Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

Placa retea & router

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
Thepointer

Thepointer

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 220
  • Înscris: 15.03.2019
Salutare!

Ma adresez aici celor calificati in a oferi sugestii legat de achizitionarea unei placi de retea si a unui router.
Dispun de o unitate desktop in urmatoarea configuratie:
MB - Asus B85-Plus
CPU- Intel® Core™ i3-4160, 3M Cache, 3.60 GHz
Video card - GeForce GTX 960 GAMING 4G
RAM - Corsair Vengeance 8GB DDR3 1600MHz CL9
...
Pentru aceasta unitate am nevoie de o placa de retea care sa nu produca limitari in ce priveste calitatea conexiunii si sa nu ia din resursele PC-ului, in special la rularea unui shooter pe care il joc online (Warface jucat mai mult in varianta PVP). NU stiu daca e important sa specific, dar stiu ca partea dinamica a jocului utilizeaza pachete in protocol UDP, un protocol care nu e favorizat in fata celui de tip TCP, iar eu unul constat pierderi de pachete care se manifesta prin ceea ce numim rubber banding (control deficitar pe mouse la tintire), reactii incetinite uneori la comenzi si/sau desincronizare fata de ceilalti playeri (de exemplu, mor in momentul cand apare adversarul de dupa un colt pentru ca, el ma vede ceva mai inainte cand trage, ori, o situatie asemanatoare, eu ma ascund dupa un zid si apoi aud impuscatura, deci mor o fractiune de secunda dupa ce ajung dupa zid). Posibil sa fie si de la serverul jocului, dar caut sa elimin intai eventualele nereguli hardware.

Deasemeni, utilizez un macbook pro fabricat prin 2012 la care am probleme cu stabilitatea conexiunii realizata prin wi-fi (nu stiu daca am inteles bine din ce am citit pe aria networking, pare ca ar fi ceva nepotriviri cu unele routere actuale, sau caracteristici in minus oferite de acestea pentru mac-urile mai vechi).

Internet am de la Digi, abonament 1Gb prin fira optica. Semnalul este convertit de un ONT marca ZTE model ZXHN F660 V1, acesta servindu-mi actualmente (pe iesirea "de cupru" de 1Gb) la conexiunea unitatii desktop, iar pe functia de routare, asa cum am spus mai inainte, actualmente deficitara, la conectarea laptopului, a telefoanelor mobile si a unei imprimante.

Altfel spus, ce vreau?
O placa de retea si un router
(ONT-ul il voi pune in mod bridge) suficient de performante cat sa-mi asigure conexiunea pe cablu de 1 GB (preferabil sa aiba macar doua porturi gigabite), sa  nu pierd din resursele unitatii (stiu ca sunt placi de retea cu procesor propriu si functie de autonegociere NA, routere cu functii gen QoS, etc), routerul sa reuseasca (afara de asigurarea unei conexiuni stabile) sa-mi ofere wi-fi intr-un apartament semidecomandat cu 2 camere in conditiile instalarii acestuia in dormitor (semnalul trece prin 2 pereti de beton armat ca sa ajunga in bucatarie).  Ideal ar fi sa dispuna de buton on/off pt wi-fi si sa nu dau bani in plus pentru performante de care nu am nevoie (fac download ocazional in rest doar navigare, deci nu cer viteze exceptionale pe wi-fi).

Bugetul alocat va fi cat mai mic posibil dar nu in detrimentul obtinerii si asigurarii calitatii, deci ma voi duce in sus atat cat va fi nevoie in conditiile unei argumentari convingatoare.

Sper sa nu fi uitat sa precizez ceva, dar revin cu lamuriri daca este nevoie. Posted Image

Edited by Thepointer, 17 March 2019 - 22:34.


#2
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Nu ai nevoie de altă placă de rețea. Jocul pe care îl ai tu nu face rubber banding din cauza plăcii de rețea care face un trafic infim de mic (jocurile nu necesită lățime mare de bandă, insă sunt ff sensibile la latență) iar protocolul UDP e nesemnificativ pentru așa trafic. La tine problema este cel mai probabil mizeria aceea de ONT/router. Ai zis tot ce ai nevoie, dar n-ai zis ce buget ai.

#3
adelinu

adelinu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 10.09.2012
Salut ThePointer , ca si router iti recomand Tp-link AC1200 e undeva pe la 150 Ron pe Emag, e mai mult decat ok pt ce ai tu nevoie iar  ca placa de retea e ok ce ai tu acum.

#4
Thepointer

Thepointer

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 220
  • Înscris: 15.03.2019
Multumesc pentru lamuriri si recomandari.

xeperon,
Am presupus si eu ca cel mai probabil ONT-ul e buba, dar am inteles, din ce am mai citit pe google, ca placile de retea incluse in MB nu sunt asa performante si mai fac probleme.
Daca ce zici tu de cea care e pe MB este adevarat, atunci o scot din lista. Oricum, cand dau trace route la un server obtin "request timed out la primul hop mereu, ineori mai gasesc stelute si pe al doilea sau chiar mai spre coada. Primul probabil e legat de routerul din ont, pentru ca atunci cand il pun pe mod bridge cu un alt router, dispare problema de la primul hop.

De buget am pomenit in penultima fraza... pun la bataie cat trebuie sa nu mai intampin probleme,  dar nu vreau sa cumpar si caracteristici in plus de care nu ma folosesc. Mai am si alte "gauri" de umplut asa ca versiunile mai ieftine sunt bine venite. Fara rabat insa de la calitatea optiunilor dorite.

Edited by Thepointer, 18 March 2019 - 09:56.


#5
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Probabil 90% din utilizatori joaca online cu placa de retea inclusa si diverse petarde de routere.
Si joaca foarte bine.
Ce ai tu acolo e deja overkill, abonament 1 gb pentru joc.... e multisor.
Cred ca mergea si pe ala de 100, cu conditia sa mearga OK, adica sa nu aiba ceva defecte/gilme pe traseu.
Avind in vedere ca ONT este primul din traseu si oricum nu poti sa scapi de el, de ce vrei sa mai introduci o variabila in retea - router ?!
Daca vrei performanta maxima, mergi legat direct la ONT.
Pina sa schimbi piese (care costa ceva bani) ai cautat problema in alta parte: windows, rds... ?!
Plus ca ai buget cit mai ieftin..... nu prea exista ce vrei tu, ieftin si bun (adica bun... cu asemenea pretentii).
Pe de alta parte: ce inseamna ieftin pentru tine, pentru aceasta problema ?
100 de lei? 500 de lei? 1000 de lei ?!

#6
Thepointer

Thepointer

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 220
  • Înscris: 15.03.2019

View Postbuyonevideo, on 18 martie 2019 - 11:02, said:

Probabil 90% din utilizatori joaca online cu placa de retea inclusa si diverse petarde de routere.
Si joaca foarte bine.
Ce ai tu acolo e deja overkill, abonament 1 gb pentru joc.... e multisor.

La cat platesc pentru el e ok.

Quote

Avind in vedere ca ONT este primul din traseu si oricum nu poti sa scapi de el, de ce vrei sa mai introduci o variabila in retea - router ?!
Daca vrei performanta maxima, mergi legat direct la ONT.
Scuze ca intreb, dar ai citit ce am scris?
1. Pe wi fi am probleme. Deci partea de routare e de rahat la acest ONT.
2. Pentru partea de cablu... am pomenit de acel prim hop care e drept, nu stiu daca inseamna o problema, dar din ce am citit si dupa informatiie culese, am concluzionat ca e f probabil sa influenteze. Am pus pe bridge candva (experimental, cu un router de duzina pe care nu-l agream tot pt wi-fi slab)si deja a mers ceva mai bine pe cablu, iar request timed out nu mai aparea acolo.

Quote

Pina sa schimbi piese (care costa ceva bani) ai cautat problema in alta parte: windows, rds... ?!
Windows'ul l-am reinstalat, iar rds-ul nu se agita prea mult, ba chiar se fofileaza.

Ca sa-ti faci o idee... cand constat probleme accentuate (uneori merge mai bine), scot routerul din priza si chiar dau reinstalare driver LAN. Dupa o incercare doua de acest fel, se intampla sa mearga mai bine, pana data urmatoare cand, de regula reapar problemele. O alta solutie este sa cer o "dezagatare" celor de la Digi, dar nu pot sta mereu sa solicit asa ceva. Probabil, dupa acele manevre, ont-ul recalculeaza si realoca, stiu eu un traseu/canal mai putin congestionat. Nu stiu, nu ma pricep la retelistica, stiu insa ca, hardware-ul e suficient, OS-ul a fost reinstalat, pingul e ok (43-50ms), deci?... Trebuie sa continui cu investigatiile si acum am ajuns la acest ONT pe care e drept, nu-l pot scoate din schema, dar va ramane doar pe post de mediaconvertor al semnalului optic si obtin wi-fi de calitate dintr-un router, si cine stie, poate se remediaza ceva si la acel joc. Setarile ONT-ului desi sunt multiple, la nivelniuser de user gestionarea lor este f. limitata, cele care m-ar interesa pe mine sa le modific sunt la mana celor de la Digi si ei sustin ca nu ma pot ajuta, iar prioritizare pentru UDP nu se poate. Imi pun inainte rezultatele netografului si apoi imi spun pa.

Quote

Plus ca ai buget cit mai ieftin..... nu prea exista ce vrei tu, ieftin si bun (adica bun... cu asemenea pretentii).
Pe de alta parte: ce inseamna ieftin pentru tine, pentru aceasta problema ?
100 de lei? 500 de lei? 1000 de lei ?!
Se zice buget mic, dar oricum, unde am scris eu ieftin? Am spus ca urc oricat este nevoie (nu-mi permit sa cheltui mai putin dar prost), insa nu vreau sa cheltui aiurea.
Uite, pun la bataie 1000 de lei pt router. Ce imi recomanzi ca sa se justifice investitia?

Edited by Thepointer, 18 March 2019 - 12:54.


#7
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,537
  • Înscris: 07.03.2006
1000 lei:
edgerouter x + ap ac lr (sau ap ac pro) pt wifi
1) edgerouter x: 1000/500 up down pe cablu pt pppoe RDS + qos/vlan/management/vpn/poe in/poe out/etc (poti seta 1 wan + 4 lan deci nu ai nevoie de alt switch pt o retea acasa).
2) ap ac pro: 500/500 up/down wifi (cu ap ac pro - pe 5ghz in aceeasi incapere cu AP-ul bineinteles).
3) Placa de retea: orice de la intel (cost suplimentar)

Legat de macbook pro: daca esti la ultima versiune 10.14 (Mojave) sigur problema e de la routerul actual. Daca ai cum seteaza pe router-ul actual, pt wifi dtim=3 (ca regula, asta cam e obligatoriu pentru orice retea wifi care are clienti apple)

Observatii: 2-5 nopti pierdute pe forumuri pt setarea celor 2 echipamente ubiquiti depinde cat de “dibaci” esti :) (n-ar trebui totusi sa ai probleme cu quick setup / doar daca vrei chestii mai deosebite trebuie sa te informezi in prealabil; oricum, exista documentatie la greu cu exemple atat pt GUI cat si CLI, documentatie oficiala si ne-oficiala (forum/youtube/reddit/etc).
Wifi-ul nu are buton fizic de on/off dar il poti opri din aplicatia telefonului.
Warning!
In caz ca te decizi, nu face inca update la ultima versiune de edgeOS i.e. 2.0 - foloseste 1.10.9 (old-stable) pt edgerouter X.

Succes!!

PS
Sau poti sa iei un Asus/tp-link/etc cu x antene si all-in-one :).


#8
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016

View PostThepointer, on 18 martie 2019 - 12:24, said:

Scuze ca intreb, dar ai citit ce am scris?
1. Pe wi fi am probleme. Deci partea de routare e de rahat la acest ONT.
2. Pentru partea de cablu... am pomenit de acel prim hop care e drept, nu stiu daca inseamna o problema, dar din ce am citit si dupa informatiie culese, am concluzionat ca e f probabil sa influenteze. Am pus pe bridge candva (experimental, cu un router de duzina pe care nu-l agream tot pt wi-fi slab)si deja a mers ceva mai bine pe cablu, iar request timed out nu mai aparea acolo.

Se zice buget mic, dar oricum, unde am scris eu ieftin? Am spus ca urc oricat este nevoie (nu-mi permit sa cheltui mai putin dar prost), insa nu vreau sa cheltui aiurea.
Uite, pun la bataie 1000 de lei pt router. Ce imi recomanzi ca sa se justifice investitia?

Uaaaaa !!!!!!
Da, am incercat sa citesc.
Da' poate am si eu o problema: cind vad ditamai polologhia, in 90% din cazuri, este inutila !
La fel si acum: eu consider ca toata povestire aia, cu joc, pachete, nebunii. este I-NU-TI-LA !
Scurt si la obiet: mizeria de ONT/router de la RDS merge prost pe wireless.
Asta a suta mia oara cind se discuta asa ceva.
Nu e nimic nou, nu ai tu nimic special.
Solutie: da, router nou.

Buget cit mai mic = 1000 de lei.
Eh, vezi ce bine e cind vorbesti clar ?!
Ai primit o recomandare de 150 de lei, cam asa intelege lumea buget mic, si pe buna dreptate.
La 1000 pentru un router wireles.... e deja mediu spre mare - pentru destul de multi utilizatori.
Cred ca majoritatea recomand TP-Link. Eu am un C2, un prieten si-a luat C1200 - ambele merg lacrima.
Citiva recomanda din astea mai exotice: Mikrotik.... si nu mai retin exact ce....

Vezi ca sint 1876 de topicuri similare.

#9
Thepointer

Thepointer

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 220
  • Înscris: 15.03.2019
Domnul meu, imi cer scuze daca te-am iritat cu ce am scris. Eu doar am spus ca vreau sa cumpar doar ceea ce-mi trebuie, indiferent cat costa, iar ceea ce-mi trebuie reiese sper deja din prima postare. Unii isi iau masina SUV chiar daca o folosesc mai mult la facut piata si pentru a se deplasa la serviciu. Eu nu vreau o nava cosmica atunci cand vreau sa merg pana la supermarket. Intelegi ce zic?

Stiu ca 1000 lei e un buget generos fata de cat e media la achizitionarea unui router. Dar pentru ca nu aveam idee cat ar costa (unde s-ar incadra) ce-mi trebuie mie, am specificat ca vreau recomandarile voastre... dar raportate la ceea ce-mi este mie util. Daca eu cumpar router de 1000 lei sau chiar mai mult, cu performante pe care nu le voi exploata cu adevarat, se cheama ca am investit intelept?

Acum, daca intradevar se justifica investitia la aceasta valoare, o iau in serios. Eu doar am spus si recunoscut ca nu ma pricep si vreau recomandarile celor care se pricep ce am de fapt nevoie (in baza celor descrise de mine).

Am scris mult pentru ca nu stii niciodata, un detaliu poate edifica mult.

@ogo,
Mersi de sfaturi vizavi de mac. As vrea sa-mi confirmi insa daca ai citit ce vreau de la router si daca recomandarea e raportata la asta.
Pe mac sunt inca la Sierra 10.12.5
O sa fac update-ul daca zici ca ar putea influenta.

Edited by Thepointer, 18 March 2019 - 16:07.


#10
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
EU nu m-am refeit la valoarea bugetului.
Si la povestirea aia cu jocul, pachete UDP si alte alea.
Cind problema a mult mai simpla, din ce am inteles eu: merge prost wireless.
Am inteles bine ?
Se poate un raspuns scurt, nu din nou o povestire lunga (recunosc, si pe asta am citit-o cu greu, in diagonala).

#11
Thepointer

Thepointer

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 220
  • Înscris: 15.03.2019
- wireless?... da, conexiunea wi-fi de pe ONT este lenta sau chiar are intreruperi, plus acoperire proasta.
- Prin cablu, asa cum am zis... posibil sa fie si acolo ceva tot de la acesta, totusi nu-s sigur (raman acele semne de intrebare cu necesitatea restartarilor si "request timed out" la primul hop, plus schimbarea situatiei in conditiile trecerii la modul bridge).

#12
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,537
  • Înscris: 07.03.2006
@initiator
Ca router (nu vb de wifi) da, am citit si nu sunt deloc deosebite cerintele tale - ideea e ca trebuie sa priorizezi latenta vs troughput.
Wifi: 2 pereti de beton armat pot pune in cap orice wifi. In EU exista standarde si norme a.i. toate AP-urile emit maxim cu aceeasi putere. Si toti producatorii emit la maxim :)
Cum o sa-ti mearga tie wifi-ul in locatia respectiva e imposibil de stiut fara un wifi survey / etc.
Totodata, ar trebui sa intelegi ce diferenta dintre producatori o face firmware-ul dezvoltat de fiecare: la unii cat sa mearga pana la un nou model iar la altii ceva mai mult (dpdv hardware cam toti sunt pe acolo).
Chestia cu jocurile e ca astea vor o latenta cat mai mica (ceea ce zici si tu) iar pt asta ai nevoie (de cele mai multe ori) de qos (quality of service). La fel ca la voip. Orice intarziere produce “probleme”.
Daca te intereseaza subiectul (legat de intarzierea pachetelor) poti citi despre bufferbloat si chiar poti face un test pe dslreports.com
Sau, start download la ceva mare (use torrent de exemplu) si in acelasi timp da ping in google -t [si o sa vezi cat de bine stai :)]
Ideea e ca priorizarea pachetelor pentru o latenta cat mica SI troughput mare nu prea exista in acelasi timp. Ori/ori :)
EdgerouterX poate face qos up to 250 Mbps.


#13
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,537
  • Înscris: 07.03.2006
PS.
Nu prea se pot amandoua concomitent raportat la un buget decent. Cand bugetul nu e o problema intotdeauna sunt si solutii care satisfac ambele lucruri simultan la prametrii maximi oferiti de conexiune asta vis-a-vis de qos: latenta si throughput.

#14
me_iauras

me_iauras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,379
  • Înscris: 08.01.2009
Problemele pe care le intampini in jocuri sunt cauzate de latenta dar nu intotdeauna poti fi sigur ca e doar latenta ta de vina (rubber-band effect e un mod de a pune "de acord" clientii cand au latente diferite , de obicei unul din ei cu latente destul de mari ) .
Nu am nimic impotriva inlocuiri ONT-ului RDS ( e binecunoscut ca sunt relativ praf ) sau a solutiti propuse de Ogo insa sa stii ca indiferent cat de bine pusa la punct ai reteaua interna tot esti la mana rutarii dinamice pe care o are ISP-ul pana la host-ul server-ului jocului (chestie care depinde de incarcarea pe echipamente, disponibilitatea acestora si a link-urilor care le deservesc , etc. >>multi factori pe care nu ii poti controla ).
Inainte de a lua decizii iti sugerez sa rulezi un winmtr pt. a vedea exact unde pe traseu apar intarzierile (la tine/ reteaua RDS/ in afara retelei RDS) ; faptul ca nu raspund unele noduri la ICMP nu inseamna nimic (unele echipamente sunt configurate sa nu raspunda altele pur si simplu trateaza aceste raspunsuri ca de ultima importanta ).
Daca alegi solutia propusa de Ogo ar fi recomandabil sa utilizezi QoS-ul oferit altfel nu catigi prea mult ( clar procesorul din ubiquity va fi mai puternic si mai putin probabil sa introduca intarzieri fata de ONT insa pt. "garantatea" serviciului traficul de pe calculatorul de gaming trebuie prioritizat fata de alti clienti )

#15
Thepointer

Thepointer

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 220
  • Înscris: 15.03.2019
ogo, me_iauras,

Va multumesc pentru raspunsuri. Cam asta am vrut sa aflu.
O sa vad si ce decizie iau vizavi de sugestiile hardware. La acest capitol as mai vrea sa-mi spuneti daca ce a sustinut un coleg aici, ca placa de retea nu prea mi-ar fi necesara si e ok cea inclusa in MB... sustineti? Am inteles, cele de la Intel sunt recomandate. Sa inteleg din asta ca se impune si aceasta investitie?

#16
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,537
  • Înscris: 07.03.2006
Da, placa de retea onboard n-ar trebui sa-ti cauzeze nicio problema.
Ideea e sa ai driverele la zi (cu toate ca in ultima vreme win10 mai “strica” cate ceva cu fiecare update), high performance power plan on la win si disable la power management pt placa de retea si la green ethernet daca are (astea ca reguli generale, fara complicatii).

Daca bugetul nu e o problema si crezi ca piticul de pe creier va adormi mai repede, poti lua un NIC de la Intel.
PS.
Vezi ca nu e normal sa ai request time out in primul hop (ala e routerul tau) si nu cred ca ont-ul ala face silent discard / packet filtrering la icmp ci posibil sa se “impiedice”.

#17
me_iauras

me_iauras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,379
  • Înscris: 08.01.2009

View PostThepointer, on 19 martie 2019 - 13:18, said:

ogo, me_iauras,

Va multumesc pentru raspunsuri. Cam asta am vrut sa aflu.
O sa vad si ce decizie iau vizavi de sugestiile hardware. La acest capitol as mai vrea sa-mi spuneti daca ce a sustinut un coleg aici, ca placa de retea nu prea mi-ar fi necesara si e ok cea inclusa in MB... sustineti? Am inteles, cele de la Intel sunt recomandate. Sa inteleg din asta ca se impune si aceasta investitie?

Daca scopul tau ar fi throughput maxim posibil sau sa castigi cateva microsecunde ( nu ms ) atunci poate ar avea sens o placa de retea dedicata dar in 99% din cazuri pt. use-case-ul tau e o risipa de bani ( Killer Networks e un exemplu perfect de marketing gandit sa profite de miscarea "gaming everything" si de a profita de pe urma unor oameni fara cunostinte prea avansate in domeniu)

Ai incercat Winmtr sa incerci sa identifici unde pe drumul spre Game Server apar intarzierile ? ( ideal ar fi sa ai un setup duial monitor a.i pe unul sa ai jocul ruland iar pe celalat sa vezi in timp real latenta catre diferitele noduri )

#18
Thepointer

Thepointer

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 220
  • Înscris: 15.03.2019

View Postme_iauras, on 18 martie 2019 - 17:11, said:

Problemele pe care le intampini in jocuri sunt cauzate de latenta dar nu intotdeauna poti fi sigur ca e doar latenta ta de vina (rubber-band effect e un mod de a pune "de acord" clientii cand au latente diferite , de obicei unul din ei cu latente destul de mari ) .
Stiu ce zici, e vorba de un anumita deficienta data de incapacitatea de a sincroniza sau simula aceasta sincronizare, cat mai ok intre player-ii dintr-un room... e legat de cea ce se numeste netcode, nu? Stiu ca este asa, dar crede-ma, la mine se mai adauga si altceva (pachete pierdute cel mai probabil) care amplifica aceasta desincronizare...

Quote

Nu am nimic impotriva inlocuiri ONT-ului RDS ( e binecunoscut ca sunt relativ praf )[...]
Ce vrei sa zici cu inlocuirea? De inlocuit nu am cum, nu? Doar cel mult sa cer RDS-ului sa mi-l schimbe cu altul. De scapat de el nu am cum, eu asa am inteles. Doar ca trecand cu el in mod bridge pentru a face routarea cu altceva am o speranta... poate elimin ceea ce ma afecteaza.

Quote

[...]indiferent cat de bine pusa la punct ai reteaua interna tot esti la mana rutarii dinamice pe care o are ISP-ul pana la host-ul server-ului jocului (chestie care depinde de incarcarea pe echipamente, disponibilitatea acestora si a link-urilor care le deservesc , etc. >>multi factori pe care nu ii poti controla ).
Am luat in calcul o eventuala proba cu PC-ul dus la cineva abonat la alt provider de net (UPC de exemplu). Doar ca e greu cu timpul meu tot mai putin liber. Posted Image

Quote

Inainte de a lua decizii iti sugerez sa rulezi un winmtr pt. a vedea exact unde pe traseu apar intarzierile (la tine/ reteaua RDS/ in afara retelei RDS) ; faptul ca nu raspund unele noduri la ICMP nu inseamna nimic (unele echipamente sunt configurate sa nu raspunda altele pur si simplu trateaza aceste raspunsuri ca de ultima importanta ).
Am incercat si asta, nu stiu cat de corect am folosit aplicatia ca nu-s cunoscator... am deschis performace monitor si de acolo am incercat sa identific adresa care se identifica cu jocul meu deschis in prealabil. Am copiat adresa in winmtr si dupa start am observat ca primul host imi mananca pachetele 100%, celelalte imi dadeau toate ok. Cred ca e legat de acel "request timed out" identificat si la traceroute. (Ma asteptam ca winmtr sa-mi arate ce se intampla doar instantaneu, pe moment, dar am observat ca aplicatia aduna pachete pierdute si le inregistreaza ca total pierdute de la start pana la momentul in care citesti sau opresti.

Nu stiu cum sa interpretez asta, poate fiecare transmisie pierde mai intai un pachet doua apoi sare hopul si gaseste o ruta libera, caci dupa acest hop nu mai pierd nimic, apoi iar si iar... cu fiecare sesiune trimisa.

Quote

Daca alegi solutia propusa de Ogo ar fi recomandabil sa utilizezi QoS-ul oferit altfel nu catigi prea mult ( clar procesorul din ubiquity va fi mai puternic si mai putin probabil sa introduca intarzieri fata de ONT insa pt. "garantatea" serviciului traficul de pe calculatorul de gaming trebuie prioritizat fata de alti clienti )
Aici nu am inteles... de care clienti vorbesti? Eu am probleme si cand nu exista nici o alta activitate la mine... am inchis wi-fi, am inchis antivirusul, si tot ce aveam la startup, am incercat si cu clean boot. Am incercat deci sa elimin din reteaua mea orice eventuala alta "sugativa" de net.

View Postogo, on 20 martie 2019 - 08:54, said:

Da, placa de retea onboard n-ar trebui sa-ti cauzeze nicio problema. Ideea e sa ai driverele la zi (cu toate ca in ultima vreme win10 mai “strica” cate ceva cu fiecare update), high performance power plan on la win si disable la power management pt placa de retea si la green ethernet daca are (astea ca reguli generale, fara complicatii).
Unde fac setarile de care zici, da-mi cateva repere in plus sa nu caut mult, daca nu te superi. Posted Image

Quote

Daca bugetul nu e o problema si crezi ca piticul de pe creier va adormi mai repede, poti lua un NIC de la Intel.
Stai linistit, nu am nici n pitic de genu' Posted Image ... am renuntat din momentul in care m-ati lamurit. Si multumesc pentru asta.

Quote

PS. Vezi ca nu e normal sa ai request time out in primul hop (ala e routerul tau) si nu cred ca ont-ul ala face silent discard / packet filtrering la icmp ci posibil sa se “impiedice”.
Nu am alt router momentan in casa, il folosesc pe cel din ONT. Iar cand am trecut pe bridge cu o tinichea de router pe care o am prin casa nu mai aparea acel request timed out. Am inteles ca il au toti abonatii DIGI care folosesc ONT-ul si ca router, doar ca fara sa ajungi sa joci acest shooter nu se sesizeaza ca ar fi vreo problema. Apoi nu stiu ce zici cu "silent discard / packet filtrering la icmp"

View Postme_iauras, on 20 martie 2019 - 10:06, said:

Daca scopul tau ar fi throughput maxim posibil sau sa castigi cateva microsecunde ( nu ms ) atunci poate ar avea sens o placa de retea dedicata dar in 99% din cazuri pt. use-case-ul tau e o risipa de bani ( Killer Networks e un exemplu perfect de marketing gandit sa profite de miscarea "gaming everything" si de a profita de pe urma unor oameni fara cunostinte prea avansate in domeniu) Ai incercat Winmtr sa incerci sa identifici unde pe drumul spre Game Server apar intarzierile ? ( ideal ar fi sa ai un setup duial monitor a.i pe unul sa ai jocul ruland iar pe celalat sa vezi in timp real latenta catre diferitele noduri )
o sa pun un png cu ce mi-a dat winmtr.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate