul cate ore ai soare iarna si ce radiatie in medie ai in zona ta , una e sa bata soarele 2 ore vara si alta e 2 ore iarna , eu chiar nu va inteleg deloc , cum ma tata sa incalzesti casa electric din fotovoltaice ai 100 de panouri fotovoltaide de pus pe casa , iarna cand e frig si innorat  bate alizeul de la rusi stii cum te ling iepurii cu tot cu panouri . Daca nu ai gaz cea mai ieftina energie de incalzit casa e lemnul .

Edited by marius_vfp, 18 March 2019 - 14:17.


#21
justice22

justice22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,782
  • Înscris: 12.05.2012
Nu e vorba de incalzit casa, macar o camera, strictul necesar

#22
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,841
  • Înscris: 01.11.2005

View Postjustice22, on 18 martie 2019 - 14:18, said:

Nu e vorba de incalzit casa, macar o camera, strictul necesar
Si camera aia e sistem adiabat ?
Cand incalzesti o camera, ea tot va pierde caldura prin pereti, tevan, pardoseala.
Cum ti-a zis si Mihai, nu merita. Incearca sa uiti de idee.
Ce ai pus tu in linkuri, da, se preteaza doar pentrru ceva iluminat si un TV LCD./..

#23
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,596
  • Înscris: 05.12.2005
Dacă ai orientare sudică şi termosistem foarte bun ar putea ajuta nişte ferestre panoramice cu 3 sticle prin care s-ar încălzi camera peste zi, iar noaptea s-ar acoperi cu jaluzele pt. a nu pierde căldura. Însă în cazul unei perioade mai lungi înnorate, cum e iarna, s-a zis cu încălzirea.

#24
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002
Nu l-ar ajuta un tandem fotovoltaice pentru consum domestic si pompa de caldura ? Si eu studiez toate alternativele, vreau sa ma mut de la bloc, si apropo de panouri infrarosii, la bloc sunt excelente, toata iarna am mers numai pe panouri, bine, bloc izolat, ferestre noi ,etc

#25
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,841
  • Înscris: 01.11.2005

View Postmihaicozac, on 18 martie 2019 - 14:35, said:

Dacă ai orientare sudică şi termosistem foarte bun ar putea ajuta nişte ferestre panoramice cu 3 sticle prin care s-ar încălzi camera peste zi, iar noaptea s-ar acoperi cu jaluzele pt. a nu pierde căldura. Însă în cazul unei perioade mai lungi înnorate, cum e iarna, s-a zis cu încălzirea.
Exact sistemul asta am eu si intr-adevar este o investitie buna.
Dar ceea ce doreste initiatorul mai degraba o pompa de caldura decat sistem fotovoltaic....
Acum nu stim daca are acces la reteaua de distributie electrica...e cam secretos si nu vrea sa ne dea toate detaliile.

#26
justice22

justice22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,782
  • Înscris: 12.05.2012
Vreau sa incalzesc o camera total offgrid, nu vreau sa depind de sistemul electric si lemne.
Cei care au cabane in varful muntilor cum incalzesc cate o camera? am vazut ca au ceva panouri si daca excludem lemnele.. ma gandesc ca asta ar fi singura solutie...

#27
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,596
  • Înscris: 05.12.2005
Nu cred că e vorba de încălzire acolo, mai degrabă de o protecţie antiîngheţ pe bază de generator diesel sau benzină.
Un panou fotovoltaic are un randament scăzut, de 15-20%, funcţie de fabricant. Cu alte cuvinte, 1mp de fereastră absoarbe căldură cât 6mp de panouri fotovoltaice. Ce va fi mai ieftin atunci?

#28
justice22

justice22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,782
  • Înscris: 12.05.2012
Deci cu ce pot incalzi o camera macar offgrid total si iarna?

#29
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,596
  • Înscris: 05.12.2005
Dacă eşti prezent acolo cel mai simplu e cu lemne. Dacă e vorba de încălzire în lipsă doar cu generatorul sau butelia.

#30
justice22

justice22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,782
  • Înscris: 12.05.2012
Eu vreau ceva fara sa am nevoie de lemne, adica bani de cumparat lemne, gaz etc... si de asta m-am gandit la panouri

#31
RaulPV

RaulPV

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,597
  • Înscris: 26.06.2016
Justice22
De ce nu te uiti tu un pic pe topicul de dimensionare fotovoltaice?

Ca sa asiguri 5kwh consum pe timp de iarna, trebuie sa generezi cel putin 6,5kwh din panouri.
Ati va trebui min 8kwp panouri, un inv 48v/5 kva, un bank de Li de 8kwh sau 20kwh Pb, Si un charger baban de 80-100A in caz ca invertorul nu are. Cost? In exces de 15k euro.
Sa te incalzesti din PV e foarte proasta alegere. Lemn sau LPG e mai ieftin. PV doar pentru strict ul necesar de curent.

Edited by RaulPV, 18 March 2019 - 15:58.


#32
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,596
  • Înscris: 05.12.2005
În cazul ăsta doar căldura sufletească ce mai ajută.
Adică nu vrei să dai 1000 lei pe sezon pt. combustibil dar ai fi gata să plăteşti zeci de mii pe soluţii fanteziste şi nesigure.

#33
justice22

justice22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,782
  • Înscris: 12.05.2012
E vorba de independenta energetica dpdv al caldurii, nu de bani :)
Daca iti faci o casuta in varful muntelui unde nu ai nimic, asta ma gandeam ca e singura solutie

#34
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

View Postjustice22, on 18 martie 2019 - 16:43, said:

E vorba de independenta energetica dpdv al caldurii, nu de bani Posted Image
Daca iti faci o casuta in varful muntelui unde nu ai nimic, asta ma gandeam ca e singura solutie
Un sistem cu panouri fotovoltaice te va costa intre 10.000 si 20.000 EUR. Cred ca mai aproape de 20.000 EUR.
De banii astia, mai bine faci termoizolatie la casuta incat sa nu aiba nevoie de incalzire. Documenteaza-te despre Casa Pasiva.

#35
marius_vfp

marius_vfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,130
  • Înscris: 14.07.2008

View Postjustice22, on 18 martie 2019 - 16:43, said:

E vorba de independenta energetica dpdv al caldurii, nu de bani Posted Image
Daca iti faci o casuta in varful muntelui unde nu ai nimic, asta ma gandeam ca e singura solutie
Total gresit , in varf de munte  e posibil sa ai lemne da vant ai cu varf si indesat deci , una din cele mai plauzibile variante de incalzire  in varf de munte e o eoliana zdravana . Iar lemnele ca energie de rezerva , nu mai spun nimic de termoizolatie , fara geamuri in bataia vantului .

Edited by marius_vfp, 18 March 2019 - 21:27.


#36
justice22

justice22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,782
  • Înscris: 12.05.2012
Ideea este ca unde vreau sa fac eu asta, e deja construita casa, nu stiu cat pot sa o modific sa o fac "pasiva". Vreau sa renovez 2 camere.

Edited by justice22, 19 March 2019 - 08:16.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate