Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Nu gasesc un topic, un fel de caf...

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...
 CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...
 Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana
 Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 

Verificare adresa PayPal.

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
razcol

razcol

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 24.02.2012
Hello!

Deci, acum doi ani am primit o suma de bani care a declansat o limitare.Probabil sunt masuri anti-frauda care vin cu o limitare, limitare care dispare doar daca imi confirm adresa, identitatea, cardul, etc. Sunt sigur ca stiti despre ce e vorba.

De doi ani tot vorbesc cu Paypal, tot trimit ba documente de la spital pe care scriu adresa si numele meu, ba facturi medicale, ba contracte, ba mail-uri de la banca pe care, iarasi, scriu adresa si numele meu, ba plati, ba comenzi pe care le-am primit acasa, etc. toate cu numele si adresa mea.

Imi vine sa innebunesc, jur... Mereu sunt respinse pentru ca vor altceva. Nu sunt proprietarul casei si nicio factura nu vine pe numele meu.
Tot ce face customer support e sa imi trimita copy-paste:
Spoiler


Bine, am zis sa ma duc la banca(BCR) sa cer un bank/card statement. Din cate am inteles asta inseamna extras de cont (nu?). Bun.
M-am dus la banca, i-am explicat doamnei care-i treaba, mi-a dat un extras de cont pe care, surpriza, nici urma de adresa.
Chiar nu vreau sa imi fac un abonament la telefonie doar sa imi pot ridica limita Paypal...E absurd.


Ajutor Posted Image Multumesc anticipat.

#2
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Hmmm, da, sa zicem ca aia dau copy/paste. (sau ai vrea ceva personalizat pentru tine: draga si stimate client mult pretuit.....)
Bah da' si tu, serios, documente de la spital si mailuri de la banca ?!
Le trimiti din astea de 2 ani de zile ?!
De ce nu-ti faci alt cont ?!
Stergi cardul din contul asta si-ti faci altul, nu mai faci tranzactii din astea mari.
Eventual pe numele parintilor sau cine vrei tu, care are numele pe vreo factura.

#3
costinuti

costinuti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,433
  • Înscris: 19.09.2007
ING-ul de exemplu afiseaza numele si adresa pe extrasul de cont.; Iti faci cont, efectuezi cateva tranzactii si ai rezolvat problema.

Totusi, varianta asta ai incercat-o?
- Your driving licence. (Note: We can only accept a driving licence if: it shows your address, it's been issued within the last 12 months, and it's accompanied by another valid government-issued photo ID)

Edited by costinuti, 16 March 2019 - 19:45.


#4
razcol

razcol

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 24.02.2012

 buyonevideo, on 16 martie 2019 - 19:40, said:

Hmmm, da, sa zicem ca aia dau copy/paste. (sau ai vrea ceva personalizat pentru tine: draga si stimate client mult pretuit.....)
Bah da' si tu, serios, documente de la spital si mailuri de la banca ?!
Le trimiti din astea de 2 ani de zile ?!
De ce nu-ti faci alt cont ?!
Stergi cardul din contul asta si-ti faci altul, nu mai faci tranzactii din astea mari.
Eventual pe numele parintilor sau cine vrei tu, care are numele pe vreo factura.

Nu, nu vreau sa imi vorbeasca asa doar ca uneori ce imi trimiteau ei prin copy paste nici nu reflecta problema pe care am sesizat-o.
Da, documente de la spital, banca, cumparaturi, tranzactii, etc. pentru ca, din nou, nu am nicio factura pe numele meu.
Nu imi fac alt cont pentru ca Paypal pune unele limtari (de la imposibilitatea de a inchide contul pana la restrictii de a-mi inlatura cardul asociat cu respectivul cont Paypal).

 costinuti, on 16 martie 2019 - 19:43, said:

ING-ul de exemplu afiseaza numele si adresa pe extrasul de cont.; Iti faci cont, efectuezi cateva tranzactii si ai rezolvat problema.

Totusi, varianta asta ai incercat-o?
- Your driving licence. (Note: We can only accept a driving licence if: it shows your address, it's been issued within the last 12 months, and it's accompanied by another valid government-issued photo ID)
Nu am incercat-o pentru ca nu am vazut sensul sa imi fac cont la alta banca, insa o sa iau varianta asta in considerare acum.

Multumesc pentru raspuns.

#5
costinuti

costinuti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,433
  • Înscris: 19.09.2007
Daca nu vezi sensul mai chinuie-te inca doi ani de zile cu bilete de spital sau alte asemenea nerelevante.

Si totusi e bine ca raspunzi partial, doar ce vrei.

#6
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Nu te apuca sa-ti faci alt cont la alta banca, e inutil momentan si s-ar utea sa te coste si ceva bani.
La banca actuala nu ai internet banking ?
Acolo ai diverse chestiuni, extras de cont...
Zicea cineva mai sus de permis de conducere - sa inteleg ca nu ai.

Concret, cu ce te deranjeaza limitarile alea ?!
Daca le ai de 2 ani.... eu vad doar varianta ca nu te deranjeaza si ca te-ai descurcat si cu aceste limitari.
Deci.....

Nu ai nici ala ultimul din lista - payslip - adica fluturas salariu ?!

Daca nu ai de nici unele, pai... le cam dau dreptate astora de la PayPal.
Pentru ei... nu existi.
Si, de altfel, mi se pare si normal.
Cind e vorba de bani, trebuie sa existi cumva undeva....
Si sa nu-mi zici acum ca ce e treaba lor sau de ce iti cer alea: astea sint regulile lor, cu astea lucrezi.
Daca nu iti convine, probabil exista alte alternative.

Edited by buyonevideo, 16 March 2019 - 20:10.


#7
razcol

razcol

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 24.02.2012

 costinuti, on 16 martie 2019 - 20:01, said:

Daca nu vezi sensul mai chinuie-te inca doi ani de zile cu bilete de spital sau alte asemenea nerelevante.

Si totusi e bine ca raspunzi partial, doar ce vrei.

Cam off-topic si putin inteptor raspunsul, nu isi are rostul.

#8
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Ba cma isi are rostul, daca tu te chinui 2 ani de zile cu niste acte.
Ba chiar si mai mult, scrie foarte clar acolo ce fel de acte sint acceptate si tu trimiti toate aiurelile, serios ?!

Edited by buyonevideo, 16 March 2019 - 20:12.


#9
razcol

razcol

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 24.02.2012

 buyonevideo, on 16 martie 2019 - 20:08, said:

Nu te apuca sa-ti faci alt cont la alta banca, e inutil momentan si s-ar utea sa te coste si ceva bani.
La banca actuala nu ai internet banking ?
Acolo ai diverse chestiuni, extras de cont...
Zicea cineva mai sus de permis de conducere - sa inteleg ca nu ai.

Concret, cu ce te deranjeaza limitarile alea ?!
Daca le ai de 2 ani.... eu vad doar varianta ca nu te deranjeaza si ca te-ai descurcat si cu aceste limitari.
Deci.....

Am internet banking insa nu apare adresa pe bank statement :(. Nu am permis de conducere.
Pai, nu pot sa inchid contul paypal, nu pot sa fac plati cu Paypal, nu pot sa returnez banii, nu pot atasa alt card, etc. E o lista pe care o poti vedea si e destul de lunga cand vine vorba de limitari.
Cu cat primesc bani sau cu cat trece timpul cu atat devin mai severe limitarile astea.

#10
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
OK, si cum ai stat 2 ani cu limitarile astea ?!

#11
razcol

razcol

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 24.02.2012

 buyonevideo, on 16 martie 2019 - 20:20, said:

OK, si cum ai stat 2 ani cu limitarile astea ?!
Faptul ca nu prea am folosit Paypal pana acum cateva luni si nu erau atat de severe.

#12
costinuti

costinuti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,433
  • Înscris: 19.09.2007

 razcol, on 16 martie 2019 - 20:09, said:


Cam off-topic si putin inteptor raspunsul, nu isi are rostul.
Nu este deloc off-topic daca tu nu raspunzi complet la intrebari si trebuie sa te "tragem noi de limba"

Inteleg ca permis nu ai, dar cu cartea de identitate ai incercat (fiind document emis de autoritati publice)?
Nu e trecut in lista chiar ad-literam dar este un document oficial, fata de biletele acelea de spital sau ce erau.
Iti mai dau alt pont: cu adeverinta fiscala emisa de ANAF solicitata si descarcata instant din cont SPV ai incercat? asta daca ai cont SPV pe ANAF.

Si tot asa.....
Imi este greu sa cred ca in doi ani de zile nu ai gasit absolut nici o solutie dintr-o multitudine de variante posibile, adica plaja solicitata de ei este chiar larga daca ma intrebi pe mine.

#13
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,484
  • Înscris: 19.04.2009
Scan CI si scan pasaport.

Eu asa am facut la Paypal prin 2013 si de atunci n-am probleme.

 costinuti, on 16 martie 2019 - 20:29, said:

cu cartea de identitate ai incercat (fiind document emis de autoritati publice)?

CI singur nu merge. Doar pasaport si CI sau permis si CI.

Bateti la poarta guvernului sa puna data de nastere in CI... asa atrocitate de ID n-am vazut nicaieri.

#14
razcol

razcol

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 24.02.2012

 costinuti, on 16 martie 2019 - 20:29, said:

Nu este deloc off-topic daca tu nu raspunzi complet la intrebari si trebuie sa te "tragem noi de limba"

Inteleg ca permis nu ai, dar cu cartea de identitate ai incercat (fiind document emis de autoritati publice)?
Nu e trecut in lista chiar ad-literam dar este un document oficial, fata de biletele acelea de spital sau ce erau.
Iti mai dau alt pont: cu adeverinta fiscala emisa de ANAF solicitata si descarcata instant din cont SPV ai incercat? asta daca ai cont SPV pe ANAF.

Si tot asa.....
Imi este greu sa cred ca in doi ani de zile nu ai gasit absolut nici o solutie dintr-o multitudine de variante posibile, adica plaja solicitata de ei este chiar larga daca ma intrebi pe mine.

Imi cer scuze daca am dat impresia ca nu raspund si ca trebuiesc tras de limba, nu e cu intentie.
Am intrebat ieri daca se poate cu cartea de identitate, zicandu-i ca am adresa pe ea. Mi s-a cerut email-ul unde mi s-a trimis, copy paste, ce am zis in post-ul initial :))). Deci cred ca nu, insa mai insist, poate nimeresc un alt angajat.
Nu am nici cea mai mica idee ce inseamna SPV sau ce fel de adeverinta imi trebuie insa o sa incerc acum ca mi-ai spus.
Da, este larga dar nu stiu cum sa procedez si unde sa apelez.

#15
costinuti

costinuti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,433
  • Înscris: 19.09.2007
SPV = spatiu privat virtual , asta daca ai venituri fiscalizate ca altfel nu are rost
https://www.anaf.ro/...persoane_fizice

#16
razcol

razcol

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 24.02.2012

 costinuti, on 16 martie 2019 - 20:54, said:

SPV = spatiu privat virtual , asta daca ai venituri fiscalizate ca altfel nu are rost
https://www.anaf.ro/...persoane_fizice
Am inteles, multumesc. Cred ca cea mai buna varianta ramane sa imi fac cont la o alta banca.

#17
costinuti

costinuti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,433
  • Înscris: 19.09.2007

 Lex404, on 16 martie 2019 - 20:31, said:

Bateti la poarta guvernului sa puna data de nastere in CI... asa atrocitate de ID n-am vazut nicaieri.
Tocmai ce am auzit saptamanile trecute la radio ( Posted Image) ) ca se va modifica formatul ci-ului sa il faca de tip permis/card, in format standard european sau ceva de genul asta.

https://www.news.ro/...019022018908825

https://adevarul.ro/...46d1/index.html

https://xml.agerpres...-uniune--261061

Edited by costinuti, 16 March 2019 - 20:59.


#18
SilDia

SilDia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 513
  • Înscris: 08.12.2011
Iti cer un document de identitate (pasaport sau carte nationala de identitate) si o factura in care sa ai aceeasi adresa ca cea din paypal.
Iti faci cont de revolut (daca n-ai deja), faci cateva plati cu cardul si apoi downloadezi un extras de cont. Le trimiti si gata.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate