Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Întrebare succesiune

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#19
Sidorin

Sidorin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,485
  • Înscris: 12.07.2010
Succesiunea după cel decedat nu poate fi evitată. Mama poate dona unui copil partea ei (50 %) cu contract de întreţinere si uzufruct viager şi ...gata! Succesiunea după cel decedat se va face ulterior, mama primeşte un sfert şi face ce vrea cu el iar copiii împart în mod egal restul. Cel care a rămas cu cea mai mare parte trebuie să-i despăgubească pe ceilalţi (sultă).

#20
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 althea, on 17 martie 2019 - 19:36, said:

Nu cel care contestă trebuie să facă dovada că nu s-a achitat, e ilogic... El spune că nu s-a plătit, fratele prezintă dovada că a făcut-o (dacă o are).
Eu știam că reclamantul trebuie să-și dovedească acțiunea. Dacă-mi aduc bine aminte, o dată cu actualul cod de procedură civilă, dovezile pe care se întemeiază cererea de chemare în judecată trebuie depuse o dată cu acțiunea.
Dacă ai fi avocata fratelui nedreptățit, ce probațiune ai propune?

#21
tioopedi

tioopedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,721
  • Înscris: 01.12.2018

 milovme, on 17 martie 2019 - 16:49, said:

Deci nu poate ca partea ei sa o cedeze unui singur copil? Pe ascuns ? După ce succesiunea a fost făcută și fiecare își vede de viața ?

Partea mamei ma refeream
Poate. Daca NU renunta, atunci poate dispune de averea ei dupa bunul plac.
Contractul respectiv se numeste vanzare-cumparare.

#22
ccdsah

ccdsah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,581
  • Înscris: 16.03.2013

 althea, on 17 martie 2019 - 18:15, said:

Oricât de bine ar fi făcut contractul de vânzare-cumpărare, doar dacă se poate face dovada plății prețului nu e atacabil. Altfel e la fel de vulnerabil ca și donația.
În principiu, dacă mama nu vrea să facă și mai departe același lucru - să favorizeze unul dintre copii - poate să-i facă liniștită donație că e mai ieftin actul. După decesul ei le va rămâne celorlalți destul cât să le fie respectată rezerva succesorală.
Pai si ii virez la maica-mea banii, ea ii scoate de la bancomat/ghiseu si mi-i da cash. Orice se poate face daca te duce capul. Dpmdv donatia e mult mai usor atacabila.

#23
tioopedi

tioopedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,721
  • Înscris: 01.12.2018

 ccdsah, on 17 martie 2019 - 21:36, said:

Pai si ii virez la maica-mea banii, ea ii scoate de la bancomat/ghiseu si mi-i da cash.
Daca-i ai.
daca nu-i ai??
Ce "virezi""????

#24
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,801
  • Înscris: 01.10.2004

 althea, on 17 martie 2019 - 19:45, said:

Nu, tot trebuie făcută succesiunea pentru partea decedatului.
Asta insemnand toti mostenitorii de acelasi grad, chiar daca sunt din casatorii diferite.
Stiu un caz in care dupa decesul parintilor fratii si surorile din ultima casatorie au facut dezbaterea mostenirii fara sa il declare la notar si pe un frate vitreg avut de tata dintr-o casatorie anterioara, iar acum sunt in etapa de proces castigat pe fond de fratele vitreg, asteapta sa vada daca se lasa cu apel.

#25
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 MembruAnonim, on 17 martie 2019 - 20:28, said:

Eu știam că reclamantul trebuie să-și dovedească acțiunea.
Încă o dată: cum poți să dovedești că NU s-au plătit banii? E o absurditate, nu ai cum să dovedești că nu s-a întâmplat ceva. Pârâtul trebuie să facă dovada că a plătit.

 MembruAnonim, on 17 martie 2019 - 20:28, said:

Dacă-mi aduc bine aminte, o dată cu actualul cod de procedură civilă, dovezile pe care se întemeiază cererea de chemare în judecată trebuie depuse o dată cu acțiunea.
Nu dovezi trebuie, ci probe cum ar fi certificatul de moștenitor, acte privind valoarea imobilului, copie după contractul de donație (dacă se poate) și or mai fi și altele, nu e bătut în cuie. Important e să dovedească altceva, că are calitate procesuală activă.

#26
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
O probă este însăși declarația dată de mamă în fața notarului că a primit prețul, declarație consemnată în contractul de vânzare cumpărare sau o prestație succesivă despre care mama va declara că s-a realizat. Simpla afirmație a copilului devaforizat nu poate fi suficientă pentru a proba faptul că oricare din variante este nu este reală.
Calitatea procesuală activă se dovedește cu certificatul de moștenitor. și cu evaluarea masei succesorale.

#27
UncertainId

UncertainId

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 16.07.2019
Are cineva idee daca unul din copiii mostenitori fiind in strainatate nu se prezinta la succesiune si nici nu imputerniceste pe cineva in locul sau, pierde automat partea de mostenire?

Sora mea este in situatia asta, ea ne-a comunicat ca nu este interesata de mostenire fiind vorba de niste pamant pe la tara.....dar nici n-as purta-o pe drumuri pe la notar in strainatate pentru imputernicire, traducere legalizata etc.

#28
GTDONE

GTDONE

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 286
  • Înscris: 21.06.2012
Nu pierde nimic sub nici o forma  si succesiunea nu se poate face fara ea

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate