Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Propun analfabetismul funcțional ca motiv de suspendare a contului pentru 2 zile

* * - - - 6 votes
  • This topic is locked This topic is locked
34 replies to this topic

#1
A_treia_cale

A_treia_cale

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,122
  • Înscris: 22.01.2019
De când mi-am făcut cont am observat că cel puțin 40% dintre utilizatorii care intră în discuții nu pot înțelege un text și nu pot trage concluzia corectă din el.

Astfel, decât să-i atenționez eu că suferă de analfabetism funcțional, să facă o tragedie din asta și să-mi dea raport,  să ne lungim pe off-topicuri inutile, să mă țină din ad hominem în ad hominem, mai bine sunt trimiși pentru 2 zile la o pauză de lectură pentru a-și remedia problema.

Dacă problema ține de inteligență, ar trebui ca la 4 suspendări pentru analfabetism funcțional să fie pus automat în semnătură un advertisment că acel utilizator suferă de maladie și trebuie luat ca atare.
Este o problemă națională și rog softpedia să contribuie la vindecarea ei.
https://ziarulunirea...ctional-507964/

Mulțumesc!

#2
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,309
  • Înscris: 30.01.2008
Cred ca se poate da startul cu tine !

#3
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,060
  • Înscris: 30.04.2007

 A_treia_cale, on 17 martie 2019 - 20:00, said:

mai bine sunt trimişi pentru 2 zile la o pauză de lectură pentru a-şi remedia problema.

si crezi ca in 2 zile, unul care-i talimb de la natura si educatie, se va face bine?
intr-o vreme, aveam prostuul obicei de a intreba interlocutorul, care-i nivelul de studii, ca sa stiu cum sa-i raspund, la ce nivel sa-i raspund.
observi ca sunt o gramada care  (iar zic vorba aia) vor sa faca integrale, dar nu stiu tabla inmultirii .. ;)

#4
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Partea trista e ca acesti useri n-o sa invete nimic din asa ceva.
Si asa eu am impresia ca activitatea pe forum e scazuta rau de tot... asta mai lipsea...

#5
vidiandrei

vidiandrei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,230
  • Înscris: 11.09.2018
Viorica Dancila has left the chat.

[ https://media.realitatea.net/multimedia/image/201901/w460/viorica_dancila_12_57566200.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#6
A_treia_cale

A_treia_cale

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,122
  • Înscris: 22.01.2019

 r_murphy, on 17 martie 2019 - 20:07, said:

si crezi ca in 2 zile, unul care-i talimb de la natura si educatie, se va face bine?
intr-o vreme, aveam prostuul obicei de a intreba interlocutorul, care-i nivelul de studii, ca sa stiu cum sa-i raspund, la ce nivel sa-i raspund.
observi ca sunt o gramada care  (iar zic vorba aia) vor sa faca integrale, dar nu stiu tabla inmultirii .. Posted Image
Asta-i o întrebare bună. Nu ştiu, dar problema analfabetului funcţional ţine de concentrare şi gândire pragmatică, de fapt lipsa lor. El nu procesează corect informaţia.
Puţin repaos nu ar strica.

#7
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,060
  • Înscris: 30.04.2007
presupun ca aveti cunostinta de clipul asta ..

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ZFp7Y4cv6Mc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#8
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

 A_treia_cale, on 17 martie 2019 - 20:00, said:

Astfel, decât să-i atenţionez eu că suferă de analfabetism funcţional

Mai treci pe la scoala Gogule Posted Image

#9
sorin61

sorin61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,248
  • Înscris: 05.01.2004
Trebuia sa faci poll la tema asta.

#10
ianos777

ianos777

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,738
  • Înscris: 07.02.2019

 A_treia_cale, on 17 martie 2019 - 20:00, said:

De când mi-am făcut cont am observat că cel puţin 40% dintre utilizatorii care intră în discuţii nu pot înţelege un text şi nu pot trage concluzia corectă din el.

Astfel, decât să-i atenţionez eu că suferă de analfabetism funcţional, să facă o tragedie din asta şi să-mi dea raport,  să ne lungim pe off-topicuri inutile, să mă ţină din ad hominem în ad hominem, mai bine sunt trimişi pentru 2 zile la o pauză de lectură pentru a-şi remedia problema.

Dacă problema ţine de inteligenţă, ar trebui ca la 4 suspendări pentru analfabetism funcţional să fie pus automat în semnătură un advertisment că acel utilizator suferă de maladie şi trebuie luat ca atare.
Este o problemă naţională şi rog softpedia să contribuie la vindecarea ei.
https://ziarulunirea...ctional-507964/

Mulţumesc!

...ce zici .....A_treia_cale.... sa incepi cu mine ....faci o analiza pe criterii bine fundamentate si cu metode stiintifice verificate ...si dai verdictul.....dar apoi ce facem cu legea discriminarii....sau principiile morale..... culturale ...etc...

#11
sylvius

sylvius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,400
  • Înscris: 01.01.2007
Posted Image

Analfabetismul functional, nu cred ca e contrar regulamentului, deci nu cred ca e motiv de suspendare.
Altminteri, s-ar putea da suspend si pentru prostie afisata, ori in stare agravanta.

In plus, termenul e destul de relativ...

Cine stabileste si cum, daca o persoana e analfabet functional, sau nu ?

Edited by sylvius, 17 March 2019 - 20:32.


#12
kabanIbucii

kabanIbucii

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 05.02.2019
Eu propun sa fie banati cei care nu au unghiile taiate si batista
De fapt, daca n-au tambal n-au nevoie de batista, asa ca doar conditia privind unghiile ramane

#13
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,060
  • Înscris: 30.04.2007

 kabanIbucii, on 17 martie 2019 - 20:37, said:

Eu propun sa fie banati cei care nu au unghiile taiate si batista

ac si atza la boneta si cirpa de lustruit bocancii ..

#14
OpelAstra2002

OpelAstra2002

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 970
  • Înscris: 22.04.2017
De obsedati, de spalati pe creiere nu propui nimic, nimic ?! Pai polueaza astia forumul in asemenea hal ca ma gandesc uneori sa nu mai dau pe aici :D !!

#15
zz_dop

zz_dop

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 09.08.2018

 A_treia_cale, on 17 martie 2019 - 20:00, said:

la 4 suspendări pentru analfabetism funcţional să fie pus automat în semnătură un advertisment
dar mai bine direct de la prima.

Edited by zz_dop, 17 March 2019 - 20:48.


#16
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,293
  • Înscris: 07.02.2003
Ar fi tare... dar iurealizabil in lumea reala. Dar ca exercitiu de imaginatie, s-ar goli unele arii, in special acolo unde exista persoane cu vederi extreme la care le dai un text si citesc/inteleg altceva... parca asta era definitia nu ? Posted Image

 kabanIbucii, on 17 martie 2019 - 20:37, said:

Eu propun sa fie banati cei care nu au unghiile taiate si batista
Sau cei care deschid topicuri aiurea ce trebuie moderate prin eliminare :)

Edited by andreic, 17 March 2019 - 20:57.


#17
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,060
  • Înscris: 30.04.2007

 OpelAstra2002, on 17 martie 2019 - 20:44, said:

De obsedati, de spalati pe creiere nu propui nimic, nimic ?! Pai polueaza astia forumul in asemenea hal ca ma gandesc uneori sa nu mai dau pe aici Posted Image !!
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/xomidaMi-c0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

 andreic, on 17 martie 2019 - 20:53, said:

Ar fi tare... dar iurealizabil in lumea reala. Dar ca exercitiu de imaginatie, s-ar goli unele arii,

mai ales alea unde intreaba cite unul cite kile de lina da o vaca de prasila care maninca 2'j da kile de nutreturi concentrare pe decimetru patrat, sau care-i puterea curentului de 220 de volti  ;)

Edited by r_murphy, 17 March 2019 - 20:59.


#18
MotanulAlb

MotanulAlb

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,884
  • Înscris: 16.02.2019

 A_treia_cale, on 17 martie 2019 - 20:00, said:

De când mi-am făcut cont

Al catelea?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate