Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

Test Drive la showroom/reprezentanta

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
Serg1uu

Serg1uu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 259
  • Înscris: 30.03.2009
Salut, am niste intrebari la care m-as bucura daca ar raspunde cineva care a testat o masina dintr-un showroom auto. Pe majoritatea site-urilor producatorilor exista formulare pentru a programa un test drive, dar nicaieri nu am gasit informatii concrete despre aceasta procedura.

Ce obligatii financiare ai?
Care este durata unui test-drive?
O sa fii insotit?
Exista o distanta maxima pe care o poti parcurge?


Daca este cineva care ne poate spune despre experienta lui, go ahead Posted Image

Edited by Serg1uu, 17 March 2019 - 11:08.


#2
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,297
  • Înscris: 02.02.2006

 Serg1uu, on 17 martie 2019 - 11:07, said:

Ce obligatii financiare ai?
Depinde.

 Serg1uu, on 17 martie 2019 - 11:07, said:

Care este durata unui test-drive?
Depinde.

 Serg1uu, on 17 martie 2019 - 11:07, said:

O sa fii insotit?
Depinde.

 Serg1uu, on 17 martie 2019 - 11:07, said:

Exista o distanta maxima pe care o poti parcurge?
Depinde.

De mașină, de reprezentanță, de disponibilitatea mașinii, de regulile lor interne, de relația ta precedentă cu ei, de capacitatea ta de negociere (nimic nu e bătut în cuie), și poate și de alți factori. Telefon/mail la ei și te lămuresc în particular.

Edited by alexcrist, 17 March 2019 - 11:19.


#3
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,666
  • Înscris: 10.10.2011
eu am testat un BMW m2. am semnat o foaie ( nu-s baut, drogat, etc ). m-am suit cu pupaza in masina ( a se citi dra agent ) si blana. dupa vreo ora m-am plictisit ( de masina ) si am mers inapoi la reprezentanta. in timp ce mergeam cu ea (masina), ea(agenta) mi-a zis ca is destul de bland cu ea(masina), desi eu ii dadeam de numa. nu a costat nimic testul cu ea(masina).
Posted Image

dupa ce am testat eu, m-am mutat in spate si prietenul meu la fel s-a dat si el. ca si diferenta de gandire, alt dealer bmw din alt oras cand am vrut sa testez x3 nou mi-a dat cheile dimineata si mi-a zis ca la 17 inchid si sa las combustibil in motor cat am gasit. acolo am mers solo fara agent

Edited by zile_san, 17 March 2019 - 11:31.


#4
vanitty

vanitty

    Ala negru de respira greu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,558
  • Înscris: 05.11.2009
cea mai mare magarie mi se pare ca masinile nu sunt asigurate. Si din ce imi aduc eu aminte din ce am vb cand cautam pentru o ruda masina, daca faci bubu, platesti..

#5
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006

 Serg1uu, on 17 martie 2019 - 11:07, said:

Salut, am niste intrebari la care m-as bucura daca ar raspunde cineva care a testat o masina dintr-un showroom auto. Pe majoritatea site-urilor producatorilor exista formulare pentru a programa un test drive, dar nicaieri nu am gasit informatii concrete despre aceasta procedura.

procedura difera de la reprezentanta la reprezentanta. in general:
-trebuie sa ai permis (uneori si vechime, in functie de masina dorita pt drivetest)
-raspunzi pentru ce strici (asa ca intreba de la inceput daca masina are casco)
-mergi insotit de un angajat, care uneori stabileste si traseul (dar e discutabil, poti cere sa mergi printr-o anumita zona daca vrei neaparat)
-dureaza 15-30 minute; unele reprezentante iti pot lasa masina si pentru mai mult timp (ex: weekend, sau 1 saptamana) dar treaba asta e destul de rara

#6
dualis

dualis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,877
  • Înscris: 19.03.2009

 zile_san, on 17 martie 2019 - 11:26, said:

in timp ce mergeam cu ea (masina), ea(agenta) mi-a zis ca is destul de bland cu ea(masina), desi eu ii dadeam de numa. nu a costat nimic testul cu ea(masina).
Posted Image
Cui ?

#7
Sonic3R

Sonic3R

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 836
  • Înscris: 02.02.2011
mi se pare logic sa platesti daca strici... ce e ciudat aici ? strici -> platesti.

la test drive trebuie sa ai permis minim 6 luni daca tin minte, dar depinde de fiecare reprezentanta...

de insotit, o sa fii, nu te lasa cu masina de 30-40k euroi bezmetic pe sosea.

#8
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,666
  • Înscris: 10.10.2011

 dualis, on 17 martie 2019 - 11:31, said:

Cui ?
masinii... suntem pe aria auto, restul pe alta arie :))

#9
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006
pai masina de test ar trebui sa aiba casco, asa e normal. dar nu se intampla intotdeauna, asa ca e bine sa intrebi inainte.
cat despre insotitor, la 30-40k posibil sa te lase si fara. de pe la 60k in sus poti primi chiar si un weekend masina (in anumite conditii). la fel si daca esti client vechi.

#10
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Pe vremuri, amcumparat in rate doua masini pt firma, treceam lunar pe la ei, pt facturi. De fiecare data cand aparea ceva nou, seful se ruga de mine sa fac un drivetest. Bineinteles, pt el eram un potential client.serios, daca mi-ar fi placut, posibil sa fi cumparat, mai ales ca firma la care lucram avea venituri consistente. Daca esti neica-n drum, cumuci la nas, in trening, slapi si flausati, ma indoiesc ca cei de la Ferarri o sa-ti dea o masina de test.

#11
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Nu cred ca exista auto de test drive fara casco...

#12
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006
iti garantez ca exista :)
reprezentantele au si service, deci costurile reparatiilor sunt foarte mici pentru ei. din cauza asta casco e prea scump pentru ei.

#13
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,666
  • Înscris: 10.10.2011
casco nu se poate daca masina nu e inmatriculata definitiv

#14
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Ba se poate face, avem exemplu pe forum, cineva a cumparat din De o masina noua, i-au facut casco in Ro, fara sa vada macar masina, sa poata veni omul linistit cu ea in tara. Apoi, de unde ai scos-o ca masinile de test sunt nou-noute? Se inmatriculeaza, apoi, dupa untimp, se vand ca masini rulate, mai ieftin. Mercedes a obligat chiar reprezentantele sa vanda un anumit procent de masini rulate, nu stiu daca azi mai e valabil.

#15
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,898
  • Înscris: 14.11.2004

 Serg1uu, on 17 martie 2019 - 11:07, said:

Ce obligatii financiare ai?
Tehnic nu ai, este sansa ta sa conduci acel model inainte sa-l achizitionezi. Ai sansa sa te trezesti bombardat ulterior cu oferte de pret. Daca o busesti vei avea de platit franciza casco care  este mai mare decat pe persoana fizica.

Care este durata unui test-drive?
15-30 de minute, in functie de locatia si toanele vanzatorului

O sa fii insotit?
Da, mereu va fi cineva cu tine in masina.

Exista o distanta maxima pe care o poti parcurge?
Depinde de concesiorar, dar un test poate avea 3-5 km pana la 20.

Cea mai mizera experienta de drive-test am prins la Mazda, unde tot traseul a fost in zona urbana de trafic intens, iar agentul de vanzari turuia vrute si nevrute.
Reteaua Dacia Romania este zgarcita la teste, avand trasee mici si fara oportunitati de a vedea comportamentul masinii.

Cea mai tare experienta am avut-o la Dacia Hamburg si Toyota ATB unde am preluat masina si am adus-o la loc dupa o ora, fara vanzator in masina.

Edited by connectorxp, 17 March 2019 - 15:21.


#16
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,328
  • Înscris: 28.10.2018
Vestul europei. Mers la shoroom sa testez. Masina VAG.

Agentul mi-a pus cheile in mana, mi-a zis ca pot sa vin inapoi cand vreau eu pana la sfarsitul zilei (era inainte de pranz Sambata).

Am intrebat, masina era asigurata full prin brokerul reprezentantiei auto pe baza de serie de sasiu. M-am urcat cu nevasta in masina si ne-am plimbat vreo 2 ore.

Eu asa vad un test drive civilizat, de bun simt.

#17
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,982
  • Înscris: 09.05.2009

 connectorxp, on 17 martie 2019 - 15:20, said:

Reteaua Dacia Romania este zgarcita la teste, avand trasee mici si fara oportunitati de a vedea comportamentul masinii.
Si la Renault au acelasi stil. Drive test de la poarta reprezentantei pana la prima intersectie si inapoi.

#18
cristinub2

cristinub2

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 29.09.2009
Eu am testat acum cativa ani un Hyundai I20 Active. Am facut rezervarea prin telefon, la reprezentanta mi-au luat datele de pe buletin si permisul auto dupa care am primit cheile. Am ramas surprins ca m-au lasat sa merg neinsotit, mi-a spus agentul sa merg pe unde vreau eu dar sa aduc masina pana la inchiderea programului. Am intrebat ce se intampla daca nu vin cu masina inapoi si mi-a zis ca o opresc ei din GPS, sa n-am grija.Zicea ca au ei un fel de "blacklist", era cineva care tot testa masinile si le cerea pentru weekend, dar pana la urma l-au refuzat mai ales ca nu cumpara si devenise vestit pe la reprezentante. Nu m-a costat nimic, dar am dus-o inapoi dupa vreo 2 ore, m-am plictisit si nici nu prea imi placea, se conducea ciudat si avea portbagajul prea mic pentru gusturile mele.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate