Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Pensie de întreținere din Germania

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
Groh

Groh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 03.09.2008
Salutare,
Sunt divortat de multi ani, de aproape doi ani locuiesc in Germania.
Cu fosta am un copil de 15 ani.
Cu ea nu m-am inteles aproape deloc dupa divort.
Problema ar fi asa:
Muncesc in Germania, am vreo 1400 euro salariu.
Primesc alocatia pentru copil de 170 euro aici plus ca mai pun 100 euro.
Prin urmare aproape 1300 roni pe luna la copil.
I-am spus fostei ca atata pot deocamdata, am alte cheltuieli aici si la inceput a zis ca e ok.
Evident, din cand in cand o apuca crizele si daca ceva nu e ok, apoi isi aduce aminte si zice ca se duce la tribunal ca sa ceara marirea pensiei, ca aici castig mai mult, etc, etc.
Intrebare:care e procedura, ce ar putea face..
Pensia este stabilita la un sfert din salariu, in Romania.
Mentionez, caf am fost in Romania, de cand am divortat am platit absolut tot xe trebuie chiar si peste cateodata.
Problema este de cand m-am mutat deosrece crede ca am mii de euro aici si nu dau la copil.
Evident, pot sa imi fac si eu ambitia, sa am doar minijob si atunci nu mai primeste nici kindergeld si eu ar trebui sa ii dau maxim 100 euro pe luna.
Evident, nu fac asa ceva deoarece totusi, prefer sa primeasca 1300 roni decat 450.
Inca o data, cine a mai trecut prin asa ceva.... care ar fi urmatorul ei pas?
Ma repet, in fiecare luna, de 12 ani trimit bani in cont.
Prin urmare, nu sa pus niciodata problema abandonului sau rea vointa la plata.

#2
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
https://www.avocatne...trainatate.html

Lucrezi legal? Ea stie unde?

Edited by arab, 17 March 2019 - 16:01.


#3
britneysbitch

britneysbitch

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 06.01.2012
Soția să lase prostiile și să vă acționeze în instanță direct în Germania.

În Germania există tabele de indexație pentru pensie (aka pensie minimă plătibilă indiferent de venit), făcută exact pentru a se evita situațiile în care "lucri pe minim" ca să scapi de obligații. Cu minorii și familia nu se joacă nimeni.

Să contacteze Direcţia Drept internaţional şi Cooperare Judiciară din cadrul Ministerului Justiției (tu, dorele are legătura) și respectivii cred că o vor lămuri cu privire la procedura de acționare a dvs. în Germania (sau orice alt stat UE).

Pe scurt, plătește cât trebuie (sau cât a zis instanța) și gata.

#4
pupama

pupama

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,557
  • Înscris: 15.05.2010
gresit. pensia este 25% din venitul tau, indiferent unde se realizeaza....

#5
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Cu 1400 in Germania fara alte forme de ajutor, abia daca reusesti sa supravietuiesti.

#6
Kaffir2018

Kaffir2018

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,332
  • Înscris: 15.06.2018

 britneysbitch, on 17 martie 2019 - 16:46, said:



Să contacteze Direcţia Drept internaţional şi Cooperare Judiciară din cadrul Ministerului Justiției (tu, dorele are legătura) și respectivii cred că o vor lămuri cu privire la procedura de acționare a dvs. în Germania (sau orice alt stat UE).


Nu o sa o lamureasca cu nimic, aia nu sunt avocati.

#7
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 Groh, on 17 martie 2019 - 15:51, said:

Primesc alocatia pentru copil de 170 euro aici plus ca mai pun 100 euro.
Deci îi dai 100 de euro. 170 sunt ai lui, nu fac parte din salariul tău, nu i-ai fi primit dacă nu-l aveai.

Cum e stabilită pensia de întreținere, în procent sau în sumă fixă? Pare că în sumă fixă dacă ea spune că te dă în judecată pentru mărire.
Să știi că dacă își pune mintea o să reușească. Procedura e doar de durată, nu și complicată.

#8
Groh

Groh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 03.09.2008
Astazi am citit si eu decizia judecatoreasca dupa aproape 10 ani-))).
In acea hotarare nu scrie faptul ca trebuie sa platesc un procent din salariu.
Scrie doar ca trebuie sa platesc 674 roni pana la majorat. Atat si nimic mai mult si pana acum, nefiind introdusa alta plangere atatia ani, avea hotarare este valabila.
Prin urmare, eu platind 1200-1300 euro lunar, am platit aproape dublu fata de ce a hotarat instanta.
Evident, nu imi pare rau dupa acesti bani, dar am de ce sa ma leg in caz ca pana la urma se duce la judecatorie si o apuca sa ceara ceva din urma.
Sa fim intelesi, nu fug de plata.
Am platit legal tot ce trebuie si peste deoarece am considerat ca asa este normal.
Dar din cauza ei, copilul nu are voie de aproape un an sa vb cu mine si mai ales el mi-a spus ca i sa zis ca eu nu contribui cu nici un ban pentru el.
Am o amica care abia primeste 200 roni pe luna pt copil.
Eu zic, ca la 1300 roni, nu sunt chiar rau platnic.
Vom vedea ce va fi.

#9
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Si te pomenesti ca-i poate cere si din urma. Dar nu tine cont si de cheltuielile lui ?

#10
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 Paz, on 17 martie 2019 - 18:33, said:

Si te pomenesti ca-i poate cere si din urma.  
Nu poate decât de la data introducerii cererii.

 Paz, on 17 martie 2019 - 18:33, said:

Dar nu tine cont si de cheltuielile lui ?
Nu se ține cont de cheltuieli, rate etc. Contează doar dacă mai are copil/copii în întreținere.

Groh, repet: tu zici că trimiți 270 de euro din care 170 îi primești de la statul german ca alocație pentru el. Practic trimiți doar 100 de euro, nu cât spui.
Nu zic că e o sumă mică dar nu e contribuția ta în totalitate. Nu îi trimiți nici măcar cât e stabilit în sentință, dacă te ia la puricat o instanță din Germania n-o să-ți fie ușor.

#11
Groh

Groh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 03.09.2008
@althea  corect ce spui.
Dar, primeste acea alocatie deoarece eu sunt aici si muncesc.
Crede-ma, in orice moment pot trece pe minijob si practic ar trebui sa ii platesc doar 100 euro si nu ar mai beneficia de alocatie daca am doar minijob.
Si evident, as castiga mai multi bani pe langa acel minijob.
Sau, daca eram in Romania, primea la fel 500 roni.
Simplu..
Dar clar nu vreau sa fac acest lucru.
Ea vrea doar sa isi faca ambitie si are pretentia ca orice lucru mai scump ii cumpara copilului, gen telefon laptop, sa contribui si eu cu jumate, pe langa cei 1300 roni.
Pai scuza-ma, nu e problema mea ca tu schimbi anual telefonul copilului.
Si apoi ii spui ca eu nu contribui cu nimic.

#12
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Eu te înțeleg, dar încerc să-ți explic că nu prea ai avea de câștigat dacă ajungi să te războiești pe tema asta. Încearcă să nu te enervezi când discuți cu ea și, din când în când, să mai pui ceva pe lângă. Un 20-30 de euro nu cred că-s chiar o problemă.
Merită să-ți schimbi slujba ca să scapi de mărirea pensiei de întreținere? Zic și eu.

#13
Groh

Groh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 03.09.2008
Cu ea poti discuta doar daca faci ca ea.
Iar cand nu lasi copilul sa vorbeasca cu mine si ii spui ca eu nu contribui cu nici un ban, atunci nu ai ce discuta cu mine.
Iar aici in Germania, nu au ce sa ma caute momentan.
Hotararea este in Romania, nu un Germania.
In cel mai rau caz, ar trebui sa platesc diferenta de 1.8 luni, adica vreo 800 euro.
Pana la urma nu despre asta este vorba ci doar de ambitia ei.


#14
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,254
  • Înscris: 24.06.2006
no hard feelings, ea cam are dreptate, copilul neprimind nici ce-i legal, daca avea ambitie te actiona legal

 Groh, on 17 martie 2019 - 19:08, said:

Iar cand nu lasi copilul sa vorbeasca cu mine si ii spui ca eu nu contribui cu nici un ban, atunci nu ai ce discuta cu mine.
destul de trist

 Groh, on 17 martie 2019 - 19:08, said:

Iar aici in Germania, nu au ce sa ma caute momentan.
nu poti fi sigur, oricum fa-ti partea ta, o faci pentru copilul tau

#15
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 Groh, on 17 martie 2019 - 19:08, said:

Hotararea este in Romania, nu un Germania.
Nu contează asta, există procedură la nivel de state membre UE. Poți fi inclusiv executat silit dacă sau când te găsesc, nu prea poți să te ascunzi la nesfârșit.

Sigur că e frustrant ce îi spune copilului, dar  e mare (15 ani) și nu cred că nu își dă seama că trimiți bani. Ții legătura cu el? La vârsta lui nu prea poate fi împiedicat să vorbească la telefon sau pe net.

#16
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005
Alocația o primește de la statul german nu de la tine, tu trebuie să trimiți pe lângă banii de alocație suma stabilită de instanță (674 Ron) sau mai mult cât dorești și să folosești o metodă de trimitere a banilor verificabilă (transfer bancar) ca să dovedești că ai trimis banii.

#17
britneysbitch

britneysbitch

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 06.01.2012

Quote

Nu o sa o lamureasca cu nimic, aia nu sunt avocati.

Nici nu trebuie avocat, mai ales că sentința deja există de ani de zile.

Procedura de plată a pensiilor alimentare este unică și făcută în așa fel încât să nu fie (prea multă) birocrație. Procedura este guvernată de Regulamentul UE 2201 din 2003.

Compartimentul respectiv al MJ va trimite sentința (formular standard) de pensie la BfJ, ministerul german al justiției. BfJ se ocupă de restul. Dacă e nevoie de reprezentanță juridică (aka avocat), prin MJ la fel se completează un formular unic la nivel european. Nu e nevoie în cazul de față, dar pentru alții care au nevoie să știe, în multe cazuri avocatul este plătit de stat.

Procedura nu durează mai mult de 4-6 luni de regulă.

#18
Groh

Groh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 03.09.2008
Banii, de 15 ani, de cand platesc, au fost doar prin transfer bancar.
Prin urmare, daca este sa o luam metodic, in afara de ultimul an si jumatatea in care am trimis 100 euro plus cei 170,practic,hai,in primii ani au fost 675,dar apoi, salariul a tot crescut in Romania, prin urmare, desi eu nu eram obligat de instanta decat la 674,eu,lunar,timp de 8 ani am platit dublul acestei sume.
Prin urmare, nu a fost vb ca nu am platit sau nu mai stiu eu ce.
Si da, chiar daca are 15 ani, copilul nu are voie sa vb cu mine.
Eu nu il sun deoarece, daca vede ca are apel de la mine, il cearta ca cica vb pe ascuns cu mine.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate