Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...
 O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...
 Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra
 Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari
 

Placa retea & router

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#19
Thepointer

Thepointer

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 220
  • Înscris: 15.03.2019
cam asta ar fi...

Attached Files



#20
Thepointer

Thepointer

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 220
  • Înscris: 15.03.2019
As merge pe partea de routare cu acel edge router x propus de ogo...
(nu stiu ce alt produs all-in-on ar putea sa includa facilitati asemanatoare?)

Totusi, la partea de wi fi nu s-ar putea "pupa" si altceva mai ieftin? Am hotarat sa iau si un monitor, iar acolo nu-mi prea ajunge bugetul Posted Image. Daca exista ceva variante poate imi ziceti si ce pierd fata de acel AP AC LR.
De la wi-fi nu cer performante super extra, doar stabilitatea si acel dual band. Pentru acoperire... ma gandesc sa remediez din deficitul de ei corectand pozitionarea routerul (sau AP-ului in acest caz). Apartamentul nu e mare, pe lungime sunt doar 10m. Sufrageria e la mijloc. Actualmente insa, unitatea descktop si ont-ul care-mi asigura wi fi se afla la o extremitate a apartamentului. PC-ul ramane in dormitor si ar fi vorba de cca 10 metri de cablu. As putea avea pierderi in acest caz?

#21
Thepointer

Thepointer

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 220
  • Înscris: 15.03.2019
Astazi am avut consultatie online cu cei de la DIGI (cosul de cumparaturi cu routerul e inca in stand by, am zis sa-i mai contactez odata inainte de a lansa comanda)... In urma verificarilor s-a constatat o problema de care nu stiam...
Pe netograf, unitatea desktop avea la download si upload cam jumatate din valorile pe care le masurasem anul trecut (la download cca 910 Mb/s atunci, cam 450 acum) Am verificat si cu macboock-ul, acesta imi dadea valoarea corecta (peste 900Mb/s).
CPU-ul nu trecea de 50-60% in timpul rularii testului...
Concluzia lor (dupa reinstalarea driver-ului LAN fara vreun efect) este ca cel mai probabil am nevoie de o alta placa de retea. Ar mai fi de facut o testare inainte de a cumpara... un reinstal de windows.
Driverul LAN cel mai recent urcat de Asus e din 2015, iar cei de la DIGI spun ca poate sa fi aparut problema si dupa un update la windows care poate nu mai are suport la placa inclusa in MB.
Am in vedere iar deci, si o placa de retea, intel cum mi s-a recomandat. Dar nu stiu ce sa aleg sa fie compatibila cu MB-ul meu (Asus B85-PLUS). Ogo a zis ceva de "NIC intel", dar nu stiu ce e acel NIC. Nu am gasit decat asta:
https://www.emag.ro/...rch-Action=view
Va rog ajutor, sa stiu ce sa comand si in ce privete placa de retea.

PS: scuze daca v-am agasat cu intrebarile mele de noob in domeniu... vad ca nu ati mai reactionat la ultimele mesaje

Edited by Thepointer, 03 April 2019 - 23:38.


#22
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Fa din nou testele de viteza:
1. pe site digi, nu pe netograf: https://www.digiroma...catii/speedtest
2. cu usb stick bootabil cu Linux (2-3 variante, ca sa incarce driver OK pentru placa video)

Nu de alta, dar am vazut enshpe mii de cazuri in care au fost cumparate diverse chestii care nu au rezolvat absolut nimic !
Deci, bani cheltuiti degeaba !!

Edited by buyonevideo, 04 April 2019 - 12:26.


#23
Thepointer

Thepointer

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 220
  • Înscris: 15.03.2019
Multumesc de reactie buyonevideo. Cu acel tester am facut verificarile (asa l-am denumit eu, ca fiind un netograf, nu m-am referit la testerul cu acest nume). Verificarea a fost facuta in timp ce vb cu tipul de la rds, si am incercat si pe alt tester unde imi dadea mai putin cu vreo 100Mb.

La punctul 2... nu stiu daca inteleg corect... pot instala un driver mai ok bootand sistemul pe linux, dupa care acel driver isi va produce efectul si pe Windows?
Si nu stiu daca e o scapare, te-ai referit la placa video, de ce?

#24
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Adica sa testezi mai multe versiuni de Linux.
Nu instalezi nici un driver.
Dar, aceste versiuni au deja drivere incluse, unele mai bune, unele mai slabe, altele deloc.
Deci, testezi 2-3-5 Linuxiri mari (gen Ubuntu, Debian, Mint.....) faci teste, faci media.
Astfel elimini problema de la windows, nu pierzi timp cu reinstalare.....
Nu, nu ramine nici un driver de la Linux la windows....

#25
Thepointer

Thepointer

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 220
  • Înscris: 15.03.2019
Aaa! ...  vrei sa spui ca pot concluziona daca e sau nu vina windowsului in functie de cum se comporta placa la acele OS-uri?

#26
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Ceva de genul.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate