Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 

Pasta de Dinti din SUA vs Europa

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#19
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostMembruAnonim, on 18 martie 2019 - 13:08, said:

Listerine mouthwash si Listerine antibacterial nu sunt indicate sa fie folosite pe termen lung si nici mai mult de una, doua ori pe zi. Nu stiu daca ai observat, dupa clatire, cel piutin pe mine ma pisca/arde, mai ceva ca dupa 100 de rachiu.

Exact. Pur si simplu imi ardea gura. Luam o gura de listerine, o scuipam si apoi priveam cum pe suprafata dintilior si la gingii lichidul parca fierbea.

#20
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Unde mai pui ca la instructiuni scrie sa iei o gura si sa iti clatesti gura 30 de secunde. De parca rezistam.

#21
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Apropo, mirosul aducea putin a benzina (poate exagerez).

Edited by MembruAnonim, 18 March 2019 - 13:59.


#22
Villefort

Villefort

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,061
  • Înscris: 22.04.2016

View PostKarhu, on 18 martie 2019 - 11:00, said:

N-am observat ce zici tu, e o pasta ca oricare alta.
Am folosit prima data acum multi ani, luata de la rusi/ ucranieni (naiba stie de unde aveau la vanzare, ca era chiar Made in USA).
Am luat iarasi acum cati ani din SUA, si e cam la fel, adica o pasta buna, dar nu ce scrii tu acolo...

Poate am eu dantura mai sensibila sau dureaza pana ma obisnuiesc. De regula foloseam Colgate Max White, care nu este atat de puternica.

Ce stiu concret e ca dintii imi sunt mai sensibili, si in zile cand plec la 8 dimineata acasa si ajung seara (in timp ce mananc tot felul de chestii) dintii inca imi sunt alb imaculat. Ceea ce imi place mult.

Topicul se concentra mai mult pe limitele de substanta impuse de cele 2 zone.

View Postvali, on 18 martie 2019 - 09:52, said:

și mai e ceva: ei vor efecte imediate, chiar dacă pe termen mediu și lung le bulește sănătatea.

Super smart argument.
Ca tot ziceai de Chipotle, am incercat sa mananc cat mai mult mancare de casa acolo de la o cantina, dar mai luat si fast food. Super gustoasa, no comment. Dar cand am cerut o omleta, mi au pus vreo 5-6 oua in ea, cand ceream un espresso scurt fara zahar si fara lapte ma intreabau daca sunt cubanez (desi sunt alb ca un scandinav). Ca cica ei nu beau asa cafea aici.

Cafea la jumatate de litru cu zahar gramada. Sau ceai de jumate de litru, cred ca englezii ar fi stupefiati.

Mancare all in all mi-a placut foarte mult la gust acolo, dar am pus cam 3 kg, mancand aceeasi cantitate cat mananc cand imi gatesc eu. Probabil pentru ca era foarte uleioasa. Prietenii mei adunau uleiul de pe pizza cu servetele.

View PostDeathRipple, on 18 martie 2019 - 12:00, said:

folosesc crest de vreo juma' de an, nu am obsevat nimic dubios la dinti. sunt unele care sunt recomandate doar ca tratament, a fi folosite pe perioade scurte de timp. poate tu ai asa ceva.
oricum imi pare diferenta mare intre crest si colgate ala alb din Romania. am impresia ca colgate e doar detergent, face clabuci si atat...

Colgate-ul ala e de kkt. Dintii ies mai galbeni dupa ce ii speli decat erau inainte.
Folosesc Crest 3D white. De unde le cumperi? Sau locuiesti in SUA? As mai lua cateva sa folosesc din cand in cand, dar ma intorc abia prin vara acolo.

#23
DeathRipple

DeathRipple

    communist vampire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,937
  • Înscris: 11.08.2002
Nu locuiesc, insa am posibilitatea sa achizitionez de acolo la pretul local.
Medicul nu mi a zis sa NU folosesc colgate. Pur si simplu are mai mult detergent decat substante active. Pastele nu trebui sa iti umple gura de clabuci. Eu unul nu am vazut vreo imbunatatire semnificativa la dintilor indiferent de pasta folosita. Conteaza sa le schimbi, nu folosesti de doua ori la rand aceeasi pasta. Curatati bine interdentar cu dusul bucal, ata dentara... Conteaza mult mai mult decat pasta.

Attached File  IMG_20190319_093814.jpg   163.86K   16 downloads

#24
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,093
  • Înscris: 17.01.2012

View PostDeathRipple, on 18 martie 2019 - 12:00, said:

am impresia ca colgate e doar detergent, face clabuci si atat...

și ce ați vrea oameni buni să facă o pastă de dinți?
te speli pt a îndepărta resturile alimentare vechi, nu pt a îndepărta tartrul
știți prea bine că una e spălarea și alta e tratarea!!! sau nu? :o

#25
vali

vali

    forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,891
  • Înscris: 03.12.2001
deja pagina a doua și am ajuns la bubuli și masoni. suntem bine.

#26
Villefort

Villefort

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,061
  • Înscris: 22.04.2016

View PostDeathRipple, on 19 martie 2019 - 07:16, said:

Nu locuiesc, insa am posibilitatea sa achizitionez de acolo la pretul local.
Medicul nu mi a zis sa NU folosesc colgate. Pur si simplu are mai mult detergent decat substante active. Pastele nu trebui sa iti umple gura de clabuci. Eu unul nu am vazut vreo imbunatatire semnificativa la dintilor indiferent de pasta folosita. Conteaza sa le schimbi, nu folosesti de doua ori la rand aceeasi pasta. Curatati bine interdentar cu dusul bucal, ata dentara... Conteaza mult mai mult decat pasta.

Attachment IMG_20190319_093814.jpg

Aia din dreapta cum este? Am cumparat si de aia dar de ametit ce eram am pus-o in bagajul de mana si mi-au aruncat-o ca avea peste 100 ml.

#27
DeathRipple

DeathRipple

    communist vampire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,937
  • Înscris: 11.08.2002
ba e cam la fel. parca asta 3d white e mai dulce un pic?
oricum, astea sunt de consum, le gasesti la walmart. am vazut pe net paste de dinti de 20-30 de para bucata, facute de companii mici care doar asa ceva produc. ma gandesc ca exista ceva in compozitia lor care sa-si justifice pretul, dincolo de faptul ca pretul de productie e mai mare decat la crest. nu toata lumea are bani pentru asa ceva si ma gandesc ca se potrivesc mai bine pentru anumite ph-uri si tipuri de smalturi si etc, dar as incerca. adica nu cred ca sunt doar un moft, sa arati ca-ti permiti. sigur sunt superioare, dar poate diferenta de calitate nu justifica achizitionarea lor in detrimentul celor de consum.

#28
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

View PostDeathRipple, on 19 martie 2019 - 13:56, said:

am vazut pe net paste de dinti de 20-30 de para bucata, facute de companii mici care doar asa ceva produc. ma gandesc ca exista ceva in compozitia lor care sa-si justifice pretul

Pe asta se bazează și producătorii acestor paste, că te gândești tu că e ceva ce le face superioare.
Cum e și cu săpunurile făcute de niște Gigei prin bucătărie, vândute la preț triplu față de cele normale. Problema e că sunt făcute așa, pe genunchi, de oameni fără niciun pic de studii medicale, dermatologice, justificând prețul prin utilizarea unor anumite ingrediente. Ori ingredientele alea nu contează, ci eficiența săpunului.

Pasta de dinți e un abraziv cu ceva agenți de curățare. Substanța abrazivă trebuie să fie în anumite limite, ca să nu-ți provoace sângerarea gingiilor, sau alte probleme. Pe lângă asta, conține fluor și ceva detergent, care ajută la distribuirea părților abrazive și la curățarea gurii.

La o pastă de dinți cantitatea de fluor e cam singura relevantă, pe care o deduci de pe pachet, dar pe care nu o simți la utilizare. Aici ține și de utilizator. Eu unul beau cu preponderență apă de la robinet, așa că lipsuri de fluor n-am. Dar dacă aș consuma apă minerală, care, în multe cazuri, nu prea are fluor adăugat, aș folosi o pastă cu un conținut mai mare de fluor. Cam ăsta e principalul ingredient, care-ți previne apariția cariilor. De-asta, când te duci prin sate, rareori mai găsești oameni cu dinți în gură. Ei nu beau apă tratată, nu prea se spală pe dinți, sau dacă o fac se spală cu bicarbonat, ceea ce-i ok pentru partea abrazivă, dar nu previne apariția cariilor.

La pastă de dinți, mă uit la preț. Mă spăl destul de des pe dinți, pentru că îmi place senzația de dinți curați, așa că trec printr-un tub repede. Îmi place Blend-a-med de obicei, ceva cu efect de albire, din seria "White", evit Colgate și Aquafresh pentru că nu-mi prea plac. Am încercat și pastă mai scumpă, Marvis, de exemplu, singura diferență era că se simțea gustul mai puternic, în rest nu făcea nimic special. Lacalut mai iau când prind la ofertă, mi se pare bună, la fel și Sensodyne, dar nu mi se par mai bune decât cele mai ieftine.

View PostVillefort, on 18 martie 2019 - 04:06, said:

Acum, eu am folosit exact acelasi sortiment si cu branding-ul din Europa de Vest si din Romania, doar ca nu isi facea treaba chiar atat de bine, ci normal. Avem noi in UE restrictii la nivelul de fluorina din pasta de dinti si alte substante?

Pasta noastră are mai mult fluor decât cea din SUA, ei au reglementat un conținut mai scăzut. E posibil să fie mai abrazivă aia pe care o folosești tu, să aibă mai mult bicarbonat, și-ți poate afecta gingiile.

#29
DeathRipple

DeathRipple

    communist vampire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,937
  • Înscris: 11.08.2002
cand o sa ma decid la o pasta anume o sa cer parerea medicului meu si o sa tin cont de ea. eu cred ca alea au o alta compozitie, nu e doar hipstereala. dar bineinteles el stie mai bine.
periuta de dinti iau de obicei de la curaprox. se gaseste la bebetei de ex, 12 lei parca una. mie-mi plac, au multe fire. ata dentara, periuta electrica, dus bucal. le folosesc pe toate prin alternanta. nu support apa de gura cu alcool mult in ea, gen lysterine. am acum de la crest, dar am mai folosit d-alea luate de la plafar sau aslamed (9 lei la bebetei).

#30
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015
Altă compoziție au cu siguranță, dar pasta de dinți e oarecum utilitară, dacă are cele trei elemente, abraziv, fluor, detergent, își face treaba cât de bine și-o pot face acele trei elemente. Are limitele ei în ceea ce trebuie să facă. Diferențe pot fi la gust, să aibă anumite arome, să ți se pară că te speli cu bradul, sau ce arome or avea ele, să folosească apă de izvor din știu eu ce munți.
Dacă ar fi existat metode de îmbunătățire a pastei de dinți, ar fi făcut-o marele companii deja. Sunt slabe șansele ca alea artizanale să fie revoluționare.

Tipul ăla de periuță îmi place și mie, mai mici și mai dese, Lacalut au unele așa, care-mi plac, Curapox n-am văzut în magazine, dar dacă văd o să iau.

La apa de gură, din câte am văzut, părerile sunt împărțite, unii spun că ar fi utilă, alții că e echivalentul clătitului cu apă chioară. Îmi place Listerine pentru că îmi simt respirația mentolată un timp mai îndelungat după utilizare și câteodată e mai simplu de utilizat decât spălatul pe dinți. Înainte să plec de-acasă, dacă sunt îmbrăcat deja, îmi e mai simplu să-mi clătesc cura decât să mă spăl pe dinți.


Acum am văzut "Bebe Tei". Eu aveam impresia că zici așa la raionul cu produse pentru bebeluși. Mă miram, de ce au acolo periuțe de dinți și apă de gură... Posted Image

#31
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,672
  • Înscris: 21.06.2016
Apa de la robinet NU are fluor in Romania si nici in unele parti din SUA.
De altfel exista o miscare acum sa se reduca fluorul din apa chiar si in SUA pentru ca se crede ca are si efecte negative pe linga cele pozitive Aplicarea lui locala e recomdnata, dar ingerarea lui ar trebui evitata.

Dar intradevar, pasta de dinti nu conteaza daca e decenta. Conteaza in schimb:
1. spalatul de 2-3 ori pe zi cu periuta electrica gen Philips Sonicare
2. ata dentara 1 data pe zi
3. detartrajul cu instrumente manuale de 1-2-3 ori pe an (asta nici nu cred ca se poate face in Romania)

Edited by vrajitoruldinoz, 19 March 2019 - 18:36.


#32
Dodo03

Dodo03

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,711
  • Înscris: 13.03.2007

View Postvrajitoruldinoz, on 19 martie 2019 - 18:36, said:


3. detartrajul cu instrumente manuale de 1-2-3 ori pe an (asta nici nu cred ca se poate face in Romania)

Asta in ce studiu ai gasit-o?
Manual cu mana sau manual cu ultrasunete? :)

Edited by Dodo03, 19 March 2019 - 18:46.


#33
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

View Postvrajitoruldinoz, on 19 martie 2019 - 18:36, said:

Apa de la robinet NU are fluor in Romania si nici in unele parti din SUA.

Apa de rețea din România are fluor suficient, natural, așa că, în general, e necesară combaterea valorilor ridicate și nu fluorizarea. Treaba asta nu-i valabilă pentru toate apele îmbuteliate sau pentru fântâni. În funcție de zonă, izvor, adâncime, valorile diferă.

În ghidurile OMS sunt specificate limitele, între 0,7 și 1,5 mg/l, ca valori limită. Existând o limită inferioară, în cazul în care se ajunge sub ea, presupun că există posibilitatea fluorizării.

#34
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

View PostDeathRipple, on 19 martie 2019 - 17:14, said:

eu cred ca alea au o alta compozitie, nu e doar hipstereala

Uite, asta de exemplu:
https://truthpaste.c...ges/ingredients

E o pastă de dinți pe bază de lut și uleiuri, cu ingrediente "naturale". O combinație de câteva zeci de uleiuri esențiale și lut, cam asta-i pasta lor. Iar marketingul lor se bazează pe ideea "dacă mi-e greu să pronunț un ingredient, înseamnă că-i dăunător".

Alta:
https://bluefeathers...oal-toothpaste/
Asta-i mai pastă de dinți decât cea de mai sus. Dar, în principiu, e o pastă de dinți clasică, cu cărbune și ulei de cocos organic. Uleiul ca ulei, ăla-i inutil în spălarea dinților, dar despre cărbunele activat există studii care au demonstrat că este dăunător în pasta de dinți.

https://iopscience.i...84/1/012002/pdf

Pastele comune din comerț utilizează ingrediente care au în spate o grămadă de studii, ba mai mult, au trecut și prin utilizare normală. Adică nu prea folosim produse diferite față de cele pe care le foloseam cu 30-40 de ani în urmă. Pasta de dinți, în mare e aceeași, cu anumite îmbunătățiri în funcție de cerințe. Acum vrem să avem dinți albi, așa că au reformulat pasta astfel încât să fie mai eficientă la treaba asta.

Că vine un producător artizan și zice că a descoperit o pastă de dinți superioară față celei clasice, e cam greu de crezut. Trebuie să înțelegem și cum se face pasta asta artizanală. E făcută la fel ca săpunul și cremele artizanale, în bucătăria unuia. Nu te gândi că e o industrie. Nu, e un Gigel sau mai mulți, care amestecă niște ingrediente într-o oală, pe urmă le pun în tuburi. De-asta au și prețurile exorbitante, pentru că au producție mică, nu au vânzare mare. Așa că mergi la ghici. Unele produse pot fi interesante, dar altele pot fi execrabile, sau chiar dăunătoare.

#35
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,672
  • Înscris: 21.06.2016

View PostDodo03, on 19 martie 2019 - 18:45, said:

Asta in ce studiu ai gasit-o?
Manual cu mana sau manual cu ultrasunete? Posted Image

Manual cu instrumente manuale. Ala cu ultrasunete are utilitatea lui dar nu inlocuieste detartrajul manual. Un detartraj dureaza 1 ora cind l-ai avut pe ultimul acum 6-12 luni.
Din ce studiu am gasit-o? de la dentist. Dentistul te cheama  la detartraj in functie de depuneri si marimea "buzunarelor" care trebuie sa fie de 2-3mm si se masoara la fiecare detrartraj. Standardul e 1 an dar depinzind de chimia salivei poate fi mai des.

#36
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,916
  • Înscris: 25.06.2007

View Postvrajitoruldinoz, on 19 martie 2019 - 23:35, said:

detartrajul cu instrumente manuale de 1-2-3 ori pe an (asta nici nu cred ca se poate face in Romania)
De ce sa nu se poata? :lol:
Imi faceam acu' mai bine de 10 ani, ma gandesc ca acum e o chestie comuna (pt cine e interesat, fireste).

Edited by Karhu, 20 March 2019 - 07:20.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate