Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Pasta de Dinti din SUA vs Europa

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#37
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,681
  • Înscris: 21.06.2016
Nu cred ca exista interesul dentistilor, e munca grea si cit poti sa ceri?

#38
DeathRipple

DeathRipple

    communist vampire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,937
  • Înscris: 11.08.2002
@smurf: you have a point there. eu gandeam undeva intre urmatoarele linii: ba, daca tot fac ceva ce s-a mai facut si am de gand sa cer mai mult, hai sa-l fac mai bine. omul asociaza clabucii cu curatenia, deci pastele comerciale au detergent - cel putin colgate-ul ala. detergenti care au zero valoare, deci sunt doar comerciali. apoi poate exista un procent ideal pentru continutul de flor sau de substanta abraziva, pe care marile companii, din motive de maximizare a profitului, il sunteaza. am inteles de la medic ca tartrul incepe sa se depuna la 4 ore dupa periaj, deci ce balmajesc astia cu protectie indelungata si etc e doar marketing. chestii d-astea. nu ma astept ca pasta de dinti sa-mi albeasca dintii, pigmentul ala nu prea se scoate. nu ma astept nici sa-mi resolve problemele de una singura, ci in combinatie cu celelalte elemente. dar na, daca-mi permit sa dau si daca intr-adevar exista un castig real, de ce nu.
foarte posibil sa ai dreptate in ceea ce zici, are sens.

#39
Villefort

Villefort

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,061
  • Înscris: 22.04.2016
Demult am folosit o pasta de dinti biologica, de la Kaufland luata, brand italian. Frate, in cateva zile mi s-au ingalbenit toti dintii de la aia.

#40
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,568
  • Înscris: 15.06.2004
Florul in exces poate duce la ingalbenirea dintilor.
Iar fluorul din pastele de dinti e frectie. Cantitatea e infima ptr a avea cine stie ce efect.

#41
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

View PostVillefort, on 20 martie 2019 - 22:39, said:

Demult am folosit o pasta de dinti biologica, de la Kaufland luata, brand italian. Frate, in cateva zile mi s-au ingalbenit toti dintii de la aia.

Pastele "biologice" pot fi mai ciudățele. Multe de-astea "bio" se și fac în funcție de anumite pseudoștiințe. Există pastă de dinți pentru cei care fac tratament homeopatic, de exemplu, pentru că sunt ceva ingrediente ce "interacționează" cu medicamentele respective.

View PostDeathRipple, on 20 martie 2019 - 09:24, said:

daca-mi permit sa dau si daca intr-adevar exista un castig real, de ce nu.

Desigur. De altfel și eu am dat banii pe tot felul de prostii. Mai ales pe săpunuri, de spălat pe mâini și bărbierit, am luat tot felul, de-astea făcute de artizani, până la anumite chestii de serie limitată. La săpun, pentru mine, era la ghici. Puteai găsi ceva mișto, sau ceva execrabil. Totuși, din punct de vedere funcțional, majoritatea făceau ce trebuiau să facă. Cele mai bune sunt cele de la producători care au și ceva știință în spatele produselor, iar cele mai proaste de la cei care-o dau langa cu "bio", "etic", alte cuvinte de genul ăsta, care nu spun mare lucru. Unul dintre cele mai bune săpunuri de bărbierit, de exemplu, l-am găsit la un producător care-ți prezintă o descompunere chimică extraordinar de vastă a produselor pe care le vinde și le îmbunătățește regulat. Ajunge la Săpun 4.3, la care mai scoate un ingredient, mai bagă altul, și culmea, chiar e mai bună noua variantă. Ăla se vede că știe ce face, și-i și iese.

La pasta de dinți mă gândesc că e mai complicat, pentru că trebuie să studiezi efectele pe termen lung. Sunt sigur că poți face o pastă de dinți care efectiv albește dinții. Te speli cu ea, ești ca ăia din reclame. Dar e posibil să ți-i distrugă pe termen lung.

Eu, de exemplu, niciodată nu am o singură pastă în baie. Am două, pe care le folosesc concomitent. Mai ales când încerc ceva nou. Acum am o pastă mai ciudată, Bevola, de la Kaufland parcă am luat-o, ieftină ca braga, care nu prea face spumă, dar e ok. Dar o folosesc cam la două zile, împreună cu Blend-a-Med. Dacă aia o fi proastă, măcar să nu folosesc o lună doar de-aia, cine știe...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate