Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

Samsung S8, LG G7 ThinQ, Xperia XZ2, Iphone 7

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#1
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
As dori sa achizitionez unul dintre aceste telefoane, preturile lor fiind in ordine 1600, 1800, 1700 si 2100 lei. Am in vedere variantele cu 4 GB RAM si 64 GB memorie, cu exceptia Iphone, care are 32 GB. Vreau sa-l  cumpar din magazin cunoscut, sa aibe garantie, in ideea ca il voi tine minim 2 ani.
Mentionez ca nu ma joc pe telefon decat ocazional, dar vizionez tv online si youtube.
Personal pana acum am avut doar  Windows phone, care mi-a placut, dar este mort ca sistem de operare. Nu am preferinta fata de Android sau IOS, dar vreau sa fie cat mai stabil, sa mearga fluent, sa nu astept cateva secunde sa fac o fotografie sau sa accesez ceva in meniu ca acum, cu actualul telefon Windows.
Ma intereseaza sa aiba camera cat mai buna (fac poze si filmulete, avand un copil), baterie decenta, sa nu-l incarc de doua ori pe zi, semnal bun, ecran cat mai bun si sa beneficieze de actualizari ale sistemului de operare.
In familie  avem un Android (Xperia XA2) luat relativ de curând, dar nu am facut nicio afacere, este slab pe partea foto.
Bugetul nu va fi peste 2100 lei sub nicio forma. Nu as dori alte recomandari, ci doar opinii in sensul care dintre cele de mai sus este mai convenabil in raport cu cerintele mele.
Multumesc anticipat pentru opinii.

Edited by MembruAnonim, 18 March 2019 - 08:47.


#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,136
  • Înscris: 22.05.2003
Cred ca ar trebui s amergi pe vatianele mai mari - "plus", daca vrei sa il tii  ani si sa nu ai surprize cu bateria.

#3
Lesbianu

Lesbianu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,088
  • Înscris: 07.01.2006
Daca tot ai ajuns la 2100, cauta un pret bun si la Pixel 2 XL. Android curat, upgrade-uri rapide, poze foarte bune, difuzoare frontale stereo, autonomie buna (in functie si de utilizator). Nu are slot de card, dar cu o sincronizare in cloud, ai scapat de stress.

Daca esti total atehnic, mergi pe iPhone. 7-ele se misca inca bine, dar ai grija cu memoria interna de 32GB, tot pe cloud trebuie sa te bazezi...

#4
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,399
  • Înscris: 08.02.2011
Daca te intereseaza musai actualizarile iei telefon recent, nu modele cu 2 - 3 - 4 generatii in urma cum sunt alea de mai sus.

#5
lool21135

lool21135

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 470
  • Înscris: 09.11.2010
Îți recomand s8-ul. Are camera foarte bună.

#6
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,215
  • Înscris: 28.04.2003
Nu inteleg de ce vrei telefoane asa vechi cand au aparut altele noi.
in ordinea pretului recomand urmatoarele
15,5 bulioane - daca esti fan moduri si configurat telefonul o varianta ar fi Motorola moto z2 force cu 835/64 si ti-l faci cum  vrei tu, proiector, boxe, imprimanta, camera Hasselblad, si alte balarii.
16 bulioane - Pocofone F1 cu sd 845, 6 giga ram si 128 spatiu
16,5 bulioane - Mi mix 2s care e un telefon frumos
17 bulioane - nokia 8.1 care in ciuda lui sd 710 e un telefon super ok.
18 bulioane - Daca vrei LG, G7 e un telefon ok, are camere bune, hdr10, dolby si toate balariile, punctul slab e bateria si ecranul care nu e amoled. Nu ca ecranul ala ar fi varza dar la un flagship as prefera sa vad amoled. A si poti sa il bagi si in apa, asta e un atuu bun. la 18 bulioane.
19,5 bulioane - Mai pui inca un pic si poti lua un mi8 cu 128 memorie
apoi One Plus care nu e nici el de lepadat la 20 bulioane.

Am sarit peste s8, p20 si iPhone 7. De ce? Pentru ca sunt vechi s8 si iphone7, 2 respectiv 3 generatii in jos iar p20-ul nu imi place deloc. Am oroare la procesoarele chinezesti.
Daca gaseai s9+ la 21 bulioane era un deal dar s8 simplu e cah cand poti avea variante mai bune si mai ieftine.

#7
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Recomand G7, bateria e chiar ok. Pana la urma orice flagship care are camera calumea si e performant, nu prea tine o zi intreaga daca il folosesti intensiv. Poate ai nevoie de un battery phone, dar sacrifici altele.

#8
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,215
  • Înscris: 28.04.2003
la Motorola ala ai mod de baterie sau jbl-ul are si ala baterie suplimentara si boxe beton, pacat ca nu au pus si ei procesor la zi ca sa zic asa. Oricum telefonul e ok.
La unii granzi, s10+ si Huawei au inceput si ei cu baterii de 4000. Poate le vine mintea la cap si la restul maimutelor.

#9
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Daca si snapdragon 835 a ajuns slab...
Si z2 force are bateria incredibil de mica, nu recomand. Cine crezi ca vrea sa mai adauge un modul cu baterie care sa il faca mult mai gros si mai urat ?

#10
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,660
  • Înscris: 29.12.2016
Daca este obligatoriu sa alegi dintre telefoanele de mai sus as merge pe iPhone sau Samsung. Daca nu, recomand:
Huawei P20, Dual SIM, 4G, Black, 4 gb RAM, 64 gb memorie - pret 2100 ron
[ https://buy-mobile.ro/386-thickbox_default/huawei-p20-dual-sim-4g-black.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

https://buy-mobile.r...urce=compari.ro

Edited by 2Unlimited, 18 March 2019 - 14:02.


#11
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,457
  • Înscris: 24.05.2010

View Postunpuisor, on 18 martie 2019 - 10:27, said:

[...]
Daca gaseai s9+ la 21 bulioane era un deal dar s8 simplu e cah cand poti avea variante mai bune si mai ieftine.
Daca insisti gasesti in 2100 Lei sigilat si cu garantie la magazine serioase ;)
Chiar saptamana trecuta am vazut pe OLX, sigilat si garantie la Telekom ;)

#12
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,660
  • Înscris: 29.12.2016
Daca e sa cautam pe oleics, gasim si iPhone 8 in jur de 2000 ron, cu factura si garantie (atentie la garantia pe IMEI, garantia Apple este valabila un an de la activarea telefonului, recomand garantie separata de 2 ani):

"Telefoanele sunt libere in orice retea, provenienta lor fiind Romania.
Produsele se vand insotite de factura+garantie 2 ani.
Toate produsele sunt noi iar cutiile telefoanelor sunt sigilate.
iPhone 8 64 Gb - 2000 lei
iPhone 8 + Plus 64 Gb - 2200 lei"

Edited by 2Unlimited, 18 March 2019 - 14:28.


#13
moSSgerila

moSSgerila

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 18.03.2019
Iphonele nu se incadreaza la ce vrei tu in bugetul respectiv !
S8 duce 16-17 ore , mai mult de 1400 de lei nu merita !
S9 a fost 2200 nou recent si mai bine il iei nou !
Depinde si ce vrei ca dimensiune, aici 8-ul este aproape ideal !
Eu il am de 15 luni si planific sa il mai tin inca doi ani, deci de facut fata face, singura treaba este cu bateria daca iti este suficienta , daca ai mult teren si nu il poti arunca la incarcat 20-40 de minute.
Ca si raport pret/calitate/beneficii este cel mai ok, repet , nu mai mult de 1400 de lei.

Edited by moSSgerila, 18 March 2019 - 14:31.


#14
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Mulțumesc  pentru răspunsuri. Menționez că nu ma interesează să fac root sau alte chestii, telefonul va rămâne așa cum îl cumpăr, cu excepția actualizarilor.De ce nu mă orientez la ceva mai recent? Consider ca preturile sunt prea mari pentru flagshipuri si oricum nu as folosi un asemenea telefon la întregul sau potențial. In schimb, cred ca este mai rentabil sa iau un flagship de acum un an sau doi, care sa se mențină cu brio vreo doi ani.
Nu as vrea dimensiuni mai mari, si acestea sunt la limita.
Referitor la marci chinezești, nu mă tentează deloc. Nici S8 nu prea as fi vrut, dar m-am gândit la camera foto, de aceea l-am inclus pe lista scurtă.
Dacă ar fi fost mai bun pe partea de foto, era interesant Moto G7 plus

Edited by MembruAnonim, 18 March 2019 - 19:11.


#15
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,215
  • Înscris: 28.04.2003

Quote

Referitor la marci chinezești, nu mă tentează deloc.
Toate telefoanele sunt chinezesti. Xiaomi de exemplu e o marca care se respecta, ofera suport si update-uri in jur de 5 ani, nu 1 sau 2 ca la hamsung sau deloc la altii. Sa mai amintesc ca astia sunt singurii care te lasa legal sa rootezi telefonul si ofera si suport pt asa ceva.

#16
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
@unpuisor,
Poate ai dreptate, nu te contrazic, nu am avut telefon marca chinezeasca pana acum. Nu chiar toate sunt produse in China, dupa cum este LG G7, care este produs in Coreea.

#17
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,215
  • Înscris: 28.04.2003
Daca gasesti sa iei s9 la 20 bulioane, go for it, e ok, daca nu oricare din lista care ti-am dat-o si iti mai ramane si de o ciunga la alea mai ieftine gen pocophone. Care e totusi un flagship.

#18
Adytza1980

Adytza1980

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 13.10.2015
Huawei P20 Pro sau Samsung S9 Plus, Note 8 cu garantie, acte de pe olx. Eu asta as lua cu buget de maxim 2100 lei, nimic altceva.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate