Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Noi nu furam ca romanii"

Canalele Sky Showtime 1 și S...

Recomandare anvelope lexus rx

Extindere rețea wireless int...
 Configuratie PC

Mufa TV

PPC Energy

Camera conferinta Tenveo tevo-vl12u
 Recomandare rulouri exterioare us...

Gaoyue 858

Telefon performant pe parte audio...

Aspecte legale https://registratu...
 Filtru de apa curata apa de miner...

Unde gasesc borcane mari 5 - litr...

sfat achiziție bicicleta pli...

NVIDIA Shield Programe Romania IP
 

Kia Ceed 2019 vs Honda Civic X

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
PavelH

PavelH

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 17.03.2019
Bun gasit! Sunt in cautarea unui auto nou, clasa compacta si sunt in dubii in privinta alegerii celei mai bune variante.
Autoturismul va fi folosit cel mai mult in oras, Bucuresti, am de efectuat zilnic cam 30, 40 km. Pe drumul dintre casa si scoala copilului - serviciu si intoarcere, am portiuni unde se merge bine, lejer viteza leggala, dar si zone unde traficul este bara la bara.
Pe langa acestea, facem in jur de 3,4 vacante cu masina, anual.
Avand in vedere km destul de putini pe care ii efectuez in fiecare an, m-am gandit ca cea mai buna variant ar fi o motorizare pe benzina, cele la moda acum, adica 1l turbo.
Ca si preferinte (masini vazute deja, nu le-am testat inca) sunt:
- Kia Ceed 1.0 Tgdi 120 cp, echipare Star, cu dotari optionale, pretul undeva in jur de 19.000 euro;
- Honda Civic X 1.0 Vtec 129 cp, echipare Elegance Navi, pret in jur de 20.000 euro.
Ambele ne plac mult, ne satisfac dorintele in ceea ce priveste spatial interior, confortul, dotarile (cu un + parca pentru Honda pentru dotari mai multe).
Am mai vazut, testat pana acum Hyundai i30, Ford Focus. La Hyundai nu era disponibila motoriarea 1.0, asa ca am spus pas celei 1.4 mpi, la Ford am testat 1.0 125 cp, masina se misca bine, stabila, dotari bune pentru 2019, pret in varianta Titanium tot in jur de 19.000, dar nu am am fost atat de incantat de ea incat sa zic ca doresc sa o cumpar.
Am citit zilele trecute forumul dedicat Honda si am constatat ca sunt cativa (putini e adevarat) utilizatori care se plang de calitatea materialelor, revizii dese (2, 3 intr-un an in functie de cat de multi km sunt parcursi cu masina).
In schimb, pe forumul Kia, pana in prezent, toate bune si frumoase, masina are numai cuvinte de lauda, incusiv motorizarea.
Kia are avantajul celor 2 ani in plus de garantie, pt mine nu este cel mai mare inconvenient.
Daca sunt utilizatori ai acestor motorizari, respective modele de masini, as aprecia ajutorul sub forma unor pareri, sfaturi.

#2
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,665
  • Înscris: 10.10.2011
se plang pe forumul Honda pt ca a luat-o razna honda si face motoare turbo :D eu ca posesor de honda ( dar accord ) nu pot sa recomand decat honda:))

#3
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,687
  • Înscris: 29.10.2017
Despre Kia Ceed, nu are rost sa iei 1.0 star+optionale, la banii aia mergi direct pe 1.4 turbo gt-line plus optionale
CEED 1.4 6MT GT Line T-GDi
Vopsea metalizata - 89 €
optionale:
Faruri LED (bi-funcționale)
Oglinzi exterioare pliabile
Oglinzi exterioare electrice și încălzite (cu vedere panoramică pentru șofer)
Geamuri spate și luneta fumurii
Parbriz cu sistem de încălzire
Duze spălare parbriz încălzite
Senzor de ploaie
Premium Sound System (tweetere + amplificator extern + difuzor central)
Boxe marca JBL
Apărătoare noroi

total 20.018 cu tot cu tva ..care inseamna 18.635 remat, pe tichet or sa-ti ceara cam 2000 de lei la kia

#4
Hannibal_od

Hannibal_od

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 287
  • Înscris: 19.05.2005
Motorizarea de 1l de la Honda e ok-ish (ca toate de pe piata, nu cred ca este 1 care sa iasa mai mult in evidenta). Am testat Civicul in oras, se misca binisor. Nu stiu cum este la drum lung motorizarea de pe Honda, dar, comparativ, iti pot spune ca Golful cu motorizarea 1.2 si cp mai putini, se misca rezonabil. Acum depinde si ce asteptari ai. Si eu o urmaresc de ceva vreme, daca esti impacat cu motorizarea, nu cred sa fie o alegere proasta.
Insa, cum spunea si colegul Stalker, mai bine te orientezi spre Kia cu motorizarea 1.4. Din cate stiu are 140 cp, e o marca care a crescut in ultimii ani, atat la calitate, cat si la fiabilitate, au dotari la fel de diverse ca si Honda.
In bugetul tau te poti juca destul de mult!

Edited by Hannibal_od, 17 March 2019 - 20:41.


#5
M0SGeriIla

M0SGeriIla

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 17.03.2019
Voi vobiti serios cu 20 mii + pe un ceed ?
Si motor de 1 litru ....

#6
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,687
  • Înscris: 29.10.2017

View PostM0SGeriIla, on 17 martie 2019 - 20:45, said:

Voi vobiti serios cu 20 mii + pe un ceed ?
Si motor de 1 litru ....

vezi in postul meu, e 18.635 pretul remat pentru 1.4 turbo 140 cai M6 ultima echipare gt-line plus vopsea metalizata si toate optionalele extra care le-am scris
(tapiteria e mixta textil+piele artificiala si rotile sunt 225/45 r17 cu michelin primacy la echiparea asta)

#7
PavelH

PavelH

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 17.03.2019
@MosGerilla - Am dat pretul de lista. Nu am cerut nicio oferta, nu am negociat, inca, cu niciun dealer. Ma uit de aproape 1 luna dupa masina, am studiat (doar de curiozitate) preturile la mai multe marci. Cam pe acolo se invart toate, indifferent ca vorbim de Ford Focus, VW Golf, Hyundai i30, Renault Megane hatch, etc. Repet, pret de lista!
Am cerut sfaturi doar pentru aceste doua marci, deoarece doar ele ma intereseaza. Nu contest ca Fordul, VW-ul, etc, sunt niste masini bune, dar pur si simplu nu imi plac.

@Stalker2142 - am vazut motorizarea 1.4, nu este o diferenta mare de pret fata de 1l, multumesc de indrumare!

Edited by PavelH, 17 March 2019 - 22:04.


#8
dasca

dasca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 986
  • Înscris: 17.08.2010
Pentru Ceed, am postat niste detalii pe sectiunea Jurnal de Bord, o am de cateva zile. Daca vrei ceva informatii legate de masina ajut cu placere.



#9
M0SGeriIla

M0SGeriIla

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 17.03.2019

View Poststalker2142, on 17 martie 2019 - 20:59, said:



vezi in postul meu, e 18.635 pretul remat pentru 1.4 turbo 140 cai M6 ultima echipare gt-line plus vopsea metalizata si toate optionalele extra care le-am scris
(tapiteria e mixta textil+piele artificiala si rotile sunt 225/45 r17 cu michelin primacy la echiparea asta)
Mi se pare exagerat , aceleasi dotari mai putin metalizata m-au costat 15800 la Megane anul trecut !
Au luat-o razna preturile , am mai vazut una la 23 de mii second luata in Austria parca, pe bune ? Anul trecut s-au vandut passat-uri cu 17 mii , sunt jurnale aici pe forum.
Ma rog, daca placerea e mare...
Spor !

#10
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,687
  • Înscris: 29.10.2017

View PostM0SGeriIla, on 17 martie 2019 - 22:51, said:

Mi se pare exagerat , aceleasi dotari mai putin metalizata m-au costat 15800 la Megane anul trecut !

cu motorul in 4 cilindri de 140 de cai, faruri led, sistem audio jbl cu amplificator si difuzor de joase in portbagaj si difuzoare jbl, oglinzi pliabile electric, jante pe 17 inch ?

Edited by stalker2142, 17 March 2019 - 23:27.


#11
Hannibal_od

Hannibal_od

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 287
  • Înscris: 19.05.2005
@MosGerila Bine spus, preturile chiar au luat-o razna! Anii trecuti era altceva, acum cu 15k abia mai gasesti o masina cat de cat ok si asta numai cu motorizari in 3 cilindrii. Exceptand 1.4 mpi-urile....

#12
Co5min

Co5min

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,230
  • Înscris: 02.12.2007
La 20k am luat civicul sedan cu motor 1.5T si 182cp. Reducere dealer 2.5k si 900e remat. Ideea este sa nu dai acei bani pe un motor de 1L.

#13
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,082
  • Înscris: 09.01.2007
Ca sa nu avem vorbe, motorizarea de 1.5 de la Honda are mari probleme cu uleiul.

http://www.hondaprob...m/oil-dilution/

In rest, la aceiasi bani - Honda.
Desi Kia a progresat fantastic.

#14
Co5min

Co5min

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,230
  • Înscris: 02.12.2007
Problemele respective vizeaza motorul de pe CR-V. Pe civic nu se cunosc astfel de probleme la noi in tara (intrebat dealer Timisoara si din cele 40 prezentari masini pe forumul Honda civic hatch&sedan).

Edited by Co5min, 19 March 2019 - 16:08.


#15
Hannibal_od

Hannibal_od

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 287
  • Înscris: 19.05.2005

View Postoverseas, on 19 martie 2019 - 16:05, said:

Ca sa nu avem vorbe, motorizarea de 1.5 de la Honda are mari probleme cu uleiul.

http://www.hondaprob...m/oil-dilution/

In rest, la aceiasi bani - Honda.
Desi Kia a progresat fantastic.
Am citit forumul Honda "din scoata in scoarta". Problema cu consumul de ulei a fost ridicata de un posesor de CR-V. Unul singur! La modelele Civic X, nu am vazut sa se planga de acest aspect nimeni.
In schimb, unii au spus ceva de revizii dese (la un numar de km parcursi relativ mic intre schimburi), obligati fiind de mesajul care le apare pe cb.

#16
paultt

paultt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,767
  • Înscris: 05.08.2007
Nu e vorba despre consum de ulei. Problema este contaminarea uleiului cu benzina.

#17
PavelH

PavelH

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 17.03.2019
Salutare. Multumesc pentru raspunsuri. Nici acum nu am reusit sa iau o decizie. Din lipsa timpului din zilele lucratoare, nu am ajuns la niciun drive test, iar in weekend-uri este foarte aglomerat la dealer. Toti ne bulucim tocmai sambata!
Am primit o oferta atragatoare la Ceed, motorizare 1.4 Tdi, echipare Best, cu optionale precum jante aliaj 16', scaune incalzite, volan incalzit si parbriz incalzit, geamuri spate fumurii, climatronic, senzori de parcare spate si camera marsarier, radio+rds cu ecran 7', la pretul de aprox 17500 euro cu un discount suplimentar de 3.5%. Daca mai adaug si o Rabla, pretul iese ok.

Pe de alta parte, la Civic cu motorul 1.0, pretul de nou mi se pare parca prea mare. Dotarile sunt arhisuficiente la nivelul de echipare Elegance, dar ma opreste pretul cerut.
Am aruncat un ochi pe site-urile de publicitate, sa vad ce masini noi&sh sunt ofertate.
Datorita pretului, nu mi-au atras atentia decat 2 modele, ambele sh, mai exact acestea
- Civic X 1.0 an 2017, 5.600 km, echipare elegance, daca ma chinui putin cred ca il scot in 15.500
- Civic X 1.0 an 2018, cutie automata, 4.000 km, echipare elegance, pret 18500, pret dupa negociere 17.000
Nu pot pune link-uri.
Dar, avand in vedere ca Ceed este noua, garantie 7 ani, motor mai puternic, nu si mai economic, parca ar fi alegerea cea mai corecta.

#18
Hannibal_od

Hannibal_od

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 287
  • Înscris: 19.05.2005

View PostPavelH, on 19 martie 2019 - 17:05, said:

Salutare. Multumesc pentru raspunsuri. Nici acum nu am reusit sa iau o decizie. Din lipsa timpului din zilele lucratoare, nu am ajuns la niciun drive test, iar in weekend-uri este foarte aglomerat la dealer. Toti ne bulucim tocmai sambata!
Am primit o oferta atragatoare la Ceed, motorizare 1.4 Tdi, echipare Best, cu optionale precum jante aliaj 16', scaune incalzite, volan incalzit si parbriz incalzit, geamuri spate fumurii, climatronic, senzori de parcare spate si camera marsarier, radio+rds cu ecran 7', la pretul de aprox 17500 euro cu un discount suplimentar de 3.5%. Daca mai adaug si o Rabla, pretul iese ok.

Pe de alta parte, la Civic cu motorul 1.0, pretul de nou mi se pare parca prea mare. Dotarile sunt arhisuficiente la nivelul de echipare Elegance, dar ma opreste pretul cerut.
Am aruncat un ochi pe site-urile de publicitate, sa vad ce masini noi&sh sunt ofertate.
Datorita pretului, nu mi-au atras atentia decat 2 modele, ambele sh, mai exact acestea
- Civic X 1.0 an 2017, 5.600 km, echipare elegance, daca ma chinui putin cred ca il scot in 15.500
- Civic X 1.0 an 2018, cutie automata, 4.000 km, echipare elegance, pret 18500, pret dupa negociere 17.000
Nu pot pune link-uri.
Dar, avand in vedere ca Ceed este noua, garantie 7 ani, motor mai puternic, nu si mai economic, parca ar fi alegerea cea mai corecta.
Posted Image Esti al doilea coleg care se uita dupa Honda Civic sh in ultima vreme... Banuiesc ca prima din anunt este aceasta: https://goo.gl/HBTWvJ
Ca idee, masina este de ceva vreme la vanzare, din cate am inteles are mai multi km decat este trecut in anunt, adica acum sa tot aiba vreo 7, 8k. Nu am vorbit personal, in schimb s-a mai interesat o cunostinta de ea si a obtinut amanuntele la telefon.
Eu zic sa mergi pe Kia, masina noua e masina noua. Plus ca ai garantie mai mare, motor mai puternic.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate