Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 

Pasta de Dinti din SUA vs Europa

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#1
Villefort

Villefort

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,061
  • Înscris: 22.04.2016
Salut,

Cand am plecat din State am luat cu mine niste pasta de dinti la recomandarea cuiva (cam 4 dolari pe 99 ml). Se numeste Crest (Oral B in Europa Occidentala si Blend-a-Med in Romania). Ideea e ca eu nu aveam probleme la dinti, galbeneala, carii sau alte lucruri.

Dar de cand folosesc pasta asta de dinti zici ca mananca tot din gura, sunt albi ca hartia, dar am observat si o sensibilitate la masele, cred ca au luat si din smalt. :lol:

Acum, eu am folosit exact acelasi sortiment si cu branding-ul din Europa de Vest si din Romania, doar ca nu isi facea treaba chiar atat de bine, ci normal. Avem noi in UE restrictii la nivelul de fluorina din pasta de dinti si alte substante?

Din cate am vazut acolo stilul de viata in general si alimentatia sanatoasa nu prea sunt bagate in seama mult, poate de aia nici nu au atatea reglemantari ca noi.

#2
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 Villefort, on 18 martie 2019 - 04:06, said:

Dar de cand folosesc pasta asta de dinti zici ca mananca tot din gura, sunt albi ca hartia, dar am observat si o sensibilitate la masele, cred ca au luat si din smalt. Posted Image

Diminuarea stratului se smalt se traduce printr-o crestere a riscului sa apara carii, nu?

#3
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
ma si pe mine durerea de dinti de la o pasta. am dat-0 de o parte si pe murma mi-a spus nevasta ca e o pasta de albit dintii.
p.s. si e ruseasca.

Edited by arg, 18 March 2019 - 04:32.


#4
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
nu, e doar o pasta foarte agresiva, care se foloseste rar. dar nu a citit prospectul.

#5
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,684
  • Înscris: 21.06.2016
Pastele cu inalbire au oxidanti care nu afecteaza smaltul sau dentina dar la unii oameni, in special la romani si chiar restul de europeni, dau sensitivitate.
Zic in special la romani pentru ca la noi boala parodontala in diferite stadii e ca burta, mai toata lumea o are de pe la 25-30 de ani. Pasta asta agresiva intra intre gingie si radacina dintelui in locuri unde la oamenii cu dinti sanatosi nu ar trebui sa existe acces.

#6
vali

vali

    forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,892
  • Înscris: 03.12.2001
ei mănâncă rahaturi, de aia au nevoie și de apă de gură și de pastă de dinți mai agresive. țin minte că am mâncat de la Chipotle (încă nu era așa înjurat pe vremea aia, dar tot 2 dolari burrito) seara și a doua zi credeam că murise un șobolan în cameră, așa îmi puțea gura.

#7
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,684
  • Înscris: 21.06.2016
Daca gasesti tu burito la Chipotle de 2$ ia-mi si mie unul. Un burito la Chipotle e cam 9$. Si nu-l injura nimeni, e chiar decent.
Pentru stiomatologie nu exista comparatie intre SUA si Europa. La altele sufera americanii dar aici sint cu mult in fata.

Edited by vrajitoruldinoz, 18 March 2019 - 07:27.


#8
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Am folosit Listerine productie Germania o buna perioada. Produsul era asa de "concentrat" incat vedeai cum actiona pe loc. Am incercat Listerine in Romania, apa de ploaie.

#9
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Se stie demult ca, calitatea e slaba la noi, la multe produse si nu numai, ne miram?

#10
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,684
  • Înscris: 21.06.2016
Listerine e un dezinfectant, nici ala foartebun. Cum adica "se vedea cum actiona"? Voi va dati seama ca astea-s aiureli fabricate de capatina voastra, da?

#11
quantico2708

quantico2708

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,148
  • Înscris: 15.07.2008

 Villefort, on 18 martie 2019 - 04:06, said:

poate de aia nici nu au atatea reglemantari ca noi.

nu de aia , ei au lobby ....legile sunt dictate de corporatii

#12
vali

vali

    forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,892
  • Înscris: 03.12.2001
și mai e ceva: ei vor efecte imediate, chiar dacă pe termen mediu și lung le bulește sănătatea.

#13
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,920
  • Înscris: 25.06.2007

 Villefort, on 18 martie 2019 - 04:06, said:

Cand am plecat din State am luat cu mine niste pasta de dinti la recomandarea cuiva (cam 4 dolari pe 99 ml). Se numeste Crest (Oral B in Europa Occidentala si Blend-a-Med in Romania).
N-am observat ce zici tu, e o pasta ca oricare alta.
Am folosit prima data acum multi ani, luata de la rusi/ ucranieni (naiba stie de unde aveau la vanzare, ca era chiar Made in USA).
Am luat iarasi acum cati ani din SUA, si e cam la fel, adica o pasta buna, dar nu ce scrii tu acolo...

#14
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 vrajitoruldinoz, on 18 martie 2019 - 08:53, said:

Listerine e un dezinfectant, nici ala foartebun. Cum adica "se vedea cum actiona"? Voi va dati seama ca astea-s aiureli fabricate de capatina voastra, da?

N-am mai folosit Listerine din Germania. Cred ca imi demineraliza smaltul. Dupa cateva luni mi-au aparut din senin cateva punctulete de carie cu toate ca ma spal de 3x pe zi pe dinti.

"Cum adica "se vedea cum actiona"?"
In sensul ca lichidul parca "fierbea" pe dinti. Scotea mici bule.

#15
TruthHurts

TruthHurts

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,155
  • Înscris: 06.10.2018

 MembruAnonim, on 18 martie 2019 - 08:21, said:

Am folosit Listerine productie Germania o buna perioada. Produsul era asa de "concentrat" incat vedeai cum actiona pe loc. Am incercat Listerine in Romania, apa de ploaie.
Aberatii severe. Dupa cum te exprimi se vede ca habar nu ai despre ce vorbesti. Nu exista "Listerine" si atat. Exista peste 20 de tipuri de listerine fiecare cu diferite caracteristici.

#16
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 vali, on 18 martie 2019 - 09:52, said:

și mai e ceva: ei vor efecte imediate, chiar dacă pe termen mediu și lung le bulește sănătatea.

Subscriu. Pe termen lung nu cred ca e indicata o pasta de dinti cu efectele pe care le descrie initiatorul. "Dar de cand folosesc pasta asta de dinti zici ca mananca tot din gura, sunt albi ca hartia"

 TruthHurts, on 18 martie 2019 - 11:14, said:

Aberatii severe. Dupa cum te exprimi se vede ca habar nu ai despre ce vorbesti. Nu exista "Listerine" si atat. Exista peste 20 de tipuri de listerine fiecare cu diferite caracteristici.

Am folosit Listerine pt albire (flacon alb), Listerine "citrice" flaconul era orange si inca unul flacon albastru parca, nu mai tin minte. Il foloseam dimineata dupa trezire si seara inainte de culcare.

Edited by MembruAnonim, 18 March 2019 - 11:17.


#17
DeathRipple

DeathRipple

    communist vampire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,937
  • Înscris: 11.08.2002
folosesc crest de vreo juma' de an, nu am obsevat nimic dubios la dinti. sunt unele care sunt recomandate doar ca tratament, a fi folosite pe perioade scurte de timp. poate tu ai asa ceva.
oricum imi pare diferenta mare intre crest si colgate ala alb din Romania. am impresia ca colgate e doar detergent, face clabuci si atat...

#18
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 MembruAnonim, on 18 martie 2019 - 08:21, said:

Am folosit Listerine productie Germania o buna perioada. Produsul era asa de "concentrat" incat vedeai cum actiona pe loc. Am incercat Listerine in Romania, apa de ploaie.
Listerine mouthwash si Listerine antibacterial nu sunt indicate sa fie folosite pe termen lung si nici mai mult de una, doua ori pe zi. Nu stiu daca ai observat, dupa clatire, cel piutin pe mine ma pisca/arde, mai ceva ca dupa 100 de rachiu.

Nu-i de treaba!

Colgate a ajuns slaba de tot, pe cand cu Sensodyne sau Himalaya, chiar simti ca iti curata dintii.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate